Δεύτερο μηχάνημα για χώμα!!

vagio

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW R 1200 GSA 2014
KTM LC4 640 adv
BETE 200RR 2020
Καλησπέρα στην παρέα δεν ξερω εάν υπάρχει αντίστοιχο θέμα εάν ναι κ δεν το βρήκα παρακαλώ να μεταφερθεί εκεί!!

Λοιπον το ερώτημα είναι!?

Γενικά έχω ένα bmw 1200 lc adv αλλά ψάχνω κ ένα δεύτερο για να μπορώ να κάνω τις χωμάτινες βόλτες καλύτερα!!

Το θέμα μου είναι να πάω σε κάποιο πχ 650 xchallenge, 690 ktm η κάτι αντίστοιχο!
'Η να κινηθώ σε κάποιο εντουρακι κτμ 250 exc κάτι τέτοιο κ ο προβληματισμο μου ξεκίνησε γιατί ένα φιλος πουλάει ένα ktm 250 exc 09 μοντέλο.

Ευχαριστω εκ των προτέρων
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Καλησπέρα στην παρέα δεν ξερω εάν υπάρχει αντίστοιχο θέμα εάν ναι κ δεν το βρήκα παρακαλώ να μεταφερθεί εκεί!!

Λοιπον το ερώτημα είναι!?

Γενικά έχω ένα bmw 1200 lc adv αλλά ψάχνω κ ένα δεύτερο για να μπορώ να κάνω τις χωμάτινες βόλτες καλύτερα!!

Το θέμα μου είναι να πάω σε κάποιο πχ 650 xchallenge, 690 ktm η κάτι αντίστοιχο!
'Η να κινηθώ σε κάποιο εντουρακι κτμ 250 exc κάτι τέτοιο κ ο προβληματισμο μου ξεκίνησε γιατί ένα φιλος πουλάει ένα ktm 250 exc 09 μοντέλο.

Ευχαριστω εκ των προτέρων
αν το θες για μονοπαταδα να παρεις του φιλου σου το exc. Αν το θες για 2ημερα τυπου τροφυ κτλ εννοειτε πας σε 650 , 690 ή κάτι αντίσοιχο όπως είπες.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπέρα στην παρέα δεν ξερω εάν υπάρχει αντίστοιχο θέμα εάν ναι κ δεν το βρήκα παρακαλώ να μεταφερθεί εκεί!!

Λοιπον το ερώτημα είναι!?

Γενικά έχω ένα bmw 1200 lc adv αλλά ψάχνω κ ένα δεύτερο για να μπορώ να κάνω τις χωμάτινες βόλτες καλύτερα!!

Το θέμα μου είναι να πάω σε κάποιο πχ 650 xchallenge, 690 ktm η κάτι αντίστοιχο!
'Η να κινηθώ σε κάποιο εντουρακι κτμ 250 exc κάτι τέτοιο κ ο προβληματισμο μου ξεκίνησε γιατί ένα φιλος πουλάει ένα ktm 250 exc 09 μοντέλο.

Ευχαριστω εκ των προτέρων
Καλησπέρα!
Τι διαδρομές θέλεις να κάνεις κυρίως...?
 

vagio

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW R 1200 GSA 2014
KTM LC4 640 adv
BETE 200RR 2020
Θα με ενδιέφερε να μπω κ σε μοναπατια αλλά θα είναι κάτι πρωτόγνωρο για εμένα αλλά πιο πολύ είχα στο νου μου τις διαδρομές τύπου τροφή...
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Το πρωτο μηχανημα πιο ειναι? :cns:










...πλακα κανω!!! :laugh:
Xchallenge
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θα με ενδιέφερε να μπω κ σε μοναπατια αλλά θα είναι κάτι πρωτόγνωρο για εμένα αλλά πιο πολύ είχα στο νου μου τις διαδρομές τύπου τροφή...
Τύπου troffy τις κάνεις με το μικρό εφόσον έχεις επάρκεια βενζίνης.
Μονοπάτια όμως δεν θα κάνεις με το μεγάλο...;)
(Εύκολα τουλάχιστον...:happy:)
Με ένα τετράχρονο 250-500 cc κάνεις και τα δύο...
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Προσωπικά προσανατολίζομαι πρός ktm690 (γιατί οι ευρωπαίοι ξέρουν καλύτερα!χιχι..), επειδή μου αρέσει το τουριστικό eduro και γουστάρω να κουβαλώ και τα καμπίστικά μου μαζί..και με αυτό θα έκανα πιό άνετα τα ασφάλτινα χιλιόμετρα (αναγκαίο κακό) μέχρι να φτάσω..εξάλλου δεν έχω σκοπό να συμμετέχω σε αγώνες, για να χωθώ σε κανένα μονοπάτι. Επίσης κάθε 15000 χιλιόμετρα ρύθμιση βαλβίδων..σημαντικό για εμάς του τουριστικού...και είναι 160 κιλά γεμάτο με 59 αλογάκια τροχό.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Για εκδρομικό εντουρο το 690 είναι εκπληκτικό μηχάνημα, απλά θα πρέπει να του βελτιώσεις ελαφρως την ανεμοκάλυψη, την αυτονομία και την αντοχή του υποπλαισιου.
Υπάρχουν λύσεις από λίγα ευρώ έως και αρκετά, ανάλογα τα γούστα σου.

Η άλλη λύση είναι να πας στο αρκετά παλαιότερο 640 adventure, εξοικονομοντας αρκετά χρήματα γιατί είναι έτοιμο από τη μάνα του για εκδρομικό εντουρο, αλλά θα πρεπει να συμβιβαστεις με πιο απαιτητική συντήρηση αλλά και με τη λειτουργία του κινητήρα λόγω αυξημένων κραδασμών.

Άλλες λύσεις είναι τα γνωστά Γιαπωνέζικα μονοκυλινδρα στη μεσαία κατηγορία 400-600 κυβικων τύπου dominator, dr400z, xr400, xr600 και άλλα που ξεχνώ, αλλά και σε αυτά θα πρέπει να βάλεις το κατιτίς παραπάνω για να τα φέρεις στα μέτρα σου.

Ειναι ωραίες αυτές οι αναζητήσεις.
Και εγώ είμαι σε μια παρόμοια μοτοσυκλετιστικη αναζητηση/έρευνα για το τι με βολεύει καλύτερα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Είμαι κοντά πάντως, το νιώθω.
:)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Πολυ καλυτερη αναρτηση απο το 690 εχει το χασκυ 701

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
To oποίο κοστίζει όσο ένα Τ700
Το οποίο Τ700 ,έχει απείρως μεγαλύτερες δυνατότητες (από την βιτρίνα) σε σχέση με το Χάσκυ ,για διαδρομές τύπου Τροφυ ,το οποίον σημαίνει 350 χλμ άσφαλτο φορτωμένος με ζιμπράγκαλα επιβίωσης ,300 χλμ δασικών ,κι άλλα 350 ασφάλτινα χλμ επιστροφής.

Τώρα ,αν κάποιος πιστεύει οτι άνετα κάνει κάτι τέτοιο με EXC ,τότε δεν έχει παρά να δοκιμάσει.

Τα πράγματα είναι απλά:
- Θες-Μπορείς να μπαίνεις χώμα δίπλα στο σπίτι σου ,ή να το κουβαλάς με αυτ/το & τρέιλερ κάπου ,κ να κάνεις έναν χωμάτινο κύκλο καταλήγοντας στο τρέίλερ:
Παίρνεις ένα καθαρό εντούρο

- Θέλεις να ξεκινάς για "όπου" φορτωμένος ,παιρνώντας από άσφαλτο κ χώμα ,κ να γυρίζεις πίσω "όποτε" κ "όπως" σου βγεί κ χωρίς να σου "βγεί η ψυχή" ;
Παίρνεις ΟνΟφφ τουλάχιστον 600-650

- Εχεις χρήμα να διαθέσεις > Παίρνεις καινούργιο ή σχετικά σύγχρονο

- Δεν θέλεις ή Δεν έχεις χρήμα να διαθέσεις > Γίνεσαι ΑρχαιοΛάγνος
 

vagio

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW R 1200 GSA 2014
KTM LC4 640 adv
BETE 200RR 2020
Πρώτα από όλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις άφησα λιγάκι το θέμα γιατί έλειπα σε ένα ταξιδακι Αμερική!!

Η αλήθεια είναι ότι μάλλον προς την πιο εκδρομικό φαση προσανατολιζομαι κ θα κοιτάξω κ κάτι αντίστοιχο σε μηχανάκι!!

Εάν κάποιος γνωστός η από εδώ μέσα πουλάει κάτι ας μου στείλει pm.

Ευχαριστω κ για ότι νεότερο θα ξανα ενοχλήσω!!
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
αν εχεις γρηγορη προσβαση στο χωμα απο το σημειο που μενεις ασε τα τσαλεντζ και διαφορα 600-650 . Πηγαινε αμεσα σε ενα 250-300 διχρονο να δεις το φως σου και να ευχαριστηθεις το χωμα σε ολα τα επιπεδα. Λασπες μονοπατια,σαθρα κτλ. Φυσικα οχι οτι δεν μπορεις με αυτα που σκεφτεσαι αλλα πιο χαλαρα και ανετα θα καταπινεις πετρες και λασπες με 100 - κιλα και πιο δυσκολα τα 200 που θα φτανει το 650 ειδικα αν εισαι αγυμναστος και με μηδεν φυσικη κατασταση.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γραφεις σε λαθος φορουμ..... εδω δεν υπαρχουν τετοιοι....... :fun:fun:fun:fun:fun
Εχεις έναν πόντο..... Δεν είμαστε καλοί στα φαγοπότια κλπ κλπ κλπ.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
αν εχεις γρηγορη προσβαση στο χωμα απο το σημειο που μενεις ασε τα τσαλεντζ και διαφορα 600-650 . Πηγαινε αμεσα σε ενα 250-300 διχρονο να δεις το φως σου και να ευχαριστηθεις το χωμα σε ολα τα επιπεδα. Λασπες μονοπατια,σαθρα κτλ. Φυσικα οχι οτι δεν μπορεις με αυτα που σκεφτεσαι αλλα πιο χαλαρα και ανετα θα καταπινεις πετρες και λασπες με 100 - κιλα και πιο δυσκολα τα 200 που θα φτανει το 650 ειδικα αν εισαι αγυμναστος και με μηδεν φυσικη κατασταση.
Δεν είναι κακή ιδέα μόνο που τα σύγχρονα δίχρονα 250/300 είναι καθαρόαιμα εντούρο και δουλεύουν μόνο με επιθετική οδήγηση, θέλουν να τα οδηγάς όρθιος για να προφορτίζεις τις σφιχτές αναρτήσεις και περίπου στις 200 ώρες θέλουν πιστόνι ελατήρια κτλ.

Στις φλαταδουρες δεν πατάνε όπως ένα τετράχρονο λόγω μικρής διάρκειας του μοτέρ και έχουν μια περίεργη αίσθηση ελαφρώματος. Αν και διχρονακιας προτιμώ το πάτημα του CCM στους δασικούς με 50 και πάνω km/h.

Δυστυχώς δεν υπάρχουν πια δίχρονα (όπως το πολύ καλό CRM 250 AR, DT 200 R) που ήταν πιο άνετα από σέλα, θέση οδήγησης, αναρτήσεις και δεν υστερούσαν σε ροπή και γκάζια. Επιπλεον είχαν την δυνατότητα να ταξιδέψουν με 120 φορτωμενα και είχαν ας πούμε αξιοπρεπή αυτονομία για δίχρονα.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το συγκεκριμένο DT το είχα ταξιδέψει πολύ, σε άσφαλτο και χώμα και ζει ακόμα το έχει φίλος.

Οι φωτογραφιες είναι από το 2000 κάτι, γύρο της Κρήτης και Άγραφα δικάβαλος.


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

vagio

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW R 1200 GSA 2014
KTM LC4 640 adv
BETE 200RR 2020
Θα σας απαντησω από αυτό το θέμα ποιος είναι ο τυχερός που πήρε το μηχάνημα του manosxlv. Και ναι ο τυχερός είμαι εγω..

Άρα μαζί με το lc έχω κ άλλο ένα lc απλά έχει και ένα 4 για να μην μπερδεύομαι!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωωωωω καλολάσπωτο!
Πολύ σωστό μηχάνημα με πολύ καλό ιστορικό :ok:
 
Top Bottom