Δειξτε μας το ποδηλατο σας.....

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Είναι τόσο εύκολο; Δεν γράφετε κάπου δύο λόγια για την όλη διαδικασία για μας που μας μπαίνουν ιδέες
Σε γενικες γραμμες ειναι plug&play. Βγαζεις την μεσαια τριβη και περνας μεσα το μοτερ, ταχτοποιεις τα καλωδια, την μπαταρια και τελος. Θελουν λιγο προσοχη δυο πραματα. Το 1ο ειναι να στερεωθει καλα το μοτερ στη μεσαια τριβη ωστε να μη χτυπησει στο πλαγιο του σκελετου λογω της αντιδρασης της ροπης (εχουν μπολικη, επιπεδα μηχανης μεγαλου κυβισμου) και 2ον να προσεξεις το chainline, δηλαδη πως ευθυγραμμιζεται το μπροστινο με το πισω γραναζι. Λογω ογκου κατασκευης, το μπροστινο γραναζι συνηθως δεν ευθυγραμμιζεται με το μεσαιο πισω, οποτε χανεις την λειτουργικοτητα του μεγαλυτερου γραναζιου της κασετας ωστε η αλυσιδα στην 1η ταχυτητα να μην κανει μεγαλη γωνια. Στο δικο μου ηλεκτρικο ποδηλατο εχω ενα bafang 750w με 44ρι γραναζι μπροστα και 10αρα κασετα πισω με 11-42 δοντια. Το 42ρι δε το χρησιμοποιω, οποτε ουσιαστικα εχω 9 ταχυτητες με κλιμακωση 11-36.
Τα δυο πιο συνηθισμενα μοτερ εναι τα bafang και tongsheng. Το δευτερο ειναι και torque sensing οπως στα καλα ετοιματζιδικα ebikes. Η διαφορα μεταξυ των μεν και των δε ειναι πως σε οσα εχουν αισθητηρα ροπης νοιωθεις πως το μοτερ προσθετει ροπη στα ποδια σου ενω σε οσα δεν εχουν αισθητηρα ροπης τα ποδια σου ακολουθουν το μοτερ. Σε ταληρα, αν εχεις αισθητηρα ροπης αισθανεσαι πως εχεις μπουτια pro και αν δεν εχεις αισθητηρα ροπης αισθανεσαι πως καβαλας μοτοποδηλατο.
Τωρα σχετικα με την κατανομη μαζων, το μυστικο ειναι η μπαταρια να βρισκεται οσο το δυνατον πιο κοντα στο μοτερ στον οριζοντιο αξονα. Φιλος εχει το κτηνος (bafang 1500w) σε ενα scott gambler ποδηλατο downhill και του gamei ta prekia. Φυσικα δε κανει downhill me ποδηλατο σχεδον 30 κιλα.
Τελος.....τα bafang εχουν και ηλεκτρογκαζο στο χερι το οποιο ειναι σωτηριο στα δυσκολα στο χωμα γιατι εχεις ισχυ στο τροχο χωρις να χρειαζεται να κανεις πεταλι. Το αποτελεσμα ειναι να περνας απο κομματια στα οποια αλλιως θα κατεβαινες απο το ποδηλατο και θα το επερνες σα χερια....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πείτε και κανέναν ποδήλατά που βάζει τέτοια πραγματα
Στο boomax που έχω η μεσαια τριβή είναι XT σειρά
Θα έχω πρόβλημα?
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Πείτε και κανέναν ποδήλατά που βάζει τέτοια πραγματα
Στο boomax που έχω η μεσαια τριβή είναι XT σειρά
Θα έχω πρόβλημα?
Καντο μονος, θα κανεις καλλιτερη δουλεια. Δε μπορεις να φανταστεις το ποσο ΔΕΝ ενδιαφερονται.
Αν εχεις βιδωτη μεσαια τριβη 68 με 73μμ εισαι οκ, αν οχι πες τι εχεις. Βαλε αναποδα το ποδηλατο και μετρησε το μηκος της χωρις τα ρουλεμαν.
Απο εργαλεια χρειαζεσαι μονο καρυδακι εξαγωγης μεσαιας τριβης και γατζοκλειδο για το σφιξιμο του μοτερ.
Αν κολλησεις καπου εδω ειμαστε. Που μενεις?
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Πείτε και κανέναν ποδήλατά που βάζει τέτοια πραγματα
Στο boomax που έχω η μεσαια τριβή είναι XT σειρά
Θα έχω πρόβλημα?

Ένας οδηγός για να έχει κάποιος κάποιο μπούσουλα.

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καντο μονος, θα κανεις καλλιτερη δουλεια. Δε μπορεις να φανταστεις το ποσο ΔΕΝ ενδιαφερονται.
Αν εχεις βιδωτη μεσαια τριβη 68 με 73μμ εισαι οκ, αν οχι πες τι εχεις. Βαλε αναποδα το ποδηλατο και μετρησε το μηκος της χωρις τα ρουλεμαν.
Απο εργαλεια χρειαζεσαι μονο καρυδακι εξαγωγης μεσαιας τριβης και γατζοκλειδο για το σφιξιμο του μοτερ.
Αν κολλησεις καπου εδω ειμαστε. Που μενεις?
Μικρολίμανο..
Έχω γκαράζ κερνάω καφέ, τσίπουρο, ουίσκι, βότκα και τεκιλα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εισαι μακρυα σε ορους covid, εγω ειμαι στη βουλα, τουλαχιστον 10 δημοι αποσταση!
Εντός περιφέρειας κινείσαι... Από την ημέρα που ο κουλης έκανε πετάλι στην Πάρνηθα.
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Στη μετατροπή του ηλεκτρικού με τις αλυσίδες τι παίζει,μήπως εκτός δισκοβραχιονα/μοτέρ, μπαταρίας θέλει αλλαγή, αντέχουν οι απλές την αυξημένη δύναμη του μοτέρ ή θέλει και αυτή αλλαγή?
Γιατί έχω ακούσει για κάτι τριψηφια νούμερα για αλυσίδα στα Haibike!!
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Στη μετατροπή του ηλεκτρικού με τις αλυσίδες τι παίζει,μήπως εκτός δισκοβραχιονα/μοτέρ, μπαταρίας θέλει αλλαγή, αντέχουν οι απλές την αυξημένη δύναμη του μοτέρ ή θέλει και αυτή αλλαγή?
Γιατί έχω ακούσει για κάτι τριψηφια νούμερα για αλυσίδα στα Haibike!!
Θελει προσοχη στις αλλαγες, να κοβεις αρκετα ισχυ καθως αλλαζεις. Μεκανικαλ συμπαθυ το λενε στα χωρια. Αν χρησιμοποιεις 8,9 η 10ρες κασετες οι αλυσιδες ειναι φτηνες και αντεχουν μερικες χιλιαδες χμ με καλη συντηρηση. Δεν ειναι θεμα. Ποδηλατο με 11αρες και 12αρες αλλαγες δεν ειχα ποτε.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εντωμεταξύ εγώ έβαλα αναζήτηση "best kit motor for bicycle" και μου έβγαλε αυτό: Top 5 Bicycle Engine Kits of 2020 | Bikeberry Blog

:D:laugh::roflmao::roflmao: ακόμα γελάω. Ρε μήπως να το κάνω δίχρονο το ποδήλατο να λύσω το πρόβλημα μου μια και καλή


EDIT: Τώρα πρόσεξα και τις τιμές! Πλάκα με κάνεις!?! δύο μοτέρ θα αγοράσω να το κάνω 2x2 :laugh::roflmao::roflmao:
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εντωμεταξύ εγώ έβαλα αναζήτηση "best kit motor for bicycle" και μου έβγαλε αυτό: Top 5 Bicycle Engine Kits of 2020 | Bikeberry Blog

:D:laugh::roflmao::roflmao: ακόμα γελάω. Ρε μήπως να το κάνω δίχρονο το ποδήλατο να λύσω το πρόβλημα μου μια και καλή
Έχει ένα τέτοιο δίχρονο κάποιος που δούλευε Κηφισιά ντελίβερι, τώρα τον βλέπω Άγιο Στέφανο.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Σύντροχοι συνποδηλάτες, όλα τα χιλιόμετρα που έχω γράψει τόσα χρόνια πεταλαροντας είναι σε ασφαλτο, το τελευταίο καιρό είπα να ξεκινήσω και το χώμα, να υπάρχει ποικιλία !! καμία ιδέα για χωματερο λάστιχο για mountain ??
Δύο επιλογές που έχω βρει είναι τα maxxis minion dhf και τα continental mountain king
Το μπροστά




Το πίσω

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Με τις αντίστοιχης μάρκας σαμπρέλες.

Ικανοποιημένος παντού
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Το μπροστά




Το πίσω

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Με τις αντίστοιχης μάρκας σαμπρέλες.

Ικανοποιημένος παντού
Συγνώμη, δεν χώραγε ολόκληρο, σε ασανσέρ την έβγαλες την φωτογραφία? :p:laugh:
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Καλημέρα, εγώ είχα maxxis minion 2.50 σε specialized enduro. Τα είχα tubelless με χρήση σε Υμηττό και παρνηθα. Γενικά ευχαριστημένος απλά αν παίζεις με τις πιέσεις θα έχεις και ανάλογο φάγωμα. Δεν με είχε αφήσει ποτέ από αέρα στη διαδρομή.
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Το μπροστά




Το πίσω

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Με τις αντίστοιχης μάρκας σαμπρέλες.

Ικανοποιημένος παντού
Το πίσω έχω την εντύπωση ότι είναι ανάποδα! Για το μπροστά δεν μπορώ να διακρίνω το πέλμα καθαρά αλλά τσέκαρε τη φορά, έχει ένα βελάκι επάνω στο λάστιχο!


Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Τελικά για να μην μείνω με την απορία τα χτύπησα και τα δύο!!
Ξεκίνησα δοκιμαστικά με τα conti για αρχή !!!


Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Λες;
Εχει άλλη χάραξη το πίσω πάντως
Το πίσω έχω την εντύπωση ότι είναι ανάποδα! Για το μπροστά δεν μπορώ να διακρίνω το πέλμα καθαρά αλλά τσέκαρε τη φορά, έχει ένα βελάκι επάνω στο λάστιχο!


Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Τελικά για να μην μείνω με την απορία τα χτύπησα και τα δύο!!
Ξεκίνησα δοκιμαστικά με τα conti για αρχή !!!


Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τελικά για να μην μείνω με την απορία τα χτύπησα και τα δύο!!
Ξεκίνησα δοκιμαστικά με τα conti για αρχή !!!


Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άντε καλοφαγωτα ρε Ντοντο
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Λες;
Εχει άλλη χάραξη το πίσω πάντως
Τα τακούνια στο πέλμα πρέπει να βλέπουν μπροστά στο συγκεκριμένο μοντέλο, το V που σχηματίζει, αλλά θα το δεις με το σήματακι σε μια από τις δύο πλευρές του ελαστικού σου!!


Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom