Δειξτε μας το ποδηλατο σας.....

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Για τον καφέ είναι σίγουρο για ηλεκτρικό ποδήλατο όχι και τόσο. Ειδικά για commuting είναι πολύ βολικά ργτ.

:friendship:
Ένα gravelακι είναι ότι πρέπει για την κατάσταση των δρόμων μας και για καθημερινή μετακίνηση !! Πιο γρήγορο από ένα mountain ,πιο ξεκούραστο από μία κούρσα !!! Παίρνουν και φτερά για τις βροχερές μέρες


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Ένα gravelακι είναι ότι πρέπει για την κατάσταση των δρόμων μας και για καθημερινή μετακίνηση !! Πιο γρήγορο από ένα mountain ,πιο ξεκούραστο από μία κούρσα !!! Παίρνουν και φτερά για τις βροχερές μέρες


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
'κανα στο 1,5 εχει αυτό?
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Φθινοπωρινό πεταλι.
Αεράκι βορειοδυτικό, καθαρές ανασες, εξοχή κ ηρεμία.
Ελικόπτερα Μαραθωνα
52km today.


Στάλθηκε από το HRY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
'κανα στο 1,5 εχει αυτό?
Προυρ... Ζαγαρι..
Δεν ειναι για σένα αυτά..
Τι να το κάμεις ρε δολιε αυτό..
Εσύ θες Clermont από τον Μπλιαμο.. :UH:
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Δανείστηκα για 2 ημέρες το παρακάτω ηλεκτρικό ποδήλατο για δοκιμή commuting. Έρχομαι στην δουλειά καθημερινά με συμβατικό ποδήλατο και ήθελα να δω την διαφορά του ηλεκτρικού.

Είναι 250w (λίγο) με ροπή στρέψης κάπου 33 NM (πολύ λίγο) με μοτέρ bafang στον πίσω τροχό και χωρίς υποβοήθηση στο τιμόνι. Χρειάστηκε να το ξεκλειδώσω ώστε να περνάει τα 25 km/h γιατί κλειδωμένο ήταν απελπισία σκέτη.

Κάνω συνολικά 17,5 km το πρωί και 17 και κάτι στην επιστροφήαπο διαδρομή φιαγμενη για ποδήλατο. Σε χρόνο κέρδισα περίπου 10 λεπτά σε κάθε διαδρομή και εννοείται με σεβασμό στον ΚΟΚ δηλαδή με σταμάτημα στα φανάρια κτλ. Στις ανηφόρες το ηλεκτρικό όπως είναι λογικό δεν συγκρίνεται αλλά στις ευθείες και στις κατηφόρες προτιμώ το συμβατικό γιατί το υπερβολικό βάρος του ηλεκτρικού είναι μεγάλο πρόβλημα στην σωστή κύλιση.

Έφτασα και τις 2 μέρες στη δουλειά χωρίς καν να ιδρώσω αλλά γενικώς δεν με "μπρίζωσε" ώστε να αρχίσω να ψάχνω για ηλεκτρικό.

Το συγκεκριμένο θεωρείται φτηνό ποδήλατο με τιμή γύρω στα 1400 ευρώ. Υπολογίζω πως για καθημερινή χρήση για κάποιον που γνωρίζει από ποδήλατα χρειάζεται ένα ποσό πάνω από 2500 για κάτι αξιοπρεπές και 3000+ για κάτι αξιόλογο που τα θεωρώ πολλά για αυτά που προσφέρουν. Υπόψιν ότι η επιδότηση ισχύει για ποδήλατα με μοτέρ έως 250 w και με κόφτη στα 25 km/h.

Οπότε για την ώρα μένω με το συμβατικό ώστε να κάνω και τη γυμναστική μου που βοηθάει πολύ στο Enduro και στο MTB Enduro.


Δεν σου δίνω 1 χρόνο, για αγορά ηλεκτρικού.
Εαν κάνεις και βόλτα fs enduro ηλεκτρικό, σου μπαίνει εγκέφαλο!!!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Δεν σου δίνω 1 χρόνο, για αγορά ηλεκτρικού.
Εαν κάνεις και βόλτα fs enduro ηλεκτρικό, σου μπαίνει εγκέφαλο!!!
Για βουνό όχι ακόμα γιατί είναι πανάκριβα κ.α. αλλα για commuting το τεστ μου έδειξε ότι ακόμα και ένα φτηνό e bike είναι ικανό.

Είμαι υπό σκέψη...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Δανείστηκα για 2 ημέρες το παρακάτω ηλεκτρικό ποδήλατο για δοκιμή commuting. Έρχομαι στην δουλειά καθημερινά με συμβατικό ποδήλατο και ήθελα να δω την διαφορά του ηλεκτρικού.

Είναι 250w (λίγο) με ροπή στρέψης κάπου 33 NM (πολύ λίγο) με μοτέρ bafang στον πίσω τροχό και χωρίς υποβοήθηση στο τιμόνι. Χρειάστηκε να το ξεκλειδώσω ώστε να περνάει τα 25 km/h γιατί κλειδωμένο ήταν απελπισία σκέτη.

Κάνω συνολικά 17,5 km το πρωί και 17 και κάτι στην επιστροφήαπο διαδρομή φιαγμενη για ποδήλατο. Σε χρόνο κέρδισα περίπου 10 λεπτά σε κάθε διαδρομή και εννοείται με σεβασμό στον ΚΟΚ δηλαδή με σταμάτημα στα φανάρια κτλ. Στις ανηφόρες το ηλεκτρικό όπως είναι λογικό δεν συγκρίνεται αλλά στις ευθείες και στις κατηφόρες προτιμώ το συμβατικό γιατί το υπερβολικό βάρος του ηλεκτρικού είναι μεγάλο πρόβλημα στην σωστή κύλιση.

Έφτασα και τις 2 μέρες στη δουλειά χωρίς καν να ιδρώσω αλλά γενικώς δεν με "μπρίζωσε" ώστε να αρχίσω να ψάχνω για ηλεκτρικό.

Το συγκεκριμένο θεωρείται φτηνό ποδήλατο με τιμή γύρω στα 1400 ευρώ. Υπολογίζω πως για καθημερινή χρήση για κάποιον που γνωρίζει από ποδήλατα χρειάζεται ένα ποσό πάνω από 2500 για κάτι αξιοπρεπές και 3000+ για κάτι αξιόλογο που τα θεωρώ πολλά για αυτά που προσφέρουν. Υπόψιν ότι η επιδότηση ισχύει για ποδήλατα με μοτέρ έως 250 w και με κόφτη στα 25 km/h.

Οπότε για την ώρα μένω με το συμβατικό ώστε να κάνω και τη γυμναστική μου που βοηθάει πολύ στο Enduro και στο MTB Enduro.


edit

Ακόμα και με το συγκεκριμένο badget ποδήλατο (με ξεκλειδωμένη όμως την ισχύ του μοτέρ) οι μετακινήσεις γίνονται πιο εύκολα και πoλύ πιο γρήγορα. Σήμερα που πήρα το δικό μου συμβατικό πίσω κατάλαβα τη διαφορά.

Για commuting που ο χρόνος είναι συνήθως περιορισμένος πχ πήγαινε έλα στη δουλειά, είναι μια καλή λύση.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Για βουνό όχι ακόμα γιατί είναι πανάκριβα κ.α. αλλα για commuting το τεστ μου έδειξε ότι ακόμα και ένα φτηνό e bike είναι ικανό.

Είμαι υπό σκέψη...
Πάντως στα δύσκολα και το ηλεκτρικό το παίρνεις χέρια (μάλλον πατάς το κουμπί υποβοήθησης, με τα χέρια)
Κάνεις όμως πετάλι στα ανηφόρικα μονοπάτια!
Ναι θέλεις τουλάχιστον ένα τάλιρο για καλό ηλεκτρικό fs
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Καταλαβαίνουμε βέβαια ότι μιλάμε για ποδήλατα σε τιμές μοτοσυκλετας:eek:
Και τα καλά μη ηλεκτρικά ακριβά είναι πχ το δικό μου μτβ το πήρα 4000 ευρώ
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Τα ποδήλατα ανέκαθεν ήταν ακριβά ,τα καλά ποδήλατα !!
Και το 70 για να έπαιρνες ένα καλό ποδήλατο στοίχιζε πολύ παραπάνω από αρκετές μηχανές
Σήμερα οι τοπ κατηγορίες παίζουν σε τιμές άνω των 10000 είτε μιλάμε για κούρσα ή mountain !!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καταλαβαίνουμε βέβαια ότι μιλάμε για ποδήλατα σε τιμές μοτοσυκλετας:eek:
Tα καινούργια λάστιχα MTB της maxxis και της continental πάνε πάνω από 70 ευρώ το ένα, όχι το σετ.

Έχει ξεφύγει για τα καλά η τιμολόγηση στα ποδήλατα και τα παρελκόμενά τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Tα καινούργια λάστιχα MTB της maxxis και της continental πάνε πάνω από 70 ευρώ.

Έχει ξεφύγει για τα καλά η τιμολόγηση στα ποδήλατα και τα παρελκόμενά τους.
Έβαλα pirelli scorpion στο mtb 59 ευρώ και 120 ευρώ στην κούρσα και τα 2 ! Στο μτβ το ένα, παρεμπιπτόντως πολύ καλά τα pirelli δοκιμάστε τα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα ποδήλατα ανέκαθεν ήταν ακριβά ,τα καλά ποδήλατα !!
Και το 70 για να έπαιρνες ένα καλό ποδήλατο στοίχιζε πολύ παραπάνω από αρκετές μηχανές
Σήμερα οι τοπ κατηγορίες παίζουν σε τιμές άνω των 10000 είτε μιλάμε για κούρσα ή mountain !!
Όχι αυτό το κακό....εδώ μιλάμε για μέτρια ποδήλατα με 2-3 χιλιάρικα
Εγώ νομίζω ότι ξεφύγαμε λόγω μόδας, αλλά μπορεί να κάνω λαθος
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Όχι αυτό το κακό....εδώ μιλάμε για μέτρια ποδήλατα με 2-3 χιλιάρικα
Εγώ νομίζω ότι ξεφύγαμε λόγω μόδας, αλλά μπορεί να κάνω λαθος
Λίγο η μόδα ,λίγο η μεγάλη ποικιλία στα περιφερειακά !!
Το ίδιο πλαίσιο ποδηλάτου μπορείς να το ντύσεις με φθηνή σειρά περιφεριακών και τροχούς και έχει 2,5 χιλιάρικα ή να πάρεις από το πάνω ράφι και να φύγει στα 8-9
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λίγο η μόδα ,λίγο η μεγάλη ποικιλία στα περιφερειακά !!
Το ίδιο πλαίσιο ποδηλάτου μπορείς να το ντύσεις με φθηνή σειρά περιφεριακών και τροχούς και έχει 2,5 χιλιάρικα ή να πάρεις από το πάνω ράφι και να φύγει στα 8-9
Πριν 10 χρόνια περίπου είχα πάρει με 1000 ευρώ ένα boomax με deore και xt περιφερειακά.
Έβαλα και μια xtr μεσαία τριβή με 300 ευρώ και δεν έφτασα τα 1500
Τώρα με 1500 δεν παίρνεις αξιόλογο ποδηλατο
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Πριν 10 χρόνια περίπου είχα πάρει με 1000 ευρώ ένα boomax με deore και xt περιφερειακά.
Έβαλα και μια xtr μεσαία τριβή με 300 ευρώ και δεν έφτασα τα 1500
Τώρα με 1500 δεν παίρνεις αξιόλογο ποδηλατο
Τώρα με 1500 παίρνεις μόνο το groupset της xtr !!
Γι'αυτό βάζουν σειρές με 2 κατοστατικά
 
Top Bottom