Δειξτε μας το ποδηλατο σας.....

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Καμία Θενο,σου απαντώ ως ποδηλάτης κούρσας εδώ κ 10 έτη. ηλιθιοι υπάρχουν σε κάθε κλαδο δυστηχως.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Και οι περισσότεροι είναι οι pro!
Κοιτάνε κοντέρ, watt, χρόνο και δεν κόβουν ούτε στα φανάρια
Η κούρσα θεωρώ ότι είναι πααααρα πολύ επικίνδυνο άθλημα.
Έχοντας 10ετη εμπειρία στο ποδήλατο και κούρσα τα τελευταία 2!

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στην παραλιακη... Που βλέπω αρκετές ομάδες, συνήθως υπάρχει αυτοκίνητο "σκούπα", αλλά όντως βλέπεις περίεργες συμπεριφορές.
Ίσως είναι τόσο αποροφημενοι σε αυτά που λέει ο Θανάσης.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Έχω συναντήσει πολλές φορές στο κοντινό παρελθόν ομάδες ποδηλατών κυρίως με τις λεγόμενες "κούρσες" οι οποίοι κινούνται τελείως ηλίθια όταν είναι σε ομαδες.
Δηλαδή σε επαρχιακή εθνική οδό με όριο ταχύτητας 70-90 km/h να κινούνται σε στίχους των δύο και τριών ατόμων κλείνοντας σχεδόν όλο το ρεύμα του δρόμου αρκεί να μπορούν να συζητάνε.
Αυτό επίσης ισχύει και στο ορεινό δίκτυο που έτσι και πετύχεις ομάδα των 10-15 ατόμων την έκατσες...
Σήμερα όμως ήταν το αποκορύφωμα...
Κινούμενος σε περιφερειακή οδό της πόλης μου σε δρόμο με δύο λωρίδες και συνήθως υψηλές ταχύτητες και έχοντας πράσινο φανάρι εγώ και κόκκινο οι ερχόμενοι από δεξιά και ενώ στο κόκκινο περιμένουν ένα μικρό μηχανάκι και ένα αυτοκίνητο βγαίνει από μέσα μια τέτοια ομάδα κινούμενη με τουλάχιστον 30-40 km και διασχίζουν τον δρόμο περνώντας φυσικά με κόκκινο...
Πέφτω στα φρένα και στις κόρνες,οι μισοί έχουν περάσει στο απέναντι ρεύμα ευτυχώς και οι υπόλοιποι μετά βίας σταματούν ελάχιστα λίγο πριν τους χτυπήσω...
Μετά τις σχετικές ευχές :rage::punch::muted:συνεχίζω την πορεία μου...
Υπάρχει κάποια λογική εξήγηση για αυτήν την οδική συμπεριφορά των συγκεκριμένων ομάδων...?
Δε ξέρουν να κάνουν ποδήλατο,όπως πολλοί δε μπορούν να οδηγήσουν αυτοκίνητο η μηχανάκι με σχετική ασφάλεια
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Έχω συναντήσει πολλές φορές στο κοντινό παρελθόν ομάδες ποδηλατών κυρίως με τις λεγόμενες "κούρσες" οι οποίοι κινούνται τελείως ηλίθια όταν είναι σε ομαδες.
Δηλαδή σε επαρχιακή εθνική οδό με όριο ταχύτητας 70-90 km/h να κινούνται σε στίχους των δύο και τριών ατόμων κλείνοντας σχεδόν όλο το ρεύμα του δρόμου αρκεί να μπορούν να συζητάνε.
Αυτό επίσης ισχύει και στο ορεινό δίκτυο που έτσι και πετύχεις ομάδα των 10-15 ατόμων την έκατσες...
Σήμερα όμως ήταν το αποκορύφωμα...
Κινούμενος σε περιφερειακή οδό της πόλης μου σε δρόμο με δύο λωρίδες και συνήθως υψηλές ταχύτητες και έχοντας πράσινο φανάρι εγώ και κόκκινο οι ερχόμενοι από δεξιά και ενώ στο κόκκινο περιμένουν ένα μικρό μηχανάκι και ένα αυτοκίνητο βγαίνει από μέσα μια τέτοια ομάδα κινούμενη με τουλάχιστον 30-40 km και διασχίζουν τον δρόμο περνώντας φυσικά με κόκκινο...
Πέφτω στα φρένα και στις κόρνες,οι μισοί έχουν περάσει στο απέναντι ρεύμα ευτυχώς και οι υπόλοιποι μετά βίας σταματούν ελάχιστα λίγο πριν τους χτυπήσω...
Μετά τις σχετικές ευχές :rage::punch::muted:συνεχίζω την πορεία μου...
Υπάρχει κάποια λογική εξήγηση για αυτήν την οδική συμπεριφορά των συγκεκριμένων ομάδων...?
Λυπάμαι που το λέω αν και φίλος του ποδηλάτου αλλά πολλοί "ποδηλάτες" δυστυχώς έχουν μια ηλίθια αντίληψη πως το ποδήλατο έχει παντού προτεραιότητα και γράφουμε στα π@π@ρια μας τους υπόλοιπους χρήστες των δρόμων.

Συνήθως έχουν άσχημο τέλος τέτοιες αντιλήψεις, συμβαίνουν πολυ συχνά ατυχήματα και δυστυχήματα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Η 'δυναμη' του Όχλου
Η δύναμη του όχλου σε τι βρε Μητσάρα?
Εάν υποθέσουμε ότι γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια το γεγονός ότι κινούνται και άλλοι οδηγοί μαζί με αυτούς,το γεγονός ότι δεν προστατεύουν τη σωματική τους ακεραιότητα είναι λίγο?
Σε μία περίπτωση ατυχήματος ποιος είναι αυτός που θα πονέσει?
Το αυτοκίνητο ή ο ποδηλάτης?
Η δύναμη της μ*λακίας θα ταίριαζε καλύτερα... ;)
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Η δύναμη του όχλου σε τι βρε Μητσάρα?
Εάν υποθέσουμε ότι γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια το γεγονός ότι κινούνται και άλλοι οδηγοί μαζί με αυτούς,το γεγονός ότι δεν προστατεύουν τη σωματική τους ακεραιότητα είναι λίγο?
Σε μία περίπτωση ατυχήματος ποιος είναι αυτός που θα πονέσει?
Το αυτοκίνητο ή ο ποδηλάτης?
Η δύναμη της μ*λακίας θα ταίριαζε καλύτερα... ;)
Ακριβως
Σε συζήτηση που ακουσα απο καποιον, αναφεροταν οτι ΄΄αφου δεν εχουμε πινακιδα ποιον να κυνηγήσει? ΄΄
Και οτι ΄΄Πεζοι και ποδηλατες εχουν προτεραιοτητα ¨
Και οταν στο κεντρο προχθες το πρωι, φρεναρε αυτοκινητο για να περασει με κοκκινο ποδηλατης και τον τρακαρε απο πισω αλλος, αυτος δεν γυρισε καν το κεφαλι του.
:(:(
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Στο δικό μας?


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Να σαι καλά αλλά πρέπει να γυρίσω στη δουλειά.

Καλή συνέχεια και καλές διακοπές :friendship:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Από το Δερβένι ανέβηκα με το ποδήλατο, στην Παναγιά των Καταφυγίων λίγο πριν την Ζάχολη, Μεγάλη Η Χάρη της.

Πολύ όμορφο μέρος όπως και η διαδρομή.





Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Λίγο πιο πάνω ο Αη Γιώργης της Ζάχολης με τους πολλούς τρούλους και τα 7 κυπαρίσσια.

Στην φωτογραφία με την μαρμάρινη πλάκα αναφέρεται τι έγινε στο χωριό το Πάσχα του 1813.


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
kordix Κωστή ,εκτός από την εκτίμησή μου ,έχεις κ τον θαυμασμό μου ,να ξέρεις...

Μας δίνεις μαθήματα Όρεξης για (πραγματική)* Ζωή!!



* Οχι αυτή που βλέπουμε στα "βαρετά"(όπως λένε οι γνώστες) φόρουμς...ξερετε...την Άλλη. ;)
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Καλημερα και Χρονια πολλα σε ολους!!

Βλεπω οτι ο kordix παιρνει ποτε το fs ποτε το hardtrail.
Και θα ηθελα να ρωτησω, μεχρι που φτάνουν οι δυνατότητες ενός hardtrail?

Θελω να καταλαβω σε ποια κατηγορία να κοιταξω μιας και εχω βουνο απο πανω μου που εχει μονοπάτια κατηφορικά.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καλημερα και Χρονια πολλα σε ολους!!

Βλεπω οτι ο kordix παιρνει ποτε το fs ποτε το hardtrail.
Και θα ηθελα να ρωτησω, μεχρι που φτάνουν οι δυνατότητες ενός hardtrail?

Θελω να καταλαβω σε ποια κατηγορία να κοιταξω μιας και εχω βουνο απο πανω μου που εχει μονοπάτια κατηφορικά.

Κοίταξε τα Enduro hardtail με πιρούνι 140-160 και ενισχυμένο σκελετό, 27,5 ή 29, ποδήλατα με πολλές δυνατότητες.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
kordix Κωστή ,εκτός από την εκτίμησή μου ,έχεις κ τον θαυμασμό μου ,να ξέρεις...

Μας δίνεις μαθήματα Όρεξης για (πραγματική)* Ζωή!!



* Οχι αυτή που βλέπουμε στα "βαρετά"(όπως λένε οι γνώστες) φόρουμς...ξερετε...την Άλλη. ;)

Να σαι καλά Κωστή, όπως την βρίσκει ο καθένας. Επειδή τον χειμώνα τρέχω και δεν φτάνω εκμεταλλεύονται τον ελεύθερο χρόνο που έχω τώρα το καλοκαιράκι.



Καλή συνέχεια στις διακοπές και χρόνια πολλά στην κυρά Μάρω και σε όλους .
 
Top Bottom