Δεύτερο σετ ζαντών για χωμάτινα.

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αν και είναι μια χαρά τα τσουμπος


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν ξέρω ρε φίλε άλλοι τα λένε έτσι άλλοι γιουβέτσι.

Επειδή είμαι περίεργος και με τρώει ο ποπός μου, θα τα δοκιμάσω σε ασφάλτινη μεγάλη βόλτα να δω.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Ναι γιατί όλοι είναι του παγκόσμιου επιπέδου αναβάτες και μετράνε τα μικισεκοντ στο φρενάρισμα ... μια χαρά είναι για τα λεφτά τους που είναι τα μισά από τα μαμισια . Πιάνουν σκουριά βέβαια άμα μείνει σε ακινησία καιρό το μηχανάκι αλλά οκ. Θα δει πως δεν έχει διαφορά στα φρένα αλλά στα τακάκια .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ναι γιατί όλοι είναι του παγκόσμιου επιπέδου αναβάτες και μετράνε τα μικισεκοντ στο φρενάρισμα ... μια χαρά είναι για τα λεφτά τους που είναι τα μισά από τα μαμισια . Πιάνουν σκουριά βέβαια άμα μείνει σε ακινησία καιρό το μηχανάκι αλλά οκ. Θα δει πως δεν έχει διαφορά στα φρένα αλλά στα τακάκια .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Η τιμή όντως είναι πολύ δελεαστική.

Εντάξει η σκουριά δεν είναι πρόβλημα, αλλά μιλάνε για στραβώματα λόγω θερμοκρασιών......μάλιστα ένας έγραψε του έκανε κράκ στη μέση.

Τέσπα, θα τις κουμπώσω απάνω και θα γράψω εντυπώσεις μετά από χρήση σε χώμα και άσφαλτο.



Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Κι εγώ στραβώσει Μπρέμπο στο exc
Δεν ήταν καλή;
Γιαυτο μην ανχωνεσαι



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Με ποιές ζάντες θα κάνεις λιγότερα χλμ ? Σε αυτές θα έβαζα τις τσουμπος.
Τουλάχιστον έτσι έκανα με το δικό μου δεύτερο σετ τροχών. Στο μόνο που προβληματίζομαι είναι σε κάθε αλλαγή που χρειάζονται 4-5 μέρες για να πατήσουν καλά τα τακάκια.....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ναι γιατί όλοι είναι του παγκόσμιου επιπέδου αναβάτες και μετράνε τα μικισεκοντ στο φρενάρισμα ... μια χαρά είναι για τα λεφτά τους που είναι τα μισά από τα μαμισια . Πιάνουν σκουριά βέβαια άμα μείνει σε ακινησία καιρό το μηχανάκι αλλά οκ. Θα δει πως δεν έχει διαφορά στα φρένα αλλά στα τακάκια .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Η τιμή όντως είναι πολύ δελεαστική.

Εντάξει η σκουριά δεν είναι πρόβλημα, αλλά μιλάνε για στραβώματα λόγω θερμοκρασιών......μάλιστα ένας έγραψε του έκανε κράκ στη μέση.

Τέσπα, θα τις κουμπώσω απάνω και θα γράψω εντυπώσεις μετά από χρήση σε χώμα και άσφαλτο.



Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτα τα 2 ("Πιάνουν σκουριά βέβαια άμα μείνει σε ακινησία καιρό το μηχανάκι" και " μιλάνε για στραβώματα λόγω θερμοκρασιών.") είναι σε απόλυτη σχέση μεταξύ τους!!!
Πιάνουν εύκολα σκουριά, γιατί είναι σίδηρος κι όχι καλό κράμα (ατσάλι) ;)
Όσο περισσότερος ο σίδηρος, τόσο πιο εύκολη η σκουριά!
Κι όσο σκέτος σίδηρος είναι, τοσο μικρότερη αντοχή έχει στις στρεβλώσεις!!!!


Για να μην παρεξηγηθεί η πρότασή μου, εννοώ ότι είναι κακής ποιότητας κράμα (σκέτο σίδηρος μάλλον δεν παίζει...).

Πάντως σκουριά και στρεβλώσεις , σχετίζονται και είπα πώς.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Αυτα τα 2 ("Πιάνουν σκουριά βέβαια άμα μείνει σε ακινησία καιρό το μηχανάκι" και " μιλάνε για στραβώματα λόγω θερμοκρασιών.") είναι σε απόλυτη σχέση μεταξύ τους!!!
Πιάνουν εύκολα σκουριά, γιατί είναι σίδηρος κι όχι καλό κράμα (ατσάλι) ;)
Όσο περισσότερος ο σίδηρος, τόσο πιο εύκολη η σκουριά!
Κι όσο σκέτος σίδηρος είναι, τοσο μικρότερη αντοχή έχει στις στρεβλώσεις!!!!


Για να μην παρεξηγηθεί η πρότασή μου, εννοώ ότι είναι κακής ποιότητας κράμα (σκέτο σίδηρος μάλλον δεν παίζει...).

Πάντως σκουριά και στρεβλώσεις , σχετίζονται και είπα πώς.

Αλλο πραγμα η σκουρια και αλλο η επιφανιακη σκουρια...

Ολες οι δισκοπλακες ενδεχετε να σκουριασουν επιφανιακα. Θα ελεγα καλυτερα οτι και τα ανοξειδωτα σκουριαζουν επιφανιακα.
Εαν εχουν μεινει καιρο σε ακινησια τοτε ναι σκουριαζουν επιφανιακα... σε συνδιασμο με χαμηλο Ph του νερου ή του σαπουνιου τοτε επιταχυνετε η οξειδωση.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αυτα τα 2 ("Πιάνουν σκουριά βέβαια άμα μείνει σε ακινησία καιρό το μηχανάκι" και " μιλάνε για στραβώματα λόγω θερμοκρασιών.") είναι σε απόλυτη σχέση μεταξύ τους!!!
Πιάνουν εύκολα σκουριά, γιατί είναι σίδηρος κι όχι καλό κράμα (ατσάλι) ;)
Όσο περισσότερος ο σίδηρος, τόσο πιο εύκολη η σκουριά!
Κι όσο σκέτος σίδηρος είναι, τοσο μικρότερη αντοχή έχει στις στρεβλώσεις!!!!


Για να μην παρεξηγηθεί η πρότασή μου, εννοώ ότι είναι κακής ποιότητας κράμα (σκέτο σίδηρος μάλλον δεν παίζει...).

Πάντως σκουριά και στρεβλώσεις , σχετίζονται και είπα πώς.
Σκετος καθαρος σιδηρος δεν παιζει σε καμια δισκοπλακα
Ολες ομως απο την πιο ακριβη-επωνυμη μεχρι την πιο φτηνη-no name ειναι χαλυβας (=ατσαλι) Κραμα δηλαδη σιδηρου με περιεκτικοτητα σε ανθρακα κατα 2,06%, μαγγανιο λιγοτερο απο 1%, φωσφορο, πυριτιο, θειο και οξυγονο σε ελαχιστες ποσοτητες (κατα την βικιπαιδεια)
Οταν ομως ο ανθρακας ειναι πανω απο 2,1% (κατα την βικιπαιδεια και παλι) τοτε το κραμα δεν λεγεται ατσαλι-χαλυβας αλλα χυτοσιδηρος (=μαντεμι) Το μαντεμι λοιπον σκουριαζει αλλα εχει και μια πολυ σπουδαια ιδιοτητα ιδανικη για το φρεναρισμα Εχει μεγαλη αντισταση στην τριβη!
Ισως τα παραπανω να εξηγουν γιατι οι δισκοπλακες αλλες πολυ και αλλες λιγοτερο σκουριαζουν Σιγουρα παντως η σκουρια οχι μονο δεν ειναι προβλημα αλλα αντιθετα μια δισκοπλακα που σκουριαζει πιο ευκολα απο μια αλλη ισως να φρεναρει και καλυτερα
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μαντεμι σε δισκο ειλικρινα δεν ειδα.
Το μαντεμι εχει μηδενικη ικανοτητα στρεβλωσης. Σπαει....
Τες παν...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αλλο πραγμα η σκουρια και αλλο η επιφανιακη σκουρια...

Ολες οι δισκοπλακες ενδεχετε να σκουριασουν επιφανιακα. Θα ελεγα καλυτερα οτι και τα ανοξειδωτα σκουριαζουν επιφανιακα.
Εαν εχουν μεινει καιρο σε ακινησια τοτε ναι σκουριαζουν επιφανιακα... σε συνδιασμο με χαμηλο Ph του νερου ή του σαπουνιου τοτε επιταχυνετε η οξειδωση.
Γιωργη ολες πιανουν επιφανειακη σκουρια.
Οχι ολες το ιδιο ομως.
Η καλη ποιοτητα δισκων δε σκουριαζει σε μια η δυο μερες ακινησιας. Καποιοι ομως το παθαινουν αμεσως. Γι αυτους μιλησε ο φιλος και πανω σ αυτο απαντησα.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ας μην μπουμε στην αντοχη υλικων γιατι θα γραφτουν σεντονια...

Κρατηστε το γεγονος οτι ενας δισκος εχει 5-6 κραματα , 6-7 κατεργασιες και αλλες τοσες θερμικες επεξεργασιες.

Προτειμω επωνυμες μαρκες σε οτι εχει να κανει με μεταλα καθως στην χωρα μας δυστηχως δεν υπαρχουν εταιριες, υλικα και εταιριες κατεργασιας για να κατασκευαστουν τα παραπανω.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μαντεμι σε δισκο ειλικρινα δεν ειδα.
Το μαντεμι εχει μηδενικη ικανοτητα στρεβλωσης. Σπαει....
Τες παν...
Οι δίσκοι των αυτοκινήτων είναι απο μαντέμι αλλά φεύγουμε εκτός θέματος...:yew:
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Γιωργη ολες πιανουν επιφανειακη σκουρια.
Οχι ολες το ιδιο ομως.
Η καλη ποιοτητα δισκων δε σκουριαζει σε μια η δυο μερες ακινησιας. Καποιοι ομως το παθαινουν αμεσως. Γι αυτους μιλησε ο φιλος και πανω σ αυτο απαντησα.
Θα σου πω μια ιστορια....

Σε inox μαχαιρια σειρα 316L εκανα ολοκληρο ταξιδι για να βρω οτι οι συνθηκες και τα υλικα καθαρισμου (υψηλη οξυτητα) δημιουργουσαν υπο συνθηκες , επιφανειακη σκουρια.

Και ολα αυτα...στην βιομηχανια τροφιμων.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Οι δίσκοι των αυτοκινήτων είναι απο μαντέμι αλλά φεύγουμε εκτός θέματος...:yew:
Ναι
Αυτοι που κανουν 40 γιουρα το ζευγος.
Δεν ειναι γι αυτους που μιλαμε ρε φιλος
Και πολυχρονος κι απο δω :)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ναι
Αυτοι που κανουν 40 γιουρα το ζευγος.
Δεν ειναι γι αυτους που μιλαμε ρε φιλος
Και πολυχρονος κι απο δω :)
Γιατί αυτοί που κάνουν 150 το ζεύγος απο τι είναι νομίζεις?
Κράμα είναι το μαντέμι...
Ίσως μόνο να τους έχουνε αφήσει να σκληρύνουν φυσικά και όχι τεχνητά...
Είναι άλλη και μεγάλη κουβέντα αυτή οπότε μόνο απο κοντά...;)
Ευχαριστώ για τις ευχές...!!!:friendship:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ΟΚ παίδες αδιάβαστος για το μαντέμι στους δίσκους...
Ατσάλια τους θεωρούσα τους καλούς τουλάχιστον!
Μάλλον "κόλλησα" από κάτι φτηνούς αυτοκινητάδικους που έβαζα κάποτε -από αναγκη- σε ένα Ριτμο...
Γράψτε λάθος :(
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εγώ θα βαζα τους καινούργιους στο ασφάλτινο σετ.

όσο για τους ποιοτικούς Μπρέμπους
η μαμά πίσω δισκόπλακα του 950ADV κάνει κράκ για πλάκα (2 έσπασα εγώ -1 κάθε 15Κ)
και οι εμπρός στραβώνουν επίσης από υπερθέρμανση (η 1 μου'χε στραβώσει εμένα στις 30Κ περίπου - άλλαξα κ τις 2 βέβαια)
κι ας μου πεί κάποιος ότι ,μετά από πλύσιμο ή βροχή ,αν τις αφήσει με τα νερά να στεγνώσουν με ακίνητο το μηχανάκι ,δεν πιάνουν επιφανειακή σκουριά ,γιατί οι δικές μου έπιαναν
 
Top Bottom