Δημιουργία διαδρομής , αποθήκευση, εξαγωγή , ανάκτηση

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους,

Προσπαθώ να βρω αν υπάρχει κάποιο παρόμοιο θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι. Μιας και με το νεο μοτοσακό οταν έρθει θα γίνουν κάποια χωματοασφλατο ταξίδια , λέω να ξεκινήσω σιγά σιγά την οργάνωση. Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν που τις φτιάχνετε , με ποιο πρόγραμμα / site , με ποια εφαρμογή το ανοίγετε μετά (με κινητό , οχι αποκλειστικά gps).
Παλιότερα τις έκανα το google maps αλλά στο απλό , οπότε κρατούσα το link και το έβαζα (μπακαλίστικα).
βλέπω οτι ανεβάζετε αρκετές βόλτες όπως πχ το trophy σε αρχεία kml / kmz . αυτά απο πού τα δημιουργείτε ?? με ποιά εφαρμογή τα ανοίγετε ?? παρέχουν πληροφορίες πλοήγησης??

θενκιου βερι ματσ!!
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
Για σχεδίαση*:
Σχεδιάζοντας χωμάτινες διαδρομές μεσω Google earth

Εφαρμογές για smartphone:
Χάρτες για τηλέφωνο μόνο χωμάτινες διαδρομές

*Πλέον δεν σχεδιάζω την διαδρομή κατ αυτόν τον τρόπο. Με χρήση google earth και toponavigator στο laptop μελετάω την διαδρομή που θέλω. Κατά την διάρκεια της βόλτας έχω ανοιχτό το backcountry, βλέπω το στίγμα μου στον χάρτη κ κινούμαι ανάλογα. Επιπλέον η anavasis έχει μια σειρά από αναλυτικούς έντυπους χάρτες βουνών (πράσινο χρώμα νομίζω) αξίζει να τους έχεις μαζί σου. Τέλος, στο wikiloc θα βρεις αρκετές διαδρομές που μπορείς να τις κατεβάσεις δωρεάν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό το wikiloc... Είναι τρομερό εργαλείο.
Βοήθησε πολύ στο advtroffy και γενικά έχει πολλές διαδρομές μέσα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εδώ είναι όλα

Καλό θα ήταν να πάει κι αυτό το θέμα στην ίδια υπο-ενότητα ,για να μην θαφτεί.
Λέω εγώ τώρα...
 

CelioGR

Μέλος
Όνομα
John
Μοτό
KTM 790 Adv R
Για σχεδιασμό βασικά χρησιμοποιώ το plotaroute.com - Free Route Planner for Walking, Running and Cycling Χρησιμοποιεί τους χάρτες της Google (και δορυφορικούς φυσικά με elevation)μ σώζει χάρτες, βλέπεις διαδρομές άλλω χρηστών και κατεβαζεις και ανεβάζεις διαδρομές σε όλα τα format, μπορείς να εκτυπώσεις σε PDF, βλέπεις elevation klp. Για παράδειγμα, αυτή είναι η διαδομή που έκανα για Ήπειρο(οι διαδρομές μόνο αν θες είναι δημόσιες, αυτόματα είναι ιδιωτικές). Epirus on plotaroute.com

Επίσης πολύ καλό για ποδήλατο και Hiking.

Σε εφαρμογες έχω πολές, φυσικά google maps, HERE maps γιατί κατεβάζεις τους χάρτες για offline και η καλύτερη για μηχανές το Rever REVER | Trip Planner, GPS Tracker & Community

Μια σημείωση, καλά τα κινητά αλλά ζεσταίνωνται και ειδικά το καλοκαίρι έχουν θέμα, για αυτό έχω και Garmin Zumo 396
 
Top Bottom