Δειξτε μας το ποδηλατο σας.....

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
υπαρχει πολυ πραμα και εξαρταται το ποσο που διαθετεις
Αυτα που εχει τωρα δεν κανουν για ορθια οδηγηση καθολου!
Βασικα πραγματα που κοιταζουμε...για να ψαξω σωστα?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλά είναι και αυτά.... Βέβαια δεν κάνουν για ποδηλατικό πατουμενο, το οποίο είναι χρήσιμο γενικα
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@XRτημένος ρε Γιωργη :cautious:με αγχωνει το κουμπωτο παπουτσι στο βουνο...αν κουμπωνει οσο καλα κ στο κουρσακι βλεπω "θεμα"...:hungover:...μπας και να δω κανα φλατ για αρχη κ αν προχωρησει η μουρλια να παρω κ ενα κουμπωτο?Διαβαζα και ΑΥΤΟ και ενισχυει το φλατ...:rolleyes:
Κοιταζα κατι πιο πλατιά αλουμινιου πεταλια...ναι ή ου?:cool:
 

XRτημένος

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v strom 650
Ήμουν από τους φανατικούς πολέμιους των κουμπωτών. Για να καταλάβεις, ενώ κάνω βόλτες και με αθλητές στην ποδηλασία επέμεινα σαν μπιπ στα φλατ. Έχοντας διαβάσει δεκάδες ''αναλύσεις'' υπέρ των φλατ κι ήμουν φανατικός και φυσικά οι άλλοι με δούλευαν αφού προσπαθούσα ασθμαίνοντας να ακολουθήσω το ρυθμό τους με τα φλατ. Μη στα πολυλογώ, το καλοκαίρι που μας πέρασε μετά από πολύ κράξιμο, πείστηκα και πήρα κουμπωτά.
Θα σου πω απλά ότι σε όλα τα segments στο στράβα έριξα τους χρόνους μου χαοτικά και πέτυχα μέχρι και kom.
'Ετσι και μου πει κανείς βάλε ρε τα φλατ να πάμε καμιά βόλτα θα του ρίξω μπουνιά. (Μιλάμε πάντα για xc).
Aυτά τα πετάλια που σου πρότεινα είναι διπλής χρήσης. Εγώ έχω απλά clipless.
Άδικα ανησυχείς για πτώσεις γιατί τα cleats που σου δειξα πιο πάνω είναι multi release και όταν πέφτεις ξεκουμπώνουν. Γενικά την ευκολία του ξεκουμπώματος την ρυθμίζεις ανάλογα με τα γούστα σου.


Αν πάντως θες να ξεκινήσεις με φλατ γιατί έχεις αμφιβολίες κτλ. αυτό http://www.chainreactioncycles.com/gr/en/nukeproof-neutron-evo-electron-evo-flat-pedals/rp-prod122950 είναι από τα πλέον σταθερά και αξιόπιστα. Το χα 2 χρόνια και δε χαλάρωσε ούτε ένα πιν. Αν φας ανάποδη όμως το πιν θα σου φτάσει μέχρι το κόκκαλο! 'Εχω ακόμα τα σημάδια!
Ο,τι κι αν αποφασίσεις, καλές βόλτες!
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Πρωτη βολτα με εκλεκτη παρεα...το boommax λεμε μού αρεσε!!!"Μπαμπα ενα μαυρο ποδηλατο σαν το δικο σου θελω αμα μεγαλωσω αλλα οχι τοσο μεγαλο":inlove:...daddy ruleZZZ!!!:happy:
Μαθε στο παιδι το χρωμα (πορτοκαλι ) το μαυρο ειναι μονο γισ κηδιες :p
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Πρωτη βολτα με εκλεκτη παρεα...το boommax λεμε μού αρεσε!!!"Μπαμπα ενα μαυρο ποδηλατο σαν το δικο σου θελω αμα μεγαλωσω αλλα οχι τοσο μεγαλο":inlove:...daddy ruleZZZ!!!:happy:
giant steps!:ok:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μαθε στο παιδι το χρωμα (πορτοκαλι ) το μαυρο ειναι μονο γισ κηδιες :p
Ασε γιατι ειχαμε ενα σκασμενο λαστιχο τού πιτσιρικά και στο ποδηλαταδικο φιλου που πηγαμε να το μονταρουμε μού εδειχνε ενα πορτοκαλί ασπρο ποδηλατο ο μικρος...:tzt:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ασε γιατι ειχαμε ενα σκασμενο λαστιχο τού πιτσιρικά και στο ποδηλαταδικο φιλου που πηγαμε να το μονταρουμε μού εδειχνε ενα πορτοκαλί ασπρο ποδηλατο ο μικρος...:tzt:
Έχει γούστο ο μικρός, να τον χαίρεσαι! :inlove:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μαθε στο παιδι το χρωμα (πορτοκαλι ) το μαυρο ειναι μονο γισ κηδιες :p
Άσε γιατί και κάποια άλλα είναι μαύρα....τριπλά μάλιστα!
:laugh:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στα κουμπωτά. Τα ρυθμίζεις στην αρχή σε πολύ εύκολο ξεκλείδωμα μέχρι να εξοικειωθείς με τη διαδικασία ξεκουμπώματος (που δεν είναι τίποτα άλλο από μια ήπια συστροφή του πέλματος δεξιά ή αριστερά). Μόλις συνηθίσεις και τα ρυθμίσεις σε νορμάλ "κλείδωμα" θα αισθανθείς πόσο χαζός (με την καλή έννοια) ήσουνα τόσα χρόνια δεν εκμεταλλεύτηκες τα οφέλη και τη ξεκούραση που σου προσφέρει ΚΑΙ το "τράβηγμα" στο πετάλι.

 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στα κουμπωτά. Τα ρυθμίζεις στην αρχή σε πολύ εύκολο ξεκλείδωμα μέχρι να εξοικειωθείς με τη διαδικασία ξεκουμπώματος (που δεν είναι τίποτα άλλο από μια ήπια συστροφή του πέλματος δεξιά ή αριστερά). Μόλις συνηθίσεις και τα ρυθμίσεις σε νορμάλ "κλείδωμα" θα αισθανθείς πόσο χαζός (με την καλή έννοια) ήσουνα τόσα χρόνια δεν εκμεταλλεύτηκες τα οφέλη και τη ξεκούραση που σου προσφέρει ΚΑΙ το "τράβηγμα" στο πετάλι.
Στεφανε δεν μιλαω για κουμπωτα πεταλια γενικοτερα φιλε...στο κουρσακι σαφως και απο την 1η βολτα εβαλα κουμπωτα με τα γνωστα πλεονεκτηματα που εχουν και δεν το εχω μετανοιωσει ουτε λογος...ισα-ισα που χωρις κουμπωτο νοιωθω οτι δεν κανω πεταλι οπως θελω.

Ομως,εδω μια κ μιλαμε για καθημερινη οδηγηση στην πολη αλλά και βολτες με τα παιδια συν τις βολτες ΧΩΜΑ και βουνο,εχω ενα μεγαλο ενδοιασμο για τα κουμπωτα...δεν θα χρησιμοποιω το ποδηλατο για αγωνιστικη χρηση ουτε για αναβασεις χωματινες τετοιες που το κουμπωτο να δινει σαφες πλεονεκτημα στο 360° πεταλαρισμα και στην σταθεροτητα πανω στο ποδηλατο...

Ειμαι λοιπον πολυ κοντα στην αποψη να επιλεξω ενα πολυ καλυτερο απο τα "μαμα" σε ποιοτητα flat platform πεταλι και αν καποια στιγμη περα απο την καθημερινη μετακινηση και διασκεδαση,ανεβουν τοσο πολυ οι απαιτησεις μου χωμα,να παω σε ενα κουμπωτο(μαλλον διπλης επιφανειας ωστε να το χρησιμοποιω κ μεσα στην πολη χωρις παπουτσι με clip)...αν και...αν ανεβουν τοσο οι απαιτησεις χωμα,θα χρειασθει και αλλαγη...στο ποδηλατο!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
@mAthosalas Κώστα η ρύθμιση των κουμπωτών επιτρέπει να κάνεις χρήση τους με απόλυτη ασφάλεια και να ξεκουμπώνουν χωρίς το "γύρισμα" του ποδιού. Τα παιδιά βέβαια ίσως δυσανασχετήσουν έτσι και αλλιώς.
 
Top Bottom