Δειξτε μας το ποδηλατο σας.....

southstromer

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW
Oχι δεν έχει το συγκεκριμένο επιδότηση, εξηγώ στο ποστ #1717 λίγο πιο πάνω γιατί.

Κόστισε γύρω στα 1000 ευρώ και ήρθε από Πολωνία σε 7 μέρες και ακριβώς τη μέρα που μου είχαν γράψει.
Έχω αλλάξει μόνο τη σέλα που την είχα στην αποθήκη γιατί η δικιά του παραγόταν φαρδιά και την μπροστινή δισκόπλακα από 160 του έβαλα 180 που πάλι είχα στοκ σπίτι.
Κώστα, τι μάρκα είναι και μοντέλο? Έχεις πρόχει ρο το σαιτ των Πολωνών?Φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση. Ευχαριστώ!
Γιώργος
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κώστα, τι μάρκα είναι και μοντέλο? Έχεις πρόχει ρο το σαιτ των Πολωνών?Φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση. Ευχαριστώ!
Γιώργος


Από εδώ το πήρα αλλά το έχουν και άλλοι.

Περίμενε να γράψω και τα μειονεκτήματα της κατασκευής και πράξε ανάλογα.

1. Το παλουκόσελο είναι κοντό στα 300mm και το χειρότερο είναι πως έχει διάμετρο 30,4 που δεν παίζει Ευρώπη. Στο Αλί θα βρεις όμως πολλά 30.4x400, 450 ακόμα και 550.

2. Το πιρούνι του είναι συμπαθητικό σε λειτουργία αποσβέσεων αλλά δεν είναι στιβαρό και δεν είναι για βουνό με τίποτα. Για μέσα στην πόλη είναι οκ. Επίσης δεν είναι tapered οπότε θα είναι δύσκολη η αντικατάστασή του. Πρέπει δηλαδή να βρεθεί πιρούνι με στίρερ 1 και 1/8. Εγώ στο μέλλον μπορεί να του βάλω πιρούνι χωρίς ανάρτηση.

3. Τα φρένα είναι μηχανικά και δυστυχώς δεν είναι Shimano οπότε τακάκια παραγγελία από Αλί. Τα ίδια φρένα φοράνε και άλλα ποδήλατα καθώς και πατίνια. Με after τακάκια δουλεύουν ικανοποιητικά με τα μαμά όχι και τόσο άλλα ίσως δεν έχουν πατήσει ακόμα.

Τα υπόλοιπα είναι οκ και ποδήλατο αυτής της τιμής είναι ικανότατο μέσα στη πόλη.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100

Από εδώ το πήρα αλλά το έχουν και άλλοι.

Περίμενε να γράψω και τα μειονεκτήματα της κατασκευής και πράξε ανάλογα.

1. Το παλουκόσελο είναι κοντό στα 300mm και το χειρότερο είναι πως έχει διάμετρο 30,4 που δεν παίζει Ευρώπη. Στο Αλί θα βρεις όμως πολλά 30.4x400, 450 ακόμα και 550.

2. Το πιρούνι του είναι συμπαθητικό σε λειτουργία αποσβέσεων αλλά δεν είναι στιβαρό και δεν είναι για βουνό με τίποτα. Για μέσα στην πόλη είναι οκ. Επίσης δεν είναι tapered οπότε θα είναι δύσκολη η αντικατάστασή του. Πρέπει δηλαδή να βρεθεί πιρούνι με στίρερ 1 και 1/8. Εγώ στο μέλλον μπορεί να του βάλω πιρούνι χωρίς ανάρτηση.

3. Τα φρένα είναι μηχανικά και δυστυχώς δεν είναι Shimano οπότε τακάκια παραγγελία από Αλί. Τα ίδια φρένα φοράνε και άλλα ποδήλατα καθώς και πατίνια. Με after τακάκια δουλεύουν ικανοποιητικά με τα μαμά όχι και τόσο άλλα ίσως δεν έχουν πατήσει ακόμα.

Τα υπόλοιπα είναι οκ και ποδήλατο αυτής της τιμής είναι ικανότατο μέσα στη πόλη.
Το οτι δεν ειναι tapered ο σκελετος δε παιζει ρολο, απλα βαζεις τα αντιστοιχα ποτηρια για tapered πηρουνι. Για το δε παλουκοσελο θα μπορει να φτιαχτει καποιο πουκαμισο αν δεν υπαρχει ηδη στο εμποριο.

Τελος, αν σκοπευεις καποια στιγμη να κανεις καποια αναβαθμιση με σκοπο την καλλιτερη ποιοτητα κυλισης, βαλε 27.5 στεφανια φαρδια, πχ εσωτερικο ευρος 35μμ και τα φαρδυτερα λαστιχα που χωρανε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το οτι δεν ειναι tapered ο σκελετος δε παιζει ρολο, απλα βαζεις τα αντιστοιχα ποτηρια για tapered πηρουνι. Για το δε παλουκοσελο θα μπορει να φτιαχτει καποιο πουκαμισο αν δεν υπαρχει ηδη στο εμποριο.

Τελος, αν σκοπευεις καποια στιγμη να κανεις καποια αναβαθμιση με σκοπο την καλλιτερη ποιοτητα κυλισης, βαλε 27.5 στεφανια φαρδια, πχ εσωτερικο ευρος 35μμ και τα φαρδυτερα λαστιχα που χωρανε.
Έχω κάνει πατέντα με το παλούκι και είμαι οκ. Για το πιρούνι τώρα θα δείξει είναι πολύ νωρίς. Για μέσα στη πόλη είναι οκ.

Από τους τροχούς δεν έχω παράπονο μια χαρά τσουλάει. Αν εννοείς για θέμα αντοχής θα περιμένω πρώτα να δω τι ψάρια πιάνουν οι δικές του ζάντες.
Αυτό με το 27,5 θα με βόλευε γιατί έχω πολλά λάστιχα 27, 5 από το ποδήλατο βουνού αλλά μου αρέσει που είναι 29.

Επίτηδες δεν θα του κάνω καμμιά αναβάθμιση για ένα διάστημα να δω πως θα τα πάει.

Για εργαλείο μετακίνησης είναι ταμάμ. Όχι μόνο βγάζει πολλά km αλλά το κάνει με ευχάριστο τρόπο.

Διατίθεται για test drive ;):)
.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Έχω κάνει πατέντα με το παλούκι και είμαι οκ. Για το πιρούνι τώρα θα δείξει είναι πολύ νωρίς. Για μέσα στη πόλη είναι οκ.

Από τους τροχούς δεν έχω παράπονο μια χαρά τσουλάει. Αν εννοείς για θέμα αντοχής θα περιμένω πρώτα να δω τι ψάρια πιάνουν οι δικές του ζάντες.
Αυτό με το 27,5 θα με βόλευε γιατί έχω πολλά λάστιχα 27, 5 από το ποδήλατο βουνού αλλά μου αρέσει που είναι 29.

Επίτηδες δεν θα του κάνω καμμιά αναβάθμιση για ένα διάστημα να δω πως θα τα πάει.

Για εργαλείο μετακίνησης είναι ταμάμ. Όχι μόνο βγάζει πολλά km αλλά το κάνει με ευχάριστο τρόπο.

Διατίθεται για test drive ;):)
.
Ειπα για τις ζαντες γιατι με τοσο βαρος στον πισω αξονα θα βοηθουσε πολυ ενα φαρδυ λαστιχο (απο θεμα αναρτησης) που ενδεχομενως να μη χωραει στο σκελετο με 29ρι τροχο. Και απο την αλλη φαρδυ λαστιχο δουλευει πολυ καλλιτερα σε φαρδια ζαντα.

Οταν στο δικο μου ειχα κιτ μεσαιας τριβης βοηθησε πολυ η αλλαγη σε 27.5x2.6 απο 29x2.2.

Παντως πολυ καλη αγορα φαινεται να εκανες. Καποια στιγμη θα ηθελα να το κανω ενα σπιν!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ειπα για τις ζαντες γιατι με τοσο βαρος στον πισω αξονα θα βοηθουσε πολυ ενα φαρδυ λαστιχο (απο θεμα αναρτησης) που ενδεχομενως να μη χωραει στο σκελετο με 29ρι τροχο. Και απο την αλλη φαρδυ λαστιχο δουλευει πολυ καλλιτερα σε φαρδια ζαντα.

Οταν στο δικο μου ειχα κιτ μεσαιας τριβης βοηθησε πολυ η αλλαγη σε 27.5x2.6 απο 29x2.2.

Παντως πολυ καλη αγορα φαινεται να εκανες. Καποια στιγμη θα ηθελα να το κανω ενα σπιν!
Την συγκεκριμένη αγορά μου την πρότεινε ενας συνάδελφος που με ένα απλό κινεζικό 500w έχει κάνει σε ένα χρόνο 4500km απροβλημάτιστα. Μου εξήγησε πλέον πως υπάρχει τεχνογνωσία στην Ελλάδα για ebikes στα οποία και ειδικά στα πιο φτηνά τα περισσότερα μέρη ειναι αυτό που λέμε φασόν.

Το c29 φοράει φαρδύ λάστιχο, λέει 2.10 αλλά τα νούμερα καμμιά φορά αλλάζουν. Το συγκεκριμένο 2.10 είναι αρκετά φαρδύ και κάνει το ποδήλατο να πατάει καλά στο δρόμο. Τώρα το έχω τουμπανιάσει με 50+ psi στους τροχούς για να αποφύγω σκάσιμο σαμπρέλας. Το δοκίμασα και με 35-40 και το βοηθούσε να αποσβαίνει καλύτερα τις ανωμαλίες του δρόμου.

Για το 27,5 που λες έχω στην αποθήκη έτοιμη ζάντα MTB με ενισχυμένο στεφάνι 27,5 και χαλασμένο κέντρο. Στο μέλλον ίσως κάνω μια δοκιμή να πλέξω δηλαδή αυτό το στεφάνι. Το καλό είναι πως μπροστά είναι QR οπότε βρίσκω εύκολα μεταχειρισμένη ζάντα 27,5 αν χρειαστεί.

Τελος να πω πως μου αρέσει αισθητικά, είναι μαύρο ματ με μπλε, το γράφω γιατί στις φωτό το συγκεκριμένο μπλε φαίνεται σα πράσινο. Είναι ένα όμορφο 29ρι κλασσικό ποδήλατο με καλή γεωμετρία που ναι μεν δεν έχει χωνευτή την μπαταρία στον σκελετό όπως τα πιο ακριβά αλλά έτσι δεν περιορίζονται οι επιλογες σε ενδεχόμενη αλλαγή μπαταρίας στο μέλλον.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Το πσκ θα ειμαι Θεσσαλονικη και σκεφτομαι να παρω μαζι την κουρσα. Ειναι κανεις απο πανω να κανουμε μαζι καμια βολτα ή ξερει κανεις καμια διαδρομη ? γιατι δεν εχω ιδεα! θενκς
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs

Εντουροκαιρος σημερα. Ποικίλο κλασικά.
Κύκλωπας, Ζαχαριτσα, Βαρέλα, εργοδηγός 2 και εργοδηγός 3.
Στα 2 τελευταια μονοπάτια μετα βίας μπορουσα να πατήσω τις μανετες.

Έλιωσα παλι!
19χιλιομετρα συνολο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Ideal Stage καρβουνακι
Για να μπούμε κι εμείς στα ασφάλτινα......
Πολλά και όμορφα χιλιόμετρα!!! Θα το ευχαριστηθείς και κάθε βόλτα θα θες περισσότερο!!
Και όπως μας έλεγαν οι παλιότεροι σε μια ομαδούλα ,άμα πας σε κούρσα μετά δεν έχει γυρισμό !!!:friendship:
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Πολλά και όμορφα χιλιόμετρα!!! Θα το ευχαριστηθείς και κάθε βόλτα θα θες περισσότερο!!
Και όπως μας έλεγαν οι παλιότεροι σε μια ομαδούλα ,άμα πας σε κούρσα μετά δεν έχει γυρισμό !!!:friendship:
Μωρέ και το ΜΤΒ θα αναβαθμιστεί για χωμάτινες βόλτες αποκλειστικά.
Αλλά ναι στο δρόμο δεν έχουν αντίπαλο.

Καλοτάξιδο να είναι. Είναι πολύ όμορφος ο συνδυασμός των χρωμάτων.
Είναι όντως όμορφο και ήδη με βάζει και σε άλλα έξοδα ...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Σήμερα με ένα φίλο και παλιό στο MTB κάναμε μονοπάτια του Υμηττού που τα γνωρίζουν λίγοι και κάποια είναι δύσκολα. Το τούνελ κάτω από την Κατεχάκη στην φωτό δεν είναι το κλασσικό στον Βύρωνα ;) .

 
Top Bottom