Δεύτερο σετ ζαντών για χωμάτινα.

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλησπέρα στο παρεάκι.

Μια και αρχίζει και με κερδίζει το χώμα όλο και περισσότερο, βρήκα ευκαιρία και το χτύπησα ένα σετ μπρος-πίσω, στεφάνια - ακτίνες - κέντρα, χωρίς δίσκους και πίσω γρανάζι και έχω σκοπό να κοτσάρω απάνω τα χωμάτινα λαστιχάκια μου και να κάνω μόνος την τράμπα κάθε φορά που θα πηγαίνω σε μια χωμάτινη, χωρίς να τρέχω στους λαστιχάδες.

Όσοι έχετε ήδη 2α σετ για τον ίδιο λόγο, έχετε και 2α γρανάζια και δίσκους (?) ή τα τραμπάρετε κάθε φορά από τη μία ζάντα στην άλλη?

Ρωτάω, γιατί εάν δεν είναι μανούρα το βάλε-βγάλε, να γλιτώσω το 2ο σετ δισκογράναζα.

Merci.
:happy:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αφού έκανες την κίνηση καντη κομπλε...πάρε κ ένα σετ δισκογραναζα και βάλε τα χωμάτινα μόνιμα...Απλή αλλαγή κ έφυγες...
Με γειες...η σωστότερη λύση είναι για ΟνΟφ...αλλά η BMW για το 800αρι...τσούζει για σετ κομπλέ...φτάνω όσο ένα χωμάτινο ματοσακο ακόμα οπότε...βαρατε βιολιτζηδες ως έχει!
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
ωραιοςςς!!! προσεχε στο γραναζι που θα βαλεις πανω να βαλεις μαμισιες βιδες και λοκταιτ οπωσδηποτε!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλα και εγω μεταχειρω τα βρηκα και μαλιστα το μπροστινο στεφανι εχει κατι καλους τσαμπουκαδες...

Να την κανω την κινηση κομπλε μια κουβεντα ειναι, γιατι πισω γραναζι με δισκο και 2 δισκους μπροστα....να μην παει κανα 250αρι το μαλλι? (μπορει να λεω και λιγα)

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Γιάννη ότι είπε και ο Κώστας πιο πάνω φίλε,βάλε δισκόπλακες after market που είναι πολϋ οικονομικότερες των ΟΕΜ και γρανάζι πίσω,βγάζεις-βάζεις πείρους ΜΟΝΟ και την έκανες!:ok:
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Είναι μανούρα να αλλάζεις δισκογράναζα κάθε φορά που θα αλλάζεις τροχούς. Όπως είπαν και πιο πάνω όταν βιδώνεις γρανάζι ή δίσκο, βάζεις και κόλα σπειρωμάτων. Άσε που οι περισσότερες από τις βίδες που συγκρατούν γρανάζι/ δίσκους δεν είναι για πολλά-πολλά..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ούλο μαζί Γιάννη!
Σετ!
Κάνε λίγο υπομονή και "μάζεψέ το" ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ όταν έφτιαξα το δικο μου σετ.....εβαλα καινούργιους στις ασφαλτινες και τους παλιούς στις χωματινες, που τα φρενα έχουν μικρότερες απαιτήσεις!
Έτσι και αλλιώς θα το ευχαριστηθεις
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Με τους δισκους οκ, αλλα γραναζι γιατι να αλλαξεις? οπως ειναι βγαζεις τη γραναζιερα και τη βαζεις στην αλλη ζαντα.
Επισης μιας και στο χωμα ειναι μονιμα χωρις Abs , μπορεις να βρεις πολυ οικονομικες μαργαριτες η δισκους απο 950 και να τη βγαλεις με κανα 100ρικο μαξ.


Αααα,να σου απαντησω και στο βασικο ερωτημα.
Η κτμ τα κραματα που χρησιμοποιει και τα πασα παντου σε ολο το μηχανακι χαλανε ΠΑΝ-ΕΥΚΟΛΑ!!!!!, θελεις να αλλαζεις ζαντα σαββατοβραδο και να κλοτσησεις κανα πασο στο δισκο ;;; ο μονος λογος που θα αγοραζα δευτερους δισκους ειναι αυτος...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Οπότε απ'οτι φαίνεται πάμε και για ενα σετ δισκακια και γραναζι...

Ρε ο ατιμος ο ΚαΤιΜας, κουμπαράς είναι...εχουμε ξεπαραδιαστεί λεμεεεεεε....

Αλλά δεν πειράζει, χαλάλι του!:biker:

Ευχαριστώ παίδες, αν παρει το αυτι σας τιποτα για αυτα που ψαχνω ριξτε ενα τηλ...το εχω στο προφιλ.

:friendship:
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Οπότε απ'οτι φαίνεται πάμε και για ενα σετ δισκακια και γραναζι...

Ρε ο ατιμος ο ΚαΤιΜας, κουμπαράς είναι...εχουμε ξεπαραδιαστεί λεμεεεεεε....

Αλλά δεν πειράζει, χαλάλι του!:biker:

Ευχαριστώ παίδες, αν παρει το αυτι σας τιποτα για αυτα που ψαχνω ριξτε ενα τηλ...το εχω στο προφιλ.

:friendship:
μην αλλαξεις γραναζια λεμε :p
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Οπότε απ'οτι φαίνεται πάμε και για ενα σετ δισκακια και γραναζι...

Ρε ο ατιμος ο ΚαΤιΜας, κουμπαράς είναι...εχουμε ξεπαραδιαστεί λεμεεεεεε....

Αλλά δεν πειράζει, χαλάλι του!:biker:

Ευχαριστώ παίδες, αν παρει το αυτι σας τιποτα για αυτα που ψαχνω ριξτε ενα τηλ...το εχω στο προφιλ.

:friendship:
φίλος κάνω πλάκα συχνά στην προσφιλή φάρα των ΚΤΜ αδων.....:D:D:D:D:D

Αλλά δε φταίει το μηχανάκι, όποιο και να είχες το ίδιο κουμπαράς θα ήταν.
Εφόσον ο κάλος της κεφαλής μας, λέει "θέλω και χώμα, θέλω κι άσφαλτο, θέλω και κάθε μέρα χρήση, θέλω και ταξίδια..."
Ε, θα τα πλερώ ρε φιλαράκι:D:laugh:
έτσι οι περισσότεροι -ανεξάρτητα το μηχανάκι- έχουμε 2ο σετ λάστιχα ή 2ο σετ ζάντες/λάστιχα, διπλές φορεσιές, διπλά κράνη, διπλές μπότες, βαλίτσες/σαμάρια/μπαγκαζιέρες για κάθε χρήση... και δεν τελειώνει ο κατάλογος!
Βάλε και τους χ, ψ έξτρα εξοπλισμούς (τζιπιεσια, αξιον κάμερες:woot::woot::woot:), μετά μας φταίει το μηχανάκι???/:hungover::hungover::hungover:

:ll::ll::ll:



έτσι είναι, τα πάντα έχουν το κόστος τους και δε φταίνε τα έρμα τα μηχανάκια ;)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
φίλος κάνω πλάκα συχνά στην προσφιλή φάρα των ΚΤΜ αδων.....:D:D:D:D:D

Αλλά δε φταίει το μηχανάκι, όποιο και να είχες το ίδιο κουμπαράς θα ήταν.
Εφόσον ο κάλος της κεφαλής μας, λέει "θέλω και χώμα, θέλω κι άσφαλτο, θέλω και κάθε μέρα χρήση, θέλω και ταξίδια..."
Ε, θα τα πλερώ ρε φιλαράκι:D:laugh:
έτσι οι περισσότεροι -ανεξάρτητα το μηχανάκι- έχουμε 2ο σετ λάστιχα ή 2ο σετ ζάντες/λάστιχα, διπλές φορεσιές, διπλά κράνη, διπλές μπότες, βαλίτσες/σαμάρια/μπαγκαζιέρες για κάθε χρήση... και δεν τελειώνει ο κατάλογος!
Βάλε και τους χ, ψ έξτρα εξοπλισμούς (τζιπιεσια, αξιον κάμερες:woot::woot::woot:), μετά μας φταίει το μηχανάκι???/:hungover::hungover::hungover:

:ll::ll::ll:



έτσι είναι, τα πάντα έχουν το κόστος τους και δε φταίνε τα έρμα τα μηχανάκια ;)
Ναι ρε συ εννοείται, πλακίτσα κανω!

Χαλαλι τα μπουρδελ@ τα φράγκα...οι εμπειρίες μένουν και για να τις ζησεις πρεπει να τα σκασεις....

Εξαλου τι διαολο, στον ταφο μας θα τα παρουμε;;;

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αδύνατο να αλλάζεις κάθε φορά τους δίσκους απο ζάντα σε ζάντα. Χώρια οτι θα θες 1 ώρα επιπλέον δουλειάς στο τέλος θα κλωτσήσουν όλα απο το βάλε βγάλε και θα πάθεις και καμιά ζημιά.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Η γραναζιερα μαζι με τα σινεμπλοκ βγαινει/μπαινει σε δυο λεπτα. Το κοστος δεν ειναι ενα επιπλεον πισω γραναζι, που ειναι σχετικα φτηνο, αλλα η γραναζιερα (με το ρουλεμαν της) και τα σινεμπλοκ που ειναι σχετικα ακριβα και αυτα δεν βρισκονται ευκολα μεταχειρισμενα εκτος κι'αν "κοβεται" καποιο μηχανακι. Ταχουμε ηδη πει Γιαννη ;) Επισης, αν θες νασαι κομπλε χρειαζεσαι και τα δαχτυλιδια του ABS για τα ασφαλτινα κομματια μεχρι/απο το χωμα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αν προσπερασουμε το αρκετα μεγαλο κοστος αποκτησης ενος πληρους σετ δευτερων ζαντων (δλδ με δισκοπλακες), τοτε το προβλημα ειναι, οτι αν οι τροχοι αλλαζονται μαζι την ιδια στιγμη και αναλογως την κατασταση των δισκων και των τακακιων, ουσιαστικα για καποια χλμ δεν εχουμε φρενα

Ουτε φυσικα το να τραμπαρει καποιος τις δισκοπλακες απο το ενα σετ στο αλλο ειναι κατα την γνωμη μου λυση Και οχι γιατι οπως γραφει ο tc-drift αργα η γρηγορα θα γινει ζημια -κατι τετοιο εξαλλου ειναι ευκολο να αποφευχτει ακομα κι αν καποιος πιανει πρωτη φορα στα χερια του εργαλειο- αλλα γιατι ειναι μεγαλη η σπαταλη χρονου

Κατα την γνωμη μου λοιπον η βελτιστη λυση, (συνυπολογιζοντας και το κοστος σε χρημαή/και χρονο)αν καποιος παταει συχνα χωμα με βαρυ μηχανακι, ειναι να εχει μονιμα μπροστα ενα ντεμι χωματινο που βγαζει πολλα χλμ οπως ειναι το tkc80 και για πισω να εχει δευτερη ζαντα με δισκοπλακα (δευτερη γραναζιερα δεν χρειαζεται)
Αν παλι θα μπει χωμα μονο πχ δυο τρεις φορες το χρονο τοτε μπροστα μπορει να εχει ασφαλτινο και οποτε χρειαζεται να δινει 15-20Ε σε εναν λαστιχα για να του βαζει το χωματινο πανω
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αν προσπερασουμε το αρκετα μεγαλο κοστος αποκτησης ενος πληρους σετ δευτερων ζαντων (δλδ με δισκοπλακες), τοτε το προβλημα ειναι, οτι αν οι τροχοι αλλαζονται μαζι την ιδια στιγμη και αναλογως την κατασταση των δισκων και των τακακιων, ουσιαστικα για καποια χλμ δεν εχουμε φρενα
Δεν ισχύει Κωστή. Με δίσκους σε κανονική κατάσταση (και τα 2 σετ) δεν υπάρχει πρόβλημα. Δυο- τρια πατήματα αρκούν. Στα πρώτα 100 μέτρα έχω φρένα κανονικά. 4-5 φορές το χρόνο κάνω την τράμπα!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ισχύει Κωστή. Με δίσκους σε κανονική κατάσταση (και τα 2 σετ) δεν υπάρχει πρόβλημα. Δυο- τρια πατήματα αρκούν. Στα πρώτα 100 μέτρα έχω φρένα κανονικά. 4-5 φορές το χρόνο κάνω την τράμπα!
Το ίδιο και εγώ.......αν και πριν πολλά χρόνια όταν είχα κάνει δεύτερο σετ, χρησιμοποιούσα ένα σετ σε κάθε δίσκους, σταμάτησα να το κάνω γιατί δεν είχε νόημα!
 
Top Bottom