Δειξτε μας το ποδηλατο σας.....

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κάθε φορά που διαβάζω αυτό το θέμα, κάτι με τσιγκλάει να πάρω πάλι ποδήλατο, παραλίγο να πάρω μετά τα Χριστούγεννα αλλά έχοντας καβαλήσει ποδήλατα του 1,5 χιλιάρικου καταλαβαίνω ότι δεν θα βολευτώ με ποδήλατα του 500αρικου και δυστυχώς αυτό το budget για ποδήλατο δεν θα το διαθέσω.. Και έχω εσάς να μου γράφεται για ανάβαση Υμηττού για 10αρια και τον kordix να ανεβάζει κάθε μέρα φωτογραφικό υλικό...
Δυστυχώς έχει γίνει πολύ ακριβό χόμπι. Υπαρχουν βέβαια καλά μεταχειρισμένα ποδηλατα αλλά φεύγουν αμέσως σε γνωστούς.
Δεν είναι τυχαίο που πολλοί φίλοι έχουν πλέον aggressive hard tail που έχουν πολύ φθηνότερη συντήρηση σε σχέση με τα fs.

Όμως και τα περιφερειακά έχουν ξεφύγει. Για παράδειγμα τα λάστιχα ενός τέτοιου ποδηλάτου κοστίζουν 90 Ε και με 100 βάζω καινούργια στο gasgas.

Πριν από 5 χρόνια ήταν όλα στη μισή τιμή και πιο κάτω.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Δυστυχώς έχει γίνει πολύ ακριβό χόμπι. Υπαρχουν βέβαια καλά μεταχειρισμένα ποδηλατα αλλά φεύγουν αμέσως σε γνωστούς.
Δεν είναι τυχαίο που πολλοί φίλοι έχουν πλέον aggressive hard tail που έχουν πολύ φθηνότερη συντήρηση σε σχέση με τα fs.

Όμως και τα περιφερειακά έχουν ξεφύγει. Για παράδειγμα τα λάστιχα ενός τέτοιου ποδηλάτου κοστίζουν 90 Ε και με 100 βάζω καινούργια στο gasgas.

Πριν από 5 χρόνια ήταν όλα στη μισή τιμή και πιο κάτω.
Δυστυχώς έχει γίνει πολύ ακριβό χόμπι. Υπαρχουν βέβαια καλά μεταχειρισμένα ποδηλατα αλλά φεύγουν αμέσως σε γνωστούς.
Δεν είναι τυχαίο που πολλοί φίλοι έχουν πλέον aggressive hard tail που έχουν πολύ φθηνότερη συντήρηση σε σχέση με τα fs.

Όμως και τα περιφερειακά έχουν ξεφύγει. Για παράδειγμα τα λάστιχα ενός τέτοιου ποδηλάτου κοστίζουν 90 Ε και με 100 βάζω καινούργια στο gasgas.

Πριν από 5 χρόνια ήταν όλα στη μισή τιμή και πιο κάτω.
Ισχύουν όλα,
απίστευτο πόσο κοστίζουν τα περιφερειακά πλέον, αλλά και οι τιμές των μτχρ και το πόσο εύκολα μεταπωλούνται.
Καλά για τις τιμές πλαισίων σε χρωμόλη κτλ δεν το συζητάω, δίνεις νεφρό...
Εν μεταξύ η "μόδα" που διατηρεί τη ζήτηση άρα και τις τιμές στα ύψη, κρατεί για πολύ μεγάλο διάστημα...
/// Β
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Και τα μισα λεφτα να εχει, παλι NC 750 DCT δαγκωτο............... :happy:
Εννοείται πως με τόσα λεφτά παίρνεις ωραία μοτοσυκλέτα. Με τίποτα δεν θα έδινα τόσα για ποδήλατο

Αλλά όχι nc750 DCT, θα ηθελα κάτι πιο ον/οφ, ένα crf 1000 πχ και μάλλον χωρίς dct και μερικές δόσεις παραπάνω γιατί λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν.

(Γργκ Ππνδρ γμσ κσ)
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Όμορφες υπέροχες Σπέτσες!! Πριν κοντά 7 χρόνια ήρθα 1η φορά και από τότε 2 φορές τον χρόνο το λιγότερο είμαι εδώ πάντα σχεδόν με το ποδήλατο. Η ηρεμία του νησιού και κακα τα ψέματα το ότι αυτοί που έρχονται εδώ συνήθως έχουν λύσει το οικονομικό τους, δίνει στο νησί μια φοβερή ηρεμία και ποιότητα στην καθημερινότητα σου! Στα του ποδηλάτου αν κάνεις κούρσα (έχει και Μτβ) είναι τέλεια, η πίσω πλευρά του νησιού έχει καλή άσφαλτο και το πιο σημαντικό δεν έχει αυτοκίνητα!! Κανείς άνετα προπόνηση και τελειώνεις με μια ωραία βουτιά στην θάλασσα, φέτος είχα την τύχη να γνωρίσω και ένα παιδί τον eddy, ο οποίος είναι 19 ετών επαγγελματίας ποδηλάτης στην Αμερική και ελπίζει μια μέρα σύντομα να τον δούμε και στον γύρο Γαλλίας! Κάναμε μαζί μια βόλτα όταν είχε recovery μιας και κανονικά δεν μπορώ να τον φτάσω. 1 βδομάδα εδώ 5 προπονήσεις και ένα τρεξίματακι τέλειες οι Σπέτσες.


Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Στον δρόμο για τη δουλειά.

Προσπαθώ να κάνω πετάλι τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα, από Ηλιούπολη ως Χολαργό από δρόμους χωρίς πολύ κίνηση για να μην ενοχλώ και να μη με ενοχλούν. Με τα χρόνια έχω φτιάξει μια διαδρομή ασφαλή και πολύ ευχάριστη για ποδήλατο.
Είναι μια καλή προπόνηση για το εντούρο και τις χωματοβολτες αλλά παράλληλα με χαλαρώνει από το άγχος της καθημερινότητας.

Στο πήγαινε κάνω περίπου 50 λεπτά τα 11.5 km και στην επιστροφή 45 τα 11 km.

 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Maintenance and cleaning day today...για μικρούς κ μεγάλους.
Σιλικόνες, μωρόμαντήλα κ baby oil για το τέλος..
Έρωτας μοναδικός!!


Στάλθηκε από το HRY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Maintenance and cleaning day today...για μικρούς κ μεγάλους.
Σιλικόνες, μωρόμαντήλα κ baby oil για το τέλος..
Έρωτας μοναδικός!!


Στάλθηκε από το HRY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το αυτοκολλητακι του καφέ, πρέπει να γίνει παραγγελία για κατόχους gs... Αυτούς με τα χοντρά και τους προβολεις
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το αυτοκολλητακι του καφέ, πρέπει να γίνει παραγγελία για κατόχους gs... Αυτούς με τα χοντρά και τους προβολεις
Starbucks μόνο.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Εχετε να προτεινετε ενα ζευγαρι ελαφρων τροχων 700c, disc, 12x100, 12x142 και τιμη κατω απο χιλιαρικο?
Προοριζεται για tubeless λαστιχα 28αρια και γενικη χρηση δρομου.
Εμφαση δινω στην μικρη ροπη αδρανειας και δευτερευοντως στην αεροδυναμικη.
Και σημαντικη ερωτηση, σε αυτα τα χρηματα προτεινετε πλεξιμο η αγορα ετοιμου σετ?
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Εγώ φοράω progress carbon που είναι πάρα πολύ καλοί στα 1100 ευρώ, είναι και ένας στον Άγιο Δημήτριο που φτιάχνει ζαντες με 300 600 ευρώ και έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια θα βρω το όνομα και θα το γράψω
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Εχετε να προτεινετε ενα ζευγαρι ελαφρων τροχων 700c, disc, 12x100, 12x142 και τιμη κατω απο χιλιαρικο?
Προοριζεται για tubeless λαστιχα 28αρια και γενικη χρηση δρομου.
Εμφαση δινω στην μικρη ροπη αδρανειας και δευτερευοντως στην αεροδυναμικη.
Και σημαντικη ερωτηση, σε αυτα τα χρηματα προτεινετε πλεξιμο η αγορα ετοιμου σετ?
Μιλα κ δες στο podilato.eu στην Σαλονίκης, φέρνει τους Ιταλικούς Gippieme.
Αυτούς φοράω 4 κ πλέον χρονια
Αγοράζεις ποιότητα κ ρολαρισμα που ο ανταγωνισμός είναι στο 40% πάνω λόγω marketing.
Ένα θα πω κ θα καταλάβεις για την ποιότητα κυλησης μιλάμε..
Η εταιρεία αυτή ξεκίνησε κ ακόμα Δλδ φτιάχνοντας τροχούς για αναπηρικά καρότσια. Δλδ μηδενικες τρίβεις αν με εννοείς..
Ενναλακτικα δες τους Εγγλεζικους Hunt.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Για τους bns wheels έλεγα πιο πάνω στον Άγιο Δημήτριο, επίσης ο τζορτζοπουλος είχε σε προσφορά στα 600 ευρώ νομίζω τροχούς από Αυστρία που του είχα μείνει... Καλό ψάξιμο
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
:prft:
Επική enduro MTB βόλτα στον δρυμό Πάρνηθας στα ψηλά.
Ένιωσα λες και ήμουν εκτός Αττικής παρά την ανομβρία.

(Από το καζίνο φαίνεται μέρος της τεράστιας καμμένης έκτασης από την πρόσφατη φωτιά και μαύρισε η ψυχή μου. Ευτυχώς δεν περασε η φωτιά στο φαράγγι της Χουνης).

 
Top Bottom