Δειξτε μας το ποδηλατο σας.....

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Όπως είπα πριν δεν ξέρω και πολλά αλλά ένα μπατζετ στα 1000 πιστεύω είναι καλά
Σε gravel δεν βρίσκω τίποτα τώρα, fitness υπάρχουν μπόλικα
Με μια πρόχειρη ματιά
Merida '20 Speeder 200 - Car.gr
Merida '18 Scultura 100 - Car.gr αυτά τι σου λένε;
Το Πράσινο έχει καλύτερη σειρά περιφερειακών, το λευκό έχει δισκόφρενα, εγώ θα πήγαινα για την καλύτερη σειρά.
Γενικά value for money καινούρια είναι τα canyon που πουλάνε απευθείας (δηλαδή δεν έχουν αντιπροσώπους) αλλά όπως οι περισσότερες εταιρείες αυτά γύρω στα 1,000 είναι sold out
Και τα on-one μετράνε αλλά είναι από Αγγλία και δεν ξέρω τι παίζει με τελωνείο.
On-One Bootzipper 29er SRAM SX Mountain Bike
Αυτό πχ βάζεις κανά ασφάλτινο λάστιχο και έχεις ποδήλατο και για χώμα αν σε ενδιαφέρει να κάνεις και λίγο παιχνίδι.
Γενικά θα έχω τον νού μου, εάν δεις κάτι που σ αρέσει στείλε μου ένα π.μ.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Γενικά μου έχει πει ότι μπορώ να κάνω τα πάντα αλλά να μην το πάω στα άκρα και να μην το κουράζω υπερβολικά . Πέρση το καλοκαίρι κατάφερα και ανέβηκα από το καταφύγιο στον Σμόλικα μέχρι κορυφή αν και αρχίσαμε με την κοπέλα μου για Δρακόλιμνη στο καταφύγιο γνωρίσαμε δυο φοβέρες παρέες . Το ένα ζευγάρι σύντροχοι μας κράτησαν φοβερή παρέα στην διαδρομή με αποτέλεσμα να ανέβουμε χωρίς να καταλάβω τπτ μέχρι Δρακόλιμνη και έτσι είπα να πάμε μέχρι πάνω τελικά τα κατάφερα αν και ζορίστηκα στην κατηφόρα μιας και τέρμα σκουριασμένος λόγο χρόνου . Σιγουρά θα κάνω αρκετές βόλτες πριν προσπαθήσω για πρώτη φορά και λέω να το πάω σιγά σιγά μέχρι να καταφέρω τον στόχο μου 3 φορές την εβδομάδα
Κοίτα το τι σε ζοριζει το ξέρεις μόνο εσύ, εγώ κυκλοφορούσα Αθήνα αρκετά χρόνια με ποδήλατο και με μηχανή, το ποδήλατο το θεωρώ πραγματικά πολύ επικίνδυνο στην Ελλάδα.
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
Κοίτα το τι σε ζοριζει το ξέρεις μόνο εσύ, εγώ κυκλοφορούσα Αθήνα αρκετά χρόνια με ποδήλατο και με μηχανή, το ποδήλατο το θεωρώ πραγματικά πολύ επικίνδυνο στην Ελλάδα.
Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό που λες δύστυχος ούτε παιδία έχουμε ούτε δρόμους , σκεφτόμουν το ποδήλατο για γυμναστική και για να μην γραφώ στο Tenere καθημερινά χιλιόμετρα μέσα στην Αθήνα
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό που λες δύστυχος ούτε παιδία έχουμε ούτε δρόμους , σκεφτόμουν το ποδήλατο για γυμναστική και για να μην γραφώ στο Tenere καθημερινά χιλιόμετρα μέσα στην Αθήνα
Ένα καλό σετ φωτάκια θα σε βοηθήσουν να είσαι ορατός. Μηχανή οδηγάς, οι κίνδυνοι είναι πάνω κάτω οι ίδιοι, θα πεταχτούν από στοπ, θα σε κλείσουν κτλ. Εγώ δεν νιώθω ότι με την μηχανή είμαι πιο ασφαλής.
Στο δεύτερο σκέλος πρόσθεσε ότι θα γλιτώνεις και λεφτά από βενζίνες. Εγώ την μηχανή την παίρνω στην πόλη μόνο εαν είμαι πολύ κουρασμένος για να κάνω ποδήλατο ή έχω να κουβαλήσω κάτι βαρύ.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Βάζω άλλο ένα τελευταίο και σταματάω το spam
Facebook
650Ε με Full Shimano XTR εάν είναι καλοσυντηρημένο όπως φαίνεται είναι σούπερ ευκαιρία

Είναι σε κλειστή ομάδα στο FB
Ποδηλατικές αγγελίες Ⓡ
Έχει σούπερ περιφερειακά αλλά δεν ξέρω αν θα σου κάνει είναι για ύψη γύρω στο 1,80
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό που λες δύστυχος ούτε παιδία έχουμε ούτε δρόμους , σκεφτόμουν το ποδήλατο για γυμναστική και για να μην γραφώ στο Tenere καθημερινά χιλιόμετρα μέσα στην Αθήνα
Επειδή έχεις το θέμα που ανέφερες στα πόδια, χρειάζεσαι άσκηση αλλά πολύ συγκεκριμένου τύπου και έντασης . Αυτό σίγουρα δε γίνεται σε καθημερινή βάση στην Αθήνα θέλεις ειδικές συνθήκες για να σου κάνει καλό η άσκηση. Και μην σου περάσει από το μυαλό ότι η μετακίνηση με μοτοσυκλέτα έχει πολλά κοινά με το ποδήλατο ,εκτός από τις δυο ρόδες...
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Εγώ θα έλεγα επειδή η εμπειρία και η άποψη του καθένα πάνω στο θέμα ποδήλατο στην Αθήνα είναι διαφορετική να πάρει το παλικάρι ένα ποδήλατο και εάν στην τελική δεν τον βολέψει στην μετακίνηση να έχει ένα όχημα να κάνει το χόμπι του
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Cube touring αυτό που είδαμε. Δεν θυμάμαι τον κωδικό όμως.

 

Γιάννης Σάρχο

SarchoGiannakis
Περιοχή
Κατερίνη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda Varadero XL125V
Honda Transalp 400V
BMW F 800 GS
Παρεμπιπτόντως πωλείται κούρσα Scott Speedster. Εάν ενδιαφέρεται κάποιος ας ρίξει ένα τηλέφωνο να τα πούμε.

 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Αλλάζεις ροδα κ γινεται ηλεκτρικο

[US$599.99 33% OFF]iMortor 3.0 Full Wireless 26in/700C 350W 36V Brushless Motor Intelligence Bicycle Front Wheel Bike & Bicycle from Sports & Outdoor on banggood iMortor 3.0 volledig draadloos 26in / 700C 350W 36V borstelloos motorintelligentie fiets voorwiel


Sent from my iPhone using Tapatalk
Παρακαλώ πολύ μην αγοράζετε τέτοια κιτ μετατροπής. Θα γράψω μερικούς απλούς λόγους χωρίς να το υπεραναλύσω.

1.Ένα συμβατικό ποδήλατο δεν είμαι φτιαγμένο να δέχεται τέτοιου είδους δυνάμεις στο πιρούνι.
2.Βάζοντας κάτι τόσο βαρύ στο μπροστά μέρος του ποδηλάτου, το ποδήλατο γίνεται νευρικό και απρόβλεπτο. Κοινώς άκρως επικίνδυνο.
3.Φρένα. Εάν βάλεις ένα τέτοιο πράγμα σε ποδήλατο με v brake πχ, μην περιμένεις να σταματήσεις.
4.Τιμή, επισκευασιμότητα και αξιοπιστία. Αυτό το κιτ με τα μεταφορικά βγαίνει γύρω στα 600ε (βάλε και τελωνείο) δεν τα λές σίγουρα λίγα. Όταν αργά ή (μάλλον) γρήγορα σου παρουσιάσει κάποιο θέμα. Ποιός θα στο επισκευάσει; Μην περιμένεις ότι θα το κάνει κάποιο ποδηλατάδικο. ΑΝ το αναλάβει κάποιο από τα ελάχιστα ποδηλατάδικα που ασχολούνται κυρίως με ηλεκτρικά περίμενε τιμή ίσως και την μισή αξία του κιτ.
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
Παρακαλώ πολύ μην αγοράζετε τέτοια κιτ μετατροπής. Θα γράψω μερικούς απλούς λόγους χωρίς να το υπεραναλύσω.

1.Ένα συμβατικό ποδήλατο δεν είμαι φτιαγμένο να δέχεται τέτοιου είδους δυνάμεις στο πιρούνι.
2.Βάζοντας κάτι τόσο βαρύ στο μπροστά μέρος του ποδηλάτου, το ποδήλατο γίνεται νευρικό και απρόβλεπτο. Κοινώς άκρως επικίνδυνο.
3.Φρένα. Εάν βάλεις ένα τέτοιο πράγμα σε ποδήλατο με v brake πχ, μην περιμένεις να σταματήσεις.
4.Τιμή, επισκευασιμότητα και αξιοπιστία. Αυτό το κιτ με τα μεταφορικά βγαίνει γύρω στα 600ε (βάλε και τελωνείο) δεν τα λές σίγουρα λίγα. Όταν αργά ή (μάλλον) γρήγορα σου παρουσιάσει κάποιο θέμα. Ποιός θα στο επισκευάσει; Μην περιμένεις ότι θα το κάνει κάποιο ποδηλατάδικο. ΑΝ το αναλάβει κάποιο από τα ελάχιστα ποδηλατάδικα που ασχολούνται κυρίως με ηλεκτρικά περίμενε τιμή ίσως και την μισή αξία του κιτ.
Ναι και εγώ για αυτούς τους λόγους δεν το είχα σκεφτεί και δεν θα ήθελα κάτι τέτοιο είναι σαν να βάζεις ένα τέλειος διαφορετικό μοτέρ στην μηχανή σου ... Η καλύτερη λύση πιστεύω είναι κανονικό ποδήλατο και όχι ηλεκτρικό λόγο τιμής ... Απλά να έχω ένα ποδήλατο τέτοιου τύπου όπως μου αναφέρες δηλαδή gravel για να έχει καλή κύλιση και να μην επιβαρύνω τα γόνατα και αν επιθυμώ να μπορώ να πάω κάτι lite στο χώμα
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Περνεις ενα 29αρι MTB με 600-700 ευρω και εισαι μια χαρα ,πας ανετα στην πολη , πεζοδρομια σκαλια ολα τα περνας και αν θες πας και χωμα ,επισης το γραναζωμα του mtb ειναι πιο ελαφρυ αρα λογικα θα ειναι πιο καλα για τα γονατα σου, και αν δεν σου κανει γενικα το πουλας ευκολα. Το πιο σημαντικο ειναι να παρεις το σωστο μεγεθος σκελετου
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Περνεις ενα 29αρι MTB με 600-700 ευρω και εισαι μια χαρα ,πας ανετα στην πολη , πεζοδρομια σκαλια ολα τα περνας και αν θες πας και χωμα ,επισης το γραναζωμα του mtb ειναι πιο ελαφρυ αρα λογικα θα ειναι πιο καλα για τα γονατα σου, και αν δεν σου κανει γενικα το πουλας ευκολα. Το πιο σημαντικο ειναι να παρεις το σωστο μεγεθος σκελετου
+1 από μένα... να το εργαλείο


Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Ωραία τα 29αρια , οδοστρωτήρες ,περνάνε ότι βρουν μπροστά τους ,αλλά πρέπει να είσαι συνέχεια στο πετάλι, με το που σταματήσεις να κάνεις κόβει κατευθείαν όπως όλα τα mountain !
Δεν ξέρω αν θα ήταν και το καλύτερο για τα πόδια
! Με τα κουρσακια έχεις δώσει δύο πεταλιες και έχεις φύγει !! Πιστεύω ότι ένα gravel ή cyclocross θα ήταν καλύτερη λύση για μετακίνηση μέσα στη πόλη !!
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Ωραία τα 29αρια , οδοστρωτήρες ,περνάνε ότι βρουν μπροστά τους ,αλλά πρέπει να είσαι συνέχεια στο πετάλι, με το που σταματήσεις να κάνεις κόβει κατευθείαν όπως όλα τα mountain !
Δεν ξέρω αν θα ήταν και το καλύτερο για τα πόδια
! Με τα κουρσακια έχεις δώσει δύο πεταλιες και έχεις φύγει !! Πιστεύω ότι ένα gravel ή cyclocross θα ήταν καλύτερη λύση για μετακίνηση μέσα στη πόλη !!
... αν κάνεις 2 / 3 φορές τη βδομάδα πετάλι, συνηθίζεται εύκολα,
ανεβάζεις 2 ταχύτητες στη (πίσω) κασέτα ή κατεβάζεις τον (εμπρός) δίσκο
και έφυγες.
29άρι XC είναι επιλογή μονόδρομος.
/// Β
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
... αν κάνεις 2 / 3 φορές τη βδομάδα πετάλι, συνηθίζεται εύκολα,
ανεβάζεις 2 ταχύτητες στη (πίσω) κασέτα ή κατεβάζεις τον (εμπρός) δίσκο
και έφυγες.
29άρι XC είναι επιλογή μονόδρομος.
/// Β
1Χ12

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν θυμάμαι σωστά, εμάς μας πρότειναν το cube aim, orbea mx, trek marlin, σε εκδόσεις με πιο φτηνά η πιο ακριβά περιφερειακά, θυμάμαι από σχεδόν 500 ως σχεδόν 800 ευρώ.
 
Top Bottom