Δρακόλιμνη Τύμφης! One night stand! - 27-28 Ιουλίου.

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Η σκηνή αυτό τον όμορφο καιρό είναι χάρμα στις κορφές !!

Το καταφύγιο είναι στο δρόμο μας και στο πάνε και στο έλα ..
Γι'αυτό μη κουβαλάτε πολύ φαι..
Όσο ελαφρύτερος ο σάκος τόσο το καλύτερο..
Μια μακαρονάδα για να φουλαρουμε υδατάνθρακες πριν πάμε Δρακόλιμνη επιβάλλετε ..
Και το πρωί κανουμε μια στάση για μπρεκφαστ καφέ κάνα γουρουνοπουλο :) κτλ για να έχουμε ενέργεια στο κατέβασμα.. ..

Ανάλογος και τον χρόνο μας βέβαια ..

Όσο ποιο νωρίς ξεκινήσουμε ανάβαση Σάββατο πρωί τόσο καλύτερα θα έχουμε όλη την μέρα μας πάνω στις κορφές ..

(Καπελάκια να πάρουμε μη μας κάψει ο ήλιας μετά από ένα υψόμετρο δεν έχει καθόλου δέντρο !!)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Υδροσακο, αλκοόλ, πούρα, δεύτερη σωβρακοφανελα, τρίποδο, tokina 11-16....καμμια μπάρα, κερυθρα από φολοη..
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Υδροσακο, αλκοόλ, πούρα, δεύτερη σωβρακοφανελα, τρίποδο, tokina 11-16....καμμια μπάρα, κερυθρα από φολοη..
Σε αγαπάω!
Αλλά αν φέρεις πούρα και αλκοόλ θα σε λατρέψω :)
Θα χρειαστούμε υπνοσακο? (εκτός από στρώμα αυτό φουσκωτό)
Η ισοθερμικό μακριμανικο?
Τι θερμοκρασίες έχει την νύχτα εκεί Πάνου?
Πολλές οι ερωτήσεις o_O
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Γι'αυτό μη κουβαλάτε πολύ φαι..
Όσο ελαφρύτερος ο σάκος τόσο το καλύτερο..
Και γω παίδες έτοιμος είμαι ..

Ετοίμασα και τον σάκο όλα κομπλέ!!!!


Αυτές τις όμορφες σταθερές απόψεις αγαπάω!!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Σε αγαπάω!
Αλλά αν φέρεις πούρα και αλκοόλ θα σε λατρέψω :)
Θα χρειαστούμε υπνοσακο? (εκτός από στρώμα αυτό φουσκωτό)
Η ισοθερμικό μακριμανικο?
Τι θερμοκρασίες έχει την νύχτα εκεί Πάνου?
Πολλές οι ερωτήσεις o_O
Το κραγιόν μόνο..... :p
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Πως το λεμε;;; Λιστα παλιας κοπης;;;;

  1. Πέτρος / Διπλος / Παρασκευη Παπιγκο / Σαββατο καταφύγιο
  2. tattoopanther / Διπλος-Τριπλος / Παρασκευη Παπιγκο/ Σαββατο Σκνηνη
  3. gsmaniac / Διπλος / Παρασκευη Παπιγκο/ Σαββατο σκηνη
  4. MotoADVTales / Μονος / Παρασκευη Παπιγκο/ Σαββατο σκηνη
  5. Gakis / ???
  6. allen / Μονός / Παρασκευη Παπιγκο / Σαββατο σκηνη
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Αύριο το πρωί πάω ορθοπεδικό να μου πει για τον πόνο στην φτέρνα που με βασανίζει κανά μήνα τώρα...

Αν δώσει οκ ή σχεδόν οκ ;) για το βουνό θα ακολουθήσω. Αν ο allen έχει κλείσει δωμάτιο και θέλει παρέα μέσα.
Ο ξενώνας "Το σπίτι μας" στο πάπιγκο μου είπε ότι δεν έχει δωμάτιο για την Παρασκευή...
Τέλος πάντων θα βολευτώ έτσι ή αλλιώς

Παίζει να ανέβω πάπιγκο και σε περίπτωση που ο γιατρός πει ότι η ανάβαση απαγορεύεται και το Σάββατο να πεταχτώ μέχρι Κοζάνη σε ένα φίλο.

Αύριο πιστευω να ενημερώσω οριστικά για να ξέρετε.
 

Gakis

Gakis
Περιοχή
Αθήνα, Ηλιούπολη
Όνομα
Gakis
Μοτό
KTM 1190
Πως το λεμε;;; Λιστα παλιας κοπης;;;;

  1. Πέτρος / Διπλος / Παρασκευη Παπιγκο / Σαββατο καταφύγιο
  2. tattoopanther / Διπλος-Τριπλος / Παρασκευη Παπιγκο/ Σαββατο Σκνηνη
  3. gsmaniac / Διπλος / Παρασκευη Παπιγκο/ Σαββατο σκηνη
  4. MotoADVTales / Μονος / Παρασκευη Παπιγκο/ Σαββατο σκηνη
  5. Gakis / ΝΑΙ Πέμπτη,Παρασκευή Πάπιγκο Δωμάτιο / Σάββατο Σκηνή
  6. allen / Μονός / Παρασκευη Παπιγκο / Σαββατο σκηνη
  • Από Πέμπτη απόγευμα ξεκινάω προς Καλαμπάκα από επαρχιακό
 

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Έκτακτη συμμετοχή 2πλός
Ενδοιασμούς έχει η σύζυγος αν τα καταφέρει να ανέβει (αν δεν τα καταφέρει θα ανέβω με το τσιες να την μαζέψω :yew:).
Παρασκευή απόγευμα ~18.00 θα ξεκινήσουμε από Αθήνα για Πάπιγκο (δεν έχουμε κλείσει αλλά ελπίζουμε).
Σάββατο λέμε διανυκτέρευση στην λίμνη αν και εφόσον ... ειδάλλως καταφύγιο.
Για βάλετε το βράδυ της Παρασκευής να βρεθούμε σε καμιά ταβέρνα για την κατάλληλη προετοιμασία του κορμιού μας ...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έκτακτη συμμετοχή 2πλός
Ενδοιασμούς έχει η σύζυγος αν τα καταφέρει να ανέβει (αν δεν τα καταφέρει θα ανέβω με το τσιες να την μαζέψω :yew:).
Παρασκευή απόγευμα ~18.00 θα ξεκινήσουμε από Αθήνα για Πάπιγκο (δεν έχουμε κλείσει αλλά ελπίζουμε).
Σάββατο λέμε διανυκτέρευση στην λίμνη αν και εφόσον ... ειδάλλως καταφύγιο.
Για βάλετε το βράδυ της Παρασκευής να βρεθούμε σε καμιά ταβέρνα για την κατάλληλη προετοιμασία του κορμιού μας ...
Ήμουν σίγουρος..... :crs:
Καλό είναι να κλείσεις δωμάτιο στο πάπιγκο, γιατί υπάρχει μια σχετική δυσκολία.
Ταβερνειο με μπάρες πρωτεϊνών και μελανα ζωμό... Επί τόπου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Το ξαναλεω, πρεπει να παμε σιγουρα στη Μπιμτσα!!

Καφεδογλυκοπολειον οταν ανεβηκα επανω το 2009 και επαθα την πλακα της ζωης μου απο τα γλυκα που ειχε!!!!

Μια γιαγια και ενας παπους το ειχαν τοτε, η γιαγια μαλιστα μου εδωσε και συνταγη απο το γλυκο που μου αρεσε!
 

TopGun

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Honda VFR800X crossrunner MY2016
Έκτακτη συμμετοχή 2πλός
Ενδοιασμούς έχει η σύζυγος αν τα καταφέρει να ανέβει (αν δεν τα καταφέρει θα ανέβω με το τσιες να την μαζέψω :yew:).
Παρασκευή απόγευμα ~18.00 θα ξεκινήσουμε από Αθήνα για Πάπιγκο (δεν έχουμε κλείσει αλλά ελπίζουμε).
Σάββατο λέμε διανυκτέρευση στην λίμνη αν και εφόσον ... ειδάλλως καταφύγιο.
Για βάλετε το βράδυ της Παρασκευής να βρεθούμε σε καμιά ταβέρνα για την κατάλληλη προετοιμασία του κορμιού μας ...
Επειδή τη συγκεκριμένη διαδρομή την έχω κάνει αρκετές φορές, για κάποιον που έχει καλή φυσική κατάσταση είναι εύκολη και δεν θα δημιουργήσει προβλήματα. Αν όμως κάποιος δεν έχει καλή φυσική κατάσταση ή είναι καπνιστής θα κουραστεί και θα του φανεί βουνό τουλάχιστον η τελευταία ώρα ανάβασης προς το καταφύγιο λόγω κλίσης. Από μικρό Πάπιγκο μέχρι το καταφύγιο της Αστράκας είναι 5 χλμ περίπου, 2μιση με 3 ώρες πορεία ανάλογα με τη φυσική κατάσταση και 1.000 μ υψομετρικής διαφοράς. Από το καταφύγιο μέχρι τη δρακόλιμνη είναι περίπου 3 χλμ λίγο πιο ήπια διαδρομή, χρονικά θέλει κάποιος 1-1μιση ώρα ανάλογα με το ρυθμό του. Μετά το καταφύγιο υπάρχει μια σχετικά μικρή αλλά απότομη κατάβαση περίπου 250 μ υψομετρικής και μετά μια ανάβαση μέχρι τα 2.050 που είναι η δρακόλιμνη. Τα ίδια ισχύουν και για την επιστροφή. Μαζί σας να έχετε αντηλιακή κρέμα και καπέλο γιατί το βουνό είναι γυμνό στη μεγαλύτερη διαδρομή του, 1+1 t-shirt όχι βαμβακερά, αντιανεμικό, ένα λεπτό fleece, ξηρούς καρπούς, γκοφρέτα ή κρουασάν σοκολάτας ή παστέλι, 1μιση λίτρο νερό που μπορείτε να το ανανεώσετε στις 2 πρώτες πηγές γιατί οι άλλες τουλάχιστον πέρυσι τέτοια εποχή δεν είχαν καθόλου και ηλεκτρολύτες. Δεδομένου ότι ο καιρός στο βουνό αλλάζει πολύ εύκολα και ειδικά στη Τύμφη καλό είναι να έχετε μαζί σας και αδιάβροχο έστω μιας χρήσης. Τα καμμένα δένδρα που θα δείτε στη διαδρομή μέχρι το καταφύγιο είναι καμμένα από κεραυνούς γιατί το βουνό λόγω της σύνθεσης των πετρωμάτων του τους τραβάει σαν μαγνήτης. αυτό συνεπάγεται μεγάλη προσοχή όταν βρέχει. Επίσης πολύ χρήσιμα είναι τα μπατόν γιατί απορροφούν το 40% περίπου της καταπόνησης της μέσης και των ποδιών και βοηθούν πολύ τόσο στο ανέβασμα όσο και στο κατέβασμα. Τέλος όσοι έχετε ορειβατικά μποτάκια να το προτιμήσετε από ένα αθλητικό ζευγάρι.
Επειδή είμαι στο εξοχικό στη Πρέβεζα για διακοπές, αν μου βγει το πρόγραμμα μπορεί να ανέβω και εγώ στο βουνό το Σαββάτο αν καταφέρω να ξυπνήσω νωρίς για να είμαι 8 το πρωί στο Πάπιγκο.
Καλή ανάβαση και καλά να περάσετε. Το βουνό είναι υπέροχο.
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom