Δικτυακές αγορές

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Χρησιμοποιώ χρόνια ( πολλά ) τo γνωστό ebay.uk για πολλά από τα προιόντα που αγοράζω .
Σε συνδυασμό με το paypal δεν είχα ποτέ κανένα απολύτως πρόβλημα , ούτε το παραμικρό . :D

Χρησιμοποιώ όμως το uk αυστηρά μόνο και μόνο για να μην μπω στη διαδικασία των δασμών και των τελωνείων ...κτλ
Δεν μπορώ να αναρωτιέμαι αν θα έρθει ή όχι , και αν το σταματήσουν στο τελωνείο πόσο θα μου ζητήσει ο κάθε απίθανος από εκεί ...:confused:

Βλέπω στο ebay το Αμερικάνικο που έχει κάποια πράγματα πιο φθηνά , ότι πλέον σε πολλά προιόντα πέραν των κλασικών μεταφορικών έχει άλλη μια χρέωση που αναφέρεται ως import taxes ( ή κάπως έτσι ) .
Τα προιόντα φεύγουν από Αμερική , πάνε πρώρα Γερμανία εκτελονίζονται και από εκεί έρχονται Ελλάδα . :D

Ωραία διαδικασία και αυτή , και αν και στοιχίζει παραπάνω τη προτιμώ μιας και ξέρω ότι το δέμα μου θα έρθει σίγουρα χωρίς παρατράγουδα . ;)

Βλέπω ότι πολλοί πλέον σε link που βάζουν απο προιόντα , δείχνουν μια προτίμηση στα Κινέζικα site που μεγαλώνουν διαρκώς .
Mιλάω κυρίως για το aliexpress .

Δεν έχω καθόλου εμπειρία από αυτό και θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα . :rolleyes:

-Τι γίνεται με το τελωνείο ?
-Βλέπω επίσης έχει byer protection , το έχει χρησιμοποιήσει κανείς , λειτουργεί ?
- Από χρόνους παράδοσης ?

Γενικότερα αν θέλετε και όποιος το χρησιμοποιεί ας γράψει 2 λόγια μπας και ξεμπλοκάρω γιατί θέλω να πάρω μερικά πραγματάκια αλλά κολλάω προς στιγμήν . :D
 

FEBU

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Αγγελής
Μοτό
Suzuki DL 650 V-Strom
Σε όσα γράφεις για τo ebay συμφωνώ, και η δική μου πρακτική είναι αυτή.
Από το aliexpress παίρνω μικροπραγματάκια που δεν είναι η ποιότητα πρώτη προτεραιότητα. Η προστασία του αγοραστή λειτουργεί καλά και είναι πολύ αυστηροί. Έχω πάρει refunds άμεσα και χωρίς πολλά πολλά.
Όσο για τους χρόνους παράδοσης, τα δωρεάν μεταφορικά συνεπάγονται χρόνους από μία εβδομάδα μέχρι ενάμισι μήνα. Έχε υπομονή, πρέπει να φύγουν γεμάτα τα κοντέινερ από το hong kong!
 

FEBU

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Αγγελής
Μοτό
Suzuki DL 650 V-Strom
Τελωνείο για μικροπράγματα δεν υπάρχει. Τα μαρκάρουν σαν δώρο ή δείγμα και περνάνε.
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Το ali δεν εχει paypal όμως...αλλα δεν εχω ακουσει καποιο παρατραγουδο μεχρι τωρα.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Κανένα πρόβλημα από aliexpress ως τώρα. Η τελευταία παραγγελία ήταν 3 SJ4000 (σε ξεχωριστή συσκευασία όμως όπως είπα στον πωλητή), αξίας 85 ευρώ εκάστη.
Έχω πάρει και σκηνή 80 ευρώ αλλά και πολλά μικροπράγματα 1-10 ευρώ.
Πληρώνω χρησιμοποιώντας την προπληρωμένη της Πειραιώς σαν Mastercard.
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Πολλα κινεζικα site κανουν και το εξης γιατι μου εχει τυχει.
Παραγγελνεις κατι απο Κινα και αυτο ερχεται απο καποια βορεια χωρα, π.χ. Δανια και εκτος οτι ερχεται πολυ γρηγορα, ερχεται και εκτελονισμενο χωρις εξτρα χρεωσεις.
Σαν να εχουν αποθηκες για να προμηθευουν τις ευρωπαικες χωρες, ετσι μου φανηκε εμενα.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Πολλα κινεζικα site κανουν και το εξης γιατι μου εχει τυχει.
Παραγγελνεις κατι απο Κινα και αυτο ερχεται απο καποια βορεια χωρα, π.χ. Δανια και εκτος οτι ερχεται πολυ γρηγορα, ερχεται και εκτελονισμενο χωρις εξτρα χρεωσεις.
Σαν να εχουν αποθηκες για να προμηθευουν τις ευρωπαικες χωρες, ετσι μου φανηκε εμενα.
το ίδο το έχω δει σε παραγγελία από Κίνα ή Χονγ Κονγκ και αποστολέα Αγγλία και Γερμανία..με 1-2 εβδομάδες χρόνο παραλαβής!!!
 
Όνομα
Γιάννης Π.
Μοτό
GS 1200
Εγώ έχω πάρει πολλά πράγματα και απο το banggood.com
Πάνω απο 10 μέρες μέχρι και ένα 20 μέρες εργάσιμες πάντα....
Τα στέλνουν πρώτα Ελβετία η Ολλανδία και μετά εδώ....

Έχει καθιερωθεί πλέον για πολύ κόσμο να ξάνουν αγορές απο τέτοια είδους ηλεκτρονικά μαγαζιά....η διαφορά στα χρήματα είναι μεγάλη....
 

MikeKav

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα - Ορεστιάδα
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Varadero
Το Aliexpress το χρησιμοποιώ και εγώ σχετικά συχνά. Μέχρι σήμερα δεν είχα κανένα πρόβλημα οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο τι γίνεται εάν κάτι πάει στραβά. Από την εμπειρία μου μπορώ να πω, πάντα με freeshipping, ότι ο χρόνος παράδοσης ποικίλει από 15 μέρες μέχρι ένα μήνα και κάτι. Για εκτελωνισμό δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα αλλά μέχρι σήμερα δεν είχα κανένα θέμα.
 
Top Bottom