Δειξτε μας το ποδηλατο σας.....

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Σε ποδήλατο με μηχανικό δισκόφρενο μπροστά είναι φυσιολογικό όταν φαγωθούν τα τακάκια να φτάνει η μανέτα μέχρι ένα σημείο και μετά να κάνει ένα σκάσιμο και να τερματίζει; Ή κάτι άλλο τρέχει με τα δισκόφρενά μου;

Για δείτε εδώ, δουλεύει ο σύνδεσμος από το βιντεάκι;

https://photos.app.goo.gl/yBfaaRySD9qAcpP1A
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Σε ποδήλατο με μηχανικό δισκόφρενο μπροστά είναι φυσιολογικό όταν φαγωθούν τα τακάκια να φτάνει η μανέτα μέχρι ένα σημείο και μετά να κάνει ένα σκάσιμο και να τερματίζει; Ή κάτι άλλο τρέχει με τα δισκόφρενά μου;

Για δείτε εδώ, δουλεύει ο σύνδεσμος από το βιντεάκι;

https://photos.app.goo.gl/yBfaaRySD9qAcpP1A
Έχεις φτάσει σε σημείο της διαδρομής που δεν είναι φτιαγμένο να φτάνει με κανονικά τακάκια.
Άλλαξε τα τακάκια....χθες! Διαφορετικά θα αλλάξεις και τον ρότορα μαζί.

Γενικά, δεν περιμένουμε να τελειώσουν τα τακάκια ποτέ. Έχουν wear-mark που μόλις το φτάσουν πρέπει να αλλάζονται άμεσα.

Μέχρι και η EBC φτιάχνει για τα δικά σου:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Έχεις φτάσει σε σημείο της διαδρομής που δεν είναι φτιαγμένο να φτάνει με κανονικά τακάκια.
Άλλαξε τα τακάκια....χθες! Διαφορετικά θα αλλάξεις και τον ρότορα μαζί.

Γενικά, δεν περιμένουμε να τελειώσουν τα τακάκια ποτέ. Έχουν wear-mark που μόλις το φτάσουν πρέπει να αλλάζονται άμεσα.

Μέχρι και η EBC φτιάχνει για τα δικά σου:
Το φαντάστηκα ότι θα ήταν κάτι τέτοιο. Η αλήθεια είναι το έχω αμελήσει ήδη πολύ, απλά ήθελα να σιγουρευτώ ότι δεν παίζει και κάτι με την δαγκάνα.

Αγοράζω ότι βρω, όλα ίδια είναι ή προτείνεις κάτι?
Φοράει αυτά:

.


Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ώπα στραβωμάρα, τώρα είδα ότι πρότεινες ήδη κάτι, ευχαριστώ skritikos
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Σαν να τα βλέπω να έχουν περίεργη φθορά πάντως. Πολύ ανομοιόμορφη επιφάνεια. Μήπως αυτά τα τελευταία ήταν πολύ κακής ποιότητας;

Πρώτα θα βάλεις νέα καλά τακάκια μέσα και μετά βλέπουμε αν έχει και τίποτα άλλο το σύστημα.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Ερώτηξη :
σέρβις αναρτήσεων που κάνετε/έχετε κάποιον να προτείνετε;;;
Συγκεκριμένα, αναφέρομαι σε πιρούνι ROCKSHOX Reba και ένα X-Fusion,
κάτι τηλέφωνα που είχα πριν από χρόνια, πλέον "δεν αντιστοιχούν σε συνδρομητή".
Απ' όσο θυμάμαι τη ROCKSHOX ως αντιπροσωπεία την έχει ο GATSOULIS,
δεν ξέρω όμως για την ποιότητα των εργασιών, παλαιότερα είχαν εκφραστεί παράπονα,
καθώς και για το γεγονός ότι "ράβεις κοστούμι" ...
/// Β
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Σε νότια προάστια πήγαινε Karadimas Bikes ή στον Κασιμάτη αλλά είναι λάθος timing γιατί τέτοια εποχή γίνεται χαμός στα ποδηλατ-άδικα οπότε πριν ρώτα για χρόνο παράδοσης.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Στην Λαυρεωτική στο τρενάκι. Χρησιμοποιείται αυτό το μονοπάτι για πεταλάτη επιστροφή από τα κατεβασιάρικα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στην Λαυρεωτική στο τρενάκι. Χρησιμοποιείται αυτό το μονοπάτι για πεταλάτη επιστροφή από τα κατεβασιάρικα.
Σαν γνωστο περασμα μου φαινεται
Μας εχεις παει με τα μηχανακια?
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Ωραία βόλτα αλλά με 2 φουϊτ. Στο πρώτο σκίστηκε το λάστιχο (3η βόλτα ργτ) οπότε bye bye tubeless και στο δεύτερο η σαμπρέλα που ευτυχώς είχα και 2η.

...δεν τα συμπάθησα ποτέ τα tubeless...
Τι ελαστικό, αν επιτρέπεται και σε τι συνθήκες;;;
/// Β
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
...δεν τα συμπάθησα ποτέ τα tubeless...
Τι ελαστικό, αν επιτρέπεται και σε τι συνθήκες;;;
/// Β

Continental mountain king 2.3 tlr σε κατεβασμα συγκεκριμένα στο μονοπάτι Υπερωκεάνιο στον Υμηττό και η σαμπρέλα στο κατέβασμα του baby 10. Kαθ τα δύο έχουν αρκετή φυτευτη πέτρα.


Αλλά έχουν σκιστεί πολλά λάστιχα πίσω και χειρότερα όλων σε αντοχή τα maxxis dhr 2.4 .
 
Top Bottom