Δλδ;;

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS



Sent from my iPhone using Tapatalk
Προφανώς θέλει να πει ότι δεν χαλάνε όπως τα πορτοκάλια ή όπως ξέρουμε τόσα χρόνια. Ότι τα νεότερα ελαστικα σε ηλικία είναι και καλύτερα δηλαδή.
Το αναφέρει κάτω στα ψιλά γράμματα ότι έρευνες έδειξαν πως δεν υπάρχει διαφορά σε ελαστικα που παράχθηκαν τελευταία και σε άλλα που είναι αποθηκευμένα 3 χρόνια αλλά σε συγκεκριμένες συνθήκες που χρειάζονται.
Όπως και να έχει, όταν βάζω προτιμώ τα φρεσκότατα σε παραγωγή και μόνο.
 
Reactions: Gus

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Προφανώς θέλει να πει ότι δεν χαλάνε όπως τα πορτοκάλια ή όπως ξέρουμε τόσα χρόνια. Ότι τα νεότερα ελαστικα σε ηλικία είναι και καλύτερα δηλαδή.
Το αναφέρει κάτω στα ψιλά γράμματα ότι έρευνες έδειξαν πως δεν υπάρχει διαφορά σε ελαστικα που παράχθηκαν τελευταία και σε άλλα που είναι αποθηκευμένα 3 χρόνια αλλά σε συγκεκριμένες συνθήκες που χρειάζονται.
Όπως και να έχει, όταν βάζω προτιμώ τα φρεσκότατα σε παραγωγή και μόνο.
Συμφωνώ και παραδόξως τέτοιες προωθητικές ενέργειες γίνονται μόνο εδώ στο ελαντιστάν…. στην υπόλοιπη Ευρώπη όταν το λαστιχάκι γράψει -1 χρονιά στο ράφι…. πέφτει και σε άλλη τιμούλα… κλπ. Εκεί υπάρχουν ανάλογες προσφορές που εδώ ποτέ δεν τις έχω δεί. Εδώ θέλουν να τα πουλάνε όλα …. τεφαρίκι σου λέει.... και ο εκάστοτε λαστιχάς σαν βάση γνώσεων σου δείχνει το σεμινάριο που πέρασε από την εταιρία που του δίνει το καλύτερο ποσοστό κέρδους. Μια φορά ένας ήθελε να μου δώσει λαστιχάκι 2 ετών και μου έλεγε όσο πιο παλιό τόσο πιο καλό.
Επιπρόσθετα ο συντελεστής γήρανσης όλων των ελαστομερών υλικών είναι δεδομένος και δεν επιδέχεται αμφισβήτησης. Όσο το αφήνουμε έστω και κάτω από ιδανικές συνθήκες σκληραίνει και αλλοιώνονται τα αρχικά χαρακτηριστικά του.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Συμφωνώ και παραδόξως τέτοιες προωθητικές ενέργειες γίνονται μόνο εδώ στο ελαντιστάν…. στην υπόλοιπη Ευρώπη όταν το λαστιχάκι γράψει -1 χρονιά στο ράφι…. πέφτει και σε άλλη τιμούλα… κλπ. Εκεί υπάρχουν ανάλογες προσφορές που εδώ ποτέ δεν τις έχω δεί. Εδώ θέλουν να τα πουλάνε όλα …. τεφαρίκι σου λέει.... και ο εκάστοτε λαστιχάς σαν βάση γνώσεων σου δείχνει το σεμινάριο που πέρασε από την εταιρία που του δίνει το καλύτερο ποσοστό κέρδους. Μια φορά ένας ήθελε να μου δώσει λαστιχάκι 2 ετών και μου έλεγε όσο πιο παλιό τόσο πιο καλό.
Επιπρόσθετα ο συντελεστής γήρανσης όλων των ελαστομερών υλικών είναι δεδομένος και δεν επιδέχεται αμφισβήτησης. Όσο το αφήνουμε έστω και κάτω από ιδανικές συνθήκες σκληραίνει και αλλοιώνονται τα αρχικά χαρακτηριστικά του.
Δε γνωρίζω από ελαστικά, δε το έψαξα ποτέ διότι δε με ενδιαφέρει.Βάζω απλά
ένα ελαστικό και αν δε μου κάνει αλλάζω εταιρία έτσι απλά
Επίτρεψέ μου όμως να πω πως είσαι άδικος με τους επαγγελματίες του χώρου..
Και προσφορές υπάρχουν, και δεν είναι όλοι χαλιαρηδες..Ούτε κοιτάνε όλοι να σου πουλήσουν ότι έχουν στο ράφι, όπως επίσης δεν είναι απόλυτο το γεγονός ότι αν πέρασαν ένα σεμινάριο στην Χ εταιρία θα παίρνουν και καλύτερες τιμές από άλλες...
Αν θες ξαναδες το λίγο, αν πάλι όχι καλή καρδιά, δε πουλάω ελαστικά αλλά θίγεις τους σωστούς.
Φιλικά στα λέω με αφορμή τα λεγόμενα σου , μη μου παρεξηγηθείς.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Για την τιμη το καταλαβαινω να το κανουμε θεμα, γενικα στο εξωτερικο οτιδηποτε περσυνο βγαινει και σε προσφορα, εδω οχι.

Για το θεμα ασφαλειας ομως ο καθενας μπορει να βγαζει τις θεωριες του, αλλα ενα ελαστικο που δεν εχει μεινει καιρο σε ντανα ξαπλα ή που οταν ειναι στηριγμενο στην ειδικη θεση στο ραφι για πανω απο 2 μηνες ο εμπορος το περιστρεφει, δεν παθαινει τιποτα. Δε μιλαμε για λαστιχο 10ετιας, αλλα για 1-2 χρονια δεν θα παθει τιποτα. Ξαναλεω, ΝΑΙ, αν ειναι 1-2 ετων ειναι λογικοτατο να εχει και καλυτερη τιμη απο το φρεσκο (γιατι του εχουν μεινει λιγοτερα χρονια θεωρητικης ζωης) , αλλα οχι και οτι δεν ειναι εξισου ασφαλες...
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Δε γνωρίζω από ελαστικά, δε το έψαξα ποτέ διότι δε με ενδιαφέρει.Βάζω απλά
ένα ελαστικό και αν δε μου κάνει αλλάζω εταιρία έτσι απλά
Επίτρεψέ μου όμως να πω πως είσαι άδικος με τους επαγγελματίες του χώρου..
Και προσφορές υπάρχουν, και δεν είναι όλοι χαλιαρηδες..Ούτε κοιτάνε όλοι να σου πουλήσουν ότι έχουν στο ράφι, όπως επίσης δεν είναι απόλυτο το γεγονός ότι αν πέρασαν ένα σεμινάριο στην Χ εταιρία θα παίρνουν και καλύτερες τιμές από άλλες...
Αν θες ξαναδες το λίγο, αν πάλι όχι καλή καρδιά, δε πουλάω ελαστικά αλλά θίγεις τους σωστούς.
Φιλικά στα λέω με αφορμή τα λεγόμενα σου , μη μου παρεξηγηθείς.
Αδερφέ σύντροχε…. Προσωπικά δεν "παντρεύομαι" κανένα λαστιχά του χώρου γιατί λίγο - πολύ τους έφαγα στη μάμα, αρκετούς από αυτούς εδώ και παρα πολλά χρόνια. Σίγουρα δεν τους γνωρίζω όλους και δεν θέλω να τους βάλω στο ίδιο σακούλι. Μακάρι να υπάρχουν εκεί έξω καλοί και σοβαροί επαγγελματίες (όσο και η ύπαρξη ροπόκλειδου στο κατάστημα τους και δεν εννοώ την καστάνια αέρος και να ακολουθούν τις οδηγίες του εκάστοτε κατασκευαστή μότο), όμως αντίστοιχα θα πρέπει να βλέπουμε και τις αντιπροσωπείες. Είναι κρίκοι της ίδιας αλυσίδας. Το θέμα ράφι καταστήματος είναι αλληλένδετο με την αποθήκη της όποιας αντιπροσωπείας και κανείς δεν στοκάρει πλέον, εκτός πάρα πολύ λίγων και συγκεκριμένων τύπων που μπορεί να έχουν στο κατάστημα τους. Ειδικά τα τελευταία χρόνια ποτέ δεν βρήκα το επιθυμητό λάστιχο στο κατάστημα, πάντα μου το φέρνανε την επόμενη μέρα έχοντας κάνει "μάχη" για την ημερομηνία του ελαστικού.
Όσο για την γνώση τους, σίγουρα περιορίζεται σε σεμινάρια των εταιριών που συνεργάζονται και που είναι τόσο - όσο μην τρελαθούμε και για το τί ενημερώθηκαν εκεί.. Το θέμα τιμών και κέρδους είναι κάτι το οποίο χωρά πολλή συζήτηση και μια πολύ μικρή έρευνα στο διαδίκτυο στην Ευρώπη θα δείς τις εκεί τιμές...… με μια μικρή προσοχή εξω συνήθως την τοποθέτηση την χρεώνουν ξεχωριστά.
Μέχρι τώρα δεν έχω βρει κανένα χημικό μηχανικό σε αυτά τα καταστήματα, όπως αυτός που γνωρίζω και που έφαγε στην ξενιτιά 40+ χρόνια σε μεγάλο κατασκευαστή ελαστικών. Φυσικά και δεν είναι απαραίτητο να έχουν σπουδάσει κάτι τέτοιο αλλά δεν μπορώ να ανεχτώ να μου λένε "μπουρδολογίες" με μοναδική βάση το τί τους είπαν οι εταιρίες που συνεργάζονται. Τουλάχιστον ας μη μιλάνε και να αφήνουν τον πελάτη να πάρει αυτό που θέλει όπως το θέλει χωρίς να του σπάνε τα νεύρα.
Δεν παρεξηγήθηκα καθόλου με τα λεγόμενα σου, είσαι κύριος. Απλά την αλήθεια λέω και ας είναι πικρή.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Σε αλλες χωρες η καμπανια ειχε πιο adve φρουτα!

Έχεις πάει εξωτερικό και το έχει δεί σε κατάστημα ή το μάζεψες από το διαδίκτυο?
Γιατί μπορώ να πώ ότι δεν έχω δεί κάτι σχετικό με τα ματάκια μου εκεί στα ξένα.
Πάντως κράτα λίγα "μπόσικα" για την κάθε εταιρία χωρίς να εξαιρώ καμία.
Αν μου βρείς μια που έκανε καμπάνια διαφημίζοντας τα ελαστικά της με καθημερινούς οδηγούς και όχι στημένες διακοπές δημοσιογράφων - περιοδικών και youtuber να μου το πείς και μένα.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Για την τιμη το καταλαβαινω να το κανουμε θεμα, γενικα στο εξωτερικο οτιδηποτε περσυνο βγαινει και σε προσφορα, εδω οχι.

Για το θεμα ασφαλειας ομως ο καθενας μπορει να βγαζει τις θεωριες του, αλλα ενα ελαστικο που δεν εχει μεινει καιρο σε ντανα ξαπλα ή που οταν ειναι στηριγμενο στην ειδικη θεση στο ραφι για πανω απο 2 μηνες ο εμπορος το περιστρεφει, δεν παθαινει τιποτα. Δε μιλαμε για λαστιχο 10ετιας, αλλα για 1-2 χρονια δεν θα παθει τιποτα. Ξαναλεω, ΝΑΙ, αν ειναι 1-2 ετων ειναι λογικοτατο να εχει και καλυτερη τιμη απο το φρεσκο (γιατι του εχουν μεινει λιγοτερα χρονια θεωρητικης ζωης) , αλλα οχι και οτι δεν ειναι εξισου ασφαλες...
Εμ να που συμφωνούμε με το θέμα κόστους. Όσο για το τι κάνει ο κάθε έμπορος και εισαγωγέας άστο καλύτερα να έχεις πολλές επιφυλάξεις. Να ξέραμε πόσες μάντρες αποθηκών ελαστικών τα έχουν ντανιαζμένα κάτω από λαμαρίνες υποστέγων σε ελεύθερο χώρο ???
Πάντος το τι είναι ασφαλές και σε ποιο βαθμό εξαρτάτε όπως είπες από το πόσο και με ποιες προδιαγραφές έμεινε στο ράφι. Από τι στιγμή που ένας ή περισσότεροι παράγοντες υπησέρχονται μέσα τόσο πέφτει και η απόδοση = ασφάλεια του ελαστικού. Για αυτό και εις γνώση τους στο εξωτερικό πουλιούνται φθηνότερα και ο πελάτης εις γνώση του το αγοράζει φθηνότερα.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Αν μου βρείς μια που έκανε καμπάνια διαφημίζοντας τα ελαστικά της με καθημερινούς οδηγούς και όχι στημένες διακοπές δημοσιογράφων - περιοδικών και youtuber να μου το πείς και μένα.
:crs: Έτσι είναι ακριβώς !!!!
 
Reactions: Gus

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Δε γνωρίζω από ελαστικά, δε το έψαξα ποτέ διότι δε με ενδιαφέρει.Βάζω απλά
ένα ελαστικό και αν δε μου κάνει αλλάζω εταιρία έτσι απλά
Πάντως καλό θα είναι να σε ενδιαφέρει γιατί αυτό είναι το μοναδικό πράγμα που σε φέρνει σε επαφή με την όποια άσφαλτο.
Πάντως όσο πιο απαιτητικοί γίνουμε ως καταναλωτές τόσο και τα καταστήματα - εισαγωγείς θα προσαρμόζονται και δεν θα βασίζονται σε καταναλωτές πρόβατα που θα ξεπουλάνε όπως και ότι θέλουν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για να καταλάβω... Διαφωνείς με ελαστικά ενός χρόνου και πίσω??
Ή ότι δεν υπάρχουν προσφορές για αυτά τα ελαστικά?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Έχεις πάει εξωτερικό και το έχει δεί σε κατάστημα ή το μάζεψες από το διαδίκτυο?
Oχι μωρε, απλα εχω φαει πανω απο τη μιση ενηλικη ζωη μου εκτος Ελλαδας... Η αληθεια ειναι ομως οτι δεν το ειδα ποτε στην Αγγλια, την Ιταλια, το Ντουμπαι, το Ομαν, το Καταρ, το Αμπου Νταμπι οπου εζησα. Υποθετω οτι ο κυριος λογος ειναι οτι εκει οι ανθρωποι δεν παιρνουν μαζι τους κατοχους PhD για να βαλουν λαστιχα. Ξερουν οτι και περσινο να ειναι το λαστιχο μια χαρα θα αντεξει τα επομενα 2 χρονια μεχρι να φθαρει το πελμα του και να θελει αλλαγη, οχι σαν κι εδω που τα κραταμε μεχρι να "πιασουν οι καλες βροχες".

Και για την ιστορια, η καμπανια της Μισλεν δεν εχει μονο σκοπο να σε πεισει να βαλεις παλαιοτερου DOT λαστιχα, αλλα επισης να σε βαλει να σκεφτεις οτι δεν χρειαζεται να αλλαξεις πλεον λαστιχα στα 2 ή 3 χρονια εαν δεν εχουν φαγωθει/φθαρει/παθει ζημιες, να τα κρατησεις παραπανω, δηλαδη στην ουσια σου λενε "μην ερθεις να μας δινεις λεφτα καθε χρονο αδικα, ελα οταν πραγματικα χρειαζεσαι λαστιχα".

Αν μου βρείς μια που έκανε καμπάνια διαφημίζοντας τα ελαστικά της με καθημερινούς οδηγούς και όχι στημένες διακοπές δημοσιογράφων - περιοδικών και youtuber να μου το πείς και μένα.
Το θεμα λαστιχα κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι το δευτερο πιο ακυρο θεμα για ιντερνετικους τσακωμους μετα το θεμα λαδια, πολυ απλα γιατι ειναι τελειως μα τελειως υποκειμενικο θεμα και βασιζεται στις απαιτησεις, τη χρηση, τη μηχανη, το φορτιο, την οδηγηση αλλα και τις γνωσεις που εχει ο καθενας στο αντικειμενο. Το να βασιστω δε σε διαφημιστικη καμπανια μπλογκερ/δημοσιογραφων/ανεξαρτητων σχολιαστων για να διαλεξω λαστιχο το θεωρω εξισου αστοχο με το να αγορασω ρουχα βασιζομενος σε πασαρελα οικου μοδας...

Στο ΣουπερΤενεκε παντως εχω λαστιχα Μιτας DOT 14 και κρατανε μια χαρα γιατι εχουν ακομη πολυ πελμα, χωρις σκισιματα και καρουμπαλα. Ουτε κουνανε, ουτε γλυστρανε. Αντιθετως το πρωτο μπροστινο Pirelli Scorpion Rally STR που εβαλα στο ΚΤΜ Φεβρουαριο του '18, με DOT 0518 (δλδ φρεσκαδουρα, ημερων) κουναγε σαν κουδουνιστρα, παρ΄ολο που ηταν ολοκαινουριο, και φυσικα απαιτησα απο το λαστιχαδικο να μου το αλλαξει με αλλο επιτοπου.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Oχι μωρε, απλα εχω φαει πανω απο τη μιση ενηλικη ζωη μου εκτος Ελλαδας... Η αληθεια ειναι ομως οτι δεν το ειδα ποτε στην Αγγλια, την Ιταλια, το Ντουμπαι, το Ομαν, το Καταρ, το Αμπου Νταμπι οπου εζησα. Υποθετω οτι ο κυριος λογος ειναι οτι εκει οι ανθρωποι δεν παιρνουν μαζι τους κατοχους PhD για να βαλουν λαστιχα. Ξερουν οτι και περσινο να ειναι το λαστιχο μια χαρα θα αντεξει τα επομενα 2 χρονια μεχρι να φθαρει το πελμα του και να θελει αλλαγη, οχι σαν κι εδω που τα κραταμε μεχρι να "πιασουν οι καλες βροχες".

Και για την ιστορια, η καμπανια της Μισλεν δεν εχει μονο σκοπο να σε πεισει να βαλεις παλαιοτερου DOT λαστιχα, αλλα επισης να σε βαλει να σκεφτεις οτι δεν χρειαζεται να αλλαξεις πλεον λαστιχα στα 2 ή 3 χρονια εαν δεν εχουν φαγωθει/φθαρει/παθει ζημιες, να τα κρατησεις παραπανω, δηλαδη στην ουσια σου λενε "μην ερθεις να μας δινεις λεφτα καθε χρονο αδικα, ελα οταν πραγματικα χρειαζεσαι λαστιχα".



Το θεμα λαστιχα κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι το δευτερο πιο ακυρο θεμα για ιντερνετικους τσακωμους μετα το θεμα λαδια, πολυ απλα γιατι ειναι τελειως μα τελειως υποκειμενικο θεμα και βασιζεται στις απαιτησεις, τη χρηση, τη μηχανη, το φορτιο, την οδηγηση αλλα και τις γνωσεις που εχει ο καθενας στο αντικειμενο. Το να βασιστω δε σε διαφημιστικη καμπανια μπλογκερ/δημοσιογραφων/ανεξαρτητων σχολιαστων για να διαλεξω λαστιχο το θεωρω εξισου αστοχο με το να αγορασω ρουχα βασιζομενος σε πασαρελα οικου μοδας...

Στο ΣουπερΤενεκε παντως εχω λαστιχα Μιτας DOT 14 και κρατανε μια χαρα γιατι εχουν ακομη πολυ πελμα, χωρις σκισιματα και καρουμπαλα. Ουτε κουνανε, ουτε γλυστρανε. Αντιθετως το πρωτο μπροστινο Pirelli Scorpion Rally STR που εβαλα στο ΚΤΜ Φεβρουαριο του '18, με DOT 0518 (δλδ φρεσκαδουρα, ημερων) κουναγε σαν κουδουνιστρα, παρ΄ολο που ηταν ολοκαινουριο, και φυσικα απαιτησα απο το λαστιχαδικο να μου το αλλαξει με αλλο επιτοπου.
Αν και υπάρχει μια προσωπική πινελιά ειρωνείας το προσπερνώ. Προσωπικά βασίζομαι στη γνώμη των ειδικών και όχι των δήθεν ειδικών.. Ε δεν τσακωθήκαμε κιόλας και δεν έχω και καμία διάθεση για να μπλέξω σε τέτοιου είδους διαδικασία, απλά ο καθένας έχει διαφορετική βάση σκεπτικού. Το ότι και εγώ κάποτε κράτησα σε ένα δεύτερο μηχανάκι λάστιχα πάνω του που είχαν κλείσει 6ετία δεν τα έκανε και τα πιο ασφαλή. Αλλά όπως το βλέπει ο καθένας, "περι ορέξεως κολοκυθόπιτα".
Αλλά ρε αδερφέ μη μου πείς ότι οι "καμηλιέρηδες" της Φουτζέιρα, Τζαλάλα και αμπού ντάμπι και όχι μόνο που τυγχάνει να τους ξέρω και εγώ γνωρίζουν ή απαιτούν τι θα τους βάλουν...Φύκια χρυσά να είναι και να είναι πολύ ακριβά... έτσι πολλοί από αυτούς αντιλαμβάνονται το καλό. Φαίνεται κάναμε διαφορετικές παρέες εκεί κάτω...
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Πάντως καλό θα είναι να σε ενδιαφέρει γιατί αυτό είναι το μοναδικό πράγμα που σε φέρνει σε επαφή με την όποια άσφαλτο.
Πάντως όσο πιο απαιτητικοί γίνουμε ως καταναλωτές τόσο και τα καταστήματα - εισαγωγείς θα προσαρμόζονται και δεν θα βασίζονται σε καταναλωτές πρόβατα που θα ξεπουλάνε όπως και ότι θέλουν.
Το θέμα βέβαια είναι να ξέρουμε τι καβαλαμε, και να ξέρουμε τι κάνει το μηχανάκι που χουμε βάλει ανάμεσα στα πόδια μας,και να μπορούμε να αξιολογήσουμε ένα ελαστικό βάσει εμπειρίας και όχι ντοτ
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Το θέμα βέβαια είναι να ξέρουμε τι καβαλαμε, και να ξέρουμε τι κάνει το μηχανάκι που χουμε βάλει ανάμεσα στα πόδια μας,και να μπορούμε να αξιολογήσουμε ένα ελαστικό βάσει εμπειρίας και όχι ντοτ
Φίλε μου έτσι όπως μου τα λές ότι πρώτα το βάζεις... ότι να είναι..... και στη συνέχεια αμα δεν σου αρέσει το αλλάζεις..!! δλδ…. πιο απλουστευμένα πρώτα θα φάς την "σούπα" και μέτα θα αλλάξεις άποψη αν την έχεις βγάλει αλώβητος.
Πάντως εδώ κάνουμε κουβέντα για το ελαστικό και όχι για την οδηγική εμπειρία του καθένα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Oσο ειρωνεια ειχε και το εαν εχω παει εξωτερικo.

Oκ, αφηνω τους "καμηλιερηδες" και το τεραστιο ποσοστο δυτικων expats που μενουν εκει κατω, και σου λεω να κανεις μια απλη αναζητηση στα αγγλικα για το εαν ψαχνει ο κοσμος το DOT των ελαστικων πριν αγορασει , και μετα μια ιδια στα ελληνικα, και να μου πεις τι βρηκες.


Το θέμα βέβαια είναι να ξέρουμε τι καβαλαμε, και να ξέρουμε τι κάνει το μηχανάκι που χουμε βάλει ανάμεσα στα πόδια μας,και να μπορούμε να αξιολογήσουμε ένα ελαστικό βάσει εμπειρίας και όχι ντοτ
Αυτο ακριβως και τιποτε αλλο.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Oσο ειρωνεια ειχε και το εαν εχω παει εξωτερικo.

Oκ, αφηνω τους "καμηλιερηδες" και το τεραστιο ποσοστο δυτικων expats που μενουν εκει κατω, και σου λεω να κανεις μια απλη αναζητηση στα αγγλικα για το εαν ψαχνει ο κοσμος το DOT των ελαστικων πριν αγορασει , και μετα μια ιδια στα ελληνικα, και να μου πεις τι βρηκες.



Αυτο ακριβως και τιποτε αλλο.
Αμ δεν ήταν καθόλου ειρωνικό, λάθος κατάλαβες πργματικά. Μου πετάς της ίδια διαφήμιση στα αγγλικά... τι περιμένεις να σε ρωτήσω? Που την βρήκες?
Όσο για το DOT, αν περιμένεις να πάρεις σοβαρή και αξιόπιστη γνώση σχετικά με αυτό το θέμα μέσα από το ίντερνετ είναι σαν να θέλεις να πετάξεις F16 αφού έπαιξες στο PS4...3 και δεν ξέρω τι άλλο.
Είχα την τύχη να πέσω σε έναν ειδικό που μου είπε 5 πράματα και αυτά υιοθετώ. Υποθέτω ότι αν πονάει το δόντι σου πάς στον ειδικό - οδοντίατρο και όχι σε αλουμηνά (μην το πάρεις προσβλητικά χαριτολογώ).
Εκτιμώ από μεριά μου ότι το κάλυψα το θέμα και τέλος.
Καλούς δρόμους και πάντα όρθιοι.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Φίλε μου έτσι όπως μου τα λές ότι πρώτα το βάζεις... ότι να είναι..... και στη συνέχεια αμα δεν σου αρέσει το αλλάζεις..!! δλδ…. πιο απλουστευμένα πρώτα θα φάς την "σούπα" και μέτα θα αλλάξεις άποψη αν την έχεις βγάλει αλώβητος.
Πάντως εδώ κάνουμε κουβέντα για το ελαστικό και όχι για την οδηγική εμπειρία του καθένα.
Μάλλον δεν έγινα κατανοητός..
Οκ
Λοιπόν
Είπα ότι δεν ασχολούμαι διότι δε με ενδιαφέρει, οκ;
Όσο για το ντοτ του ελαστικού έχω βάλει pr3 τριετίας και το μπιφερ πήγαινε τραίνο παντού!!παντού όμως..
Δε μου το πάσαρε ο λαστιχας, μου είπε τι και πώς και το έβαλα σε πολύ καλή τιμή εννοείται ( εδώ έρχεται να δέσει το περί προσφορων)
Όσο για το αν μου αρέσει ένα ελαστικό, αυτό έχει να κάνει με την κουλαμαρα μου και όχι με το ντοτ...
Έβαλα και αλλά φρέσκα κατά καιρούς, σε αλλά μηχανάκια,από κατόχους που σκιζανε τα ιμάτιά τους για την απόδοση του....
Δε ξανά ακούω κανέναν εδώ και χρόνια..
Βάζω, δοκιμάζω, και αν μου κάνει,υγεία να έχουμε και με το καλό το επόμενο πάλι ίδιο μάλλον.....
 
Top Bottom