Δειξτε μας το ποδηλατο σας.....

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
¨Χωραει ο μαζοχισμος στο χωρο μας;¨!!!

Να το επομενο θεμα........... :laugh:
Oι μισοί εδώ έχουν ΚΤΜ, χωράει ναι
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
παντως με κουρσα αντεχεις καπως την ζεστη ,εγω πχ θα βγω τωρα ,με τμβ ειναι χειροτερα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Υπάρχει μια κοινή παραδοχή ότι αν βγεις πρωί για ποδήλατο/περπάτημα/δουλειά κτλ, ο οργανισμός εγκλιματιζεται ομαλά και αντέχει την ζέστη σε σύγκριση με το αν βγεις απότομα στην ντάλα του ήλιου και πάθεις θερμοπληξία.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Υπάρχει μια κοινή παραδοχή ότι αν βγεις πρωί για ποδήλατο/περπάτημα/δουλειά κτλ, ο οργανισμός εγκλιματιζεται ομαλά και αντέχει την ζέστη σε σύγκριση με το αν βγεις απότομα στην ντάλα του ήλιου και πάθεις θερμοπληξία.
Πώς γίνεται να εγκληματιστεις με σωματική άσκηση στους 42 βαθμούς τις 2μιση το μεσημέρι;
Εκτός αν είσαι βεδουίνος βέβαια η Τουαρέγκ.
Το σημείο που τους βρήκα απείχε άλλη μία ώρα τουλάχιστον από πολιτισμό(με το ποδήλατο) και είναι εντελώς λάκα που λέμε εδώ δλδ χωρίς ίχνος σκιάς και υπερβολική ζέστη και άπνοια.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
οι παλιοι προπονητες ελεγαν..
πανω απο 33 κ κατω απο 3 δεν υπαρχει λογος προπονησης...σε εξωτερικο χωρο.
ομολογω οτι ως ποδηαλατης το χω διαπιστωσει πολλακις...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν ξέρω παίδες, απέχω από σωματική άσκηση καιρό τώρα :D

Βλέπω όμως αρκετούς, ποδηλάτες κυρίως και κάνουν ποδήλατο μέσα στο λιοπυρι.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
ολα ειναι θεμα προπονησης ,ξεκουρασεις και ενυδατωση, σιγουρα προσπαθεις να μην εισαι οσο γινεται εκτεθειμενος στον ηλιο πολλες ωρες αλλα στην Ελλαδα καλοκαιρι δυσκολο.πχ αν βγεις για κουρσα 8 το πρωι 11 με 12 που θα επιστρεψεις θα εχει ζεστη. στην παρα πολυ ζεστη κανεις και λιγοτερο,εξαρταται και απο την φυσικη κατασταση ,την ξεκουραση κλπ στους ποδηλατες αρεσει και η ταλαιπωρια ,αν εχουν και KTM ειναι τελειως βλαμμενοι!! :ha
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Μια ερώτηση σε όσους ασχολούνται πιο ενεργά με ποδηλασίες κτλ κτλ μπας και καταλάβω κ εγώ τι μου διαφεύγει.

Σχολαω 2 - 2.30 το μεσημέρι.
Διανύω μια απόσταση 30χμ για να πάω σπίτι μέσα από τα πιο καυτά και αποπνικτικά σημεία της περιοχής.
Με τη μηχανή σήμερα και δεν επερνες ανάσα απ' τον καυτό αέρα.
Σήμερα είχε 41-42 υπό σκιαν,υγρασία στα ύψη και μια σάπια ατμόσφαιρα με θολούρα.
Κοινώς έψηνε φίδια.
Πώς γίνεται ρε μάγκες να πετυχαίνω εκείνη την ώρα καψαλισμενους σε μυαλό και σώμα ποδηλάτες,φορτωμένους με μπαγκαζια,ζευγάρια,ακόμα και με μικρά παιδιά ,επί της εθνικής;;;
Που διάλο θέλουν να πάνε εκείνη τη συγκεκριμένη ώρα;
Πώς γίνεται αυτό το πράγμα;
Γιατί το κάνουν στον εαυτό τους;
Πρέπει να αποδείξουν κάτι;
Τι μου διαφεύγει;
Το τοπικό ραδιόφωνο δίνει όλη την ώρα οδηγίες να μην κυκλοφορούμε άσκοπα πριν τις 7.
Οι τύποι σήμερα ήταν για λυπηση πραγματικά.

Για να καταλάβετε τι επικρατεί σήμερα εδώ θα σας πω ότι γύρνωντας από τη δουλειά βρήκα όλες τις κότες μου πεθαμένες.
Κοινώς σκασμενες.
Το ίδιο αναρωτιούνται οι ιχ - δες για τους μηχανόβιους.

Και γω σήμερα, όπως κάθε μέρα, πήγα και γύρισα από τη δουλειά με το ποδήλατο (11.5 + 11 km) και δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα. Eννοειται πως με πιο δροσερό καιρό είναι σαφώς καλύτερα αλλά αμασου αρέσει κάτι δε μασάς.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλό μήνα... Να εχουμε


Το ποδήλατο είναι ο αργός θάνατος του πλανήτη.
Ο Διευθύνων Σύμβουλος της Euro Exim Bank Ltd. έδωσε παύση στους οικονομολόγους όταν είπε:
′ ′ Ένας ποδηλάτης είναι καταστροφή για την οικονομία της χώρας: δεν αγοράζει αυτοκίνητα και δεν δανείζεται χρήματα για να τα αγοράσει. Δεν πληρώνει ασφαλιστήρια συμβόλαια. Δεν αγοράζει καύσιμα, δεν πληρώνει για να υποστεί το αυτοκίνητο την απαραίτητη συντήρηση και επισκευή. Δεν χρησιμοποιεί χώρο στάθμευσης επί πληρωμή. Δεν προκαλεί μεγάλα ατυχήματα. Δεν απαιτεί αυτοκινητόδρομους πολλαπλών λωρίδων. Δεν γίνεται παχύσαρκο.
Οι υγιείς άνθρωποι δεν είναι ούτε απαραίτητοι ούτε χρήσιμοι για την οικονομία. Δεν αγοράζουν φάρμακα. Δεν πηγαίνουν σε νοσοκομεία ή σε γιατρούς. Δεν προσθέτουν τίποτα στο ΑΕΠ της χώρας.
Αντιθέτως, κάθε νέο κατάστημα της McDonald δημιουργεί τουλάχιστον 30 θέσεις εργασίας, απασχολώντας 10 καρδιολόγους, 10 οδοντίατροι, 10 ειδικούς διαιτολόγους και διατροφολόγους, καθώς και προφανώς τα άτομα που εργάζονται στο ίδιο το κατάστημα.
Επιλέξτε προσεκτικά: ποδηλάτη ή Mc Donald; Αξίζει να σκεφτούμε.
PS: το περπάτημα είναι ακόμη χειρότερο. Οι πεζοί δεν αγοράζουν καν ποδήλατο.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Καλό μήνα... Να εχουμε


Το ποδήλατο είναι ο αργός θάνατος του πλανήτη.
Ο Διευθύνων Σύμβουλος της Euro Exim Bank Ltd. έδωσε παύση στους οικονομολόγους όταν είπε:
′ ′ Ένας ποδηλάτης είναι καταστροφή για την οικονομία της χώρας: δεν αγοράζει αυτοκίνητα και δεν δανείζεται χρήματα για να τα αγοράσει. Δεν πληρώνει ασφαλιστήρια συμβόλαια. Δεν αγοράζει καύσιμα, δεν πληρώνει για να υποστεί το αυτοκίνητο την απαραίτητη συντήρηση και επισκευή. Δεν χρησιμοποιεί χώρο στάθμευσης επί πληρωμή. Δεν προκαλεί μεγάλα ατυχήματα. Δεν απαιτεί αυτοκινητόδρομους πολλαπλών λωρίδων. Δεν γίνεται παχύσαρκο.
Οι υγιείς άνθρωποι δεν είναι ούτε απαραίτητοι ούτε χρήσιμοι για την οικονομία. Δεν αγοράζουν φάρμακα. Δεν πηγαίνουν σε νοσοκομεία ή σε γιατρούς. Δεν προσθέτουν τίποτα στο ΑΕΠ της χώρας.
Αντιθέτως, κάθε νέο κατάστημα της McDonald δημιουργεί τουλάχιστον 30 θέσεις εργασίας, απασχολώντας 10 καρδιολόγους, 10 οδοντίατροι, 10 ειδικούς διαιτολόγους και διατροφολόγους, καθώς και προφανώς τα άτομα που εργάζονται στο ίδιο το κατάστημα.
Επιλέξτε προσεκτικά: ποδηλάτη ή Mc Donald; Αξίζει να σκεφτούμε.
PS: το περπάτημα είναι ακόμη χειρότερο. Οι πεζοί δεν αγοράζουν καν ποδήλατο.
Πολύ Καλό!
Αξίζει να γίνει ταμπέλα σε κάθε οικονομική σχολή!
Σε σχέση με την προηγούμενη συζήτηση,
δεν ξέρω αν ισχύει γενικότερα,
αλλά έχω παρατηρήσει ότι προϊόντος του χρόνου μετά από μια ηλικία,
ο "θερμοστάτης" του σώματος περιορίζει το εύρος λειτουργίας του ή τουλάχιστον αργεί να το προσαρμόσει.
/// Β

ΥΓ ...και Καλό Μήνα σε Όλους!
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Σήμερα το πρωί, είπα να ρωτήσω πόσα μου δίνουν για το ποδήλατο ανταλλαγή να πάρω ένα indian! Τελικά κατέληξα ότι με το ποδήλατο πάω πιο γρήγορα!


Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Σήμερα το πρωί, είπα να ρωτήσω πόσα μου δίνουν για το ποδήλατο ανταλλαγή να πάρω ένα indian! Τελικά κατέληξα ότι με το ποδήλατο πάω πιο γρήγορα!


Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και το πιο σημαντικό:
Πιο κομψά ;)
 
Top Bottom