Διακόπτης Πίσω Φρένου R1200GS '05

mirmigi

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Nickolas Moustakas
Την πάτησα απ' ότι φαίνεται.
Έχει σπάσει το λαμάκι που κάνει την επαφή σε κάθε πάτημα για το πίσω φρένο.Αποτέλεσμα να μην έχω stop φώτα (πάντα αναμμένα) και ως γνωστόν δεν μπαίνει καθόλου και το abs.

Σε πρώτη φάση έχω κάνει μία πατέντα, αλλά ξέρει κανένας που θα βρώ σύντομα κάτι τέτοιο. (παίζει βόλτα το σουκου)Ανεβάζω και φωτό σε λίγο.
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Το ελασμα που κόπηκε φαίνεται να είναι berrilium copper δλδ ελατηριωτος χαλκός. Δύσκολα να βρεις τέτοια ώρα αυτό το υλικό, ειδικά αν επειγεσαι να μην χάσεις το Σ/Κ.
Αν εχεις το υπόλοιπο κομμάτι και είναι όντως το υλικό που προανέφερα τότε η μέθοδος συγκόλλησης είναι η ασημοκολληση ή brazing (Δεν εχω ιδέα που μπορείς να βρεις κάποιον που να χρησιμοποιεί αυτές τις μεθόδους). Όλα αυτα τα αναφέρω εγκυκλωπεδικα περισσότερο για να γνωρίζεις.
Η λύση που βλέπω είναι πας στην κοντινότερη αντιπροσωπία ή συνεργείο BMW και να προμηθευτεις νέο.

Ελπίζω να βοήθησα :)
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Γι' αυτό το ενοχλητικό προβληματάκι (από την πολλή πίεση κατά το φρενάρισμα) μου έλεγε τις προάλλες ο Κυριάκος από το Motosport στους Αμπ/κηπους. Γιατί δεν πας εκεί να κάνεις καμιά ερώτηση;
Απορία:
Γιατί πατάς και το πίσω φρένο;
 

mirmigi

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Nickolas Moustakas
Σας ευχαριστώ παιδιά, μάλλον θα βγάλω το σουκού με καμιά πατέντα,
το έχω ήδη ζητήσει από τον Κυριάκο, δεν είχε και θα το έχει τρίτη.
Εξάλλου όπως λες ckalfas, δεν το θες το πίσω, αλλά είναι μία μεγάλη κουβέντα που θα κάνουμε από κοντά.

thanks παιδια !!!
 
Top Bottom