Δεξί φλας καπούτ

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Δεν ανάβει το δεξί φλας, ούτε μπρος ούτε πίσω. Τα αριστερά παίζουν κανονικά.

Όταν όμως βάζω αλάρμ δουλεύουν όλα κανονικά, οπότε καλωδίωση και λάμπες είναι οκ.

Οπότε μάλλον πάμε για έλεγχο σε διακόπτη ή φλασέρ? Για πείτε ρε παιδιά καμμιά γνώμη όσοι ξέρετε από ηλεκτρικά. Το φλασερ αν χαλάσει δεν ανάβει τίποτα ή δεν ισχύει αυτό?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δεν ανάβει το δεξί φλας, ούτε μπρος ούτε πίσω. Τα αριστερά παίζουν κανονικά.

Όταν όμως βάζω αλάρμ δουλεύουν όλα κανονικά, οπότε καλωδίωση και λάμπες είναι οκ.

Οπότε μάλλον πάμε για έλεγχο σε διακόπτη ή φλασέρ? Για πείτε ρε παιδιά καμμιά γνώμη όσοι ξέρετε από ηλεκτρικά. Το φλασερ αν χαλάσει δεν ανάβει τίποτα ή δεν ισχύει αυτό?
Επειδη το 1150 εχει δυο διακοπτες για αριστερα/δεξια, μηπως ο δεξης διακοπτης δεν κανει επαφη? Μηπως εχει ξεκουμπωσει η φισα του/κοπηκε κανενα καλωδιο του διακοπτη?
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Επειδη το 1150 εχει δυο διακοπτες για αριστερα/δεξια, μηπως ο δεξης διακοπτης δεν κανει επαφη? Μηπως εχει ξεκουμπωσει η φισα του/κοπηκε κανενα καλωδιο του διακοπτη?
Όταν γυρίσω σπίτι θα το δω, σήμερα πρωί μου το έκανε πρώτη φορά. Λογικά κάτι με τον δεξί διακόπτη και την καλωδίωση πρέπει να παίζει.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Κώστα ίσως να φταίει η επαφή που κάνει ο διακόπτης. Προσπάθησε με σπρέι επαφών. το έχω πάθει με φώτα που είχε σκόνη η επαφή.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κώστα ίσως να φταίει η επαφή που κάνει ο διακόπτης. Προσπάθησε με σπρέι επαφών. το έχω πάθει με φώτα που είχε σκόνη η επαφή.
Ενημερώθηκα πως την ακούει το λευκό παπαρακι που ακουμπάει στο κουμπί. Θα τον λύσω και βλέπουμε.

Για την ώρα στρίβω μόνο αριστερά :).
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Οι εντουραδες παμε ....ευθεια.
:ok:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Λήξης συναγερμού έφτιαξε μόνο της, ελα μωρή Βιργινία τρέλανέ μας τελείως... :ha


(Ένα δεματικό ήταν λίγο πιο σφιχτό και μάλλον έχει τσακίσει καλώδιο ή απλά πήρε υγρασία ο διακόπτης θα το δω.)
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Για ποιο από όλα τα μηχανάκια σουτ μιλάμε?
Αν είναι το GASGAS δεν χρειάζεσαι φλας....
Αν είναι το CCM, μπορεί να έχει πιάσει γάνα (πρασινίλα) η επαφή ρου διακόπτη.
Αν είναι το GS , πέτα το.... :p
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Για ποιο από όλα τα μηχανάκια σουτ μιλάμε?
Αν είναι το GASGAS δεν χρειάζεσαι φλας....
Αν είναι το CCM, μπορεί να έχει πιάσει γάνα (πρασινίλα) η επαφή ρου διακόπτη.
Αν είναι το GS , πέτα το.... :p
Το 1150 είναι, τα αλλά δεν έχουν φλας. Δεν το πετάω καινούργιο μηχανάκι...

:friendship:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Γερνάει η Βιργινία.

Ήρθε η ώρα για το σέρβις των 148.000 km και ενώ το μοτέρ της και γενικά τα μηχανικά μέρη είναι οκ, άρχισαν τα περιφερειακά να κουράζονται. Είναι μοντέλο 2001 με πρώτη άδεια το 2002 οπότε είναι λογικό.

Έσκασε η τσιμούχα στο αριστερό καλάμι και οι ξύστρες έχουν ρωγμές, θέλει ball joint το οποίο δεν νομίζω να έχει αλλαχτεί ποτέ και το δεξί φλας σταμάτησε να δουλεύει οριστικά.

Μέσα στην βδομάδα θα την πάω συνεργείο για φροντίδα και προδέρμ.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Γερνάει η Βιργινία.

Ήρθε η ώρα για το σέρβις των 148.000 km και ενώ το μοτέρ της και γενικά τα μηχανικά μέρη είναι οκ, άρχισαν τα περιφερειακά να κουράζονται. Είναι μοντέλο 2001 με πρώτη άδεια το 2002 οπότε είναι λογικό.

Έσκασε η τσιμούχα στο αριστερό καλάμι και οι ξύστρες έχουν ρωγμές, θέλει ball joint το οποίο δεν νομίζω να έχει αλλαχτεί ποτέ και το δεξί φλας σταμάτησε να δουλεύει οριστικά.

Μέσα στην βδομάδα θα την πάω συνεργείο για φροντίδα και προδέρμ.
Αυτά είναι τα μποσικα που αφήνει η μπεβε και τα μαζεύεις στο πρώτο σέρβις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ε τότε στο 2021 θα το ανοίξω και μετά τις 5000 στροφές.
Πέρα από την πλάκα... Δεν ξέρω με πόσα χλμ την πήρες, αλλά να είσαι σίγουρος ότι σε αυτά τα χλμ ζει τις καλύτερες του μέρες.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Πέρα από την πλάκα... Δεν ξέρω με πόσα χλμ την πήρες, αλλά να είσαι σίγουρος ότι σε αυτά τα χλμ ζει τις καλύτερες του μέρες.
Είχε 55.000 όταν ήρθε στα χέρια μου πριν από 5+ χρόνια και αυτό που μπορώ να γράψω είναι πως χαίρομαι ακόμα να την οδηγώ και να την ταξιδεύω και πως μας βλέπω να μακρο-ημερεύουμε αν δεν προκύψει καμμιά ατυχία.
 
Top Bottom