Διαρροή λαδιού στο πίσω κυλίνδρο

chaosm

Μέλος
Καλησπέρα. Ktm adventure 950 s με 45.000 χλμ ποτέ εντός πόλης. Σήμερα παρατήρησα μια μικρή διαρροή λαδιού στον πίσω κυλίνδρο. Το λάδι είχε καθίσει στη βάση της μηχανής αλλά απ ότι μπόρεσα να καταλάβω από τη διαδρομή που έκανε είναι σαν να έρχεται κάπου από εκεί που είναι το σημείο που ψεκαζεται ο πίσω κυλινδρος. Αύριο θα πάει συνεργείο αλλά μέχρι να έρθει το αύριο έχουμε καμία εικόνα το τι μπορεί να μας βρήκε;
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Βαλβίδα πίεσης λαδιού στην καλύτερη περίπτωση. Στην χειρότερη, φλατζα πίσω κυλίνδρου. Και δεν θέλεις να ξέρεις πόσο κοστίζει η επισκευή της περίπτωσης β.
 

chaosm

Μέλος
Ξέρω πόσο έχει. Λογικά είναι η βαλβίδα. Θα δούμε μέσα στην εβδομάδα.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Βαλβίδα πίεσης λαδιού στην καλύτερη περίπτωση. Στην χειρότερη, φλατζα πίσω κυλίνδρου. Και δεν θέλεις να ξέρεις πόσο κοστίζει η επισκευή της περίπτωσης β.
Για πειτε περιπου να εχουμε μια ιδεα τι παιζει για λυσιμο μοτερ.....ποσο παει το μαλλι?? :p
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Λίγα λες. Αν θες να γίνει σωστή δουλειά υπολόγιζε πολύ περισσότερα.
(220€ κοστίζουν μόνο οι φλατζες και μάλιστα οι αφτερ μάρκετ. Οι ΚΤΜ κοστίζουν 350€).
 
Τελευταία επεξεργασία:

chaosm

Μέλος
200-300 είπα για κατέβασμα εργασία. Τώρα τι θα έβγαζε δε το ξέρω. Από κει και πέρα ελπίζω να μην είναι αυτό και απλά να είναι η βαλβίδα πίεσης

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Σε αυτά τα χλμ περίπου μου είχε βγάλει βαλβίδα το δικό μου(950 05)και μακάρι να είναι αυτό μην μπλέκεις με κατεβάσματα κινητήρα και ΠΟΛΛΑ έξοδα.
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Μόνο εγώ σκέφτομαι "KTM Adventure" κάθε φορά που βλέπω ένα thread με τίτλο που παραπέμπει σε βλάβη;; :rolleyes: Παρόλ' αυτά, είναι μεγάλη ευχαρίστηση τα άτιμα! ;)
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Μια χαρά μικρομ@λ@κοπροβλήματα βγάζουν και οι ιαπωνικές αλλά και οι υπόλοιπες ευρωπαικές εταιρείες απλά οι ΚΤΜάδες τα λέμε:D;):friendship:
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Σαν πρωην κατοχος της ιδιας μηχανης και φιλος με αρκετους που την εχουν να σου πω οτι ειναι συνηθες στα 50 περιπου χιλιαδες χλμ λογω υπερθέρμανσης του πισω κυλίνδρου να καιγεται η φλατζα καυσης και να θελεις αντικατασταση...Το καλο ειναι οτι μια τέτοια δουλειά δεν επείγει να γινει αμεσα...Το θεμα ειναι οτι αφου για να γινει αντικατασταση φλατζας πρεπει να κατεβει ο κινητηρας και καλο θα ειναι να επεμβεις και σε καποια αλλα θεματα της μηχανης οπως ελατήρια πιστονιου τεντωτηρες τσιμουχακια βαλβιδων κτλ ωστε οταν το ξανακλεισεις να ειναι σαν καινουργιο...Συνολικο κοστος να υπολογίζεις στο χιλιαρικο...Αν θες ομως απο οσο ξερω υπαρχει γνωστο συνεργειο ktm πολυ αξιοπιστο οπου ο μαστορας με τον δικο του τροπο σου αλλάζει την φλατζα μονο χωρις να κατεβάσει καθολου κινητηρα σηκώνοντας απλα λιγο τον πισω κυλινδρο....Αυτα απο μενα...Ελπίζω να βοηθησα...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μια χαρά μικρομ@λ@κοπροβλήματα βγάζουν και οι ιαπωνικές αλλά και οι υπόλοιπες ευρωπαικές εταιρείες απλά οι ΚΤΜάδες τα λέμε:D;):friendship:
:pointu:









:hailbig:
 

chaosm

Μέλος
Το ανοίξαμε σήμερα. Με μια γρήγορη ματιά είδαμε πολύ λάδι στη βαλβίδα πίεσης λαδιού. Τώρα πρέπει να πλυθει καλά να δούμε τι και πως. Ελπίζω να είναι η βαλβίδα. Ξέρουμε κόστος βαλβίδας; γιατί η ktm εδώ είναι κλειστή ακόμα
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Το ανοίξαμε σήμερα. Με μια γρήγορη ματιά είδαμε πολύ λάδι στη βαλβίδα πίεσης λαδιού. Τώρα πρέπει να πλυθει καλά να δούμε τι και πως. Ελπίζω να είναι η βαλβίδα. Ξέρουμε κόστος βαλβίδας; γιατί η ktm εδώ είναι κλειστή ακόμα
9 ευρω αλλα να την παραγγειλεις μαζι με την χαλκοροδελα..κανα 12 θα σου παει..Κ εμενα το χε παθει κ ειχα τρελαθει αλλα δεν ειναι τπτ..οσο για τον πισω κυλινδρο ο αερας παει το λαδι εκει και φαινεται σαν να δακρυζει..Κ εγω την πατησα ετσι κ ειχα αγχωθει και τελικα δεν ηταν φλαντζα..αλλαξε βαλβιδα κ εισαι κομπλεν..
 
Top Bottom