Δειξτε μας το ποδηλατο σας.....

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs

Steel is real...

4 ατσάλινα υπερ-τούμπανα ht, 2 29ρια Pipedream, ένα moxie και ένα Sirius και 2 Production Privee Shan 27 στο όρος Αιγάλεω σε μια απολαυστική βόλτα.
Εσύ που το έχεις ατσάλινο, θα μπορούσες να προτείνεις μερικές αξιολογες εταιρείες σκελετών πέρα από τις παραπάνω;
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Enduro day πισια, χιόνι, κρύο, ανηφόρα ατελείωτη!!!
Και κατηφόρα τάπα, ΜΟΛΠ(μοτοσυκλετιστικη λέσχη πέραχωρας) αγάπη!


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Enduro day πισια, χιόνι, κρύο, ανηφόρα ατελείωτη!!!
Και κατηφόρα τάπα, ΜΟΛΠ(μοτοσυκλετιστικη λέσχη πέραχωρας) αγάπη!


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
3 φωτό σπρώχνεις με πόδι και μια Καβάλα....συνέχισε
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
3 φωτό σπρώχνεις με πόδι και μια Καβάλα....συνέχισε
2 σπρώχνω στην 1 φώτο σπρώχνει το ηλεκτρικό ο φίλος Πάνος,
εκεί που πήγαμε σου λέω ακόμα τρώω να συνέλθω!
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Μιας και μου έχει μπει το σαράκι της ποδηλατικής ηλεκροκινησης καθαρά για βουνό
Δεν μπορώ να βρω πουθενά πληροφορίες για το που (ηλικιακά) θέτει κάνεις το τέλος για τους υψηλούς παλμούς και τα ζόρια της καρδιάς.
Και με βάση του κλασικού τύπου 220 μείον την ηλικία, το δικό μου ζόρι είναι 170 παλμούς.
(τους οποίους ανεβάζουμε στο βουνό συχνά)
Για κάποιον που δεν έχει πρόβλημα υγείας εννοείται.
Και για σύγκριση πάντα με συμβατικό ποδήλατο, πάλι εννοείται.
Νομίζω πως είναι ωραία κουβέντα και έχουν άποψη πολλοί εδώ ;)
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Μιας και μου έχει μπει το σαράκι της ποδηλατικής ηλεκροκινησης καθαρά για βουνό
Δεν μπορώ να βρω πουθενά πληροφορίες για το που (ηλικιακά) θέτει κάνεις το τέλος για τους υψηλούς παλμούς και τα ζόρια της καρδιάς.
Και με βάση του κλασικού τύπου 220 μείον την ηλικία, το δικό μου ζόρι είναι 170 παλμούς.
(τους οποίους ανεβάζουμε στο βουνό συχνά)
Για κάποιον που δεν έχει πρόβλημα υγείας εννοείται.
Και για σύγκριση πάντα με συμβατικό ποδήλατο, πάλι εννοείται.
Νομίζω πως είναι ωραία κουβέντα και έχουν άποψη πολλοί εδώ ;)
Κι εγω στο 220 μειον ηλικια εχω μεινει, το οποιο προφανως εχει την αξια του statistical average. Ο καλλιτερος τροπος φανταζομαι ειναι να ανεβεις σε ενα διαδρομο να τα δωσεις ολα και να μετρας. Εκει που δεν ανεβαινει παραπανω εκει ειναι το ταβανι.

Αλλα τι σχεση εχει αυτο με τα ηλεκτρικα ποδηλατα συγκεκριμενα?
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Κάνε ένα έργο μετρικό τεστ αν θες αλλά τσάμπα λεφτά, καλύτερα να κάνεις τσεκ απ συχνά άσχετα με το ποδήλατο. Και ηλεκτρικό να έχεις ένα τσεκ απ καρδιά αίμα πρέπει να το κάνεις. Πάρε ένα ηλεκτρικό αφού θες και ψάχνεις δικαιολογίες με παλμούς ηλικίες κλπ! Χαχαχα
 

black sheep

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Vstrom 650 Xt
Το όριο κάπου εκεί είναι, χωρίς αυτό να σημαίνει πως αν δεις 180 στον παλμογράφο θα γίνει κάτι. Υπάρχει δηλαδή μια ελαστικότητα στα νούμερα.
Επίσης σε κάθε οργανισμό είναι διαφορετικά τα νούμερα, εξαρτάται από τη φυσική κατάσταση του ατόμου αλλά κι από άλλους παράγοντες προσωπικούς.
Τώρα, το σημαντικό είναι, εφόσον ξέρεις τα δικά σου προσωπικά όρια, να μην δουλεύεις στο μέγιστο για αρκετή ώρα, αλλά να δουλεύεις διαλειμματικά, δηλαδή να πέφτουν ικανοποιητικά οι σφυγμοί πριν ανέβουν πάλι.
Όσο αφορά το ποδήλατο, το ηλεκτρικό mountain για μένα είναι απίστευτο για βουνό. Μπορείς να δουλέψεις σε όποιο εύρος παλμών θες εσύ, ανάλογα την υποβοήθηση που έχεις αλλά και ανάλογα την προσπάθεια που καταβάλεις, σε αντίθεση με το κλασσικό που στην ανηφόρα θα φτάσεις στο μάξιμουμ πολύ πιο εύκολα.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Σήμερα ανέβαινα Υμηττό και με πέρασαν 2 ηλεκτρικά cube σαν σταματημένο, και δεν πήγαινα και αργά. Ωραία είναι ειδικά αν κάνεις μονοπάτια σε 20 χρόνια μπορεί να πάρω!!!!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εγω πρόσφατα πηγα καρδιολόγο και μου ειπε οτι εφόσον ειναι ολα οκ στο τριπλεξ μπορεις να ανεβάζεις όσους θες.
Ούτως η αλλιως μου λεει δεν θα μπορεσεις να κρατήσεις για πολυ πανω απο το μέγιστο της ηλικίας σου.
Βεβαια αυτο μου λεει ισχυει σε αυτούς που αθλούνται σαν χομπι και οχι πρωταθλητισμό.

Επίσης μετα τα 40 καλο θα ειναι ενα τεστ κοπώσεως καθε τοσο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για τεστ "ποσα χρονια μικροτερο με κανεις" λεμε ;)
Όπως γράφει ο Κωστής πςραπανω, τα τεστ κοπώσεως πρέπει να γίνονται συχνά πανω από τα 40, ιδίως αν υπάρχει ιστορικό με προβλήματα καρδιάς στην φαμιλια και αν αθλουμαστε .
Εγώ από τα 40 κάνω κάθε χρόνο μέχρι τα 55 μου...πλεον
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Όπως γράφει ο Κωστής πςραπανω, τα τεστ κοπώσεως πρέπει να γίνονται συχνά πανω από τα 40, ιδίως αν υπάρχει ιστορικό με προβλήματα καρδιάς στην φαμιλια και αν αθλουμαστε .
Εγώ από τα 40 κάνω κάθε χρόνο μέχρι τα 55 μου...πλεον
Εγω ειμαι 53 και μονο σε οδοντογιατρο εχω παει τα τελευταια 50 χρονια. Καλα και σωστα ολα αυτα που λες, απο την αλλη ομως αν μπλεξεις με γιατρους δε ξεμπλεκεις ευκολα.
Επισης το 90% των θεματων οφειλονται σε dna και φαι και ο καθενας πρεπει να ξερει που βαδιζει, δε χρειαζεται γιατρος να του το πει.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Δεν ειναι ετσι ακριβως.
Εννοειται οτι ειναι το dna καθώς και το φαγητο αλλα αλλο να προλαβεις ενα θέμα και αλλο να μπεις έκτακτα για ενα τοσο σοβαρο όπως η καρδια.
Αν σε πιασει κατι μακρυα απο την βάση σου τι κανεις που ολα ειναι σκατα απο θέμα ιατρικής περίθαλψης;
Όπως λεει ο μανιακ καθε χρονο να εισαι ησυχος.
Το καλυτερο ειναι η πρόληψη.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Δεν ειναι ετσι ακριβως.
Εννοειται οτι ειναι το dna καθώς και το φαγητο αλλα αλλο να προλαβεις ενα θέμα και αλλο να μπεις έκτακτα για ενα τοσο σοβαρο όπως η καρδια.
Αν σε πιασει κατι μακρυα απο την βάση σου τι κανεις που ολα ειναι σκατα απο θέμα ιατρικής περίθαλψης;
Όπως λεει ο μανιακ καθε χρονο να εισαι ησυχος.
Το καλυτερο ειναι η πρόληψη.
Σωστό και οι 50ρηδες + δεν χρειάζεται να βαράμε κόκκινα. Καλύτερα μεγαλύτερη διάρκεια βόλτας και μέτρια ένταση με μερικά ανεβάσματα ανάλογα την μερα, την φυσική κατάσταση, τα κιλά κτλ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγω ειμαι 53 και μονο σε οδοντογιατρο εχω παει τα τελευταια 50 χρονια. Καλα και σωστα ολα αυτα που λες, απο την αλλη ομως αν μπλεξεις με γιατρους δε ξεμπλεκεις ευκολα.
Επισης το 90% των θεματων οφειλονται σε dna και φαι και ο καθενας πρεπει να ξερει που βαδιζει, δε χρειαζεται γιατρος να του το πει.
Σου εύχομαι να φτάσεις 103...αλλά οι προληπτικές εξετάσεις δεν είναι μπλέξιμο γιατρών.
Και αν εξελιχτεί σε κάτι τέτοιο, είναι σωτήριο..
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Η αλήθεια είναι ότι ανεβάζω 170 παλμούς κανένα 3λεπτο μετά πέφτουν.
120 και μετά πάλι ψηλά!
Σήμερα βόλτα με κυνήγι ηλεκτρικού bike
Μου έφυγε η ψυχή και γύρισε πίσω


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Η αλήθεια είναι ότι ανεβάζω 170 παλμούς κανένα 3λεπτο μετά πέφτουν.
120 και μετά πάλι ψηλά!
Σήμερα βόλτα με κυνήγι ηλεκτρικού bike
Μου έφυγε η ψυχή και γύρισε πίσω


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
GoPro είναι αυτό μπροστά στο στήθος ή οι ιμάντες από την τσάντα; Βάλε κανά βιντεάκι να γουστάρουμε!
 
Top Bottom