Δειξτε μας το ποδηλατο σας.....

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Δεν χωράνε οι σύγχρονες μεσαίες τριβές μου έχουν πει, δεν χωράνε ζάντες με δισκόφρενα.
Επειδή κ εγώ ήμουν στο δίλημμα αν θα του έκανα ένα γυάλισμα και κρέμασμα ή αν θα μπορούσε να αναβαθμιστεί λίγο για να μπορεί να βγάζει καμιά βόλτα λίγο πιο ζορικη από μια απλή γύρα , μεσαία τριβή υπάρχει έχω βάλει βαρελάκι ,απλά χρειάστηκε να ανοίξουμε άλλα πάσα!!
Δισκόφρενα ούτως η άλλως δεν παίρνει ,δεν τα χωράει!
Τα μαμά φρένα της mafac (δεν φρενάρουν με τίποτα πλέον στις μέρες μας) :roflmao: τα έβαλα σε κουτί για αποθήκευση και του έβαλα δύο δαγκάνες της σειράς Nexus! Όπως σε κούτες μπήκαν και οι ζάντες ,το πίσω ντεραγιέ (σασμάν) της simplex(πλαστικο)
Δεν συγκρίνεται με τη καμία με ένα σύγχρονο ποδήλατο δρόμου για βόλτα/προπόνηση αλλά με σχετικά χαμηλό κόστος αναβαθμίζεται !!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Επειδή κ εγώ ήμουν στο δίλημμα αν θα του έκανα ένα γυάλισμα και κρέμασμα ή αν θα μπορούσε να αναβαθμιστεί λίγο για να μπορεί να βγάζει καμιά βόλτα λίγο πιο ζορικη από μια απλή γύρα , μεσαία τριβή υπάρχει έχω βάλει βαρελάκι ,απλά χρειάστηκε να ανοίξουμε άλλα πάσα!!
Δισκόφρενα ούτως η άλλως δεν παίρνει ,δεν τα χωράει!
Τα μαμά φρένα της mafac (δεν φρενάρουν με τίποτα πλέον στις μέρες μας) :roflmao: τα έβαλα σε κουτί για αποθήκευση και του έβαλα δύο δαγκάνες της σειράς Nexus! Όπως σε κούτες μπήκαν και οι ζάντες ,το πίσω ντεραγιέ (σασμάν) της simplex(πλαστικο)
Δεν συγκρίνεται με τη καμία με ένα σύγχρονο ποδήλατο δρόμου για βόλτα/προπόνηση αλλά με σχετικά χαμηλό κόστος αναβαθμίζεται !!

Έχω και γω κρατήσει το σιδερένιο κουρσακι που είχα στα 80s και θα το συνεφέρω να κάνω βόλτες να θυμηθώ τα παλιά.

Αλλά και το MTB μου είναι Steel is real και δεν το αλλάζω με τίποτα για αλουμίνιο ή κάρμπονμ
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Έχω και γω κρατήσει το σιδερένιο κουρσακι που είχα στα 80s και θα το συνεφέρω να κάνω βόλτες να θυμηθώ τα παλιά.

Αλλά και το MTB μου είναι Steel is real και δεν το αλλάζω με τίποτα για αλουμίνιο ή κάρμπονμ
Κωστή το σίδερο έχει άλλη χάρη ,ειδικά τα παλιά μουφαριστά σε κάτι πλακόστρωτα και άσχημους δρόμους δεν παίζονται!!χαίρεσαι να τα βολτάρεις !!!
Επόμενο απόκτημα αν όλα πάνε καλά λέω να χτυπήσω ένα Van Nicholas που το έχω άχτι από καιρό .....να έχουμε και ένα τιτάνιο στη συλλογή !!!!:)
 

christetr

Ο ηλίθιος είναι αήττητος!!!!
Περιοχή
ATHENS MAROUSI
Όνομα
Chris
Μοτό
TDM 900 2003 - Lambretta Li 150 s2 1961
R 1200 GS 2009
Με μια αναβάθμιση στα περιφερειακά θα είναι έτοιμο να γράψει και άλλα αρκετά χιλιόμετρα!!
Προσωπικά για συναισθηματικούς πρώτα από όλα λόγους θα ήθελα να το επισκευάσω (ξεσκούριασμα , καθάρισμα ,γυάλισμα ) με έμφαση στη λειτουργικότητα , ώστε εκτός από το μπαλκόνι να μπορώ να το χαρώ κι εγώ !!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
morning rutine
(πέρασα ένα seat gredos παλιο στην κατηφόρα με καμία 65αρια χ/ω κ μετά στο φαναρι με κοίταγε ο μπάρμπας με απορία..)


Στάλθηκε από το HRY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Ζόρι δεν μου φαίνεται Κωστή ,ίσα ίσα το πέταλι του είναι πολύ πιο ελαφρύ όπως σε κάθε mountain,φτάνεις χωρίς καν να έχεις ιδρώσει, αλλά ταξιδεύεις με 20χλμ !!! Κάνω να πάω Υμηττό κοντά μιάμιση ώρα όταν με την κούρσα είμαι στο πυροφυλάκιο κάτω σε μισή !!
Το φόρτωμα το αποφεύγω ακόμα !!! :roflmao:
με continental λαστιχα κρατας ανετα 30χαω στις ευθειες παντως!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
morning rutine
(πέρασα ένα seat gredos παλιο στην κατηφόρα με καμία 65αρια χ/ω κ μετά στο φαναρι με κοίταγε ο μπάρμπας με απορία..)


Στάλθηκε από το HRY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ελα, εσυ ησουν?
:ha
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Προσωπικά για συναισθηματικούς πρώτα από όλα λόγους θα ήθελα να το επισκευάσω (ξεσκούριασμα , καθάρισμα ,γυάλισμα ) με έμφαση στη λειτουργικότητα , ώστε εκτός από το μπαλκόνι να μπορώ να το χαρώ κι εγώ !!
Ακριβώς το ίδιο !!
Πρώτα από όλα για συναισθηματικούς λόγους μιας και ήταν το ποδήλατο του πατέρα μου ,ήταν το ποδήλατο που πιτσιρικάς δεν έφτανα να το καβαλήσω και έμπαινα μέσα από το σκελετό για να το κάνω μια βόλτα και ήταν φυσικά και το ποδήλατο που όταν μεγάλωσα και το έφτανα ήταν το μοναδικό μου όχημα για όλα, σχολείο, βόλτες ,προπονήσεις !!
Μιας και δεν ειναι κάτι ιδιαίτερο με κάνα σκελετό Columbus ή Reynolds , και είχε καταστραφεί αρκετά το χρώμα του με τα χρόνια και από το λουκέτο της αλυσίδας που κουβαλούσα μαζί για δεσίματα ,του έκανα αμμοβολή και βάψιμο (το αρχικό ήταν το κλασικό ροζ), του έβαλα όλα τα περιφερειακά σε σουαζ για καθάρισμα ,τροχούς ,φρένα ,πίσω ντεραγιέ καινούρια και έτοιμο για καμιά βόλτα που και που !!
Βρήκα και κάποιες φωτό από το αρχείο προ δεκαετίας


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
με continental λαστιχα κρατας ανετα 30χαω στις ευθειες παντως!
Όντως τα mountain king που φοράω έχουν πολύ καλύτερη κύλιση από τα minion στην άσφαλτο
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
spam om

ρε συ Αποστολη εχετε κ στραντζα σπιτι..? :oops:
να σεχουμε υποψιν για καμια λαμαρινα..

spam off
Δεν είναι Στράντζα Γιώργη ,ψαλίδι καρμανιόλα ποδός είναι , πέρναμε λαμαρίνα σε φύλλα και την κόβαμε κομματάκια για τον πυρήνα στους Μ/Σ !
Οι φωτό είναι παλιές πριν κλείσω το μαγαζί!
Το ψαλίδι το έχω κρατήσει όμως ,είναι vintage :ha
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ακριβώς το ίδιο !!
Πρώτα από όλα για συναισθηματικούς λόγους μιας και ήταν το ποδήλατο του πατέρα μου ,ήταν το ποδήλατο που πιτσιρικάς δεν έφτανα να το καβαλήσω και έμπαινα μέσα από το σκελετό για να το κάνω μια βόλτα και ήταν φυσικά και το ποδήλατο που όταν μεγάλωσα και το έφτανα ήταν το μοναδικό μου όχημα για όλα, σχολείο, βόλτες ,προπονήσεις !!
Μιας και δεν ειναι κάτι ιδιαίτερο με κάνα σκελετό Columbus ή Reynolds , και είχε καταστραφεί αρκετά το χρώμα του με τα χρόνια και από το λουκέτο της αλυσίδας που κουβαλούσα μαζί για δεσίματα ,του έκανα αμμοβολή και βάψιμο (το αρχικό ήταν το κλασικό ροζ), του έβαλα όλα τα περιφερειακά σε σουαζ για καθάρισμα ,τροχούς ,φρένα ,πίσω ντεραγιέ καινούρια και έτοιμο για καμιά βόλτα που και που !!
Βρήκα και κάποιες φωτό από το αρχείο προ δεκαετίας


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το είχα μεγάλη καψούρα αυτό το ποδήλατο στο πράσινο μεταλλικό και στο ροζ. Δεν το πήρα τελικά και όπου βλέπω τετοια ανακατασκευή κολάω σαν πιτσιρικάς.

Αχχχχ
 

christetr

Ο ηλίθιος είναι αήττητος!!!!
Περιοχή
ATHENS MAROUSI
Όνομα
Chris
Μοτό
TDM 900 2003 - Lambretta Li 150 s2 1961
R 1200 GS 2009
Ακριβώς το ίδιο !!
Πρώτα από όλα για συναισθηματικούς λόγους μιας και ήταν το ποδήλατο του πατέρα μου ,ήταν το ποδήλατο που πιτσιρικάς δεν έφτανα να το καβαλήσω και έμπαινα μέσα από το σκελετό για να το κάνω μια βόλτα και ήταν φυσικά και το ποδήλατο που όταν μεγάλωσα και το έφτανα ήταν το μοναδικό μου όχημα για όλα, σχολείο, βόλτες ,προπονήσεις !!
Μιας και δεν ειναι κάτι ιδιαίτερο με κάνα σκελετό Columbus ή Reynolds , και είχε καταστραφεί αρκετά το χρώμα του με τα χρόνια και από το λουκέτο της αλυσίδας που κουβαλούσα μαζί για δεσίματα ,του έκανα αμμοβολή και βάψιμο (το αρχικό ήταν το κλασικό ροζ), του έβαλα όλα τα περιφερειακά σε σουαζ για καθάρισμα ,τροχούς ,φρένα ,πίσω ντεραγιέ καινούρια και έτοιμο για καμιά βόλτα που και που !!
Βρήκα και κάποιες φωτό από το αρχείο προ δεκαετίας


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γαλλίδα φινετσάτη !!!!! Να το χαρείς φίλε μου Κουκλάρα !!
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Ο Υμηττός έχει γεμίσει με fs ηλεχτρικά . Ωραίο χόμπυ και αυτό αλλά προτιμώ το ποδήλατο.
Ρε φίλε και εγώ αλλά όταν σε 90 λεπτά της ώρας κάνει τα διπλάσια χλμ
Και οι φλαταδουρες βγαίνουν ψυχαναγκαστικα!
Όταν τα ανηφορικά μονοπάτια τα πας περπάτημα (με το ποδήλατο στο χέρι)
Είσαι 50 χρόνων και δουλεύεις 12 με 15 ώρες την ημέρα

Το σκέφτεσαι!
Παρόλο που το κόστος είναι, μεγάλο
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Πρώτη εντουρο βόλτα ( στην ουσία 2η γιατί η πρώτη ήταν φλαταδουρα 33χλμ)
Μπροστά στα μάτια μας ήταν το κολονάκι από την γεωγραφική υπηρεσία στρατού!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν έχουμε πρωταπριλιά, οπότε το ότι ο πρεσβευτής της γιαμάχα Νικ Σάντερς αποκαλύπτει το ηλεκτρικό ποδήλατο της σημαίνει ότι ο STF θα μπει σε έξοδα πάλι.






 
Top Bottom