Δειξτε μας το ποδηλατο σας.....

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Σαν γνωστο περασμα μου φαινεται
Μας εχεις παει με τα μηχανακια?
Nαι μόνο που η φορά της πλειοψηφίας των ποδηλατών είναι ανάποδη από αυτή των μηχανών για αυτό θέλει προσοχή όπου δεν έχει ορατότητα.

Προσέχουμε για να έχουμε...
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Continental mountain king 2.3 tlr σε κατεβασμα συγκεκριμένα στο μονοπάτι Υπερωκεάνιο στον Υμηττό και η σαμπρέλα στο κατέβασμα του baby 10. Kαθ τα δύο έχουν αρκετή φυτευτη πέτρα.
Φαντάζομαι το σκίσιμο ήταν στο πλαϊνό, σωστά;;;
/// Β
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Κωστα μηπως να κοιτούσες dd casing? Επειδή ειναι και ht.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κωστα μηπως να κοιτούσες dd casing? Επειδή ειναι και ht.

3 πίσω τέτοια και σκίστηκαν και στο πλάι και στο πέλμα οπου δεν έκλεισε η τρύπα με κορδόνι. Είναι η Αχίλλειος πτέρνα των ht η πίσω ζάντα και το πίσω λάστιχο.

Και το βοηθάω όσο μπορώ με επιλογή πατήματος.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
3 πίσω τέτοια και σκίστηκαν και στο πλάι και στο πέλμα οπου δεν έκλεισε η τρύπα με κορδόνι. Είναι η Αχίλλειος πτέρνα των ht η πίσω ζάντα και το πίσω λάστιχο.

Και το βοηθάω όσο μπορώ με επιλογή πατήματος.
Κουμπωτά δουλευεις η φλατ;
Με εχουν φαει ολοι για κουμπωτα!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κουμπωτά δουλευεις η φλατ;
Με εχουν φαει ολοι για κουμπωτα!
Τον τελευταίο χρόνο κουμπωτά αλλά κατά καιρούς βάζω και φλατ.

Από τότε που ξεκίνησα το 11 είχα φλατ αλλαη αλήθεια είναι πως τα spd στην κατάβαση, στα άλματα και στα drops σε σώσουν από άσχημες τούμπες. Επιπλέον είναι καλύτερα στο πετάλι.

Πότε θα έρθεις Υμηττό για ξενάγηση?
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Κουμπωτά δουλευεις η φλατ;
Με εχουν φαει ολοι για κουμπωτα!
... μόνο στο δρόμο έχω δοκιμάσει κουμπωτά και η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν τα συνήθησα, ίσως γιατί τα είχα από φόβο...
Πλέον βλέπω αυτά :

και το σκέφτομαι, παρόλο το κόστος.
/// Β
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Τον τελευταίο χρόνο κουμπωτά αλλά κατά καιρούς βάζω και φλατ.

Από τότε που ξεκίνησα το 11 είχα φλατ αλλαη αλήθεια είναι πως τα spd στην κατάβαση, στα άλματα και στα drops σε σώσουν από άσχημες τούμπες. Επιπλέον είναι καλύτερα στο πετάλι.

Πότε θα έρθεις Υμηττό για ξενάγηση?
Η αληθεια ειναι οτι φεύγουν καμμία φορα τα ποδια και μαλλον ειναι βέβαιο πως θα βαλω αλλα θα την παλέψω ακομα λιγο με τα φλατ.
Εκανα μια πρωτη επαφή με κοκκινολαιμη, baby10, redfox, δάσος, γιοσοντα,υπερωκεάνιο,καραβι καραβαρα και τουιστ αλλα μια ισον καμμία.
Να μιλησουμε να ταιριάξουμε να με κανεις μια σωστή ξενάγηση.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
... μόνο στο δρόμο έχω δοκιμάσει κουμπωτά και η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν τα συνήθησα, ίσως γιατί τα είχα από φόβο...
Πλέον βλέπω αυτά :

και το σκέφτομαι, παρόλο το κόστος.
/// Β
Τα εχω δει και εγω και ουσιαστικα ειναι η ενδιάμεση λύση.
Φοβαμαι μονο μην μαγνητίζει διαφορα πραγματα και γινει χαλια σε λιγο καιρο.
Δεν τα εχει βάλει και καποιος να εχουμε feedback.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Στην βόλτα του Σαββάτου δοκίμασα να βάλω ένα μικρό δίσκο 24δ αφού τo ποδήλατο έχει δισκοβραχίωνα για 2 δίσκους. Όμως οι βίδες που είχα ήταν πιο κοντές (+1 ροδέλα αποστάτη που χρειάζεται) και σε ένα ανηφορικό μονοπάτι έφυγε ο δίσκος από το ζόρι, δεν πρόλαβα να ξεκουμπώσω και κατέληξα σε μια ρεματιά. Kordix στου χαντακ.

Η βόλτα συνεχίστηκε κανονικά αφού έβγαλα δισκοβραχίωνα να αφαιρέσω τον μικρό δίσκο. (Με λίγο πόνο σε αριστερό καρπό, αγκώνα και γόνατα.)

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πάμε να πάρουμε νέο ποδήλατο για τη μικρή.

Είχα ρωτήσει μόνος μου και μου είχανε πει για 26 ίντσες με το που τη βλέπει λέει ας περάσουμε κατευθείαν στις 27,5.



Πήγαμε μετά για καφέ σε μία πλατεία το ποδήλατο το έχει μία χαρά, συνήθισε και τα δισκόφρενα τα μηχανικά και τις ταχύτητες που είναι 21, γυρίζουμε σπίτι λέω δεν βάζω αυτό που πήρα από τον Μιλτιάδη δίπλα δίπλα.

Το τιμόνι στο ίδιο ύψος, οι τροχοί πιο μικροί, ο ψηλός σκελετός κάνει την μεγαλύτερη διαφορά.

Της λέω οκ, θα το παίρνω και εγώ, πιο ξινό ύφος δεν γίνεται.



Επίσης, 100 ευρώ σέρβις τα καλάμια είναι οκ;
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Πάμε να πάρουμε νέο ποδήλατο για τη μικρή.

Είχα ρωτήσει μόνος μου και μου είχανε πει για 26 ίντσες με το που τη βλέπει λέει ας περάσουμε κατευθείαν στις 27,5.



Πήγαμε μετά για καφέ σε μία πλατεία το ποδήλατο το έχει μία χαρά, συνήθισε και τα δισκόφρενα τα μηχανικά και τις ταχύτητες που είναι 21, γυρίζουμε σπίτι λέω δεν βάζω αυτό που πήρα από τον Μιλτιάδη δίπλα δίπλα.

Το τιμόνι στο ίδιο ύψος, οι τροχοί πιο μικροί, ο ψηλός σκελετός κάνει την μεγαλύτερη διαφορά.

Της λέω οκ, θα το παίρνω και εγώ, πιο ξινό ύφος δεν γίνεται.



Επίσης, 100 ευρώ σέρβις τα καλάμια είναι οκ;
καλα ειναι σκεψου κανα 40αρι εχει το κιτ για rockshox και για fox πιανεις ανετα το 150αρι
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τι περιλαμβάνει αυτό το σέρβις;
Τσιμουχες και λάδια στο ένα καλάμι. Το άλλο δεν κατάλαβα αν έχει λάδι μέσα, έχει σίγουρα το ελατήριο
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τσιμουχες και λάδια στο ένα καλάμι. Το άλλο δεν κατάλαβα αν έχει λάδι μέσα, έχει σίγουρα το ελατήριο
Αφού βλέπω Γιάννη ότι ψιλοασχολεισαι με τα μηχανάκια σου, γιατί δεν το κάνεις μόνος σου;
100€ είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλά!
Εκτός και δεν σου περισσεύει χρόνος!!!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το θέμα είναι... 40 το Κιτ τσιμουχες και 15 το λάδι που... Θα σου μείνει το μπουκάλι μετά γιατί πόσο να πάρει, ούτε το μισό, είσαι πολύ κοντά. Σαν διαδικασία αν είναι ίδια με το καλάμι μοτό είναι όντως εύκολη. Και στην μοτοσυκλέτα η χρέωση αντίστοιχη είναι, οι τιμές αναλώσιμα ίδιες. Τυχερός που δεν έχει αεροκαλάμι μου είπε, εκεί αλλάζονται περισσότερα αναλώσιμα και η τιμή πάει πιο ψηλά.

Το είπαμε και πιο πίσω, το ποδήλατο από το φτηνότερο μέσο μεταφοράς έχει πάει στο άλλο άκρο.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
50€ διαφορά είναι. Ακριβώς τα μισά, "πολύ κοντά" δεν το λες! Και έχεις λάδι για την επόμενη φορά, όποτε έρθει και αυτή ανάλογα με τη χρήση!
Δεν το επιχειρείς μόνος σου, να ξέρεις και τι έχεις κάνει;;;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom