Δισκόπλακες

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Μετά το μοντάρισμα του τροχού
ήρθε και η ώρα της εξαέρωσης.
Να σημειώσω οτι μερικές μέρες πριν η τρόμπα έχανε την πίεση της.
Ξεκινώντας λοιπόν την εξαέρωση παρέδωσε το πνεύμα της χάνοντας υγρά.:banghead:
Σε τηλ. επικοινωνία με την αντιπροσωπεία της Brembo μου είπαν οτι αυτή η τρόμπα είναι φίξ και μη επισκευάσιμη.:(
Χα χα χα ευκαιρία να θυμηθούμε
τα παλιά...
Ξεκινησα λοιπόν το λύσιμο-πλύσιμο εύρεση των υλικών που ήθελα,και τέλος το μοντάρισμα.
Το αποτέλεσμα ήταν άριστο και επιτέλους είχα φρένα με το λιγότερο δυνατό κόστος!!!:)
Bάλε κ καμιά φωτό απο το λύσιμο της τρόμπας.
Δείξε μας τι χάλασε (τσιμουχάκι ?)
Τι άλλαξες ? Που βρήκες ?
Με το τΣιγκέλι θα στα βγάζουμε ρε φιλαράκι...; :D
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Μερικές φώτο απο τη τοποθέτηση της νέας δισκόπλακας.

Στάλθηκε από το SM-G361F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φαντάζομαι δεν την αγορασες από aprilia, γιατί ειδα μια εξωφρενική τιμή στους καταλόγους της. :cool:
 

tzigis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα /Συβοτα Θεσπρωτίας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F650gs twin
P200
Avon 300
Καλημέρα .. επιφανειακή είναι η σκουριά έχεις δίκιο ,αλλά είναι πολύ και έντονα αντιαισθητική ....ειδικά στα σημεία που δεν καθαρίζει από το τακακι .
Στο μπροστινό που είναι και σε πιο κοινή θέα από ότι η πίσω δίσκοπλάκα το φαινόμενο είναι αποκαρδιωτικό όταν πας να ανέβεις στην μηχανή ..
Παρόλα αυτά την δουλειά της την κάνει πολύ καλά και σίγουρα είναι vfm..
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Αυτή η αντιαισθητική σκουριά στις γραμματοσειρές εμφανίζεται και στις δισκόπλακες του παπιού.
Τις καθαρίζω με το μικρό βουρτσάκι του ντρέμελ και περνάω λίγο διάφανο μανό από πάνω, κρατάει 3-4 μήνες.
 

dirty

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
HONDA VFR 750,HONDA XR 400R
tsuboss ειναι η ελληνικη μαρκα που λετε
Οντως ειναι Ελληνικη μαρκα ,τα παιδια σε εξυπηρετουν αψογα αλλα οταν τους ειχα ζητησει πισω δισκοπλακα απο xrv 750 μου στειλαν μια πιο στενη και δεν μπορουσε να πατησει ολο το τακακι επανω,βεβαια τα παιδια μου ειπαν να την αλλαξουμε αλλα το φιλαρακι μου που την εδωσα δεν ηθελε.Προσωπικαεχω βαλει και στο vfr και στο xr τακακια απο την συγκεκριμενη εταιρια και δεν μπορω να πω οτι εντυποσιαστηκα γιατι θελουν πολυ πιεση στην μανετα για να φρεναρουν καλα ,και το vfr με τα γνησια τακακια ηθελε 1 δακτυλο για να σταματησει τωρα αναγκαζομαι να βαζω 2.Στο xr το μπροστα δεν φρεναρει σχεδον καθολου και πρεπει να πατησω την μανετα και να φτασει μεχρι το grip για να γινει δουλεια.Πιστευω οτι τα γνησια τακακια εχουν καλυτερη αποδοση απο του tsuboss.
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Οντως ειναι Ελληνικη μαρκα ,τα παιδια σε εξυπηρετουν αψογα αλλα οταν τους ειχα ζητησει πισω δισκοπλακα απο xrv 750 μου στειλαν μια πιο στενη και δεν μπορουσε να πατησει ολο το τακακι επανω,βεβαια τα παιδια μου ειπαν να την αλλαξουμε αλλα το φιλαρακι μου που την εδωσα δεν ηθελε.Προσωπικαεχω βαλει και στο vfr και στο xr τακακια απο την συγκεκριμενη εταιρια και δεν μπορω να πω οτι εντυποσιαστηκα γιατι θελουν πολυ πιεση στην μανετα για να φρεναρουν καλα ,και το vfr με τα γνησια τακακια ηθελε 1 δακτυλο για να σταματησει τωρα αναγκαζομαι να βαζω 2.Στο xr το μπροστα δεν φρεναρει σχεδον καθολου και πρεπει να πατησω την μανετα και να φτασει μεχρι το grip για να γινει δουλεια.Πιστευω οτι τα γνησια τακακια εχουν καλυτερη αποδοση απο του tsuboss.
Αν στο xr η μανέτα φτάνει μέχρι το grip τότε μάλλον πρέπει να "ψαχτείς" για τρόμπα.;)
 

dirty

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
HONDA VFR 750,HONDA XR 400R
Oχι Τακη το ιδιο συμβαινει και στο vfr θελουν περισσοτερο πιεση τα φρενα για να αποδοσουν,αφου τα παλια τακακια που ειχα ηταν σκαλες ανωτερα.Μιλαμε κοκαλωνε το xr
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Oχι Τακη το ιδιο συμβαινει και στο vfr θελουν περισσοτερο πιεση τα φρενα για να αποδοσουν,αφου τα παλια τακακια που ειχα ηταν σκαλες ανωτερα.Μιλαμε κοκαλωνε το xr
Και στα δυο σου μηχανακια αν πατήσεις εν στάση,και με δύναμη την μανέτα για λίγα λεπτά συνεχόμενα αυτή υποχωρεί προς το grip;
 

dirty

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
HONDA VFR 750,HONDA XR 400R
Και στα δυο σου μηχανακια αν πατήσεις εν στάση,και με δύναμη την μανέτα για λίγα λεπτά συνεχόμενα αυτή υποχωρεί προς το grip;
Οταν ειχα τα προηγουμενα τακακια τα μηχανακια ηταν τελεια ,οταν αλλαξα τακακια και εβαλα τα συγκεκριμενα παταω περισσοτερο την μανετα για να φρεναρο σωστα.
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Και εμένα η άποψη μου για τον tsuboss σχεδόν όμοια με τα παιδια παραπάνω.Πολυ ευχαριστημένος από άποψη φρεναρίσματος design αλλα και αντοχής.Το μόνο μειονέκτημα μικρά ίχνη σκουριάς τα οποία στα σημεία που δεν πιάνει το τακάκια πρέπει να τρίψεις για να φύγουν.Ομως η φθηνότερη ξένη επώνυμη έκανε 140 ευρω ενώ την ελληνική την πήρα 60.Οποτε δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.Αν άλλαζα πάντως πάλι tsuboss θα έβαζα.
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Bάλε κ καμιά φωτό απο το λύσιμο της τρόμπας.
Δείξε μας τι χάλασε (τσιμουχάκι ?)
Τι άλλαξες ? Που βρήκες ?
Με το τΣιγκέλι θα στα βγάζουμε ρε φιλαράκι...; :D
Φωτο δεν υπάρχει γιατί η δουλειά έγινε νύχτα.
Και ως γνωστών της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελάει....:laugh:
Πάντως στην επόμενη καφεδοσυνάντηση θα τα μαρτυρήσω όλα...:secret::yew:
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Οταν ειχα τα προηγουμενα τακακια τα μηχανακια ηταν τελεια ,οταν αλλαξα τακακια και εβαλα τα συγκεκριμενα παταω περισσοτερο την μανετα για να φρεναρο σωστα.
Το τέστ που γράφω παραπάνω το έχεις κάνει;
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Φωτο δεν υπάρχει γιατί η δουλειά έγινε νύχτα.
Και ως γνωστών της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελάει....:laugh:
Πάντως στην επόμενη καφεδοσυνάντηση θα τα μαρτυρήσω όλα...:secret::yew:
Επειδη μας εισαι πολυτιμος....... Θα σε βαλουμε σε προγραμμα.... ....προστασιας μαρτυρων !!!!!
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Δεν καπνίζω :D η μόνη χρησιμότητα που έχουν τα αναπτηράκια του Χόντου, είναι για να θερμαίνω κανένα θερμοσυστελλόμενο...
 
Top Bottom