Δημιουργία χωμάτινων διαδρομών σε gpx αρχείο

Konkon

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R 1150GS
Καλησπέρα σύντροχοι! Θα ήθελα τα φόντα σας..
Θέλω να φτιάξω την δικιά μου χωμάτινη διαδρομή σε αρχείο Gpx, ώστε να μπορώ να την μοιράζομαι, όπως τόσοι και τόσοι σύντροχοι πράττουν.
Να δηλώσω ότι μέχρι πρότινος ο σχεδιασμός αναλωνόταν μεταξύ Google Maps, Google earth και χάρτες Ανάβαση.
Έχεις κάποιος ιδέα - όρεξη να μου εξηγήσει τί και πώς;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα σε όλους!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπέρα.
Στο Google earth το εξάγεις σε KML/KMZ και το μετατρέπεις online σε GPX εύκολα.

Πολύ καλή περίπτωση είναι και η παρακάτω εφαρμογή η οποία δουλεύει και σε PC.
 

Konkon

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R 1150GS
Καλημέρα παιδιά! Σας ευχαριστώ όλους για τις προτροπές σας. Άρα, υπάρχουν διάφοροι τρόποι απ'ότι καταλαβαίνω. Θα τους δοκιμάσω και θα στείλω σχόλια.
Φαντάζομαι μετά τα έχω σε αρχεία και τα ανεβάζω - στέλνω οπουδήποτε έτσι;

Σας ευχαριστώ όλους σας!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ναι εφόσον γίνουν gpx μπορείς να τα τρέξεις σε GPS , σε smartphone με την κατάλληλη εφαρμογή κτλ.
Επίσης στέλνονται οπουδήποτε μέσω εφαρμογών (πχ. Viber, what's up κτλ) και μέσω email.
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Εγω τελευταια φτιαχνω διαδρομες στο σαιτ του GaiaGps που θεωρω ειναι το πιο ευκολο που εχω βρει.
 

peristeriotis

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Νάσος
Μοτό
CRF 300L 21'
Cruisym 300 20'
Το google maps έχει πολλά μειονεκτηματα όσον αφορά τη δημιουργία gpx. Πρώτα από όλα δε σε αφήνει να βγεις εκτός δρόμου. Αν κάτι δε το έχει χαρτογράφησει και θες πχ να μπεις σε ένα χωράφι να κόψεις δρόμο δε γίνεται στο maps.

Εγώ φτιάχνω εδώ καινουρια αρχεία και πατάω πάνω σε άλλα gpx αν θέλω να ακολουθήσω μέρος άλλης διαδρομής:


Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
θα σε βοηθησει πολυ και η αγορα πεζοπορικων χαρτων anavasis των περιοχων που θες να γυρίσεις και ετσι συνδυαστικά με χάρτη έντυπο και υπολογιστή να φτιάξεις τις διαδρομές σου.
 

Konkon

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R 1150GS
θα σε βοηθησει πολυ και η αγορα πεζοπορικων χαρτων anavasis των περιοχων που θες να γυρίσεις και ετσι συνδυαστικά με χάρτη έντυπο και υπολογιστή να φτιάξεις τις διαδρομές σου.
Nαι. Μέχρι τώρα πορευόμουν μόνο με τους χάρτες...αλλά είπα να δοκιμάσω και πιο ΄΄σύγχρονα΄΄μεν, άνοστα κατ΄εμέ δε, διαδικτυακά εργαλεία....ρομαντικός γαρ..
Ευχαριστώ πολύ!
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Η πληρέστερη και πιο εύχρηστη για μένα είναι η Free Route Planner for Outdoor Pursuits - plotaroute.com
Μπορείς να δημιουργήσεις, να επεξεργαστείς υφιστάμενο ή να κάνεις εισαγωγή και επεξεργασία κάποιου, να κόψεις - ράψεις και πολλά άλλα.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Η πληρέστερη και πιο εύχρηστη για μένα είναι η Free Route Planner for Outdoor Pursuits - plotaroute.com
Μπορείς να δημιουργήσεις, να επεξεργαστείς υφιστάμενο ή να κάνεις εισαγωγή και επεξεργασία κάποιου, να κόψεις - ράψεις και πολλά άλλα.
Φαίνεται πολύ ωραίο το συγκεκριμένο. Τι διαφορές έχει η πληρωμένη από την απλήρωτη έκδοση?
Χρησιμοποιώ και εγώ ένα ανάλογο : Furkot | Free Road Trip Planner | Map Your Route
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Φαίνεται πολύ ωραίο το συγκεκριμένο. Τι διαφορές έχει η πληρωμένη από την απλήρωτη έκδοση?
Χρησιμοποιώ και εγώ ένα ανάλογο : Furkot | Free Road Trip Planner | Map Your Route
περισσότερες επιλογές στα επίπεδα χαρτών, στο πόσα σημεία θα έχει η διαδρομή και άλλα τέτοια:

Εγώ έχω πάρε τη συνδρομή (22€/έτος) γιατί το χρησιμοποιώ πολύ και θέλω επίσης να στηρίζω και τέτοια εργαλεία :)
 
Top Bottom