Διακοπες και αυξηση στροφων σε 990 adventure

hoopoe

Μέλος
Περιοχή
τρικαλα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE
SXF 250
Ειμαι νεος κατοχος 990 adventure και εδω και 2 μερες παρατηρώ αύξηση στροφων σε ανύποπτο χρονο και σβησηματα καθως το εβαλα μπροστα ζεστο...επισης το ρελαντι του ειναι κατω του κανονικού οταν προκειτε να σβησει..μετα απο 2-3 σβησηματα ειναι ολα μια χαρα.λιγο που το εψαξα και διαβασα ολα δειχνουν tps.. τι αλλο θα μπορουσε να προκαλεσει αυτο το προβλημα?
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Tps μάλλον ,
αν και ζεστό νομίζω ότι αν είναι αυτό στρώνει.
Κάνας πολλαπλασιαστής ίσως .
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Δεν νομιζω οτι το tps αμα ειναι βλαμμενο οτι ανεβαζει στροφες, νομιζω οτι δεν κραταει ρελαντι….. οτι και να σου πω μαστορας δεν ειμαι….να πας να σου ρυθμισουν τις βαλβιδες….
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Δεν νομιζω οτι το tps αμα ειναι βλαμμενο οτι ανεβαζει στροφες, νομιζω οτι δεν κραταει ρελαντι….. οτι και να σου πω μαστορας δεν ειμαι….να πας να σου ρυθμισουν τις βαλβιδες….
Να του πεις να πάει και για ξεματιασμα να ειναι σίγουρος
 

hoopoe

Μέλος
Περιοχή
τρικαλα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE
SXF 250
Δεν νομιζω οτι το tps αμα ειναι βλαμμενο οτι ανεβαζει στροφες, νομιζω οτι δεν κραταει ρελαντι….. οτι και να σου πω μαστορας δεν ειμαι….να πας να σου ρυθμισουν τις βαλβιδες….
Δεν ανεβαζει στροφες απο μονο το...αν πηγαινω με 5000 πχ και κλεισω το γκαζι μενει εκει δεν κανει σκαμπανεβασματα στροφων να μ δειχνει για βαλβιδες..επισης στα σβησηματα οταν ειναι να το κανει απλα δουλευει ξεψυχησμενα...κανει 2 διφορετικα πραγματα σε διαφορετικους χρονους
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Δεν ανεβαζει στροφες απο μονο το...αν πηγαινω με 5000 πχ και κλεισω το γκαζι μενει εκει δεν κανει σκαμπανεβασματα στροφων να μ δειχνει για βαλβιδες..επισης στα σβησηματα οταν ειναι να το κανει απλα δουλευει ξεψυχησμενα...κανει 2 διφορετικα πραγματα σε διαφορετικους χρονους
Μείνε σε αυτο που σου είπα,αν θες
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Ειμαι νεος κατοχος 990 adventure και εδω και 2 μερες παρατηρώ αύξηση στροφων σε ανύποπτο χρονο και σβησηματα καθως το εβαλα μπροστα ζεστο...επισης το ρελαντι του ειναι κατω του κανονικού οταν προκειτε να σβησει..μετα απο 2-3 σβησηματα ειναι ολα μια χαρα.λιγο που το εψαξα και διαβασα ολα δειχνουν tps.. τι αλλο θα μπορουσε να προκαλεσει αυτο το προβλημα?
Μαλλον το σερβομοτερ του ρελαντι φταιει.
 

Japanofilos

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Kawasaki klx 250s 2010
Kawasaki ninja 650 2019
Y
Ειμαι νεος κατοχος 990 adventure και εδω και 2 μερες παρατηρώ αύξηση στροφων σε ανύποπτο χρονο και σβησηματα καθως το εβαλα μπροστα ζεστο...επισης το ρελαντι του ειναι κατω του κανονικού οταν προκειτε να σβησει..μετα απο 2-3 σβησηματα ειναι ολα μια χαρα.λιγο που το εψαξα και διαβασα ολα δειχνουν tps.. τι αλλο θα μπορουσε να προκαλεσει αυτο το προβλημα?
Υπάρχει περίπτωση να δουλεύει μονοκύλινδρα? Το sv μου έκανε περίπου τα ίδια και ήταν tps και βραχυκύκλωνε και το μπουζί.
Τώρα επειδή εσύ γράφεις οτί μετά στρώνει για δες και τα μπουζί σου αν είναι εύκολο σε τι κατάσταση είναι. Αν είναι πολυκαιρισμένα μηπως θέλουν αλλαγή και την γλυτώσεις μόνο με μπουζί.
 

hoopoe

Μέλος
Περιοχή
τρικαλα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE
SXF 250
Y

Υπάρχει περίπτωση να δουλεύει μονοκύλινδρα? Το sv μου έκανε περίπου τα ίδια και ήταν tps και βραχυκύκλωνε και το μπουζί.
Τώρα επειδή εσύ γράφεις οτί μετά στρώνει για δες και τα μπουζί σου αν είναι εύκολο σε τι κατάσταση είναι. Αν είναι πολυκαιρισμένα μηπως θέλουν αλλαγή και την γλυτώσεις μόνο με μπουζί.
απο εκει θα ξεκινουσα απ τα μπουζι...το πηρα απο μεγαλο σερβις αλλα οπως και να εχει ποτε δεν ξερεις τι γινετε.οχι μονοκυλινδρα δεν δουλευει
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
απο εκει θα ξεκινουσα απ τα μπουζι...το πηρα απο μεγαλο σερβις αλλα οπως και να εχει ποτε δεν ξερεις τι γινετε.οχι μονοκυλινδρα δεν δουλευει
Συγνώμη...αλλά...αφού το πήρες από μεγάλο σερβις ,αυτός που το έκανε ,δεν θα έπρεπε να ξέρει τι γίνεται ;

Μην ψάχνεις ανοίγοντας διάφορα.
Ενα "μπρίζωμα" σε διαγνωστικό ,θα δείξει τι κ που συμβαίνει.

Πιθανότατα στο TPS του εμπρός σώματος εντοπίζεται το πρόβλημά σου (έλεγχος - καλιμπράρισμα - ή αλλαγή αν αποδειχτεί χαλασμένο)
ή σε κάποιον αισθητήρα ,ο οποίος συνεργάζεται -μέσω της ECU- με το TPS
 

hoopoe

Μέλος
Περιοχή
τρικαλα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE
SXF 250
Συγνώμη...αλλά...αφού το πήρες από μεγάλο σερβις ,αυτός που το έκανε ,δεν θα έπρεπε να ξέρει τι γίνεται ;

Μην ψάχνεις ανοίγοντας διάφορα.
Ενα "μπρίζωμα" σε διαγνωστικό ,θα δείξει τι κ που συμβαίνει.

Πιθανότατα στο TPS του εμπρός σώματος εντοπίζεται το πρόβλημά σου (έλεγχος - καλιμπράρισμα - ή αλλαγή αν αποδειχτεί χαλασμένο)
ή σε κάποιον αισθητήρα ,ο οποίος συνεργάζεται -μέσω της ECU- με το TPS
το πηρα απο μεγαλο σερβις και εχω κανει 3000 χιλιμετρα...το ειπα για τα μπουζι οτι λογικα αν αλλαχτηκαν δεν θα εχουν θεμα με τοσα λιγα χιλιομετρα!αν δεν το μπριζωσω πρωτα δεν πειραζω τπτ...ετσι και αλλιως!!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
το πηρα απο μεγαλο σερβις και εχω κανει 3000 χιλιμετρα...το ειπα για τα μπουζι οτι λογικα αν αλλαχτηκαν δεν θα εχουν θεμα με τοσα λιγα χιλιομετρα!αν δεν το μπριζωσω πρωτα δεν πειραζω τπτ...ετσι και αλλιως!!
Ακόμα κ να είχαν "πρόβλημα" τα μπουζί ,τα συμπτώματα δεν θα ήταν αυτά που περιγράφεις.

ΜπρίΖωστο - ΜπρίΖωστο
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δημήτρη να βάλω την κυρά Λένη να το ξεματιασει...?
 

hoopoe

Μέλος
Περιοχή
τρικαλα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE
SXF 250
Δημήτρη να βάλω την κυρά Λένη να το ξεματιασει...?
Χαχααχαχαχ ριξε ενα ξεματιασμα....θα κοιταξω μια και την μπαταρια γιατι βλεπω δεν φορτιζει σταθερα....μου ειναι στα 13.5-13.6
 

hoopoe

Μέλος
Περιοχή
τρικαλα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE
SXF 250
Ακόμα κ να είχαν "πρόβλημα" τα μπουζί ,τα συμπτώματα δεν θα ήταν αυτά που περιγράφεις.

ΜπρίΖωστο - ΜπρίΖωστο
Το ξερω...αλλα κτμ ειναι αυτο.εχει δικο του θεο!! :p
 
Top Bottom