Διάφορα add-ons σε ένα CBF1000FA (2011) και ένα CBR600RR (2007)

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Χαίρομαι που βλέπω τόσο ψαγμένα άτομα, για κάτι που από προσωπική χρήση, είναι πολύ σημαντικό σε ταξίδια αλλά και στην καθημερινότητα.
Η μόνη συμβουλή που μπορώ να δώσω εγώ, είναι να μην ψώνισεις φθηνά και να πάρεις αυτά που είναι μεταλλικά και όχι πλαστικά.
Δεν χαλάνε σχεδόν ποτέ και δουλεύουν σε όλες τις συνθήκες.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
snpl και gsmaniac , σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο. Οι συμβουλές σας είναι μεγάλης αξίας.
Είμαι εντελώς νουμπάς στο DIY, γι' αυτό είμαι και αδέξιος και ανασφαλής στο τι κάνω. Θέλω να πιστεύω ότι τα χέρια μου πιάνουν, θα δείξει το μέλλον.
Αν ήμουν ακόμα Ηράκλειο, πιθανότατα θα πήγαινα το μηχανάκι στον Αργύρη, τον μηχανικό μου, τον οποίο εμπιστεύομαι απόλυτα και θα φρόντιζε αυτός να βρει σωστό φορτιστή και να τον τοποθετήσει και θα μου έλεγε επίσης αν σκέφτομαι να κάνω μαλακία που κινδυνεύει να κάνει ζημιά στη μηχανή. Εδώ πάνω δεν έχω Αργύρη, έχω Fredric, ο οποίος είναι μεν συμπαθής, αλλά δεν έχω ανάλογη άνεση όπως είχα με τον Αργύρη.

Στα δικά μας τώρα:
Θα πάρω λοιπόν το OptiMate που προτείνεις Σπύρο. Με "πείθει" περισσότερο ακόμα κι απ' το Oxford. Δεν είναι μεταλλικό, που προτείνεις Κώστα, εκείνο το Maplin ήταν, αλλά πρώτον αφού το OptiMate το προτείνει ήδη ο Σπύρος και 2ον μιας που δεν έχω βρει κι εγώ καλύτερο, πάω για εκείνο. Tankbag χρησιμοποιώ, αλλά στα ταξίδια μόνο, όχι σε καθημερινή βάση. Και αφού θα πάρω τον φορτιστή, ας τον έχω πάντα πάνω να κάνει δουλειά.
Τα hot grips τραβάνε 30W. Στην ανάγκη, κάνω ένα τηλέφωνο στον Αργύρη και επιβεβαιώνω ότι όλα είναι οκ.

Θα σας ενημερώσω όταν φτάσει και τον τοποθετήσω, αν όλα πάνε καλά και με φωτό.

Ευχαριστώ πολύ, ξανά!
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλησπέρα σύντροχοι και καλό μήνα. :)

Ελπίζω να είστε όλοι καλά.

Μαζί με τον Μάρτιο, φαίνεται να μπαίνει και η άνοιξη στο βασίλειο της Σβέα και με θερμοκρασία κοντά στους 10 βαθμούς σήμερα, δεν κρατήθηκα άλλο.

Έβαλα πάνω τη φρεσκοφορτισμένη μπαταρία, πέρασα τον OptiMate, τύλιξα και με εκείνη την αυτοβαυκαλιζόμενη ταινία που είπε ο Savvas62 (αλλιώς την είπε, πώς την είπε, να δεις;;; :p ) τα καλώδια και voila:

Πολύ καλωδιομάνι όμως, δεν μου αρέσει. Νομίζω ότι κάποια στιγμή θα βγάλω τα καπάκια και το μούτρο να τα φτιάξω λίγο πιο όμορφα. Αυτό που επίσης δεν μου αρέσει είναι που το controller του OptiMate το έχω δέσει πάνω στη γραμμή του φρένου. Δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα προβληματικό, αλλά ιδανικά θα ήθελα να το έχω κάπου αλλού. Σε κάθε περίπτωση, μέχρι να βρω κέφι να βάλω τάξη, θα μείνει έτσι. Αν το σαββατοκύριακο κάνει καλό καιρό, θα κάνω και την πρώτη βόλτα της σεζόν!

Καλή χρονιά να 'χουμε παίδες! Και πάνω απ' όλα με υγεία!
 
Τελευταία επεξεργασία:

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Καλησπέρα σύντροχοι και καλό μήνα. :)

Ελπίζω να είστε όλοι καλά.

Μαζί με τον Μάρτιο, φαίνεται να μπαίνει και η άνοιξη στο βασίλειο της Σβέα και με θερμοκρασία κοντά στους 10 βαθμούς σήμερα, δεν κρατήθηκα άλλο.

Έβαλα πάνω τη φρεσκοφορτισμένη μπαταρία, πέρασα τον OptiMate, τύλιξα και με εκείνη την αυτοβαυκαλιζόμενη ταινία που είπε ο Savvas62 (αλλιώς την είπε, πώς την είπε, να δεις;;; :p ) τα καλώδια και voila:

Πολύ καλωδιομάνι όμως, δεν μου αρέσει. Νομίζω ότι κάποια στιγμή θα βγάλω τα καπάκια και το μούτρο να τα φτιάξω λίγο πιο όμορφα. Αυτό που επίσης δεν μου αρέσει είναι που το controller του OptiMate το έχω δέσει πάνω στη γραμμή του φρένου. Δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα προβληματικό, αλλά ιδανικά θα ήθελα να το έχω κάπου αλλού. Σε κάθε περίπτωση, μέχρι να βρω κέφι να βάλω τάξη, θα μείνει έτσι. Αν το σαββατοκύριακο κάνει καλό καιρό, θα κάνω και την πρώτη βόλτα της σεζόν!

Καλή χρονιά να 'χουμε παίδες! Και πάνω απ' όλα με υγεία!
Χιονάτη εε;;; την είχα ενός φίλου για κανα μήνα τουλάχιστον περισυ στα χέρια μου...
[url=https://ibb.co/fNcKjj3][/URL]
[url=https://ibb.co/BgfqT7N][/URL]
Οι εικόνες μετά την περιποίηση που δέχτηκε...
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Μήπως να πάρεις και τη δική μου για κάνα μήνα; Χαχα.

Για πες, τι βλέπω εκεί; Σηκωμένη μπάρα τιμονιού και αλλαγμένη μπάρα τιμονιού, ή έχεις βάψει τη δική της με κάποιο τρόπο;
Και ωραία περιποιημένα χωρίς καλώδια να κρέμονται από παντού. Μήπως σε βγάζει ο δρόμος από Σουηδία κανένα Σάββατο; Κερνάω καφέ. :)

Στα σοβαρά όμως τώρα, και η δική μου θέλει περιποίηση, είναι αλήθεια. Το πρόβλημα είναι ότι όσο ο καιρός είναι καλός, θέλω να την έχω ετοιμοπόλεμη για βόλτες. Ενώ όταν ο καιρός χαλάσει, επειδή δεν έχω θερμαινόμενο γκαράζ, κάνει τόσο πιτσόκρυο που δεν παίζει για κανένα λόγο να κάθομαι εκεί και να ασχολούμαι με τη μηχανή. Οπότε ή πρέπει να το πάρω απόφαση και να αφιερώσω 1-2 σαββατοκύριακα στο να την περιποιηθώ και στο ενδιάμεσο να κάνω βόλτες με τη CBR ή να την έχω όπως είναι, μέχρι να βρω κανένα θερμαινόμενο γκαράζ και με καλό φωτισμό, που να το κάνω project το χειμώνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Μήπως να πάρεις και τη δική μου για κάνα μήνα; Χαχα.

Για πες, τι βλέπω εκεί; Σηκωμένη μπάρα τιμονιού και αλλαγμένη μπάρα τιμονιού, ή έχεις βάψει τη δική της με κάποιο τρόπο;
Και ωραία περιποιημένα χωρίς καλώδια να κρέμονται από παντού. Μήπως σε βγάζει ο δρόμος από Σουηδία κανένα Σάββατο; Κερνάω καφέ. :)
Ολα τα βλέπεις σατανά!!!:p:p
Ναι εχει αλλο τιμόνι οντως ,τα γυαλισματα δικα μου
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Νιώθω τύψεις τώρα, που έχω αφήσει το κορίτσι μου αφρόντιστο 10 μήνες τώρα (απ' όταν την πήρα, τον Μάιο πέρυσι). :oops:
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Νιώθω τύψεις τώρα, που έχω αφήσει το κορίτσι μου αφρόντιστο 10 μήνες τώρα (απ' όταν την πήρα, τον Μάιο πέρυσι). :oops:
Ασπαστο μηχανάκι, με την ανάλογη περιποίηση εννοείται, όταν μπορέσεις ασχολείσαι και θα ανανεώσεις τη σχέση σας.. :)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σηκωμένη
Φιλαράκι αν μίλαγα με τον Σωτήρη τον Λαρισαίο το μόρτη, θα απέφευγα τέτοιες λέξεις.
Φίλικα.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Φιλαράκι αν μίλαγα με τον Σωτήρη τον Λαρισαίο το μόρτη, θα απέφευγα τέτοιες λέξεις.
Φίλικα.
Χαχαχαχαχαχαχα!

Ισχύει και για λέξεις όπως "σκληρή" (ανάρτηση), "τεντωμένη" (αλυσίδα), "όρθια" (θέση οδήγησης) κ.α.;

Εν τω μεταξύ, εσύ βέβαια έγραψες "μόρτη", αλλά εγώ διάβασα "τον μάρτη", και σκέφτηκα "μα γιατί, εποχιακές του είναι του Σωτήρη του Λαρισαίου και τον πιάνουν τον Μάρτη;"

Να πω στο σημείο αυτό ότι αγαπάμε Λάρισα. Σπούδασα στο Βόλο (1998-2003) και ως Κρητικός στη Θεσσαλία (και ως εκ τούτου ανεπηρέαστος από το κλίμα αντιπάθειας μεταξύ των δύο πόλεων), συμπαθώ και τη Λάρισα πολύ, έχω φίλους στη Λάρισα και έχω γευτεί και τις νοστιμιές της. :) Άλλες εποχές βέβαια τότε, έχω να πατήσω το πόδι μου στη Λάρισα απ' το 2002 θαρρώ, όμως στέλνω τους χαιρετισμούς μου και χαίρομαι που το χιούμορ δεν έχει στερέψει στην περιοχή. :)
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλημέρα σας σύντροχοι!
Ελπίζω όλοι να είστε καλά.

Σας χρωστούσα ένα καλύτερο video απ' την εγχείρηση, το οποίο και έφτιαξα χτες, που είχε λίγο καλό καιρό (σήμερα έχει πάλι κρύο).


Καλή Κυριακή σε όλους.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Καλημέρα σας σύντροχοι!
Ελπίζω όλοι να είστε καλά.

Σας χρωστούσα ένα καλύτερο video απ' την εγχείρηση, το οποίο και έφτιαξα χτες, που είχε λίγο καλό καιρό (σήμερα έχει πάλι κρύο).
Καλή Κυριακή σε όλους.
Παρατηρησα οτι ειχες και συ δυσκολία με την ενωση των sae. Δεν ξερω αν ηταν απο το κρυο αλλα και εμενα μου βγηκε προχτες η παναγια που ξαναπερασα τα ηλεκτρικα στο τενερε να τους ενώσω.

Το σιγουρο ειναι οτι δεν παιζει να αποσυνδεθουν ποτε :roflmao:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Παρατηρησα οτι ειχες και συ δυσκολία με την ενωση των sae. Δεν ξερω αν ηταν απο το κρυο αλλα και εμενα μου βγηκε προχτες η παναγια που ξαναπερασα τα ηλεκτρικα στο τενερε να τους ενώσω.

Το σιγουρο ειναι οτι δεν παιζει να αποσυνδεθουν ποτε :roflmao:
Tα SAE ειναι διαφορετικά και μπαίνουν πιο ευκολα, αυτα λέγονται Tamiya connectors γιατι τα εβαζε η Tamiya στα τηλεκατευθυνόμενά της, και γενικα ειναι σφιχτα, με κρυο ακομη περισσοτερο.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Tα SAE ειναι διαφορετικά και μπαίνουν πιο ευκολα, αυτα λέγονται Tamiya connectors γιατι τα εβαζε η Tamiya στα τηλεκατευθυνόμενά της, και γενικα ειναι σφιχτα, με κρυο ακομη περισσοτερο.
Αναφερεσαι το 1:20 ?
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλησπέρα παίδες.
Λοιπόν, στο 0:58 και στο 2:25 είναι το SAE βύσμα του OptiMate. Στο 0:58 το συνδέω και στο 2:25 τραβάω ένα ελαστικό "μανίκι" από πάνω του για προστασία από το νερό. Το είχε στη συσκευασία. Φαίνεται εδώ
στο 1:10 περίπου.
Είναι όντως αρκετά σφιχτό και ήθελε λίγο σπρώξιμο για να μπει.

Στο 1:20 είναι τα βύσματα των θερμαινόμενων χειρολαβών. Τέτοια βύσματα είχαν (και έχουν θαρρώ ακόμα) οι 7,2V μπαταρίες των τηλεκατευθυνόμενων, όντως. Αυτά δεν ήταν σφιχτά, απλά τα αρσενικά και τα θηλυκά μεταλλικά βυσματάκια μέσα στο πλαστικό περίβλημα δεν είναι πολύ σταθερά και αν δεν ευθυγραμμιστούν σωστά "βρίσκουν" και δεν κουμπώνει το βύσμα, ακόμα και αν έχεις βάλει σωστά το πλαστικό.
Θέλει λίγο κούνημα μέχρι να έρθουν σωστά. Η αυτοβαυκαλιζόμενη θα τα κρατήσει στη θέση τους ελπίζω. :)
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Αλλάζω ξανά τον τίτλο του θέματος, για να καλύπτει πλέον και μη-ηλεκτρικά καθώς και προσθήκες που δεν γίνονται στη CBF.

Και ο λόγος είναι αυτό εδώ:


Με μεγάλη καθηστέρηση (από τον Φεβρουάριο τα έχω παραλάβει αυτά τα μπιχλιμπίδια), κατάφερα να μοντάρω (και να φιλμάρω) τα μανιτάρια στη CBR. Της άλλαξα και τη φιμέ ζελατίνα που είχε βάλει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης (είχε κρατήσει την εργοστασιακή ευτυχώς) και τώρα το μόνο που έχει αλλαγμένο πάνω της είναι η εξάτμιση, αλλά αυτή μάλλον θα την αλλάξω κατά το φθινόπωρο, γιατί είναι μεγαλούτσικο project και τώρα βαριέμαι, δεν έχω πολύ χρόνο και προτιμώ να περάσω το χρόνο μου καβαλώντας τις μηχανές παρά μαστορεύοντάς τις.
 
Top Bottom