Διαρροή λαδιού από τη βάση της εμπρός ανάρτησης???

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Σήμερα τυχαία παρατήρηση αυτό!


Το υπόλοιπο καλάμι είναι καθαρό από λάδια και κοιτώντας προσεχτικά την τσιμούχα δεν παρατήρησα διαρροή από την πάνω μεριά.

Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο και μετά από λίγο ψάξιμο στο νετ διάβασα ότι γενικά ένα USD καλάμι στο τέλος του βιδώνει στη βάση της μπότας και σφραγίζει με o-ring.

Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον; Λύνεται εύκολα ή έμπλεξα?
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Παρέλαβα το μηχανάκι σήμερα από kshok όπου έγινε η επισκευή της διαρροής.

Για να λυθεί το καλάμι από τη μπότα στάλθηκε σε καλιμπρά. Αλλάχτηκε το oring και ξαναδέθηκε με φρέσκια κόλα σπειρωμάτων.

Υπάρχει περίπτωση η διαρροή να οφείλεται σε επαφή της μπότας του καλαμιού με βράχο σε μια απολαυστική slow motion πτώση την τελευταία φορά που μπήκα χώμα.

Ακριβό σπόρ το χώμα για τους πέφτοντες! :ha
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παρέλαβα το μηχανάκι σήμερα από kshok όπου έγινε η επισκευή της διαρροής.

Για να λυθεί το καλάμι από τη μπότα στάλθηκε σε καλιμπρά. Αλλάχτηκε το oring και ξαναδέθηκε με φρέσκια κόλα σπειρωμάτων.

Υπάρχει περίπτωση η διαρροή να οφείλεται σε επαφή της μπότας του καλαμιού με βράχο σε μια απολαυστική slow motion πτώση την τελευταία φορά που μπήκα χώμα.

Ακριβό σπόρ το χώμα για τους πέφτοντες! :ha
Σπάνια περίπτωση....προσωπικά δεν το έχω ξαναδει
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Σπάνια περίπτωση....προσωπικά δεν το έχω ξαναδει
Και οι μάστορες το ίδιο μου είπαν. Είναι σπάνια μια διαρροή από εκεί.

Οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι βέβαια το έχουν κάνει ήδη βιντεάκι.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σήμερα τυχαία παρατήρηση αυτό!


Το υπόλοιπο καλάμι είναι καθαρό από λάδια και κοιτώντας προσεχτικά την τσιμούχα δεν παρατήρησα διαρροή από την πάνω μεριά.

Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο και μετά από λίγο ψάξιμο στο νετ διάβασα ότι γενικά ένα USD καλάμι στο τέλος του βιδώνει στη βάση της μπότας και σφραγίζει με o-ring.

Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον; Λύνεται εύκολα ή έμπλεξα?
Τρελό μου φαίνεται...
Τόσα USD έχω λύσει τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδεί...
Στα WP στην κορυφή της μπουκάλας υπάρχουν δύο μεγάλες τρύπες η μία απέναντι από την άλλη ώστε να μπορείς να την ξεβιδώνεις από την μπότα όταν αυτό χρειαστεί.
Εννοείται δε πως πρέπει να έχεις στηρίξει κάπου σταθερά την μπότα με το καλάμι.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εντάξει ναι δεν είναι σύνηθες. Μου έτυχε με το 640 να χάσει από την κάτω χαλκοροδελα αλλά αυτό το oring δύσκολα την ακούει. Όμως όπως είπες το χώμα έχει τέτοια. Και ένας από τους λόγους που προτιμώ όσο γίνεται πιο ελαφρύ μονοκύλινδρο.
 
Top Bottom