Δλδ;;

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Για να καταλάβω... Διαφωνείς με ελαστικά ενός χρόνου και πίσω??
Ή ότι δεν υπάρχουν προσφορές για αυτά τα ελαστικά?
Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.
Δεν έχω διαφωνία με τα λάστιχα ενός ή περισσότερων χρόνων πίσω. Απλά είμαι κατά το να προσπαθεί ένας λαστιχάς να σου πουλήσει λάστιχο 2 ετίας παράδειγμα για καλύτερο από αυτό του 6μηνου. Εις γνώση μου μπορώ να πάρω το όποιο παλαιότερο λάστιχο φτάνει να είναι στην κατάλληλη τιμή έχοντας γνώση το τι σημαίνει αυτό όμως και όχι το πως θέλει να μου το πουλήσει ο λαστιχάς. Νομίζω έγινα κατανοητός τώρα περισσότερο. Εστιάζω στο συνειδητοποιημένος αγοραστής και όχι πρόβατο.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αμ δεν ήταν καθόλου ειρωνικό, λάθος κατάλαβες πργματικά. Μου πετάς της ίδια διαφήμιση στα αγγλικά... τι περιμένεις να σε ρωτήσω? Που την βρήκες?
Όσο για το DOT, αν περιμένεις να πάρεις σοβαρή και αξιόπιστη γνώση σχετικά με αυτό το θέμα μέσα από το ίντερνετ είναι σαν να θέλεις να πετάξεις Φ16 αφού έπαιξες στο PS4...3 και δεν ξέρω τι άλλο.
Είχα την τύχη να πέσω σε έναν ειδικό που μου είπε 5 πράματα και αυτά υιοθετώ. Υποθέτω ότι αν πονάει το δόντι σου πάς στον ειδικό - οδοντίατρο και όχι σε αλουμηνά (μην το πάρεις προσβλητικά χαριτολογώ).
Εκτιμώ από μεριά μου ότι το κάλυψα το θέμα και τέλος.
Καλούς δρόμους και πάντα όρθιοι.
Oυτε θιγομαι ουτε αμυνομαι ουτε τιποτε, αυτο σου λεω, κουβεντα κανουμε.
Καλως ή κακως ειμαι της αποψης οτι δε θα με βοηθησει κανενας χημικος μηχανικος που δεν ξερει τι θα πει πχ "λαστιχο 50-50 για να βγαλει το ΚΤΜ το τροφφυ και εθνικη", ουτε μηχανολογος που δεν ξερει απο ποια μερια κρατανε το κατσαβιδι. Ξερω ομως οτι η καθε εταιρια ελαστικων, που εχει disclaimers και τεραστια warnings πανω στα πλαινα των ελαστικων της αλλα και στις ιστοσελιδες της για πχ το μεγιστο φορτιο (για το οποιο κανενας δε δινει σημασια και φορτωνει δικαβαλο και 5βαλιτσο το εκαστοτε μηχανακι και βγαινει εθνικη με 140 ζμπουτσατ, αρκει το DOT να ειναι οκ) δεν θα εκανε την τεραστια γκαφα να βγει και να πει "βαλτε παλιο DOT δεν θα παθετε τιποτα" και να ρισκαρει εκατομμυρια σε μηνυσεις απο ατυχηματα. Ξερω επισης οτι οι περισσοτεροι που πανε και τσακωνονται για το παλιο DOT πανε και βαζουνε ελαστικα με δεικτη V ή Ζ σε μηχανακια 60 ιππων ή τσεκαρουν τις πιεσεις των ελαστικων μια φορα το τριμηνο και αυτο με κλωτσιμα με το ποδι.

Τεσπα, το θεμα της αναζητησης που σου προτεινα να κανεις δεν ειναι για να βρεις "ιντερνετικες" απαντησεις πανω στο θεμα απο Αγγλια ή ΗΠΑ. Το θεμα ειναι ακριβως το οτι δε θα βρεις καθολου απαντησεις και ποσταρισματα πανω στο θεμα απο κανενα φορουμ εξωτερικου! Στα ελληνικα μετρησα 10 αποτελεσματα τυπου "το DOT ειναι περσινο να το παρω?" μονο στην 1η σελιδα. Μονο εδω και σε κανα-δυο αλλες χωρες στον κοσμο λοιπον εχουμε την θεωρια συνωμοσιας οτι οι εταιριες ελαστικων πανε να μας σκοτωσουν με ελαστικα DOT 1-2 ετων πριν.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Το θεμα λαστιχα κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι το δευτερο πιο ακυρο θεμα για ιντερνετικους τσακωμους μετα το θεμα λαδια,
100% φιλε
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Τεσπα, το θεμα της αναζητησης που σου προτεινα να κανεις δεν ειναι για να βρεις "ιντερνετικες" απαντησεις πανω στο θεμα απο Αγγλια ή ΗΠΑ. Το θεμα ειναι ακριβως το οτι δε θα βρεις καθολου απαντησεις και ποσταρισματα πανω στο θεμα απο κανενα φορουμ εξωτερικου! Στα ελληνικα μετρησα 10 αποτελεσματα τυπου "το DOT ειναι περσινο να το παρω?" μονο στην 1η σελιδα. Μονο εδω και σε κανα-δυο αλλες χωρες στον κοσμο λοιπον εχουμε την θεωρια συνωμοσιας οτι οι εταιριες ελαστικων πανε να μας σκοτωσουν με ελαστικα DOT 1-2 ετων πριν.
Ναι γιατί κει πέρα δεν έχει λαμόγια "επαγγελματίες" όπως εδώ. Έχει προστασία καταναλωτή
Δω χάμου όταν τη φας στο γκω...Λ..ο 3 4 6 8 219 φορές αρχίζεις και δεν πιστεύεις κανέναν.

-Εγώ πάντως DUNLOP ΠΟΤΕ ΠΧΙΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΟΥΤΕ ΤΖΑΜΠΑ-


Πάγε για λάδγια τώρα...
:ha

υγ
Την άποψη για την εν λόγο εταιρεία δεν έχω κανένα πρόβλημα να την υπογράψω και επώνυμα.
 
Reactions: Gus

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ναι γιατί κει πέρα δεν έχει λαμόγια "επαγγελματίες" όπως εδώ. Έχει προστασία καταναλωτή
Δω χάμου όταν τη φας στο γκω...Λ..ο 3 4 6 8 219 φορές αρχίζεις και δεν πιστεύεις κανέναν.

-Εγώ πάντως DUNLOP ΠΟΤΕ ΠΧΙΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΟΥΤΕ ΤΖΑΜΠΑ-


Πάγε για λάδγια τώρα...
:ha

υγ
Την άποψη για την εν λόγο εταιρεία δεν έχω κανένα πρόβλημα να την υπογράψω και επώνυμα.
Λες ε? Γκουγκλαρε "oil change scam" και θα δεις ποσα λαμογια δεν υπαρχουν σε Αγγλια και ΗΠΑ που λενε οτι εκαναν την ταδε επισκευη/αλλαγη/σερβις και σου παιρνουν τα λεφτα χωρις να εχουν κανει τιποτα.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Λες ε? Γκουγκλαρε "oil change scam" και θα δεις ποσα λαμογια δεν υπαρχουν σε Αγγλια και ΗΠΑ που λενε οτι εκαναν την ταδε επισκευη/αλλαγη/σερβις και σου παιρνουν τα λεφτα χωρις να εχουν κανει τιποτα.
Δεν νομίζω ότι η Ντάνλοπ Αγγλίας θα πούλαγε στραβοχυμένο λάστιχο και μετά θα έκανε τον Κινέζο.
Οπότε...
Ναι λέω
(άσε που εκεί τους πιάνο7υν κι όλας για αυτό διαβάζεις, εν΄ώ ε΄δω άντε ν ακούσεις μισόλογα)
 
Reactions: Gus

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δεν νομίζω ότι η Ντάνλοπ Αγγλίας θα πούλαγε στραβοχυμένο λάστιχο και μετά θα έκανε τον Κινέζο.
Οπότε...
Ναι λέω
Δεν καταλαβες, λεω απατεωνες υπαρχουν παντου. Αλλο το στραβοχυμενο λαστιχο ομως και αλλο το περσινο DOT. Το ενα εχει ζημια το αλλο οχι.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Δεν καταλαβες, λεω απατεωνες υπαρχουν παντου. Αλλο το στραβοχυμενο λαστιχο ομως και αλλο το περσινο DOT. Το ενα εχει ζημια το αλλο οχι.
Δεν έχεις άδικο αλλά αυτό που λέω είναι ότι όποιος καεί απ το χυλό
φυσάει και το γιαούρτι.
Στην Ελλάδα δεν πιστεύουν κανέναν για αυτό το λόγο.
Οι άνθρωποι είναι δικαίως καχύποπτοι.
 
Reactions: Gus

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Οι άνθρωποι, γενικά, έχουν την τάση να πιστεύουν ότι όλοι γύρω τους σκέφτονται σαν τους ίδιους.


εδιτ για να γλιτώσουμε τις παρεξηγήσεις...

Και επί του θέματος, έχω κρατήσει διόλου σωστά αποθηκευμένο πίσω λάστιχο για έξι χρόνια, και μιά χαρούλα την έκανε την δουλειά του, παρά τα 125 άλογα που το ταλαιπωρούσαν. Σίγουρα αν το παρατήσεις στον ήλιο και την βροχή θα σαπίσει, αλλά έστω σε κλειστό χώρο δεν παθαίνει κάτι. Εννοείται εντελώς προσωπικό πείραμα, το οποίο δεν προτείνω σε κανέναν να επαναλάβει. Δεν έχω κοιτάξει ποτέ ημερομηνία παραγωγής και δεν έχω βάλει ποτέ στραβό ντάνλοπ, ίσα ίσα που τα roadsmart 1 και 2 ήταν από τα, αν όχι τα, καλύτερα λάστιχα που θυμάμαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Όσες φορές έχω βάλει λάστιχα σε όχημα μου τα τελευταία 21 χρόνια που έχω δίπλωμα, δεν ψώνισα ποτέ με βάση το dot. Το κοιτούσα την ώρα της τοποθέτησης από περιέργεια και πάντα ήταν 6-9 μηνών.
Η πραγματική γήρανση ξεκινάει από την στιγμή που θα δει το ελαστικό το φως του ηλιου και θα πατήσει άσφαλτο. Εννοείται ότι ένα ελαστικό 10 ετών στην αποθήκη δεν είναι ίδιο με ένα φρέσκο, αλλά μην λεμε ότι 2-3 ετών έχει πρόβλημα. Όλα στο μυαλό είναι. Εκτός αν πιστεύουμε ότι μια εταιρεία σαν την Michelin θα ρισκάρει μαζικές μηνύσεις για να κάνει διαφημιση

Και επειδή τα ελαστικά μου τα βάζω σε συγκεκριμένο μεγάλο κατάστημα με τεράστια υπόγεια αποθήκη με τεράστιο στοκ (ότι του ζητούσα το ειχε άμεσα διαθεσιμο) ξέρω ότι τα αποθηκεύει σε σωστές συνθήκες μακριά από το φως του ήλιου και την ζέστη.



Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εμένα πέρα απο το επιστημονικό κομμάτι ποιός μπορεί να με πείσει πως τα λάστιχα στην Ελλάδα με τους μηδενικούς ελέγχους και τους επαγγελματίες που οι μισοί ήταν πριν μανάβηδες έχουν αποθηκευτεί σωστά??

Σε πολλές προσπαθειες επικοινωνίας μου με επαγγελματίες έχω διαπιστώσει τεράστιο κενό γνώσεων και οι περισσότεροι έχουν βρεθεί εκεί για το μεροκαμματο χωρίς κανένα ενδιαφέρον στο αντικείμενο.

Ενδεικτικά αναφέρω πρόσφατη κουβέντα μου με υπάλληλο σε μεγάλο εισαγωγέα ειδών μοτοσυκλέτας για κράνος που του λέω θέλω κράνος τουριστικό και μου λέει τί εννοείς όλα ίδια είναι το υλικό κατασκευής αλλάζει. Δηλαδή ένα NXR SHOEI και ενα GT air είναι το ίδιο πράγμα, δεν είχαν τί να κάνουν οι εταιρείες και αλλάζουν λόγο τα σχήματα και τα ονόματα και πουλάνε το ίδιο πράγμα. Η μάρκα είναι τυχαία, δεν έχει σχέση με το συμβάν.

Να μην πω για τεχνικούς μοτοσυκλετών που με αυτά που ακούς μπορεί να πάθεις και πρόωρη τριχόπτωση.

Συνεπώς επειδή στην αγορά (και όχι στις εταιρείες και τα R&D τους) δεν έχω καμία εμπιστοσύνη πάντα θα ψωνίζω λάστιχα με DOT Μεχρι ενός έτους για να είμαι σίγουρος πως θα είναι σωστά και δεν έχουν περάσει καμιά διετία σε καμία αυλή στον ήλιο.

Και εφόσον έχει πέλμα το λάστιχο και εγώ φυλάω τη μηχανή σε κλειστό χωρο χωρίς να τη βλέπει ο ήλιος αν δεν γράψω τα χλμ έχω εμπιστοσύνη στο λάστιχο και για 3 χρόνια και ίσως και για 4 αν χρειαστεί αν και δεν έχει χρειαστεί.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Όσες φορές διαβάζω ότι στην Ελλάδα οι επαγγελματίες είναι λαμόγια χαμογελάω....
Ερώτηξις: Οι πελάτες στην Ελλάδα είναι λαμόγια; Ή μήπως ο πελάτης έχει πάντα δίκιο;

Στην Ελλάδα λοιπόν ο λαστιχάς κοιτάει να βγάλει το κέρδος του από την πώληση του ελαστικού και αν ζητήσει και 5 ευρώ για την τοποθέτηση του κάθε ελαστικού στραβώνουμε... Εννοείται πως η τιμή του ελαστικού στο βουλκανιζατέρ της γειτονιάς μας πρέπει να είναι πιο καλή από το amazon,de (το αναφέρω γιατί πρόσφατα διάβαζα κριτικές για πώληση ελαστικών με ημερομηνίες διετίας στο amazon Γερμανίας).

Στη Γερμανία λοιπόν που θα σου πάρει 10-15 ευρώ χαλαρά για τη τοποθέτηση κάθε ελαστικού έχει πολλούς λόγους να σου βάλει φρέσκο πράγμα, να απαιτήσει από την εταιρεία να του στέλνουν φρέσκο πράγμα, γιατί πληρώνεται ΚΑΙ για τη δουλειά του που εκτός από πώληση ελαστικών είναι ΚΑΙ τοποθέτηση ελαστικών.

Εδώ στην Ελλάδα οι πελάτες θέλουμ(Ε) να πληρώνουμε Ελληνικά αλλά να έχουμε σέρβις Ευρωπαϊκό.

Απλά... δεν γίνεται!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
πρόσφατα διάβαζα κριτικές για πώληση ελαστικών με ημερομηνίες διετίας στο amazon Γερμανίας
Και τι λεγανε αυτες οι κριτικες?
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Και τι λεγανε αυτες οι κριτικες?
Έπεφτε ξύλο, αρνητικές στο φουλ, όχι για την απόδοση του ελαστικού αλλά για το γεγονός ότι αγοράσαν πολύ φθηνά μεν αλλά "παλιά" ελαστικά χωρίς ενημέρωση δε...


edit: Για κάποιον λόγο δεν το "φέρνει" στο Link, γράφει όμως:
"Ich habe die Reifen in der 8.KW 2019 bestellt. Die DOT der Reifen verweist auf die 15. KW 2017 als Produktionswoche.
So alte Reifen kann man eigentlich nicht mehr für den original Preis verkaufen. Ich bin mir noch nicht sicher, ob ich die Reifen nicht zurückschicken soll."

Λαμόγια έχουμε όμως μόνο στην Ελλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Προφανως γκρινια γιατι παρ'ολη τη χαμηλη τιμη δεν εγραφε ο πωλητης οτι ειναι 2 ετων ελαστικα.

Εγω απο την αλλη διαβαζα στο advrider και στο HUBB κοσμο να τρεχει να ψωνισει ο,τι παλιο στοκ απο Μιτας Ε07 ειχε ξεμεινει απο ebay και amazon γιατι το νεο Ε07+ βγαζει τα μισα χιλιομετρα...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το θέμα είναι πως δεν έχουμε το μοναδικό προνόμιο να είμαστε πονηροί μόνο εμείς οι Έλληνες, είτε είμαστε επαγγελματίες είτε πελάτες.
Ας γίνουμε καλύτεροι εμείς -ο καθένας ξεχωριστά- και τα λαμόγια θα περιοριστούν και στην Ελλάδα και στην Ευρώπη.
Για να μη το γυρίσω τούμπα και σας βάλλω να θυμηθείτε όλοι σας ιστορίες για το πόσο πραγματικά υπέροχος λαός είμαστε.
Έχουμε και κουσούρια και λοιπόν; και τι έγινε; Η ζυγαριά τι λέει;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Όντως αλλά είχαν λόγο να το κάνουν αυτό με το 07 :)

Βασικά, λάστιχο με "περίεργο χρώμα" και βρώμικο δεν έχω δει ποτέ, άρα καμένο από ήλιο και αποθηκευμένο έξω δεν παίζει σε μαγαζιά που έχω πάει στην Αθήνα τουλάχιστον.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Eγω επιμενω οτι να το παρεις 2 ετων ελαστικο το μονο κολλημα που εχει ειναι στην τιμη, που φυσικα θα πρεπει να ειναι χαμηλοτερη. Οχι επειδη ενα παλιοτερο ελαστικο ειναι λιγοτερο ασφαλες -αυτο εαν ισχυε καμια εκπτωση δεν θα το ισοσταθμιζε- αλλα επειδη οπως και να εχει η πωληση παλαιου στοκ βολευει τον εμπορο, αρα θα επρεπε να βολεψει κι εσενα που κανεις την επιλογη.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ πάντως δεν αναφέρθηκα στο θέμα λαμογιάς αλλά στο θέμα άγνοιας και κακού επαγγελματισμού.

Ας πάμε λοιπόν να ρωτήσουμε 10 λαστιχάδες να κουβεντιάσουμε πάνω στο θέμα του σκελετού του ελαστικού, πόσα διαφορετικά είδη σκελετών υπάρχουν πώς επηρεάζουν την απόδοση και την θερμοκρασία του ελαστικού, ποιά υλικά χρησιμοποιόντα, μετά να πάμε στη γόμα, μα μιλήσουμε για πυρίτιο, καουτσούκ, νάυλον, να μιλήσουμε για τις ζώνες του ελαστικού και πώς κάθε κατασκευαστής προσεγγίζει τις διπλές ή τριπλές γόμες, σε τί επίπεδο κάλυψης τις έχει σε κάθε ελαστικό, τι δοκιμές έχουν γίνει για κάθε λάστιχο απο ανεξάρτητους φορείς και τί αποτελέσματα έφεραν, πώς επηρεάζεται η απόδοση κάθε ελαστικού με κάθε τύπο μοτοσυκλέτας κλπ.

Μηδέν στο πηλίκο είναι η απάντηση, 2-3 γνώστες έχει ο χώρος και οι υπόλοιποι είναι εμπόροι που θα σου πουλήσουν απλά το λάστιχο που παίρνουν μεγαλύτερη προμήθεια και την εταιρεία που πλήρωσε τη ταμπέλα.

Και στη συνέχεια στην τοποθέτηση, ποιός απο αυτούς θα κοιτάξει τα manual του κάθε κατασκευαστή, να σφίξει στις ροπές που πρέπει τη κάθε βίδα κλπ κλπ κλπ.

Εμείς σαν αγοραστες πώς μπορούμε να είμαστε λαμόγια??Μπαίνουμε σε ένα μαγαζί και ζητάμε μια τιμή με την τοποθέτηση και ο έμπορος μας δίνει την προσφορά του. Αν μας αρέσει τον προτιμούμε, πώς μπορούμε εμείς να πράξουμε ως λαμόγια σε μια τέτοια συναλλαγή??

Εκτός αν πρέπει να του προτείνουμε 30€ παραπάνω στην τιμή που θα μας πει για να χρηματοδοτήσουμε την όρεξη του για μόρφωση πάνω στο αντικείμενο του ή να εξαγοράσουμε το ενδιαφέρον και την προσοχή του!
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Εστιάζω στο συνειδητοποιημένος αγοραστής και όχι πρόβατο.
Ποιος είναι ο πελάτης που ξέρει τι ζητάει, και ποιος αυτός που είναι πρόβατο;;;ο εξυπνάκιας που τα ξέρει όλα που ανήκει;
Με βάση την τιμή κρίνουμε το μαγαζι; με βάση του αν μας αρέσουν αυτά που μας λεει;
Μεγάλη συζήτηση και άμα θες το αναλύουμε, νομίζω θα έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον
 
Top Bottom