Διάσταση ελαστικου.

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Το ξέρω οτι μεγαλώνοντας την διάμετρο του λάστιχου θα "μακρύνει" το βήμα της μότο αλλά αυτό δεν με απασχολεί γιατί είχα κάνει ένα πείραμα με γρανάζι (απέτυχε γιατί άκουσα τον μηχανικό)
και το ήθελα ελάχιστα πιο "μακρύ" οπότε μπορεί και να με βολέψει..
Πάντα το πιο μακρύ είναι καλύτερο και πιο απολαυστικό...χαχαχα:hungry::laugh::roflmao::wacky::D
Έχει πολλά λάστιχα όπως λες, αλλά άμα κολλήσει η τυρόπιτα....χαχα:D
Άλλο λάστιχο κοιτούσα άλλο μ'άρεσε άλλο ήθελα να βάλω..:happy: και κατέληξα εκεί..!
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Το δικό μου το ΤΑ έβγαινε απο το εργοστάσιο και με τις δύο διαστάσεις (ανάλογα με τη χρονολογία κατασκευής) και έχω δοκιμάσει και τις δύο διαστάσεις. Μπορώ να σου πω ότι δύσκολα θα καταλάβεις σε αίσθηση το μακρυμά του βήματος, ναι είναι μεγαλύτερο αλλά στο δρόμο είναι ανεπαίσθητο. Αυτό που καταλαβαίνεις σίγουρα όμως είναι η διαφορά στο πλάτος. Το 120 με το 130 έχουν διαφορά που γίνεται αντιληπτή στο πλαγιασμα. Το 130 προσφέρει σημαντικά αυξημένα όρια πρόσφυσης, είναι πιο σταθερό και λίγο πιο αργό στο ξαπλωμα από στροφή σε στροφή. Το τελευταίο συνηθίζεται γρήγορα και είναι κατά τη γνώμη μου όχι τόσο σημαντικό όσο η αυξημένη πρόσφυση στις στροφές. Προσωπικά επιλέγω το 130.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Το δικό μου το ΤΑ έβγαινε απο το εργοστάσιο και με τις δύο διαστάσεις (ανάλογα με τη χρονολογία κατασκευής) και έχω δοκιμάσει και τις δύο διαστάσεις. Μπορώ να σου πω ότι δύσκολα θα καταλάβεις σε αίσθηση το μακρυμά του βήματος, ναι είναι μεγαλύτερο αλλά στο δρόμο είναι ανεπαίσθητο. Αυτό που καταλαβαίνεις σίγουρα όμως είναι η διαφορά στο πλάτος. Το 120 με το 130 έχουν διαφορά που γίνεται αντιληπτή στο πλαγιασμα. Το 130 προσφέρει σημαντικά αυξημένα όρια πρόσφυσης, είναι πιο σταθερό και λίγο πιο αργό στο ξαπλωμα από στροφή σε στροφή. Το τελευταίο συνηθίζεται γρήγορα και είναι κατά τη γνώμη μου όχι τόσο σημαντικό όσο η αυξημένη πρόσφυση στις στροφές. Προσωπικά επιλέγω το 130.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
Αυτό με την πρόσφυση δεν το σκέφτηκα αλλά ελπίζω να μην έχω θέμα και να βρω τα όριά του..
Θα το δοκιμάσω εφόσον το παρήγγειλα και αν δεν μου κάνει το επόμενο θα είναι 130.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Θέμα δεν θα έχεις. Και με εκείνο μία χαρά θα κάνεις τις βόλτες σου. Όταν φαγωθεί κάνε την αλλαγή και δες μόνος σου. Καλές βόλτες πάντα όρθιος.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
 
Top Bottom