Διατηρώντας καλή φυσική κατάσταση εν μέσω καραντίνας

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Τι κάνετε για να μείνετε σε φόρμα μέσα στον αποκλεισμό; Προσωπικά διαπιστώνω πως οι πολλές ελεύθερες ώρες μπορούν εύκολα να γίνουν παγίδα και τελικά να μην κάνεις τίποτα. Προσπαθώ λοιπών να ακολουθήσω κάποια πράγματα γιατί δεν θέλω να λήξει η καραντίνα και να βγω με το πλάι από την πόρτα :laugh::laugh:

Ψάχνοντας κάποιες ακόμα επιλογές έπεσα πάνω στα Kettlebels. Τα έχω δει στα γυμναστήρια πολλές φορές αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα.
Έχει ασχοληθεί κάποιος λίγο σοβαρά με kettlebels; Από αυτά που διαβάζω στο νετ κάνουν πολύ καλή δουλειά στην ενδυνάμωση του κορμού. Πράγμα ιδιαίτερα χρήσιμο στην μηχανή και ειδικά στο χώμα. Αλλά κάποιοι το πάνε και ακόμα παρά πέρα υποστηρίζοντας ότι μπορείς να φτιάξεις ένα πλήρες πρόγραμμα ενδυνάμωσης μόνο με Kettlebels.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Bodypump, ποδήλατο με την μικρή, περπάτημα με την μεγάλη, κήπο που ίσως είναι το πιο κουραστικό. Τώρα βρήκα και ένα πρόγραμμα bodycombat να θυμηθώ τα περσινά γιατί δεν με βολεύουν οι ώρες φέτος. Υπό σκέψη η yoga, τελευταία φορά στην Αγγλία πήγα σε ένα πρόγραμμα hotyoga προσφοράς και πολύ μου άρεσε. Έψαχνα για ιμάντες TRX αλλά όπως και με τα στεπ που ήθελα για το pump, οι "θυμήθηκα την γυμναστική που θα ξεχάσω για πάντα σε 15 μέρες" έχουν στεγνώσει το σύμπαν από όργανα γαμώ το κερατάκι τους.

Kettle έχω μπει στον πειρασμό να πάρω, δεν έχω ενδώσει. Έχω διαβάσει για σοβαρά οφέλη αλλά και ευκολία σε τραυματισμό αν δεν το κάνεις σωστά.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
κάποια στιγμή είχα πάρει απόφαση και έκανα (για κανένα μήνα σχεδόν, από 4-5 φορές τη βδομάδα) διαλλειματικες ασκησεις υψηλής έντασης και η αλήθεια είναι ότι είχα δει κάποια αποτελέσματα (μαζί φυσικά και φυσιολογικό φαγητό-δε λέω διατροφή, γιατί έτρωγα ότι να' ναι, αλλα σε "φυσιολογικές" μερίδες και ώρες...).

προχθές όμως, είδα καρτέλα με ασκήσεις με "σανίδα" και μου άρεσαν αρκετά!!

κατά τ' άλλα, περπάτημα (τουλάχιστον μισή ώρα) όσο μπορώ κάθε μέρα και όταν ξεβαρεθώ, μπορεί να πάρω και το ποδήλατο για καμιά βόλτα.

ωστόσο, να τονίσω ότι είμαι 110% ντιπ άσχετος με τη γυμναστική και δεν προτείνω τίποτα σε κανέναν....
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Kettlebels κάνεις παπάδες!
YouTube βρίσκεις αρκετές ασκήσεις.
Ενδυνάμωση με καλή τεχνική (όχι πολλά κιλά) κίνδυνος τραυματισμού!
Έχω φτάσει στο χειρουργείο από άσκηση ώμων.
Σε συνδιασμο αερόβιας άσκησης (ήπιας) αλλά πάνω από 30 λεπτά.
Πολύ καλά αποτελέσματα.
Εαν υπάρχει χρόνος να ασχοληθείς κάθε μέρα 1 ωρίτσα.
Θα κατάλαβεις την διαφορά!!!
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Ketlebell καλο αλλα θελει προσοχη λιγο με τα κιλα.εμεις τα χρησιμοποιουμε στην πυγμαχια αλλα με τα πολλα κιλα μπορει να τραυματιστεις.κατα τα αλλα εγω θα πω και λιγο σχοινακι μετραει.πολυ καλη αεροβια ασκηση υψηλης εντασης και γινεται παντου.σχεδον...

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Kettlebels κάνεις παπάδες!
YouTube βρίσκεις αρκετές ασκήσεις.
Ενδυνάμωση με καλή τεχνική (όχι πολλά κιλά) κίνδυνος τραυματισμού!
Έχω φτάσει στο χειρουργείο από άσκηση ώμων.
Σε συνδιασμο αερόβιας άσκησης (ήπιας) αλλά πάνω από 30 λεπτά.
Πολύ καλά αποτελέσματα.
Εαν υπάρχει χρόνος να ασχοληθείς κάθε μέρα 1 ωρίτσα.
Θα κατάλαβεις την διαφορά!!!
Λέω να ξεκινήσω με ένα 16kg για αρχή και βλέπουμε. Διάβασα και εγώ ότι δεν πρέπει να παρασυρθείς με τα κιλά μέχρι να βρεις λίγο την τεχνική.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ketlebell καλο αλλα θελει προσοχη λιγο με τα κιλα.εμεις τα χρησιμοποιουμε στην πυγμαχια αλλα με τα πολλα κιλα μπορει να τραυματιστεις.κατα τα αλλα εγω θα πω και λιγο σχοινακι μετραει.πολυ καλη αεροβια ασκηση υψηλης εντασης και γινεται παντου.σχεδον...

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για αερόβια έχω ανεβάσει το ποδήλατο επάνω στο σαλόνι το έχω βάλει επάνω στο προπονητήριο και κάνουμε όλη η οικογένεια στη σειρά :trt::laugh::laugh:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Αν μου επιτρεπεις θα σου πω κατι πιο διαφορετικο χωρις καμια πιθανοτητα τραυματισμου κ με οφέλη που θα σε εντυπωσιάσουν.
Παρε ενα καλο σχοινακι jamp rope κ 2-3 band ropes (λαστιχα) διαφορετικων αντιστάσεων.
Μια μπαλα πιλατες κ ενα στρωμα.
Ολα αυτα κοστιζουν λιγο κ μεταφερονται ευκολα παντου.!!!
Ειναι μισο γυμναστηριο..πιστεψε με. :secret:
Συνδιασε τα με τρεξιμο εναλλάξ.
Δλδ..
1η μερα τρεξιμο 35-45 λεπτα.
Γυρω το τετραγωνο συνεχως μια χαρα εινα
Μετα ασκησεις κοιλιακων σε μπαλα.
Τελος ραχαιους παντα.
Τα τελευταια 5 λεπτα αντι για τρεξιμο θα κανεις μερικα μικρα σπριντ τέρμα ενταση,50-60 μετρα το καθενα κ σαφως διάλλειμα αναμεσα τους να ξαναπαρεις ανασες.

2η μερα διαλειματικη σχινακι με λαστιχα.
(Δες ασκησεις με λαστιχαστον σωληνα).
Θα κανεις ενα λεπτο σχοινακι κ καπακι ενα λεπτο λαστιχα.
Μετα ενα λεπτο διάλλειμα.
Κανε για αρχη 5 σετ την πρωτη βδομαδα κ μετα καθε βδομαδα προσθετεις 2.
Κλεινεις την μερα με ασκησεις κοιλιακων στο στρωμα κ σαφως ραχαιους.
3η μερα ρεπο η πεπρατημα πολυ χαλαρο 45 λεπτα

Ξερω οτι εισαι συνεπης κ με πειθαρχια ανθρωπος οποτε σε ενα μηνα θα δεις σοβαρες αλλαγες τοσο στην φυσικη κατασταση σου οσο κ σε εμφανιση.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Για αερόβια έχω ανεβάσει το ποδήλατο επάνω στο σαλόνι το έχω βάλει επάνω στο προπονητήριο και κάνουμε όλη η οικογένεια στη σειρά :trt::laugh::laugh:
Η ωραιότερη λύση!!!
Και για μην νιώθεις σαν να σπας πέτρες, βάλε youtube Mountain bike
Uci αγώνες να ζορίζεται και εσύ!
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Λέω να ξεκινήσω με ένα 16kg για αρχή και βλέπουμε. Διάβασα και εγώ ότι δεν πρέπει να παρασυρθείς με τα κιλά μέχρι να βρεις λίγο την τεχνική.
έχω 16κιλο και δεν το θεωρώ ότι είναι το ιδανικό για να βρείς την τεχνική θα το έλεγα μάλλον βαρύ, αυτό έχει να κάνει βέβαια και με την κατάσταση σου καθώς και άν έχεις τίποτα τραυματισμούς ιδιαίτερα στην μέση.
Αν θές να ξεκινήσεις για να μάθεις θα πρότεινα κάτι αρκετά ελαφρύτερο ....

Μια καλή άσκηση για μέσα στο σπίτι αν δεν μένεις σε μονοκατοικία είναι να βάλεις σε μια τσάντα κάποιο βάρος και να αρχίσεις να ανεβοκατεβαίνεις μία σκάλα μεταξύ δύο ορόφων για παράδειγμα κάνοντας εναλλαγή στα χέρια.
Φροντίζεις να κρατάς τον κορμό σου σταθερό χωρίς να γέρνεις προς οποιαδήποτε πλευρά το στήθος έξω και οι ώμοι κάτω.
Κάνε μέτα και μερικές κάμψεις, κοιλιακούς κτλ και είσαι κομπλέ...

Δοκίμασε να βγάλεις 20-30 επαναλήψεις στην σκάλα και έλα να μου πείς ....
Στη τσάντα βάλε κανα 5κιλο max (νερά, μακαρόνια, κτλ) για αρχή εκτός αν γυμνάζεσαι τακτικά οπότε βάλε ότι νομίζεις...
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Ξέχασα να γράψω ότι η άσκηση στην σκάλα είναι μια παραλλαγή του farmers walk με ένα χέρι υπάρχουν αρκετά βίντεο στο youtube ....
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Ξέχασα να γράψω ότι η άσκηση στην σκάλα είναι μια παραλλαγή του farmers walk με ένα χέρι υπάρχουν αρκετά βίντεο στο youtube ....
Τα γονατα μην ξεχάσεις να του πεις πως θα τα επαναφέρει μετα...
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Εγω παλι με τις μικρες κανω οτι και χωρις την καραντινα.
Αν κρατας αγκαλια 11 κιλα για 20 λεπτα επι 6÷7 φορες περιπου επι 2 και κανεις ολες τις δουλειες καταλαβαινεις να τραβανε ολα το βράδυ.
Και αν σταματησω και τα γλυκα, θα χανω 4 κιλα το μηνα απο 2 που χανω τωρα.

:roflmao::roflmao:
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Ότι και να κανεις απο ασκηση με μετρο και χωρις υπερβολες ειναι καλό.,
Σκοπος αυτο που κανεις ειναι να σε αρεσει και να σε γεμιζει ψυχικα και σωματικά.,
Χειμερινό κολύμπι .,ποδηλατο ελαφρα κυκλικη προπονηση με βαρη για μυικη τόνωση ορειβασία απο τα αγαπημένα μου.,.
Αλλα η μεγαλυτερη αγαπη μου ειναι οι μαχητικες τεχνες πριν καραντινα και μερες καραντινας.,.,
Τaichi τα τελευταια 30 χρονια σχεδον καθε μερα,.

 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ότι και να κανεις απο ασκηση με μετρο και χωρις υπερβολες ειναι καλό.,
Σκοπος αυτο που κανεις ειναι να σε αρεσει και να σε γεμιζει ψυχικα και σωματικά.,
Χειμερινό κολύμπι .,ποδηλατο ελαφρα κυκλικη προπονηση με βαρη για μυικη τόνωση ορειβασία απο τα αγαπημένα μου.,.
Αλλα η μεγαλυτερη αγαπη μου ειναι οι μαχητικες τεχνες πριν καραντινα και μερες καραντινας.,.,
Τaichi τα τελευταια 30 χρονια σχεδον καθε μερα,.

Έκανα για χρόνια aikido και Kendo, ειδικά στο Kendo η προπόνηση ήταν πολύ απαιτητική, τρικλίζοντας βγαίναμε από το dojo :hungover:o_O:laugh::laugh: δυστυχώς τα τελευταία χρόνια με όλες τις υποχρεώσεις δεν καταφέρνω να κρατήσω μια συνέπεια στην προπόνηση.
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Χρησιμοποιώ αλτηρες,μονόζυγο,λαβες για καμψεις με ρυθμιζόμενο υψος . Προθερμανση διατασεις και προγραμμα με χρονο μια ωρα περιπου. Καθημερινη εναλλαγή κάμψεις κορμου 6χ20 και μονοζυγο 6χ8 ελξεις.
Ξεχωριστη μερα για ποδια με χρονο 35 λεπτα.
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Να γράψω και εγω τι κάνω αυτόν τον έναν μήνα που είναι κλειστά τα γυμναστήρια.Λοιπον,έχω πάρει ένα ζευγάρι κρίκους τους έχω κρεμάσει σε ψηλή σιδεριά που κάποτε είχαμε κληματαριά στο σπίτι(μονοκατοικία με αυλή)και μπορείς να κανείς ελξεις,βυθίσεις,κάμψεις,ασκήσεις για τον κορμό γενικά,μπορείς να γυμνάσεις παρα πολύ καλα όλο το σώμα εκτός από τα πόδια,τώρα για πόδια κάνω ποδήλατο στο βουνό πάλι καλα μένω κοντά στο ποικίλο όρος όποτε απόφευγω και την πολυκοσμία,τρέξιμο γύρω στα 40 λεπτά αυτά,δεν χρειάζεται κάτι άλλο για εμένα για να μένεις υγιείς σωματικά αλλά το κυριότερο ψυχικά,μετά την άσκηση νιώθω πραγματικά άλλος άνθρωπος.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Καθημερινά κάνω jogging μόνο γήπεδο ή αν δεν βολεύει λόγω της δουλειάς περπάτημα για αρκετη ώρα .
Εδώ και καμια 15αρια μέρες ανέβασα από την αποθήκη κι ένα στατικό που είχα και πλακωνομαι και σε αυτό
 
Top Bottom