Δειξτε μας το ποδηλατο σας.....

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Από το σχολείο.

Έχω τρία, το ένα το χρησιμοποιούσε η αδερφή μου μέχρι κάποια στιγμή, το άλλο ο αδερφός. Δεν θέλει τέτοιο η συμβία, οπότε λέω μήπως πάρουμε δυο νέα, χωρίς αναρτήσεις και αηδιες, με πιο όρθια θέση και πιο φαρδιά λάστιχα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Από το σχολείο.

Έχω τρία, το ένα το χρησιμοποιούσε η αδερφή μου μέχρι κάποια στιγμή, το άλλο ο αδερφός. Δεν θέλει τέτοιο η συμβία, οπότε λέω μήπως πάρουμε δυο νέα, χωρίς αναρτήσεις και αηδιες, με πιο όρθια θέση και πιο φαρδιά λάστιχα.
Κλασσικό... Αλλά δεν θυμάμαι να έβγαινε τέτοιο χρώμα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κλασσικό... Αλλά δεν θυμάμαι να έβγαινε τέτοιο χρώμα.
Δεν ξέρω τι να σου πω, τα πουλούσε στο Μαρούσι τότε ένας Τσιμπίδης; Κάτι τέτοιο, επάνω στην Κηφισίας. Αυτό είναι το τελευταίο που πήραμε. Το πρώτο ασημί, το δεύτερο ένα έντονο γαλάζιο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ξέρω τι να σου πω, τα πουλούσε στο Μαρούσι τότε ένας Τσιμπίδης; Κάτι τέτοιο, επάνω στην Κηφισίας. Αυτό είναι το τελευταίο που πήραμε. Το πρώτο ασημί, το δεύτερο ένα έντονο γαλάζιο.
Και χρυσάφι είχε πουλήσει πολλά..
Ήταν από τα καλά τότε.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Αυτή την μάρκα χάζευα πιτσιρίκος
Στις βιτρίνες και τα πεγκεοτ
Ποτέ δεν αγόρασα!
Bmx έκανα

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Από το σχολείο.

Έχω τρία, το ένα το χρησιμοποιούσε η αδερφή μου μέχρι κάποια στιγμή, το άλλο ο αδερφός. Δεν θέλει τέτοιο η συμβία, οπότε λέω μήπως πάρουμε δυο νέα, χωρίς αναρτήσεις και αηδιες, με πιο όρθια θέση και πιο φαρδιά λάστιχα.
δωρο του πατερα μου στην β γυμνασίου. Mercier -Special tour de France- το ελιωσα κυριολεκτικα και το πουλησα για λιγες δραχμες ,καλυτερα να πουλουσα τν ψυχη μου .Τοσες αναμνησεις ειχα με αυτο. Αγορα απο τον Τσιμπιδη στην Πατησιων απεναντι περιπου απο το Πολυτεχνειο. Το αντιπαλο δεος των Molvedo για οσους τα θυμουνται.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Σκέπτομαι και εγώ να το κάνω ηλεκτρικό!
Τι άλλο μοτέρ υπάρχει που να είναι ποιο οικονομικό από το paradox?


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έχω την ίδια σκέψη...
και μια που το ερώτημα δεν απαντήθηκε, είπα να το φέρω ξανά στην επιφάνεια...
Ίσως βέβαια αξίζει και καινούργιο νήμα, αν υπάρξει κινητικότητα,
τέσπα αυτό είναι θέμα των μοντς.
Στο ερώτημα τώρα,
βλέπω διάφορες επιλογές στα +/- 1000 ευρώ,
αλλά δεν μπορώ θέσω κριτήρια, ούτε στα χαρακτηριστικά και ούτε βεβαίως σε θέματα αξιοπιστίας, λειτουργικότητας κτλ.
Αυτό που με έκανε πάντως εντύπωση με ένα ηλεκτρικό που δανείστηκα για μια 2ωρη βόλτα 40 περίπου χλμ στο economy mode,
είναι ότι η υποβοήθηση του είναι τόση-όση,
ώστε να διατηρώ τους σφιγμούς στο εύρος καψίματος λίπους για πολύ μεγάλο ποσοστό του χρόνου σε σχέση με το μη ηλεκτρικό.
Όσοι έχουν κάποια σχετική γνώση/εμπειρία ας μας διαφωτήσουν.
// Β
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Αυτό κάνει το ηλεκτρικό ποδήλατο
Δεν σε γονατίζει και μπορείς να δουλεύεις για περισσότερη ώρα στην ζώνη καύσης λίπους (αφού η βόλτα είναι μεγαλύτερη)
Έμαθα όμως ότι η τοποθέτηση ηλεκτρικού μοτέρ σε συμβατικο
Χαλάει την γεωμετρία του.
Παρόλα αυτά εγώ το ψάχνω!
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Από το σχολείο.

Έχω τρία, το ένα το χρησιμοποιούσε η αδερφή μου μέχρι κάποια στιγμή, το άλλο ο αδερφός. Δεν θέλει τέτοιο η συμβία, οπότε λέω μήπως πάρουμε δυο νέα, χωρίς αναρτήσεις και αηδιες, με πιο όρθια θέση και πιο φαρδιά λάστιχα.
Δεν το έχω με τα ποδήλατα αλλά δεν μπορεί το συγκεκριμένο να μετατραπεί? Ίσιο τιμόνι και πιο χοντρά ζαντολάστιχα??
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Γνώμες για Haibike? Κοιτάω SDuro FS σειρά 5 και πάνω.
Συγκεκριμένα κοιτάω αυτό : Hai bike Sduro Fullseven LT 6.0 27.5" MTB E-Bike black/grey/bronze 2020

Κάποια άλλη εταιρία που προτείνετε με FS και κόστος έως 3500;

Η αγορά θα γίνει με το μισό ποσό μπροστά και το υπόλοιπο δόσεις με πιστωτική. Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο online shop εξωτερικού που δέχεται δόσεις ας το πει.
Τα χρήματα υπάρχουν για άπαξ αγορά, αλλά θέλω να το "καταπιώ" πιο εύκολα, εφόσον η απόφαση μου γέρνει προς τα εκεί σε σύγκριση με τα "κλασσικά" FS (όχι Ε-).

:cool:
Έχω αυτό, CUBE Reaction Hybrid Pro 500 iridium´n´green 2018
....εδώ και 1,5 χρόνο.

Είναι με ηλεκτρική υποβοήθηση και το λέω γιατί δεν είναι ηλεκτρικό ποδήλατο με τη γενική έννοια του όρου...δηλαδή
δεν υποκαθιστά μια μοτό... δεν έχει γκάζι να πηγαίνει μόνο του...θέλει πετάλι... καλό...
Συγκριτικά με το άλλο μου ποδήλατο (Spesialized)...κουράζομαι το ίδιο αλλά πάω γρηγορότερα και μακρύτερα...

Φυσικά δεν συγκρίνεται με κανονικό ποδήλατο...και στα συν του είναι :
. Πας μακρινές βόλτες...πολύ μακριά χωρίς άγχος... (σε ECO mode έχει 95 χλμ εμβέλεια)
. Κίνηση στους δρόμους με 35-45 χλμ/ω που σημαίνει ότι δεν είσαι κινούμενο εμπόδιο για τα αυτοκίνητα
. Βόλτες στα βουνά με αυξημένο fanFactor
. Πάω/έρχομαι δουλειά σε εύλογο χρόνο (17χλμ σε 35λ.)
. Κάνω όλες μου τις δουλείες στη γύρω περιοχή, κάτι σαν μικρή μοτό...... και άλλα

Γενικά πολύ ευχαριστημένος...

Για Hai bike γενικά ακούω καλά λόγια από το φιλαράκι, που πάμε βόλτες μαζί, μόνο για το μοτέρ
παραπονιέται ότι θα το'θελε λίγο πιο δυνατό όπως του Cube στα 75Nm που το έκανε βόλτα.
Έχει, αν δεν κάνω λάθος, το Sduro Hardnine 5.0 '17.
 

MikeG

Μέλος
Περιοχή
Southest Point of Europe
Όνομα
Mike
Μοτό
BMW F800GS , Haibike XDURO AllMtn 2.0
Έχω αυτό, CUBE Reaction Hybrid Pro 500 iridium´n´green 2018
....εδώ και 1,5 χρόνο.

Είναι με ηλεκτρική υποβοήθηση και το λέω γιατί δεν είναι ηλεκτρικό ποδήλατο με τη γενική έννοια του όρου...δηλαδή
δεν υποκαθιστά μια μοτό... δεν έχει γκάζι να πηγαίνει μόνο του...θέλει πετάλι... καλό...
Συγκριτικά με το άλλο μου ποδήλατο (Spesialized)...κουράζομαι το ίδιο αλλά πάω γρηγορότερα και μακρύτερα...

Φυσικά δεν συγκρίνεται με κανονικό ποδήλατο...και στα συν του είναι :
. Πας μακρινές βόλτες...πολύ μακριά χωρίς άγχος... (σε ECO mode έχει 95 χλμ εμβέλεια)
. Κίνηση στους δρόμους με 35-45 χλμ/ω που σημαίνει ότι δεν είσαι κινούμενο εμπόδιο για τα αυτοκίνητα
. Βόλτες στα βουνά με αυξημένο fanFactor
. Πάω/έρχομαι δουλειά σε εύλογο χρόνο (17χλμ σε 35λ.)
. Κάνω όλες μου τις δουλείες στη γύρω περιοχή, κάτι σαν μικρή μοτό...... και άλλα

Γενικά πολύ ευχαριστημένος...

Για Hai bike γενικά ακούω καλά λόγια από το φιλαράκι, που πάμε βόλτες μαζί, μόνο για το μοτέρ
παραπονιέται ότι θα το'θελε λίγο πιο δυνατό όπως του Cube στα 75Nm που το έκανε βόλτα.
Έχει, αν δεν κάνω λάθος, το Sduro Hardnine 5.0 '17.

Καλημέρα Στέλιο,

Οι νέοι κινητήρες που χρησιμοποιεί η Haibike της Yamaha είναι οι PW-X2, 250W, 25km / h, 80Nm . Max ροπή βλέπω ότι έχει μόνο ο καινούργιος Bosch , (85Nm). Κοιτάμε με ένα φίλο Fullnine ή FullSeven μιας και το θέμε για χώμα κατά 90%. Στο παιχνίδι έχω βάλει και τα Ghost αλλά και τα Focus. Δυστυχώς τα Cube ανεβαίνουν οικονομικά και δε συζητώ για Specialized ή Canondale .

Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο ποδηλατάδικο που παίζει να έχει stock μοντέλα προηγούμενης χρονιάς, ας ενημερώσει, μιας και συνήθως κάνουν γενναίες εκπτώσεις σε αυτά.
Ευχαριστώ.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
7.Σωματική άσκηση σε εξωτερικό χώρο ή κίνηση με κατοικίδιο ζώο,
ατομικά ή ανά δύο άτομα, τηρώντας στην τελευταία αυτή περίπτωση την αναγκαία απόσταση 1,5 μέτρου.

Κορονομέρες!
Θα χουμε να θυμόμαστε πως και μια απλη βολτα με ποδηλατο
μπορουσε να θεωρηθεί άσκοπη μετακίνηση.

 

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Ότι πιο αξιόλογο και αξιόπιστο σε ηλεκτρικό μοτέρ είναι το paradox.Μιλαμε για φοβερή δύναμη παναλαφρο σκάρτα 2 κιλά και ελληνικό μ εξαγωγές σε όλο τον κόσμο με πλήθος ανταλλακτικών και άμεσο σέρβις...το μόνο που μπορεί να πεις σαν κατά είναι ότι κουβαλάς στην πλάτη την μπαταρία που είναι γύρω στα 2,5 κιλά +τα ανταλλακτικά σου κλειδιά σαμπρέλες κλπ κλπ.

Στάλθηκε από το Hisense C30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ότι πιο αξιόλογο και αξιόπιστο σε ηλεκτρικό μοτέρ είναι το paradox.Μιλαμε για φοβερή δύναμη παναλαφρο σκάρτα 2 κιλά και ελληνικό μ εξαγωγές σε όλο τον κόσμο με πλήθος ανταλλακτικών και άμεσο σέρβις...το μόνο που μπορεί να πεις σαν κατά είναι ότι κουβαλάς στην πλάτη την μπαταρία που είναι γύρω στα 2,5 κιλά +τα ανταλλακτικά σου κλειδιά σαμπρέλες κλπ κλπ.

Στάλθηκε από το Hisense C30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κάπου θα μπορεί να προσαρμοστεί και η μπαταρία!
 

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Αν μιλάμε για εντουρο ποδήλατο ότι καλύτερο είναι σε τσάντα πλάτης δεν υπάρχει πουθενά αλλού χώρος +ότι θα επηρεάσει πολύ την οδήγηση του ποδηλάτου.

Στάλθηκε από το Hisense C30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom