Δλδ;;

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εγώ πάντως δεν αναφέρθηκα στο θέμα λαμογιάς αλλά στο θέμα άγνοιας και κακού επαγγελματισμού.

Ας πάμε λοιπόν να ρωτήσουμε 10 λαστιχάδες να κουβεντιάσουμε πάνω στο θέμα του σκελετού του ελαστικού, πόσα διαφορετικά είδη σκελετών υπάρχουν πώς επηρεάζουν την απόδοση και την θερμοκρασία του ελαστικού, ποιά υλικά χρησιμοποιόντα, μετά να πάμε στη γόμα, μα μιλήσουμε για πυρίτιο, καουτσούκ, νάυλον, να μιλήσουμε για τις ζώνες του ελαστικού και πώς κάθε κατασκευαστής προσεγγίζει τις διπλές ή τριπλές γόμες, σε τί επίπεδο κάλυψης τις έχει σε κάθε ελαστικό, τι δοκιμές έχουν γίνει για κάθε λάστιχο απο ανεξάρτητους φορείς και τί αποτελέσματα έφεραν, πώς επηρεάζεται η απόδοση κάθε ελαστικού με κάθε τύπο μοτοσυκλέτας κλπ.

Μηδέν στο πηλίκο είναι η απάντηση, 2-3 γνώστες έχει ο χώρος και οι υπόλοιποι είναι εμπόροι που θα σου πουλήσουν απλά το λάστιχο που παίρνουν μεγαλύτερη προμήθεια και την εταιρεία που πλήρωσε τη ταμπέλα.

Και στη συνέχεια στην τοποθέτηση, ποιός απο αυτούς θα κοιτάξει τα manual του κάθε κατασκευαστή, να σφίξει στις ροπές που πρέπει τη κάθε βίδα κλπ κλπ κλπ.

Εμείς σαν αγοραστες πώς μπορούμε να είμαστε λαμόγια??Μπαίνουμε σε ένα μαγαζί και ζητάμε μια τιμή με την τοποθέτηση και ο έμπορος μας δίνει την προσφορά του. Αν μας αρέσει τον προτιμούμε, πώς μπορούμε εμείς να πράξουμε ως λαμόγια σε μια τέτοια συναλλαγή??

Εκτός αν πρέπει να του προτείνουμε 30€ παραπάνω στην τιμή που θα μας πει για να χρηματοδοτήσουμε την όρεξη του για μόρφωση πάνω στο αντικείμενο του ή να εξαγοράσουμε το ενδιαφέρον και την προσοχή του!
Ενταξει, αυτο κατα την αποψη μου ειναι λιγο εως πολυ τραβηγμενο. Εαν προκειται για αγωνιστικη χρηση , ναι, ισως να χρειαστει να προσλαβεις καποιον με τοσες ειδικες γνωσεις. Αλλιως κατα την ταπεινη μου παντα αποψη ειναι σαν να εχεις απαιτηση απο τον χασαπη που ψωνιζεις κιμα να ξερει απο ανατομια βοωειδων... Οι ανθρωποι για τους οποιους μιλας ειναι πωλητες/τοποθετητες για μηχανες καθημερινης χρησης. Εαν θες να διαλεξεις ελαστικο παιρνεις την αντιπροσωπεια να μιλησεις με καποιον γνωστη ωστε να σε κατατοπισει. Εαν κι εκει δεν εχουν ανθρωπους με τοσο εξειδικευμενη γνωση οσο ζητας τοτε ναι, κραζουμε γιατι ειναι ξεφτιλα. Αλλα ο πωλητης ειναι απλα πωλητης. Δεν νομιζω οτι οταν ψαχνεις να αγορασεις μοτοσυκλετα πας και ακους ο,τι εχει να σου πει ο πωλητης για να αποφασισεις, γιατι να συμβαινει λοιπον με τα λαστιχα? Και φυσικα ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν ειναι μονο ελληνικο φαινομενο αυτο, το αποκλειω οι λαστιχαδες στο εξωτερικο να εχουν MSc στη μηχανικη των ελαστικων.

Προσωπικα τα τελευταια χρονια αγοραζω απο το ιντερνετ λαστιχα (ειτε απο Ελλαδα ειτε απο εξωτερικο, αναλογως την τιμη) και τα τοποθετω μονος μου, αλλα ας πουμε την τελευταια φορα που τα βρηκα σε καλυτερη τιμη μαζι με τοποθετηση και τα εβαλα σε καταστημα, το παλικαρι χωρις να πω τιποτα εφερε κασετινα με δυναμοκλειδα. Οκ, δεν ηξερε τις ροπες, ρωτησε εμενα γιατι ειναι κομματακι δυσκολο να εχεις τα μανιουαλ καθε μηχανης καθε εταιριας καθε χρονιας, αλλα οκ , ειχε ολη την καλη θεληση.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ενταξει, αυτο κατα την αποψη μου ειναι λιγο εως πολυ τραβηγμενο. Εαν προκειται για αγωνιστικη χρηση , ναι, ισως να χρειαστει να προσλαβεις καποιον με τοσες ειδικες γνωσεις. Αλλιως κατα την ταπεινη μου παντα αποψη ειναι σαν να εχεις απαιτηση απο τον χασαπη που ψωνιζεις κιμα να ξερει απο ανατομια βοωειδων... Οι ανθρωποι για τους οποιους μιλας ειναι πωλητες/τοποθετητες για μηχανες καθημερινης χρησης. Εαν θες να διαλεξεις ελαστικο παιρνεις την αντιπροσωπεια να μιλησεις με καποιον γνωστη ωστε να σε κατατοπισει. Εαν κι εκει δεν εχουν ανθρωπους με τοσο εξειδικευμενη γνωση οσο ζητας τοτε ναι, κραζουμε γιατι ειναι ξεφτιλα. Αλλα ο πωλητης ειναι απλα πωλητης. Δεν νομιζω οτι οταν ψαχνεις να αγορασεις μοτοσυκλετα πας και ακους ο,τι εχει να σου πει ο πωλητης για να αποφασισεις, γιατι να συμβαινει λοιπον με τα λαστιχα? Και φυσικα ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν ειναι μονο ελληνικο φαινομενο αυτο, το αποκλειω οι λαστιχαδες στο εξωτερικο να εχουν MSc στη μηχανικη των ελαστικων.

Προσωπικα τα τελευταια χρονια αγοραζω απο το ιντερνετ λαστιχα (ειτε απο Ελλαδα ειτε απο εξωτερικο, αναλογως την τιμη) και τα τοποθετω μονος μου, αλλα ας πουμε την τελευταια φορα που τα βρηκα σε καλυτερη τιμη μαζι με τοποθετηση και τα εβαλα σε καταστημα, το παλικαρι χωρις να πω τιποτα εφερε κασετινα με δυναμοκλειδα. Οκ, δεν ηξερε τις ροπες, ρωτησε εμενα γιατι ειναι κομματακι δυσκολο να εχεις τα μανιουαλ καθε μηχανης καθε εταιριας καθε χρονιας, αλλα οκ , ειχε ολη την καλη θεληση.
Ο χασάπης περνάει σχολή κατάρτισης και ξέρει πολύ καλά την ανατομία των βοωειδών!! Ξέρει ακριβώς τί κόβει και τί είναι το κάθε σημείο.

Ο λαστιχάς δεν πρέπει να ξέρει τί διάβολο είναι αυτό που πουλάει??Την επιστήμη πίσω απο το λάστιχο. τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του κάθε ελαστικου?

Τότε τί να τον κάνω?να μου λύσει 2 ρόδες και να μου ξεζαντάρει και να μου ζαντάρει 2 λάστιχα? Βασικά ναι, συνεπώς όποιος έχει το πιο φρέσκο και πιο φτηνό λάστιχο εμένα με καλύπτει, δεν πήγα σε αγγειοχειρουργό προφανώς. Ένα μαγαζί λιανεμπόριου είναι με μια ράμπα και 2 βασικές μηχανές, ενα ξεζανταριστή, μια ζυγοστάθμιση και ένα αερόκλειδο το οποίο κι αυτό κατάχρηση του κάνουν.

Εφόσον αυτοί δεν αγαπάνε αυτό που κάνουν και δεν θέλουν να εξελίσσονται και να μορφώνονται και να ναι απλά μια μουτζούρα και ένα αερόκλειδο εγώ γιατί να προβληματιστώ για κάτι άλλο?

Βασικά τί συζητάμε καν εδώ?? Αν είμαστε κακοί πελάτες?? Εγώ ξέρω σε όποιο μαγαζί μπήκα, ρώτησα τιμή, μίλησα ευγενικά, έλαβα την υπηρεσία που έλαβα, πλήρωσα και έφυγα. Υπάρχει κάτι που με κάνει κακό πελάτη?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ο χασάπης περνάει σχολή κατάρτισης και ξέρει πολύ καλά την ανατομία των βοωειδών!! Ξέρει ακριβώς τί κόβει και τί είναι το κάθε σημείο.

Ο λαστιχάς δεν πρέπει να ξέρει τί διάβολο είναι αυτό που πουλάει??Την επιστήμη πίσω απο το λάστιχο. τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του κάθε ελαστικου?

Τότε τί να τον κάνω?να μου λύσει 2 ρόδες και να μου ξεζαντάρει και να μου ζαντάρει 2 λάστιχα? Βασικά ναι, συνεπώς όποιος έχει το πιο φρέσκο και πιο φτηνό λάστιχο εμένα με καλύπτει, δεν πήγα σε αγγειοχειρουργό προφανώς. Ένα μαγαζί λιανεμπόριου είναι με μια ράμπα και 2 βασικές μηχανές, ενα ξεζανταριστή, μια ζυγοστάθμιση και ένα αερόκλειδο το οποίο κι αυτό κατάχρηση του κάνουν.

Εφόσον αυτοί δεν αγαπάνε αυτό που κάνουν και δεν θέλουν να εξελίσσονται και να μορφώνονται και να ναι απλά μια μουτζούρα και ένα αερόκλειδο εγώ γιατί να προβληματιστώ για κάτι άλλο?

Βασικά τί συζητάμε καν εδώ?? Αν είμαστε κακοί πελάτες?? Εγώ ξέρω σε όποιο μαγαζί μπήκα, ρώτησα τιμή, μίλησα ευγενικά, έλαβα την υπηρεσία που έλαβα, πλήρωσα και έφυγα. Υπάρχει κάτι που με κάνει κακό πελάτη?
Ναι, αλλο ξερει τι σφαζει και ποιο σημειο και αλλο ξερει να κανει εγχειρηση σε βοδι. Αυτο το ξερει ο κτηνιατρος, που εχει αφιερωσει πολυ περισσοτερο χρονο σε εκπαιδευση και γι'αυτο αμοιβεται και περισσοτερο.

Εγω δεν διαφωνω οτι ΟΛΟΙ καλο θα ηταν να ενημερωνομαστε για πραγματα περα απο τις αρμοδιοτητες μας γιατι αυτο μας κανει καλυτερους. Απο εκει και περα ομως δεν εχω καμια απαιτηση απο τον λαστιχα να μαθει τεχνολογια ελαστικων, οπως δεν εχω απαιτηση απο τον φαρμακοποιο να τελειωσει ιατρικη για να μου κανει διαγνωση οταν παω να ψωνισω ασπιρινες, ουτε απο τον φουρναρη να γινει διατροφολογος ωστε να μου δινει ψωμι που δε θα με κανει κητος, και παει λεγοντας. Αντιθετως, τον λαστιχα που θα καταλαβω οτι εχει αποψη και ενδιαφερεται λιγο παραπανω ΘΑ ΤΟΝ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ εναντι αλλων που απλα πιανεις διαλογο "ποσο? τοσο. να το βαλω? βαλτα. ετοιμος", οπως θα προτιμησω οποιονδηποτε αλλο επαγγελματια που δειχνει να ενδιαφερεται παραπανω και για το αντικειμενο αλλα και για τον πελατη. Για να το θεσω αλλιως, υπαρχουν τετοιοι επαγγελματιες που κανουν το κατι παραπανω, αλλα αυτοι ειτε στοιχιζουν παραπανω αρα τους κραζουμε, ειτε παιρνουν τις γνωσεις τους και γινονται τεχνικοι διευθυντες σε πολυ ανωτερα ποστα απο ενα βουλκανιζατερ. Και αηντε και τον πετυχες τον ειδικο στα λαστιχα και πας να ψωνισεις και σε αρχιζει σε τριγομα και μη βαλεις radial σε οφαδικο βαλε καλυτερα bias και αναλογιες πυριτιου και ναυλον και και και και... Εσυ (οχι εσυ προσωπικα, ο καθε αγοραστης, μην παρεξηγηθω) ξερεις τι ειναι ολα αυτα που σου λεει? Εσυ θα του απαντησεις "εγω μαστορα θελω ενα λαστιχο να ταξιδευω και να παταω χωμα" . Τι να την κανεις εκει την τεχνικη αποψη εαν ο ανθρωπος αυτος ξυνει ωμους στο Μουτζελο αλλα δεν εχει πατησει χωμα ουτε για να παρκαρει σε αλανα? Αρα θα πρεπει να εχει αποψη και απο πιστα, εθνικη, εντουρο, ονοφαδες, λασπη, χιονι, φορτωμενος, αδειος, μονος, διπλος, να εχει οδηγησει οοοολα τα μηχανακια της αγορας και παει λεγοντας. Γιατι η εξειδικευση δεν σταματαει πουθενα.

Ασε που αν θελαμε τοσο εξειδικευμενους πωλητες για καθε αναλωσιμο της μηχανης (λαδια, υγρα, τακακια, δισκους, λαμπες κτλ) θα στοιχιζε καθε σερβις 10 φορες την τιμη της μοτοσυκλετας. Καλα, στα λαδια να δεις τι γινεται.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τις αντιφάσεις στο νόημα ολης αυτής της κουβέντας.

Από τη μια θέλουμε τον μοτοσυκλετιστη ενημερωμένο, να γνωρίζει για τα λάστιχα ότι σωστά αποθηκευμένα δεν χάνουν τις ιδιότητες τους κλπ κλπ κλπ

Από την άλλη οι λάστιχα δες είναι απλοί πωλητές και δεν χρειάζεται να ξέρουν τη τρυφλα τους.

Και αφού ειναι απλοί πωλητές γιατί να τους εμπιστευτώ στο οτιδήποτε?? Μπορούν να μου εξηγήσουν κάτι από αυτό που υποστηρίζει η Michelin??

Πάλι εγώ θα πρέπει να ψάχνω παντού να ξεστραβωνομαι και εκείνοι βιδωμσ ξεβίδωμα μεροκαμματο?

Τελικά απλά αρκεί να γνωρίζουμε πως για κάποιο λόγο είμαστε κακοί πελάτες επειδή έτσι ειναι ο Έλληνας?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για τις μηχανές μας υπάρχουν, τουλαχιστον στην Αθήνα, 4-5 καταστήματα που είναι γνώστες.

Για τα υπόλοιπα.... Νομίζω κάπου στη μέση βρίσκεται η χρυσή τομή.
Και ο επαγγελματίας πρέπει να ξέρει κάτι παραπάνω από τον πελάτη, αλλά και ο πελάτης πρέπει να είναι ενημερωμένος για τα βασικά
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τις αντιφάσεις στο νόημα ολης αυτής της κουβέντας.

Από τη μια θέλουμε τον μοτοσυκλετιστη ενημερωμένο, να γνωρίζει για τα λάστιχα ότι σωστά αποθηκευμένα δεν χάνουν τις ιδιότητες τους κλπ κλπ κλπ

Από την άλλη οι λάστιχα δες είναι απλοί πωλητές και δεν χρειάζεται να ξέρουν τη τρυφλα τους.

Και αφού ειναι απλοί πωλητές γιατί να τους εμπιστευτώ στο οτιδήποτε?? Μπορούν να μου εξηγήσουν κάτι από αυτό που υποστηρίζει η Michelin??

Πάλι εγώ θα πρέπει να ψάχνω παντού να ξεστραβωνομαι και εκείνοι βιδωμσ ξεβίδωμα μεροκαμματο?

Τελικά απλά αρκεί να γνωρίζουμε πως για κάποιο λόγο είμαστε κακοί πελάτες επειδή έτσι ειναι ο Έλληνας?
Εγω δεν βλεπω καμια αντιφαση στην ολη κουβεντα. Εχουμε ενα θεμα που λεμε οτι οι λαστιχαδες πρεπει να ξερουν τι και πως για τα λαστιχα που πουλανε, για τι μοτοσυκλετες και για ποια χρηση τα προοριζει ο κατασκευαστης και φυσικα πως να τα τοποθετησουν και να τα ζυγοσταθμισουν σωστα χωρις να κανουν ζημια αλλα και τι μπορει να φταιει οταν ενα ελαστικο παρουσιαζει προβλημα. Απο εκει και περα την εξειδικευμενη τεχνογνωσια που ζητας λεω οτι δεν ειναι αναγκη να την εχουν. Ειναι πωλητες, κακα τα ψεματα. Πουλανε προιοντα, για τα οποια εχουν ευθυνη για την ποιοτητα τους αλλα και την φυλαξη και σωστη διατηρηση τους εως την πωληση και την τοποθετηση τους, συμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστη. Οπως σε ενα σουπερμαρκετ. Ειναι στο χερι σου να κανεις ερευνα αγορας να δεις ποιο ειναι το καλυτερο προιον, ειναι δουλεια του καταστηματος να τα εχει ολα σωστα συντηρημενα, να μην πουλαει ληγμενα, και να σου προσφερει επιλογες, αλλα δεν εχουν καμια υποχρεωση να εχουν εκει επιτοπου χημικους τροφιμων και διατροφολογους, ουτε χημικους αναλυτες καθαριστικων, για να σου πουν ποιο ειναι το καλυτερο για εσενα. Ζητησες ποτε αναλυση χημικου για να ξερεις οτι ενας χυμος πορτοκαλι ειναι 1000φορες καλυτερος απο ενα αναψυκτικο? Ζητησες ποτε αναλυση προιοντων διυλισης απο το καταστημα λιπαντικων για να διαλεξεις λαδι? Ζητησες ποτε βεβαιωση φιλτραρισματος απο το μαγαζι που αγορασες το εκαστοτε φιλτρο αερα/λαδιου? Εαν ναι τοτε μπραβο σου, δικαιωμα σου, αλλα προσωπικα θα το θεωρουσα υπερβολη. Προς θεου, δεν λεω οτι εγω εχω δικιο και ολοι οι αντιθετης αποψης αδικο, απλα θεωρω κατι τετοιο υπερβολη.

Κι εχουμε ενα δευτερο θεμα που λεμε οτι οι λαστιχαδες ΔΕΝ θα πρεπει να σου πουλανε παπαδες, να σου λενε "βαλε αυτα φιλε ειναι καλα εχουν και δεικτη V, μα Η φοραω ρε παιδια, οχι το V ειναι για πιο σπορ θα σου κρατησουν και περισσοτερο" ή του τυπου "ετσι ειναι ολα τα τακουνατα, κουνανε επειδη εχουν τακουνια" οταν τους λες "ρε παιδια ειχα κι αλλα τακουνατα πριν , ειναι στραβο το λαστιχο!". Εαν σου δωσουν λαστιχο 1 ετους γουστο και καμαρι σου και δικαιωμα μεγαλο σου να απαιτησεις πιο φρεσκο, κανεις δεν το αρνειται αυτο, αλλα ταυτοχρονα αυτο δε σημαινει οτι το λαστιχο ειναι κακο, απλα αντι για 10 χρονια ζωης στο ραφι πχ του εχουν μεινει 9.

Αρα οπως λεει και ο maniac να ξερουν κι εκεινοι οσα πρεπει για να κανουν σωστα τη δουλεια τους στο λιανεμποριο και να σε καθοδηγησουν οσο μπορουν χωρις υπερβολες, αλλα και ο αγοραστης αρκετα ωστε να ξερει να κρινει για οσα του προτεινουν ή να παρει ποδι εαν δεν μενει ευχαριστημενος. Ο Νικος (ktinos) εχει ενα παραδειγμα που μισει τη Dunlop και κατι θα ξερει, εγω και πολλοι αλλοι ξερουμε οτι ο εισαγωγεας γνωστης Tσεχικης εταιριας ελαστικων που κανει θραυση στο εξωτερικο στα ονοφ εδω κοιμαται τον υπνο του δικαιου και ειναι Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο Σ. Εκεινος χανει που αγοραζουμε τα συγκεκριμενα ελαστικα απευθειας απο το εξωτερικο, οχι εμεις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ο πελάτης θα πρέπει να "βοηθάει" τον λαστιχα με τις οδηγικες του εμπειρίες....
Πολλές φορές έχω μεταφέρει πληροφορίες σε φίλο επαγγελματία που δεν έχει οδηγική επαφή με χώμα,αλλα τεράστια εμπειρία σε ασφάλτινες συνθήκες, αν και εκεί πρέπει να μεταφέρουμε σωστές πληροφορίες.
Καλη η θεωρία, αλλά τα δεδομένα της χρήσης είναι αυτά που μετράνε.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πάει φίλος με 675 γυμνό για λάστιχα, σε γνωστό μαγαζί. Γυρίζει πίσω με κάτι "αγωνιάρικο", αν θυμάμαι καλά Bridgestone S σειρά. Καλά ρε φίλε, εσύ το οδηγείς πιο αργά και από το παπί σου, γιατί έβαλες σπορ λάστιχα που δεν θα τα ζεστάνεις ποτέ; "Αυτά ταιριάζουν στο μηχανάκι". Και κάπως έτσι, ό,τι και να ξέρει ο λαστιχάς, όσο καλά να είναι ενημερωμένος ο πελάτης για τις τεχνολογίες ελαστικών, η επιλογή ελαστικού είναι 1000% λανθασμένη...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πάει φίλος με 675 γυμνό για λάστιχα, σε γνωστό μαγαζί. Γυρίζει πίσω με κάτι "αγωνιάρικο", αν θυμάμαι καλά Bridgestone S σειρά. Καλά ρε φίλε, εσύ το οδηγείς πιο αργά και από το παπί σου, γιατί έβαλες σπορ λάστιχα που δεν θα τα ζεστάνεις ποτέ; "Αυτά ταιριάζουν στο μηχανάκι". Και κάπως έτσι, ό,τι και να ξέρει ο λαστιχάς, όσο καλά να είναι ενημερωμένος ο πελάτης για τις τεχνολογίες ελαστικών, η επιλογή ελαστικού είναι 1000% λανθασμένη...
Αν έλεγε ότι οδηγάει ταξιτζιδικα ίσως δεν του τα έδινε.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν έλεγε ότι οδηγάει ταξιτζιδικα ίσως δεν του τα έδινε.
Εδώ το συζητάμε μεταξύ μας και δεν καταλαβαίνει. Το λάστιχο είναι πολύ καλό, δεν είναι; Είναι. Τότε γιατί λες ότι δεν έπρεπε να μπει;

Και ο λαστιχάς δεν είδε το παλιό, απάτητο; Το είδε. Τι πούλησε;
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εδώ το συζητάμε μεταξύ μας και δεν καταλαβαίνει. Το λάστιχο είναι πολύ καλό, δεν είναι; Είναι. Τότε γιατί λες ότι δεν έπρεπε να μπει;

Και ο λαστιχάς δεν είδε το παλιό, απάτητο; Το είδε. Τι πούλησε;
Στο παραδειγμα σου με τον νουφη Χομπιτ που παει στην ΚΤΜ και ζηταει να αγορασει επιτοπου το 1290R που του γυαλισε. Ο πωλητης του λεει "ειστε σιγουρος?" κι εκεινος επιμενει. Και το αγοραζει. Και σε ενα ανηφορικο φαναρι δεν παταει, του πεφτει και του πλακωνει το ποδι. Ποιος φταιει? Ο πωλητης που του το πουλησε ή ο πελατης που το ζητησε ουτως ή αλλως?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
εάν ο κοντός πήγαινε και έλεγε θέλω ένα χωμάτινο μηχανάκι και του δίνανε το 1290 και έπεφτε σταματημένος στο φανάρι θα ήταν ταιριαστό το παράδειγμα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Τι σημασια εχει χωματινο ή στρηταδικο? Εαν δεν του το δινανε θα μιλουσαμε για ρατσισμο και αντιεπαγγελματισμο. Θα κραζαμε τον αντιπροσωπο που δεν το εδωσε.

Eαν ενας πιτσιρικας με το διπλωμα φρεσκο πηγαινε και αγοραζε ενα R1 επειδη το ειχε κ@υλα , ποιος θα εφταιγε? Κι ας του λεγανε ολοι οι κολλητοι του και οι δικοι του οτι δεν ειναι για εκεινον.

Καταλαβαινεις τι θελω να πω. Εδω δεν μπορεις εσυ να τον πεισεις οτι το λαστιχο ειναι ακυρο για τη χρηση του, θα τον επειθε ο αγνωστος λαστιχας που κακως δεν εχει σπουδασει μηχανικος/χημικος? Να του πουλαγε λαστιχο πιστας/σλικ , δηλαδη επικινδυνο και παρανομο για το δρομο, να πω οτι υπαρχει μια βαση στο κραξιμο, αλλα εδω ειναι θεμα κακου πελατη. Αν επιμενει ο πελατης και δεν του πουλησεις, πεφτει θεμα για αρνηση πωλησης/προσφορας υπηρεσιας που ειναι και παρανομη. Κι εφοσον ο νομος δε λεει μην πουλατε ψηλα μηχανακια σε κοντους, μην πουλατε ΙΧ σε γιωταδες κι ας εχουν διπλωμα, και μην πουλατε σπορ λαστιχα σε κουλομαριες, τι ακριβως να κανει ο πωλητης?
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τα πράγματα είναι απλά:

Πάω πριν 1 μήνα να αγοράσω ένα κράνος. Σε ένα μεγάλο μαγαζί εισαγωγέα ο πωλητής δεν ήξερε καν με τί σκεπτικό σχεδιάζουν τα κράνη οι εταιρείες και ποιές διαφορές έχουν.

Σε ένα άλλο μεγάλο μαγαζί του χώρου το παλλικαράκι 25 χρονών πωλητής ήξερε μέχρι και την τελευταία αλλαγή που εχει κάνει η Shoei στην αλλαγή απο το Gt air στο Gt air 2. Τις ιδιαίτερότητες στον σχεδιασμό κάθε εταιρείας στα υλικά, στο σχήμα του προσώπου κλπ κλπ

Δεν ήταν χημικός μηχανικός το παλλικάρι, ούτε πυρηνικός επιστήμονας. Απλά σεβόταν και αγαπούσε τη δουλειά του και ήταν ενημερωμένος και ορεξάτος. Διάβαζε, ενημερωνόταν, παρακολουθούσε τις εξελίξεις και θα βοηθήσει αυτόν που θέλει να βοηθηθεί.

Απο τον δεύτερο ψώνισα καθώς έλαβα και μια πολύ καλή τιμή ως επιστέγασμα στην εξαιρετική εξυπηρέτηση και κουβέντα που είχαμε.

Τώρα όποιος δεν έχει απαιτήσεις σαν πελάτης στην εξυπηρέτηση του είναι δικό του πρόβλημα και ας ψωνίσει απ όπου θέλει. Εγώ προσωπικά ως αγοραστής προσπαθώ να επιδοτώ, να επιλέγω και να συστήνω ανθρώπους που αγαπάνε πρώτα απ όλα αυτό που κάνουν και την μοτοσυκλέτα και δεν είναι απλοί έμποροι που πουλάνε κρέας.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Τα πράγματα είναι απλά:

Πάω πριν 1 μήνα να αγοράσω ένα κράνος. Σε ένα μεγάλο μαγαζί εισαγωγέα ο πωλητής δεν ήξερε καν με τί σκεπτικό σχεδιάζουν τα κράνη οι εταιρείες και ποιές διαφορές έχουν.

Σε ένα άλλο μεγάλο μαγαζί του χώρου το παλλικαράκι 25 χρονών πωλητής ήξερε μέχρι και την τελευταία αλλαγή που εχει κάνει η Shoei στην αλλαγή απο το Gt air στο Gt air 2. Τις ιδιαίτερότητες στον σχεδιασμό κάθε εταιρείας στα υλικά, στο σχήμα του προσώπου κλπ κλπ

Δεν ήταν χημικός μηχανικός το παλλικάρι, ούτε πυρηνικός επιστήμονας. Απλά σεβόταν και αγαπούσε τη δουλειά του και ήταν ενημερωμένος και ορεξάτος. Διάβαζε, ενημερωνόταν, παρακολουθούσε τις εξελίξεις και θα βοηθήσει αυτόν που θέλει να βοηθηθεί.

Απο τον δεύτερο ψώνισα καθώς έλαβα και μια πολύ καλή τιμή ως επιστέγασμα στην εξαιρετική εξυπηρέτηση και κουβέντα που είχαμε.

Τώρα όποιος δεν έχει απαιτήσεις σαν πελάτης στην εξυπηρέτηση του είναι δικό του πρόβλημα και ας ψωνίσει απ όπου θέλει. Εγώ προσωπικά ως αγοραστής προσπαθώ να επιδοτώ, να επιλέγω και να συστήνω ανθρώπους που αγαπάνε πρώτα απ όλα αυτό που κάνουν και την μοτοσυκλέτα και δεν είναι απλοί έμποροι που πουλάνε κρέας.
Πολυ ωραια, δεν εχω διαφωνησει σε τιποτα μεχρι τωρα με οσα λες στο παραδειγμα. Επαγγελματιας που ασχολειται εχει την προτιμηση μας , και αρα θα εχει περισσοτερη πελατεια απο τους αλλους που απλα πουλανε. Καμια διαφωνια!

Για να ερθει ομως να κολλησει με την προηγουμενη κουβεντα σου για διγομα/τριγομα ελαστικα, υλικα κατασκευης, ποσοστα πυριτιου καουτσουκ κτλ κτλ κτλ θα επρεπε το παλικαρι κατ'αναλογια να ξερει ποσα ΚΝ σε καθετη κρουση αντεχει το κρανος, ποση πιεση αντεχει το κελυφος τοπικα, τι πυκνοτητας ειναι τα υλικα αποσβεσης αλλα και ανεσης, ποσα dB θορυβου παραγει στα 100 με και χωρις ζελατινα και παει λεγοντας! Γιατι για να σου πει ενας λαστιχας οτι για το μηχανακι σου σου προτεινει το ταδε, δε θελει πτυχια και χημικες ενωσεις αλλα πολυ σωστα οπως ειπε ο Κωστας πιο πανω ανοιχτα αυτια και ματια να ακουσει απο εμπειριες αναβατων (και τη δικη του) και να παρακολουθει το "παιχνιδι". Αυτο λεγεται μερακι και αντιληψη και δεν απαιτει γνωση. Δε διαφωνω καθολου σε αυτο που λες λοιπον.

Προσωπικα εχω ξοδεψει ωρες επι ωρων "ψαχνοντας την" για οτιδηποτε εχει να κανει με μοτο, ετσι, απο χομπυ, οποτε ειμαι σιγουρος οτι γνωριζω περισσοτερα απο το 90% των πωλητων. Ασε που πριν αποφασισω να αγορασω κατι κανω διεξοδικοτατη ερευνα να παρω απο 10 αποψεις αυτα που με ενδιαφερουν να μαθω , και παω ετοιμος. Δεν παω ομως να τσακωθω με κανεναν, ουτε να το παιξω εξυπνος. Αν μου αρεσει, θα ψωνισω απο εκει, αλλιως εχει κι αλλου.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τι σημασια εχει χωματινο ή στρηταδικο? Εαν δεν του το δινανε θα μιλουσαμε για ρατσισμο και αντιεπαγγελματισμο. Θα κραζαμε τον αντιπροσωπο που δεν το εδωσε.

Eαν ενας πιτσιρικας με το διπλωμα φρεσκο πηγαινε και αγοραζε ενα R1 επειδη το ειχε κ@υλα , ποιος θα εφταιγε? Κι ας του λεγανε ολοι οι κολλητοι του και οι δικοι του οτι δεν ειναι για εκεινον.

Καταλαβαινεις τι θελω να πω. Εδω δεν μπορεις εσυ να τον πεισεις οτι το λαστιχο ειναι ακυρο για τη χρηση του, θα τον επειθε ο αγνωστος λαστιχας που κακως δεν εχει σπουδασει μηχανικος/χημικος? Να του πουλαγε λαστιχο πιστας/σλικ , δηλαδη επικινδυνο και παρανομο για το δρομο, να πω οτι υπαρχει μια βαση στο κραξιμο, αλλα εδω ειναι θεμα κακου πελατη. Αν επιμενει ο πελατης και δεν του πουλησεις, πεφτει θεμα για αρνηση πωλησης/προσφορας υπηρεσιας που ειναι και παρανομη. Κι εφοσον ο νομος δε λεει μην πουλατε ψηλα μηχανακια σε κοντους, μην πουλατε ΙΧ σε γιωταδες κι ας εχουν διπλωμα, και μην πουλατε σπορ λαστιχα σε κουλομαριες, τι ακριβως να κανει ο πωλητης?
Συμφωνούμε απολύτως (έχει μείνει φίλος ανάπηρος με τον τρόπο που περιγράφεις - ΑΥΤΟ θέλω και λήξις)

Απλά λέω, αντί ο λαστιχάς να είναι μηχανολόγος και χημικός μηχανικός, απαίτηση που είναι λίγο lol&omg, θεωρώ ότι θα πρέπει να είναι απλώς καλά ενημερωμένος από τις εταιρίες για το τι πουλάει, να έχει λίγο ματάκια ανοιχτά, πιθανώς και προσωπική database από σταθερούς πελάτες με το πόσο ζουν τα ελαστικά (ένας νομίζω ότι κρατάει αρχείο) αλλά και να προτείνει αυτό που βλέπει ότι θα βολέψει τον πελάτη με βάση την εικόνα του ελαστικού προς αλλαγή, αντί να "μεγαλώσει το πουλί του πελάτη" ή να ταιριάζει λάστιχα με το μηχανάκι χωρίς να δει κάτι άλλο. Δύσκολη θέση και εγκυμονεί ακριβώς τον κίνδυνο που περιγράφεις πιο πάνω. Και όσο έγραφα έγραψες κάτι παρόμοιο :)

Και κάπου φταίμε και οι πελάτες. Η πιο συχνή συζήτηση για το fazer ήταν "μα όσοι το έχουν παίρνουν γρήγορη κορώνα για στρίψιμο - το κινώ κυρίως ΕΟ/ΑΟ πλέον για δουλειά, ποιός νοιάζεται για κάτι πέραν από αντοχή και σταθερότητα στην χρήση που κάνω" και έκλεινε η συζήτηση με το βλέμμα του λαστιχά να λέει ξεκάθαρα "τι μλκς είναι αυτός που χαλάει το ΣΠΟΡτούρινγκ μηχανάκι". Μόνο ένας μου είπε (κατόπιν της τοποθέτησης) αν θες την επόμενη φορά δες το τάδε, βγάζει και αυτό χιλιόμετρα και κάνει αυτό που θες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πολυ ωραια, δεν εχω διαφωνησει σε τιποτα μεχρι τωρα με οσα λες στο παραδειγμα. Επαγγελματιας που ασχολειται εχει την προτιμηση μας , και αρα θα εχει περισσοτερη πελατεια απο τους αλλους που απλα πουλανε. Καμια διαφωνια!

Για να ερθει ομως να κολλησει με την προηγουμενη κουβεντα σου για διγομα/τριγομα ελαστικα, υλικα κατασκευης, ποσοστα πυριτιου καουτσουκ κτλ κτλ κτλ θα επρεπε το παλικαρι κατ'αναλογια να ξερει ποσα ΚΝ σε καθετη κρουση αντεχει το κρανος, ποση πιεση αντεχει το κελυφος τοπικα, τι πυκνοτητας ειναι τα υλικα αποσβεσης αλλα και ανεσης, ποσα dB θορυβου παραγει στα 100 με και χωρις ζελατινα και παει λεγοντας! Γιατι για να σου πει ενας λαστιχας οτι για το μηχανακι σου σου προτεινει το ταδε, δε θελει πτυχια και χημικες ενωσεις αλλα πολυ σωστα οπως ειπε ο Κωστας πιο πανω ανοιχτα αυτια και ματια να ακουσει απο εμπειριες αναβατων (και τη δικη του) και να παρακολουθει το "παιχνιδι". Αυτο λεγεται μερακι και αντιληψη και δεν απαιτει γνωση. Δε διαφωνω καθολου σε αυτο που λες λοιπον.

Προσωπικα εχω ξοδεψει ωρες επι ωρων "ψαχνοντας την" για οτιδηποτε εχει να κανει με μοτο, ετσι, απο χομπυ, οποτε ειμαι σιγουρος οτι γνωριζω περισσοτερα απο το 90% των πωλητων. Ασε που πριν αποφασισω να αγορασω κατι κανω διεξοδικοτατη ερευνα να παρω απο 10 αποψεις αυτα που με ενδιαφερουν να μαθω , και παω ετοιμος. Δεν παω ομως να τσακωθω με κανεναν, ουτε να το παιξω εξυπνος. Αν μου αρεσει, θα ψωνισω απο εκει, αλλιως εχει κι αλλου.
Δεν χρειάζεται να μπει σε τόση ανάλυση ο λαστιχάς φυσικά και ούτε και έχει νόημα. Δεν είπα αυτό πριν σαφώς.

Αλλά να σου κάνει μια κουβέντα να δει τί οδηγός είσαι, να δει τι λάστιχα φόραγες, να σου πει τις διαφορές του τουριστικού λάστιχου απο το πιο σπορ και απο τα Hypersport, να σου μιλήσει για χιλιομετρική αντοχή και να σου πει βρε αδερφέ και 2-3 μυστικά κάθε εταιρείας. Π.χ. η Pirelli στον σχεδιασμό του Angel GT και του καινούργιου Angel GT2 επιλέγει σε σχέση με τον ανταγωνισμό να βάλει μια πιο λεπτή γραμμή σκληρής γόμας στο κέντρο. Αυτό για κάποιον μπορεί να λέει πολλά. Εμένα π.χ. που όλα τα χρόνια τα λάστιχα που έχω αλλάξει λόγω δίγομου, κάνουν ένα σκαλοπάτι στην αλλαγή της γόμας επειδή τα στρίβω αρκετά και βγαίνω στις εξόδους χουφτώνοντας γκάζι μου ταιριάζει το Angel όπως φαίνεται και μπορεί να μου μειώσει αυτό το φαινόμενο. Όπως επίσης και ο σκελετός του Angel GT2 Που έχει μεταβλητή σκληρότητα στο πλάι και αφήνει να αγκαλιάζει καλύτερα τον δρόμο στην πίεση στη στροφή.

Αυτά τα ανακαλυψα ψάχνοντας στο ιντερνετ και περισσότερο με κάτι φανταστικά βιντεάκια ενός Καναδού πολύ ψαγμένου.

Σκέψου τώρα ένα λαστιχά που ενδιαφέρεται για το άθλημα να μπορεί να σου προσφέρει και στον ανίδεο αυτή τη πληροφορία. Πραγματικά σε πάει στο προιόν εκείνο που σου ταιριάζει. Αν απλά σε πάει εκεί που παίζει προμήθεια και σου πουλάει και τη γόμα επειδή είναι πιο ακριβή τάζοντας σου πως θα στρίβεις καλύτερα τότε τί να λέμε.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Συμφωνουμε λοιπον!

(Μαλλον μιλας ομως για τον Ryan F9 απο το Fortnine που ειναι ενα υπερκαταστημα αξεσουαρ και ανταλλακτικων μοτο, με ο,τι αυτο συνεπαγεται... :p )
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Συμφωνουμε λοιπον!

(Μαλλον μιλας ομως για τον Ryan F9 απο το Fortnine που ειναι ενα υπερκαταστημα αξεσουαρ και ανταλλακτικων μοτο, με ο,τι αυτο συνεπαγεται... :p )
Ναι ρε ο τύπος είναι αστέρι, όπως και άλλοι σαν αυτόν π.χ. Revzilla. Αλλά αυτός είναι ο καλύτερος που έχω πετύχει.
 
Top Bottom