Δρυόδασος Φολόης...(το χωριο μου).

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σκετος πειρασμος αυτο το μερος!
Ειναι σιγουρο οτι θα το δω απο κοντα, αλλα το θεμα ειναι ποτε?...
Μαζί θα πάμε για μανιτάρια. ...
Οπότε τις ημερομηνίες. .....εσυ
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Καταπληκτικο το μερος αυτο. Περυσι το φθινοπωρο ημουν παλι εκει (και παλι μονος μου) και μπορω ανετα να περνω καθε χρονο απο εκει.
Δυστυχως, το επαγγελμα μου δεν συμπιπτει ποτε χρονικα με εσας τους στεριανους!!! Το καλοκαιρι ειναι απιαστο ονειρο...
 

ΚΟΥΤΑΚΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
THIS IS ΠΑΤΡΑΑΑΑΑ
Όνομα
ΑΝΔΡΕΑΣ
Μοτό
YAMAHA XTZ 750 SUPER TENERE
Ομορφα μερη πραγματικα.
gsmaniac κι εμενα η συζυγος ειναι απο το Χανι Πανοπουλου. Κοντα ειμαστε. Τον επομενο μηνα καποιες μερες αλλα και σχεδον ολο τον Αυγουστο θα ειμαι εκει! Ισως βρεθουμε για καμια μπυριτσα!!!!
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
πραγματικα για την φολοη δεν ξερω ποια εποχη ειναι πιο ωραια να περασεις και να κατσεις να κολατσισεις εκει.ειναι υπεροχο μερος..
φετος την πρωτομαγια περασα απο εκει,πηγαινωντας για λιμνη λαδωνα και ορεινη αρκαδια και πετυχα και πανηγυρι με σουβλες κλπ.το μονο μελανο σημειο οτι απο πατρα προς λαδωνα,μετα την διβρη η ασφαλτος ηταν σε πολυ κακη κατασταση σε μερικα σημεια....
μπραβο φιλε για την βολτα σου,να σαι καλα να ταξιδευεις..:friendship:
 

lord_dimos

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1150gs
R100 caferacer
ωραίες εικόνες, μπράβο!
Στη Φολόη είχα πάει πριν 2 χρόνια, σε εκδρομή και γω προς Λάδωνα.
 

sinister

Μέλος
Όνομα
Πανος
Μοτό
Tuono factory
RSV1000R
WR250R
Επειδη φετος το καλοκαιρι σκοπευω να περασω απο την περιοχη,εχω σκοπο να πιασω επαρχιακο δρομο απο Κιατο,να ανεβω Στυμφαλια, να συνεχισω απο Σκοτεινη,Βλαχερνα προς Λαμπεια κ να εμπαινα στο δασος της Φολοης απο το χωριο Κουμανης,να διασχισω καθετα το δασος κ να συνεχισω προς τον τελικο μου προορισμο που ειναι το αρκουδι Ηλειας. Μπορει καποιος να μου πει απο που εχει χωματοδρομους για την διασχιση του δασους και αν το διασχιζουν ?Να μπω απο καποιο αλλο μερος ή καλα τα εχω σκεφτει?Ευχαριστω in advance!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μια χαρά το σκέφτηκες. ..
Το δάσος είναι γεμάτο με εύκολους χωματοδρομους.
Όποιον και να διαλέξεις, δεν πρόκειται να χαθείς, γιατί διασχίζουν κάθετα όλο το δρυοδασος και καταλήγουν σε χωριά. .
Όταν έρθει η ώρα, ενημέρωσε με μήπως είμαι εκείνες τις ημέρες εκεί και κεράσω τσιπουρα.

advφον!!
 

FEBU

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Αγγελής
Μοτό
Suzuki DL 650 V-Strom
Το χωριό μου είναι κάπου στην ευρύτερη περιοχή, Μυγδαλιά Γορτυνίας. Κοντά στη λίμνη του Λάδωνα.
Παρεμπιπτόντως, κάτι ξαδερφοανίψια που είναι μεγάλοι γουρουνάδες εκεί μου μιλάνε για χωματόδρομους που περιβάλλουν τη λίμνη και μπορεί να είναι ενδιαφέροντες (π.χ. για TrOFFy...)
Κάποια στιγμή το καλοκαίρι θα βρεθώ εκεί.
Είναι σε κάποιον εύκολο να βάλει ένα λινκ του Google maps που να δείχνε πού ακριβώς είναι αυτοί οι χωματόδρομοι που διασχίζουν το δάσος;
Η μόνη επαφή μου με το δάσος είναι η μεγάλη ευθεία του 111 όταν πήγαινα στο χωριό από την Πάτρα όπου έμενα πριν μερικά χρόνια...
Α, και το τζέρτζελο της Πρωτομαγιάς...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το χωριό μου είναι κάπου στην ευρύτερη περιοχή, Μυγδαλιά Γορτυνίας. Κοντά στη λίμνη του Λάδωνα.
Παρεμπιπτόντως, κάτι ξαδερφοανίψια που είναι μεγάλοι γουρουνάδες εκεί μου μιλάνε για χωματόδρομους που περιβάλλουν τη λίμνη και μπορεί να είναι ενδιαφέροντες (π.χ. για TrOFFy...)
Κάποια στιγμή το καλοκαίρι θα βρεθώ εκεί.
Είναι σε κάποιον εύκολο να βάλει ένα λινκ του Google maps που να δείχνε πού ακριβώς είναι αυτοί οι χωματόδρομοι που διασχίζουν το δάσος;
Η μόνη επαφή μου με το δάσος είναι η μεγάλη ευθεία του 111 όταν πήγαινα στο χωριό από την Πάτρα όπου έμενα πριν μερικά χρόνια...
Α, και το τζέρτζελο της Πρωτομαγιάς...
Καταρχας.....εισαι απο την Γλανιτσα Γορτυνιας:D
Εχω φιλαρακια απο το χωριο σου...
Πρεπει να τα δουμε εκει τα μερη, γιατι ειναι πανεμορφα γυρω απο τον Λαδωνα
Οσο για τις διαδρομες στο δασος.....βαζω καποιες που φαινονται στο googlemap. αλλα μην διστασετε να χαθειτε
Υπαρχει πολυ ασφαλεια και ειναι ευκολα χωματα

https://goo.gl/maps/bgvD5
 

FEBU

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Αγγελής
Μοτό
Suzuki DL 650 V-Strom
:yew::yew::yew::yew:
...για μεγαλύτερη ακρίβεια: Γλανιτσιά.
Αν θέλουμε να αποδώσουμε κάπως και τον τοπικό τρόπο εκφοράς του λόγου...;)
Αν προκύψει σκέψη για διαδρομές γύρω από τη λίμνη, εδώ είμαι να πάρω περισσότερες πληροφορίες.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Το έχω στην λίστα. Παίζει και σπίτι στην Δαφνιώτισσα, Ηλίας οπότε με βλέπω ήδη εκεί.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Όποιος δεν μαθαίνει από τα λάθη του αυτά παθαίνει. Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα ένθετο του Έθνους για τον νομό Ηλίας με ημερομηνία το 2013. Εκεί έγραφε ότι 180 ΤΟΝΟΙ ξυλείας κατασχέθηκαν από το Δασαρχείο Πύργου όπου υποβλήθηκαν 29 μηνύσεις για λαθροϋλοτομία και παράνομη μεταφορά δασικών προϊόντων.

Τι συνέχεια υπήρχε σε αυτή την υπόθεση δεν γνωρίζω. ΟΜΩΣ μπορούμε να συμπεράνουμε με το παραπάνω πιο πρόσφατο γεγονός και από την τραγική εικόνα που το συνοδεύει, ότι μόνο ανασταλτικό χαρακτήρα δεν είχε η έκβαση αυτής της υπόθεσης. Μάλιστα είναι πιθανό να εμπλέκονται και τα ίδια άτομα. Ελλάς το μεγαλείο σου.
 
Top Bottom