Διακοπές με Αυτοκινούμενο

tazman

Μέλος
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
GS 1200 04'
Όπως αναφέρω και στον τίτλο αυτό το καλοκαίρι υπάρχει η σκέψη για τις οικογενειακές μας διακοπές κινούμενοι σε μια διαφορετική φιλοσοφία. Περίπου κάνα 10 ήμερο και συγκεκριμένα στα πέριξ της Πελοποννήσου… όποιος είχε αντίστοιχη εμπειρία και θέλει να την μοιραστεί μαζί μας εδώ από αυτό το νήμα.

Αλλά και όποιος ακόμη έχει να προτείνει οτιδήποτε που θα μας φανεί χρήσιμο στο ταξίδι αυτό από ( διαδρομές , τοπία ,παράλιες , μέρη που πρέπει να επισκεφτούμε ,όπως και οποιαδήποτε δράση εναλλακτική μπορεί να γίνει σε αυτό το trip )

Έχω ξεκινήσει την διαδικασία να ψάχνω για ενοικίαση αυτοκινούμενο και είναι η συγκεκριμένη εταιρία (http://www.motorhomes.gr )

Αν μπορεί κάποιος που ξέρει κάποια εταιρία αξιόπιστη στον χώρο να βοηθήσει στο να πάρω πρόσφορα και γι’αυτό το κομμάτι επίσης , η βοήθεια του θα μου ήταν πολύ χρήσιμη
 
Τελευταία επεξεργασία:

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Ενδιαφέρον θέμα, γιατί την ίδια ιδέα έχουμε κι εμείς!!! Δώσε info για το αυτοκινούμενο

Στάλθηκε από το X5 μου
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Το 2013 έκανα αυτο το σενάριο για 15 μέρες , δεν ειναι για μένα .
Πρώτη και τελευταία λοιπόν .

Πάμε τώρα στα βασικά ,
1ον ειναι πολύ αργό (είχα ένα καινούργιο hymer)

2ον δεν θέλω τόσες ανέσεις

3ον δεν με βόλευε στο παρκάρισμα , σε ολα τα κατσικοχώρια .
(Πήγα απο Καλαμάτα μέχρι βόρεια Ελλάδα και μετά προς Ιόνιο .

Απο Βέροια σε μια παρατεταμένη ανηφόρα με πέρασε παπάκι c90 )

Μου έφυγε η εξωτερική τέντα σε μια λακκούβα στο ΡΙΟ

Άνοιξε η βρύση τις κουζίνας σε ένα χωματόδρομο και έγιναν ολα χάλια .

Θα θυμηθώ και αλλα πολλά .

Δίπλωμα ΙΧ θέλει


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
@tazman
φιλε δημητρη....
εγω θα ειμαι κακος συμβουλος....
τα ιδια και χειροτερα θα πω , οπως ο κωστης@onroad
δεν θελω ανεσεις....μισω τα αυτοκινητα γενικοτερα....
προτιμω τις ''ταλαιπωριες'' της σκηνης και το ''αβολο'' της σελας...
παρακολουθω ομως με ενδιαφερον....
εαν τελικα το κανεις ετσι οπως το σκεφτεσαι, θα περιμενω για να γελασω με την ψυχη μου οταν θα μας περιγραψεις (το ελπιζω) το πως περασες !!!
ευχομαι βεβαια να περασεις υπεροχα !!!:friendship::friendship::friendship:
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Το παιδί και το σκυλί όπως το μάθεις , τα παιδιά περνάνε παντού καλά , εμείς ζοριζόμαστε και θελουμε περισσότερα .

Εγώ προτιμώ το ταξίδι με το αμάξι και την σκηνή η την διαμονή σε ξενοδοχείο παρα το αυτοκινούμενο .

Γι αυτο δεν ειμαστε όλοι ίδιοι και κάνουμε διαφορετικά πραγματα .

Δοκίμασε το για ένα ΣΚ και αν σου αρέσει καλά να περάσεις στις διακοπές !



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έχω κάνει πολύ κάμπινγκ, με μηχανή, με αυτοκίνητο σε Ελλάδα και Ευρώπη. Το όνειρο μου είναι μια μέρα να αποκτήσω ένα Camper, αλλά το όνειρο αυτό αφορά τα χρόνια που θα έχουμε γίνει συνταξιούχοι (εγώ και η γυναίκα μου) καθώς το αυτοκινούμενο έχει ένα τεράστιο μειονέκτημα σε σχέση με το τροχόσπιτο. Πρέπει κάθε φορά που θέλεις να επισκεφτείς ένα μέρος να το ξεστήνεις και να το ξαναστήνεις. Όταν γεράσουμε για τα καλά που θα θέλουμε να απολαμβάνουμε ΕΝΑ μέρος -με ψησίματα bbq, χαζοκουβέντες με γείτονες καμπερίστες κτλ- τότε ναι!

@tc-drift Βαγγέλη τα χρήματα δε έχουν να κάνουν, είναι τρόπος ζωής αυτές οι διακοπές. Δεν ανταλλάζω μια καλή παρέα σε κάμπινγκ -με τις καταπληκτικές κουβέντες που γίνονται και το χαλάρωμα κοντά στη φύση- με το καλύτερο ξενοδοχείο στο Dubai....













 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ νομίζω ότι είναι το τέλειο μέσο διακοπών, για όσους έχετε πιτσιρικια.
Δοκιμάστε το...και θα με θυμηθειτε.
Ιδίως στην Ελλάδα που επιτρέπεται να το παρκάρεις παντού
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Έχω κάνει πολύ κάμπινγκ, με μηχανή, με αυτοκίνητο σε Ελλάδα και Ευρώπη. Το όνειρο μου είναι μια μέρα να αποκτήσω ένα Camper, αλλά το όνειρο αυτό αφορά τα χρόνια που θα έχουμε γίνει συνταξιούχοι (εγώ και η γυναίκα μου) καθώς το αυτοκινούμενο έχει ένα τεράστιο μειονέκτημα σε σχέση με το τροχόσπιτο. Πρέπει κάθε φορά που θέλεις να επισκεφτείς ένα μέρος να το ξεστήνεις και να το ξαναστήνεις. Όταν γεράσουμε για τα καλά που θα θέλουμε να απολαμβάνουμε ΕΝΑ μέρος -με ψησίματα bbq, χαζοκουβέντες με γείτονες καμπερίστες κτλ- τότε ναι!

@tc-drift Βαγγέλη τα χρήματα δε έχουν να κάνουν, είναι τρόπος ζωής αυτές οι διακοπές. Δεν ανταλλάζω μια καλή παρέα σε κάμπινγκ -με τις καταπληκτικές κουβέντες που γίνονται και το χαλάρωμα κοντά στη φύση- με το καλύτερο ξενοδοχείο στο Dubai....













Ωραια φαση το καμπιγκ και το επιστροφη στην φυση αλλα νομιζω οτι ο tc-drift αλλο λεει
Και εννοει μαλλον αυτο που λεω και γω
Οτι δηλαδη αν ειναι να γουσταρω ανεσεις τοτε με 160 την ημερα κοιμαμαι σχεδον σαν βασιαλιας σε σουπερ κρεβατι και οχι στριμοκωλα πανω σε τεσσερις ροδες Αν απο την αλλη παλι γουσταρω επαφη με την φυση τοτε οσο πιο λιγα και οσο πιο λιτα τοσο καλυτερα ...Και το αυτοκινουμενο δεν νομιζω οτι ειναι ο ορισμος της λιτοτητας αν αυτη αποζητω

Οσο για τις ομορφες κουβεντες με τους υπολοιπους καμπερς και αλλα τετοια ρομαντικα, ναι ειναι ομορφη η καλη παρεα κοντα στην φυση Αλλα και μπορει απο την αλλη να τυχει σε μαλκς γειτονες καμπερς (γινονται ολο και περισσοτεροι τωρα τελευταια) Δεν ειναι ολα ροδινα οπου συσωρευονται πολλοι και κυριως αγνωστοι μεταξυ τους ανθρωποι
Και παντως σε καθε περιπτωση γεγονος ειναι οτι οπου και να βρισκεται καποιος αν αναζητα πραγματικα ανθρωπινη επαφη τοτε μπορει να την βρει κυριολεκτικα παντου, αρκει να εχει τα ματια της καρδιας και του μυαλου του ανοιχτα Δεν συμβαινουν μονο στα καμπιγκ ομορφες ανθρωπινες επαφες
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
@konkost. Τελικά είναι ο ορισμός της άνεσης το αυτοκινούμενο ή στριμόκολο; γιατί μια έτσι μου τα λέτε μια αλλιώς.

Να είσαι σίγουρος πως οι ανέσεις του αυτοκινούμενου δεν έχουν καμία σχέση με τις ανέσεις και το τρόπο ζωής στο ξενοδοχείο. Ασύγκριτα πράγματα με μόνο κοινό στοιχείο το κόστος διαμονής. Είναι αδύνατο να σκεφτώ με αυτό το τρόπο. Τέλος πάντων, είναι πολύ ωραία συζήτηση που μου αρέσει πολύ και θέλει πολλές αναλύσεις γιατί ακόμη και το κάμπινγκ στην Ελλάδα δεν έχει καμία σχέση με την Ευρώπη.
Όσοι κάνουν κάμπινγκ -κυρίως οργανωμένο- είτε με μηχανή, είτε με αυτοκίνητο, είτε με αυτοκινούμενο, είτε με τροχόσπιτο έχουν πάνω-κάτω την ίδια φιλοσοφία με διαφορετικές επιλογές, αλλά ο ένας μπορεί να καταλάβει τον άλλον.
Μ@λάκες θα βρεις παντού (και στο ξενοδοχείο: δίπλα στη πισίνα ή δίπλα στο μπαρ ή δίπλα στο εστιατόριο ή στο διπλανό δωμάτιο). Το θέμα είναι πως εγώ έχω μάθει πια που να στήνω και με ποιους να δοκιμάζω τη "πρώτη" επαφή.
Αν θέλω ησυχία μακριά από Ιταλούς, αν θέλω ξενύχτι με συζητήσεις με τη παρέα μας μακριά από Γερμανούς/Αυστριακούς. Από Ολλανδούς.... γενικώς μακριά :p:p
Στην Ελλάδα οι εκπλήξεις είναι περισσότερες. Ας πούμε το καταφανέστερο είναι: αυτός που έχει το τροχόσπιτο μόνιμα σε ένα κάμπινκ και έχει στήσει παρτέρια και έχει οικειοποιηθεί κοινόχρηστούς χώρους είναι προς αποφυγήν (άλλη κουλτούρα, αυτός δεν κάνει κάμπινγκ, νομίζει πως έχει εξοχικό).
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ρε ή εσυ τωρα παιζεις με τις λεξεις ή εγω δεν τα λεω κατανοητα Παμε παλι:
Στριμοκωλο σε σχεση με το χλιδατο δωματιο ξενοδοχειου Και αν ειναι να σκασω την 160αρα τοτε καλυτερα να την σκασω για το χλιδατο δωματιο ΑΝ φυσικα θελω ανεσεις Γιατι ΑΝ πραγματικα θελω επαφη με την φυση και κατα το δυνατον ενωση με αυτην τοτε επιμενω οτι με οσο λιγοτερα και απλα τοσο το καλυτερο
Περαν αυτων
Πραγματικα θα ηθελα να ακουσω ενα σοβαρο λογο για τον οποιο καποιος θα ηθελε να κανει διακοπες στην Ελλαδα με αυτοκινουμενο
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ρε ή εσυ τωρα παιζεις με τις λεξεις ή εγω δεν τα λεω κατανοητα Παμε παλι:
Στριμοκωλο σε σχεση με το χλιδατο δωματιο ξενοδοχειου Και αν ειναι να σκασω την 160αρα τοτε καλυτερα να την σκασω για το χλιδατο δωματιο ΑΝ φυσικα θελω ανεσεις Γιατι ΑΝ πραγματικα θελω επαφη με την φυση και κατα το δυνατον ενωση με αυτην τοτε επιμενω οτι με οσο λιγοτερα και απλα τοσο το καλυτερο
Περαν αυτων
Πραγματικα θα ηθελα να ακουσω ενα σοβαρο λογο για τον οποιο καποιος θα ηθελε να κανει διακοπες στην Ελλαδα με αυτοκινουμενο
Ρε φίλε, υπάρχει αυμβίβαστο στη σύγκριση. Και καταλαβαίνω γιατί δε μπορείς να καταλάβεις. Να σου εξηγήσω;
Προφανώς για κάποιους το κάμπινγκ είναι άλλος ένας τρόπος διακοπών. Οπότε επιλέγουν, φέτος κάμπινγκ του χρόνου ξενοδοχείο, του παραχρόνου δωμάτια κτλ. Για κάποιους άλλους είναι τρόπος ζωής και για αυτούς υπάρχουν άλλες προσλαμβάνουσες που -μάλλον- δεν μπορείς να καταλάβεις. Γιαυτό συνέχει επαναλαμβάνεις ότι αν θέλω ανέσεις πάω σε ξενοδοχείο ή ακόμη αν είναι να δώσω 160€ προτιμώ να τα δώσω σε ξενοδοχείο και μάλιστα πολυτελείας.

Εγώ πέρυσι επειδή είχα μωρό παιδί (4 μηνών) πήγα διακοπές σε δωμάτιο.... μέσα σε κάμπινγκ. Μπορείς να το καταλάβεις; Μάλλον όχι!
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
@konkost ειναι ένας διαφορετικός τρόπος ζωής , εμένα δεν μου αρέσει αλλα το δέχομαι , έχω φίλους που το κάνουν .

Το να μένεις σε σκηνή , άλλοι το κάνουν για να ρίξουν το κόστος διαμονής και διακοπών και σε άλλους απλά τους αρέσει και δεν χρειάζεται κάποια άλλη εξήγηση (έτσι ειναι και τα motorhome )

Επαφή με την φύση (μεγάλη κουβέντα ) η μηχανή στο πάρκινγκ , περπάτημα στα ορειβατικά μονοπάτια και σκηνή στα "καραφλά" τότε κάτι γίνετε .




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ρε φίλε, υπάρχει αυμβίβαστο στη σύγκριση. Και καταλαβαίνω γιατί δε μπορείς να καταλάβεις. Να σου εξηγήσω;
Προφανώς για κάποιους το κάμπινγκ είναι άλλος ένας τρόπος διακοπών. Οπότε επιλέγουν, φέτος κάμπινγκ του χρόνου ξενοδοχείο, του παραχρόνου δωμάτια κτλ. Για κάποιους άλλους είναι τρόπος ζωής και για αυτούς υπάρχουν άλλες προσλαμβάνουσες που -μάλλον- δεν μπορείς να καταλάβεις. Γιαυτό συνέχει επαναλαμβάνεις ότι αν θέλω ανέσεις πάω σε ξενοδοχείο ή ακόμη αν είναι να δώσω 160€ προτιμώ να τα δώσω σε ξενοδοχείο και μάλιστα πολυτελείας.

Εγώ πέρυσι επειδή είχα μωρό παιδί (4 μηνών) πήγα διακοπές σε δωμάτιο.... μέσα σε κάμπινγκ. Μπορείς να το καταλάβεις; Μάλλον όχι!
@konkost ειναι ένας διαφορετικός τρόπος ζωής , εμένα δεν μου αρέσει αλλα το δέχομαι , έχω φίλους που το κάνουν .

Το να μένεις σε σκηνή , άλλοι το κάνουν για να ρίξουν το κόστος διαμονής και διακοπών και σε άλλους απλά τους αρέσει και δεν χρειάζεται κάποια άλλη εξήγηση (έτσι ειναι και τα motorhome )

Επαφή με την φύση (μεγάλη κουβέντα ) η μηχανή στο πάρκινγκ , περπάτημα στα ορειβατικά μονοπάτια και σκηνή στα "καραφλά" τότε κάτι γίνετε .




Sent from my iPhone using Tapatalk
Μαλλον δεν καταλαβατε οτι τον ξερω, τον εχω "ζησει" (οσο) αυτον τον "τροπο ζωης"

Ρε συ STF τι δεν μπορω να το καταλαβω; Πραγμα παραξενο να λες κατι τετοιο αφου με γνωριζεις αρκετα καλα Τι να σου αντιπαραθεσω στο "δεν μπορω να καταλαβω" Να σου πω και γω οπως εσυ για καμπιγκ με την Ευα μου μικρη στο καροτσι -οχι σε δωματιο καμπιγκ αλλα σε σκηνη; Για χυμα υπνο καποιες φορες οχι χωρις σκηνη αλλα ουτε καν με σλιπιγκ μπαγκ, τι;
Ισως στο θεμα επαφη με την φυση να εκπεμπουμε σε διαφορετικη συχνοτητα Σε μια καλη μπυροποσια ισως και να συναντηθουμε και σε αυτο το θεμα ...Γιατι το πληκτρολογιο δεν βοηθαει ρε γμτ!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μα ρε Κώστα.... @konkost εκεί που δεν μπορούμε να "συναντηθούμε" είναι στη σύγκριση της άνεσης μεταξύ ξενοδοχείου και οποιουδήποτε μέσου για κάμπινγκ. ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟ!!! Δε ξέρω γιατί δε μπορώ να σου δώσω να το καταλάβεις και νομίζεις πως παίζω με τις λέξεις. Δε μπαίνει στην εξίσωση. Τέλος!
Δεν υπάρχει καν η πρόταση: "αν είναι να δώσω τόσα πάω και σε ξενοδοχείο". Πως αλλιώς να σου δώσω να το καταλάβεις;

Για μένα οι διακοπές σε ξενοδοχείο είναι κάποιου είδους υποχώρηση/συμβιβασμός που θα κάνω κατ' εξαίρεση.
Και δεν υπάρχει ΜΟΝΟ το θέλω επαφή με τη φύση θα το κάνω όσο πιο λιτά μπορώ. Το σέβομαι, το έχω κάνει αλλά υπάρχει και άλλος τρόπος. Το θέμα είναι να αρέσει σε κάποιον έτσι ή αλλιώς.

Άλλο οι διακοπές σε σκηνή. Άλλο με μηχανή. Άλλο με αυτοκίνητο-ειδές (αυτοκίνητο, τροχόσπιτο, αυτοκινούμενο). Άλλα όλοι αυτοί συμβιώνουν μαζί στον ίδιο χώρο τελικά.

Τελικά ναι.... μάλλον θα λυθεί η διαφωνία σε μπυροσυνάντηση!
 
Top Bottom