Δειξτε μας το ποδηλατο σας.....

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ξανά ρε... Με γλυστερό Ζόρικο τερέν

Το πίσω λάστιχο σκίστηκε αφού πάτησα γυαλί. Καλά πήγε αυτό :mad:. Δεν έπιασε το κορδόνι οπότε ξανά σαμπρέλα.

Oχι ρε γαμωτο νεο λαστιχο....:(

Ωραιες εικονες! Το ομιχλωδες τοπιο ολα τα λεφτα!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Oχι ρε γαμωτο νεο λαστιχο....:(

Ωραιες εικονες! Το ομιχλωδες τοπιο ολα τα λεφτα!

Εμείς να είμαστε καλά Κωνσταντίνε, αυτά είναι πταίσματα.

Πάντως κάνανε βολτάρα και δεν πέσαμε πουθενά γιατί ήταν για πολύ τουμπίδι σήμερα. Όπου είχε βράχο ή πλάκες πέτρινες γλίστραγε πολύ.

Ο καιρός το πρωί ήταν ωραίος αλλά πιο μετά έβγαλε ζεστή. Οπότε θες ξενάγηση πες μου.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Καταφύγιο σήμερα ξεκίνημα από πισια.
2 λάστιχα όταν φτάσαμε στην κορυφή (ευτυχώς είχαμε)
Και 2 στο τέλος της βόλτα σε ένα αναβάτη o_O
Εικόνες μαγικές!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Η Παναγιά μαζί σου :ha. Στο πεζοπορικό μονοπάτι της Σφητείας που ξεκινάει από τη θέση Σταυρός ως το σπήλαιο της Ντούκας κοντά στο εντουρο-πιστάκι σκουπίδια πάνω από το Κορωπί.

Πρόκειται για ένα από τα πιο όμορφα μονοπάτια του βουνού . Αυτό που δεν φαίνεται είναι πως στα βράχια είχε ψιλό χαλίκι και γλυστραγεεεεε.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Η Παναγιά μαζί σου :ha. Στο πεζοπορικό μονοπάτι της Σφητείας που ξεκινάει από τη θέση Σταυρός ως το σπήλαιο της Ντούκας κοντά στο εντουρο-πιστάκι σκουπίδια πάνω από το Κορωπί.

Πρόκειται για ένα από τα πιο όμορφα μονοπάτια του βουνού . Αυτό που δεν φαίνεται είναι πως στα βράχια είχε ψιλό χαλίκι και γλυστραγεεεεε.

Κωνσταντίνε αν μου επιτρέπεις:
δοκίμασε να μην γονατίζεις αλλά να λυγίζεις τα γόνατα....όρθιος με λυγισμένα γόνατα και να σκύβεις πάνω από το τιμόνι, τα χέρια επίσης λυγισμένα...
σαν να θες να κάνεις το κορμί σου 90 μοιρες αλλά χέρια και γόνατα λυγισμένα έτοιμα να απορροφήσουν σαν ανάρτηση....δοκίμασέ το;)
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κωνσταντίνε αν μου επιτρέπεις:
δοκίμασε να μην γονατίζεις αλλά να λυγίζεις τα γόνατα....όρθιος με λυγισμένα γόνατα και να σκύβεις πάνω από το τιμόνι, τα χέρια επίσης λυγισμένα...
σαν να θες να κάνεις το κορμί σου 90 μοιρες αλλά χέρια και γόνατα λυγισμένα έτοιμα να απορροφήσουν σαν ανάρτηση....δοκίμασέ το;)
Το κάνω

Αλλά σε γκρέμια που δεν τα ξέρεις με μεγάλη κλίση όχι .
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Η Παναγιά μαζί σου :ha. Στο πεζοπορικό μονοπάτι της Σφητείας που ξεκινάει από τη θέση Σταυρός ως το σπήλαιο της Ντούκας κοντά στο εντουρο-πιστάκι σκουπίδια πάνω από το Κορωπί.

Πρόκειται για ένα από τα πιο όμορφα μονοπάτια του βουνού . Αυτό που δεν φαίνεται είναι πως στα βράχια είχε ψιλό χαλίκι και γλυστραγεεεεε.

Μου αρέσει πολύ αυτό που κάνετε Κώστα.
Το είχα κάνει παλιότερα λίγες φορές κ ακόμα θυμάμαι αυτές τις βόλτες.
Θα ξαναπάρω mountain κάποια στιγμή.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μου αρέσει πολύ αυτό που κάνετε Κώστα.
Το είχα κάνει παλιότερα λίγες φορές κ ακόμα θυμάμαι αυτές τις βόλτες.
Θα ξαναπάρω mountain κάποια στιγμή.
Και εγώ κάποια στιγμή θέλω να (ξανά)πάρω τα mountain ;)!!!

Σε ελεύθερη μετάφραση αλά Δημητρακόπουλος, " θέλω να πάρω τα βουνά"!!! :roflmao:
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Και εγώ κάποια στιγμή θέλω να (ξανά)πάρω τα mountain ;)!!!

Σε ελεύθερη μετάφραση αλά Δημητρακόπουλος, " θέλω να πάρω τα βουνά"!!! :roflmao:
Αν δεις καράβι στο βουνό θα είναι κ ο boxer μέσα :p:laugh:
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Ωραίος ο φίλος! Εγώ παράτησα τα all mountain και τα downhill και πήρα μηχανή :p

All mountain και cross country ωραία φάση, αλλά ταλαίπα. Υμηττόςτ πολύ δυνατός και τεχνικός, αλλά πλεον το ΣΚ γίνεται χαμός.
(καλά βγήκανε τα ηλεκτρικά τώρα και γίναν όλοι βουνίσιοι ποδηλάτες στο uphill)
Downhill είναι πρέζα, αλλά βαρέθηκα να έχω το νου μου συνέχεια στο "μην έρχεται κανείς ανεβαίνοντας".

Όσο μεγαλώνεις και μένει ένα ΣΚ να τα χωρέσεις όλα, δυστυχώς κάποια πράγματα τα αφήνεις πίσω. Και επειδή είμαι τύπος που έχει 40 χόμπι, τα αφήνω ένα ένα.

Η λύση είναι μηχανή και βολτούλες :)
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ωραίος ο φίλος! Εγώ παράτησα τα all mountain και τα downhill και πήρα μηχανή :p

All mountain και cross country ωραία φάση, αλλά ταλαίπα. Υμηττόςτ πολύ δυνατός και τεχνικός, αλλά πλεον το ΣΚ γίνεται χαμός.
(καλά βγήκανε τα ηλεκτρικά τώρα και γίναν όλοι βουνίσιοι ποδηλάτες στο uphill)
Downhill είναι πρέζα, αλλά βαρέθηκα να έχω το νου μου συνέχεια στο "μην έρχεται κανείς ανεβαίνοντας".

Όσο μεγαλώνεις και μένει ένα ΣΚ να τα χωρέσεις όλα, δυστυχώς κάποια πράγματα τα αφήνεις πίσω. Και επειδή είμαι τύπος που έχει 40 χόμπι, τα αφήνω ένα ένα.

Η λύση είναι μηχανή και βολτούλες :)
Και γω 40 χόμπι έχω και προσπαθώ να τα βολεψω όσο γίνεται. Στο dh δεν μου αρέσει η εξάρτηση από το lift και για αυτό προτιμώ το all mountain που τώρα το λένε Enduro και όντως έχει γίνει μόδα και έχουν γεμίσει τα βουνά.

Υπάρχουν στα γύρω βουνά άπειρα ποδηλατικά μονοπάτια εύκολα και δύσκολα που δεν έχει ψυχή δηλαδή σπάνια πετυχαίνω κόσμο.Και στον Υμηττό έχει πολυ πράμα πέρα από τα γνωστά.

Για τα παιδιά που θέλουν να ξεκινήσουν τώρα mtb να γράψω πως είναι πολύ ακριβό σπορ πλέον. Όπως λέει φίλος λογιστής σε κόσμο που θέλει να μπει στο MTB, που με τον Α. κάνουμε παρέα mtb από το 2012 και ξέρει δηλαδή τι έχει γίνει στον χώρο από το 2012 ως το 2023, λέει αστειευόμενος καλύτερα ξεκίνα τα ναρκωτικά πιο φτηνά θα σου έρθει.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κωνσταντίνε αν μου επιτρέπεις:
δοκίμασε να μην γονατίζεις αλλά να λυγίζεις τα γόνατα....όρθιος με λυγισμένα γόνατα και να σκύβεις πάνω από το τιμόνι, τα χέρια επίσης λυγισμένα...
σαν να θες να κάνεις το κορμί σου 90 μοιρες αλλά χέρια και γόνατα λυγισμένα έτοιμα να απορροφήσουν σαν ανάρτηση....δοκίμασέ το;)
Αυτό που περιγράφεις είναι η "θέση μάχης" στο εντούρο ή MX και η ουδέτερη στάση στο ποδήλατο και συνήθως το κάνω ειδικά με ht ποδηλστο. Έχεις δίκιο στο βιντεάκι κάθομαι πίσω αλλά για λόγους ασφάλειας γιατί δεν είχα αρκετή ταχύτητα, συνήθως δεν κατεβαίνω έτσι. Εκείνο το κομμάτι έχει κλίση, είναι σαθρό και δεν βγαίνουν οι γραμμές αφού και πρόκειται για πεζοπορικό μονοπάτι και όχι ποδηλατικό που δεν ξέραμε τι θα βρούμε.

Επίσης αν συμβεί η στραβή ή πάθει κάτι το ποδήλατο δεν είναι εύκολο να σε βρουν ή να σε μεταφέρουν σε τέτοια μονοπάτια οπότε χρειάζεται σύνεση και προσοχή.
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Θα συμφωνήσω ότι η θέση του σώματος σου είναι πολύ σωστή φίλε μου. Όσο για το πόσο ακριβό είναι το χόμπι, η αλήθεια είναι το που θες να το φτάσεις κατά την γνώμη μου... Όλα τα χόμπι τα πληρώνεις, έχω ξεκινήσει το airsoft εδώ και κάποια χρόνια και έχω δώσει όσο ένα van Nickolas και ενα bluepig για να θυμηθώ και τα απωθημένα μου
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Σημερινή νωρίς το πρωί. Πήγα να δοκιμάσω ένα νέο μονοπάτι. Το όνομά του είναι Νυφίτσας προς τιμήν του λήσταρχου Νυφίτσα Οικονόμου ή Κίτσου που είχε τα λημέρια του στην περιοχή.

 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία!
Ανηφορικό μονοπάτι (παλιός δρόμος πέραχωρα - Λουτράκι) χωρίς ρεύμα

Και βόλτα μέχρι πισια.
Στο βάθος δεξιά η λίμνη βουλιαγμένης
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία!
Ανηφορικό μονοπάτι (παλιός δρόμος πέραχωρα - Λουτράκι) χωρίς ρεύμα

Και βόλτα μέχρι πισια.
Στο βάθος δεξιά η λίμνη βουλιαγμένης
Εμείς πήγαμε σήμερα για "προπόνηση" στα Πίσια, στην γνωστή ταβέρνα στην πλατεία :p:laugh:
Παρεμπιπτόντως, πέρα ότι το φαγητό τους είναι εξαιρετικό, αλλά το γαλακτομπούρεκο που έφεραν στο τέλος θα μπορούσε να είναι από μόνο του λόγος επίσκεψης. :woot:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Σήμερα πήγα με το MTB στη δουλειά και μετά έκανα μια βόλτα στο βουνό για να χωνέψω γιατί έγινε μάχη το σκ στο τραπέζι της παραμονής και της Πρωτοχρονιάς.

Το μονοπάτι της φωτογραφίας είναι δίπλα στην Κατεχάκη στο ύψος του Καρέα. Οι ομορφιές του βουνού είναι κυριολεκτικά δίπλα μας

 
Top Bottom