Δικαστήριο για παράβαση στην Αττική οδό το 2011

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Το βάζω μήπως βοηθήσει και κάποιον άλλο.

Τον Δεκέμβριο του 2012 σταμάτησα από μια εταιρία που δούλευα ως πωλητής. Το 2015 με κάλεσαν από την αστυνομία για να δώσω εξηγήσεις για μια παράβαση ταχύτητας στην Αττική οδό του 2011 με το εταιρικό αυτοκίνητο.
Όταν πήγα από εκεί με ρώτησαν αν ήμουν εγώ ο οδηγός και φυσικά τους απάντησα ότι δεν θα μπορούσα να το θυμάμαι μετά από τόσα χρόνια. Είχαν μια φωτογραφία του αυτοκινήτου με την πινακίδα αλλά όχι ταυτοποίηση οδηγού. Η κλήση είχε πάει αρχικά στην εταιρεία η οποία είχε δώσει τα στοιχεία μου σαν οδηγό του οχήματος.

Τους εξήγησα λοιπών ότι συχνά τα αυτοκίνητα τα οδηγούσαν και άλλοι και δεν θα μπορούσα να θυμάμαι αν ήμουν εγώ εκείνη την μέρα και ώρα.
Εκ των υστέρων συνειδητοποιώ ότι ο αξιωματικός δεν ήταν ικανοποιημένος με μια "γκρίζα" δήλωση, ήθελε μαύρο - άσπρο. Έτσι, βλακωδώς υπέγραψα μια κατάθεση που έλεγε ότι δεν έχω καμία σχέση με την παράβαση.

Πέρυσι τον Σεπτέμβρη με κάλεσαν από την τροχαία Αττικής οδού αυτή τη φορά. Οχτώ χρόνια μετά την παράβαση! Ήταν λέει για μια διευκρινιστική κατάθεση δίχως όρκο, έτσι μου είπαν. Αυτή τη φορά η αξιωματικός είχε περισσότερο χρόνο και υπομονή και κατέγραψε την δήλωση μου σωστά. Ότι δηλαδή ήταν κοινή πρακτική να οδηγούν διάφοροι τα αυτοκίνητα και ότι θα ήταν αδύνατο να θυμάμαι αν έκανα εγώ την παράβαση ή όχι.
Ωστόσο έκανα ακόμα μια βλακεία και πλήρωσα το πρόστιμο για να ξεμπερδεύω μια και έξω. Δύο μήνες μετά μου ήρθε ειδοποίηση για δικαστήριο, για "ψευδή δήλωση με σκοπό να αποφύγω το πρόστιμο"

Δυστυχώς, όπως μου εξήγησε δικηγόρος το γεγονός ότι πλήρωσα το πρόστιμο υποδηλώνει παραδοχή και σε συνδυασμό με την πρώτη δήλωση ότι δεν είχα σχέση με την παράβαση με οδήγησε αυτόματα στην αίθουσα του δικαστηρίου.

Το ανέβασα μήπως στο μέλλον βοηθήσει κάποιον άλλο να μην την πατήσει όπως εγώ. Σε 15 μέρες θα ξέρω να σας πω και την κατάληξη της ιστορίας...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Η αλήθεια βρε Αντώνη μου είναι πως κακώς πλήρωσες το πρόστιμο. Για ένα εταιρικό αυτοκίνητο με προφανώς διάφορους οδηγούς.

Σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω πως θα έχεις κάποιο σοβαρό θέμα. Οκ μια τροχαία παράβαση είναι σιγά τον δόλο στη τελική.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Γνώμη μου... τυπικό είναι... αλλά θα ταλαιπωρηθείς τσάμπα. Καλά κάνεις και το αναφέρεις πάντως.
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Η κατάληξη κατά πάσα πιθανότητα, και εφόσον εξηγήσεις στο δικαστήριο τον λόγο για τον οποίο έκανες την αρχική αρνητική δήλωση, θα είναι να μείνεις ατιμώρητος. Ούτε αθώος ούτε ένοχος και η υπόθεση αρχείο χωρίς να χρειαστεί καν να πληρώσεις κάποια δικαστικά εξοδα

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Εντυπωσιαστηκα με την ταχυτητα που χρειάζονται όλες αυτές οι διαδικασίες.

Καλά ξεμπερδέματα Αντώνη... Όλα θα πάνε καλά.
που να δεις εμενα που μου ηρθε κλήση για παρκαρισμα στην Θεσσαλονικη οπου υποτιθέμενη παράβαση εγινε το 2000. Η φαση ειναι οτι τοτε δεν κατοικούσα στην Θεσσαλονικη.:):):)
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
που να δεις εμενα που μου ηρθε κλήση για παρκαρισμα στην Θεσσαλονικη οπου υποτιθέμενη παράβαση εγινε το 2000. Η φαση ειναι οτι τοτε δεν κατοικούσα στην Θεσσαλονικη.:):):)


χρηματα μαζευουν παλι. Το νου σας στα στρωματα.:ha
 

wildbilly

Έχει κόψει το καπίστρι και σέρνει και το παλούκι..
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Χοντρή 1250GS Exclusive 2019
Μοτοκούκι V85tt στο μούσκιο
Χα! 8 χρονια πριν μου πηραν το διπλωμα απο αλκοτεστ... πληρωσα το προστιμο κανονικα και πηρα το διπλωμα πισω σε 3 μηνες...8 χρονια μετα ερχεται ειδοποιηση απο το δημο οτι χρωσταω 1400 ευρω...700 το προστιμο και αλλα τοσα το νταβατζηλικι τοκοι κτλ...παω στους μπατσους μου λενε εμεις βλεπουμε οτι εισαι οκ αλλα δε μπορουμε να ενημερωσουμε το δημο αν δε μας το ζητησει εγγραφως...παω στο ελτα και καλοπιανω μια θεια εκει που βρηκα γνωστη γνωστου για να ζητησει απο τα κεντρικα να μας δωσουν αποδεικτικο πληρωμης 8 χρονια πριν...κωλοφαρδος παιρνω τη βεβαιωση κτλ και παω εγγραφως στο δημο...κανα δυο μηνες μετα μου στελνουν γραμμα οτι το ερευνουν ακομα...εχουν περασει καναδυο χρονια πια κι ακομα το ψαχνουν φαινεται γιατι απαντηση δεν πηρα...σε καμια δεκαετια θα επανελθουν....
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Πριν απο 7-8 χρονια μου ηρθε κλιση για υπερβολικη ταχυτητα απο αυτοκινητο που ειχα παρει σαν αυτοκινητο αντικαταστασης απο καποια αντιπροσωπεια.Παρολο που ειχα υπογραψει χαρτι οταν το παρελαβα δεν δεχτηκα να υπογραψω την κλιση με το αιτιολογικο οτι καποια στιγμη τους το αφησα και πηρα το δικο μου για διημερη δοκιμη.

Δεν μου ειπαν τιποτε και δεν με ξαναενοχλησαν.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Χα! 8 χρονια πριν μου πηραν το διπλωμα απο αλκοτεστ... πληρωσα το προστιμο κανονικα και πηρα το διπλωμα πισω σε 3 μηνες...8 χρονια μετα ερχεται ειδοποιηση απο το δημο οτι χρωσταω 1400 ευρω...700 το προστιμο και αλλα τοσα το νταβατζηλικι τοκοι κτλ...παω στους μπατσους μου λενε εμεις βλεπουμε οτι εισαι οκ αλλα δε μπορουμε να ενημερωσουμε το δημο αν δε μας το ζητησει εγγραφως...παω στο ελτα και καλοπιανω μια θεια εκει που βρηκα γνωστη γνωστου για να ζητησει απο τα κεντρικα να μας δωσουν αποδεικτικο πληρωμης 8 χρονια πριν...κωλοφαρδος παιρνω τη βεβαιωση κτλ και παω εγγραφως στο δημο...κανα δυο μηνες μετα μου στελνουν γραμμα οτι το ερευνουν ακομα...εχουν περασει καναδυο χρονια πια κι ακομα το ψαχνουν φαινεται γιατι απαντηση δεν πηρα...σε καμια δεκαετια θα επανελθουν....
Ότι έχω φάει ποτέ απο κλήση (ντάξει 2-3 μη τα παραλέμε) τα έχω κρατήσει με αποδεικτικό πληρωμής σε ένα ντοσιέ γιατί κάτι τέτοια ακούω απο παλιά μη γίνουμε το μεροκάμματο τους καμιά ώρα..
 
Top Bottom