Δυο Χαχαλιές χώρες

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Όλα τα καλά ξεκινούν με μικρές και καθοριστικές συμβολές φίλων.
Ο @TAKIS04 αποφάσισε να με προικίσει λίγο παραπάνω, δανείζοντάς μου το GPS του καθώς και ένα ζευγάρι σαμπρέλες για την ατυχή περίπτωση στραβής. Με σκλαβώνεις φιλαράκι :friendship:





Κατά τα άλλα, όπως δεν φαίνονται στη φωτογραφία άλλωστε, έβαλα καινούρια Metzeler Tourance, δοκιμασμένο λάστιχο που μάλλον τελικά μου ταιριάζει και για άσφαλτο αλλά και για απλά, στεγνά χώματα. (για δύσκολα έχω και το WR).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Γενικά, σας ευχαριστώ όλους για τις καλές ευχές σας.
@yns , κρατάω λάμπες, είχα μάθει από πρόπερσι να τις αλλάζω ;) Βέβαια, κάθε φορά που δεν είμαι καλά προετοιμασμένος γίνονται τα καλύτερα, όπως και να έχει, αυτή τη φορά κρατάω λάμπες.
@ckalfas , @MOYTPO , @nikanthi , σκεφτείτε ένα μέρος κατά προτίμηση κοντά στον εθνικό για βόρεια να βρεθούμε. Θα ανεβάζω εδώ ποστ, στείλτε μου μήνυμα που και τι ώρα να πιούμε έναν καφέ κάτι. Υπολογίζω πως 2-3 θα είμαι εκεί πάνω αλλά θα φανεί και από την πορεία μου εκείνη τη μέρα.
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Νικόλα και Κική καλό δρόμο να έχετε και εύχομαι να περάσετε τέλεια:friendship:
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
ΑΝΕΚ, KRHTH ΙΙ, να ένα καλό όταν έχεις τρία παιδιά, έχεις έκπτωση!
40 ευρώ για εμένα με καμπίνα, 15 η μηχανή ;)
Αναχώρηση 21:00, άφιξη εκτιμώμενη 06:00.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Βασικό για ταξίδια με πολλά χιλιόμετρα, ο καθορισμός της αλυσίδας. Προσωπικά έχω καταλήξει στον ψεκασμό με WD40, βλέπεις τα λάδια να χύνονται κάτω και να καθαρίζει η αλυσίδα. Καλό τρίψημο με πρόχειρο πανί του πετάματος, μετά από μερικά λεπτά, ξέπλυμα με άφθονο νερό και ξανά τρίψιμο με άλλο πανί.





Μικρή βόλτα, 2-3 φορές στο τετράγωνο να πετάξει και να στεγνώσει τα νερά και ότι περίσσευμα WD40 έχει (αν πέσει στην εξάτμιση θα βρωμάει για λίγο, no problem όμως). Τέλος, ΚΑΛΑ ΚΑΛΟ ψέκασμα με το ειδικό λάδι, εσωτερικά εξωτερικά και πλάγια. Άστο να στεγνώσει και να πιάσει στην αλυσίδα μερικές ώρες και έτοιμος! (καλό είναι αργότερα να γίνει ένα πρόχειρο πέρασμα με πανί να βγάλεις ότι περισσεύει από λάδι πάνω στην αλυσίδα που απλά θα σου λερώσει τη μηχανή αλλά και θα μαζεύει σκόνες χωρίς λόγο) Εννοείται, κάθε βράδυ λάδωμα κατά τη διάρκεια του ταξιδιού.




Αυτά και συνεχίζουμε τις ετοιμασίες ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Μιας και είμαι στο τέλος των ετοιμασιών, προλαβαίνω να προσθέσω μερικά πραγματάκια...
Περί της ετοιμασίας, αρκετά αναφέρω στο προπέρσινο ταξίδι στην Ιβηρική χερσόνησο στην αρχή του http://advride.gr/threads/Ταξίδι-στα-δύο-άκρα-της-Ευρώπης.1923/
Ας αναλύσω από αυτά 2-3.
Είχα γράψει: Ενδοσυνεννόηση; Α ναι, πήρα και μία τέτοια. Albrecht, AE 600S Full Face edition. Δουλεύει με καλώδια, συνδέεται με τηλέφωνο, λειτουργεί και ως ραδιόφωνο. Βάζεις τα ακουστικά, κολλάς με σκρατς το μικρόφωνο, κουμπώνεις εσύ και συνεπιβάτης τα καλώδια, έτοιμοι. Μιλάει σιγά σιγά και σε μέτρια ευαισθησία ρυθμισμένο ακούγετε σα να έχει το στόμα δίπλα στο αυτί σου. Μέχρι χοντρικά τα 120 όλα είναι καλά. Αλλά και μέχρι τα 150 που δοκιμάσαμε, μια χαρά ακουγόταν απλά έπρεπε να μιλάμε δυνατά λόγω της φασαρίας από τον αέρα. Και μουσικούλα να παίζει από το κινητό και να χαμηλώνει αυτόματα για της οδηγίες του GPS που δίνει το γκομενάκι του Navigator, χλίδα σου λέω, όλη μέρα θα το έχω ανοιχτό! Η μπαταρία που παίρνει είναι 3χΑΑΑ που βρίσκεις παντού αν και άλλοι λένε πως κρατάει πολύ καιρό κάθε σετ. 100 Ευρόπουλα φύγανε εκεί, πάει και αυτό

Καταρχάς, για όσους δεν είχαν διαβάσει το θέμα, κινητό - ενδοσυνεννόηση και ακουστικά, κάπου χάλασε το πράγμα. Δεν υπάρχει πρόβλημα, δουλεύω και οπτικά τελικά μια χαρά ;)
Πέρα όμως από αυτό, το κιτ είναι άριστο από άποψη ποιότητας κουβέντας. Μιλάμε σε κανονική ένταση με ότι ταχύτητα ταξιδιού αλλά και ότι αέρα!
Όμως, πάθαμε μία μάλλον συνηθισμένη ζημιά...
3-5-10 φορές κατέβηκε η Κική χωρίς να αφαιρέσει τα καλώδια ή έβγαλε το κράνος χωρίς προσοχή, ξηλώθηκε το βρακάκι του μικροφώνου της, κάπου χάθηκε, άντε να στερεωθεί τώρα στο στόμα μπροστά. Μικρό πρόβλημα, έχουμε τη λύση! Παίρνουμε αφρολέξ από κάποια συσκευασία, το ράβουμε σφικτά και έτοιμο!





GPS: Αναβάθμιση ελαφριά από τον Τάκη με το GPS, έχω πάντα και το κινητό, το βασικό όμως είναι μια τυπωμένη λίστα πάνω στο Tank Bag διαδρομών και αποστάσεων. Αυτό βέβαια στο περίπου το πρόγραμμα που πάντα μπορεί να αλλάξει.



Έτοιμος σχεδόν, η άλλη μπαγκαζιέρα περιμένει πως και πως να γεμίσει και αυτή ;)

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Παύλος και Γιάννης με συνόδευσαν.
Ο Παύλος τα βρίσκει όλα άριστα!
Ο γιατρός από την άλλη όλο γκρίνια είναι.
Όχι έβαλα ανάποδα τις ασυμετρες μπαγκαζιέρες και το μηχανάκι γέρνει, τι κουβαλάς μπουφάν και επιγονατιδες στο καράβι αφού χωράνε στη μεγάλη άδεια πίσω, αμάν.
Επειδή όμως τον αγαπώ, του κάνω τα χατίρια



Για την ώρα παίζω με το καινούριο παιχνίδι που μου δάνεισε το φιλαράκι ;)
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Καλο ταξιδι φιλε....Να περασετε ομορφα...Προσοχη στους δρομους...οδηγουμε αμυντικα...;)
Πολύ σωστός, ευχαριστώ φίλε μου
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Σημείο συνάντησης προς όλους τους ενδιαφερόμενους:
Γεωγρ. Πλάτος 40°38'4.25"Β
Γεωγρ. Μήκος 22°56'13.92"Α

Ή αλλιώς (για τους Θεσσαλονικείς) στην πλατεία στα Λαδάδικα, μπροστά από "Τηγανιές και Σχάρες", "Ζύθος" κλπ...

Ωρα: 14:30
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Παύλος και Γιάννης με συνόδευσαν.
Ο Παύλος τα βρίσκει όλα άριστα!
Ο γιατρός από την άλλη όλο γκρίνια είναι.
Όχι έβαλα ανάποδα τις ασυμετρες μπαγκαζιέρες και το μηχανάκι γέρνει, τι κουβαλάς μπουφάν και επιγονατιδες στο καράβι αφού χωράνε στη μεγάλη άδεια πίσω, αμάν.
Επειδή όμως τον αγαπώ, του κάνω τα χατίρια
Έπρεπε να έβγαζα φωτογραφία με το μηχανάκι να είναι από δεξιά slim και από αριστερά σαν κάτι 1200άρια μαούνες... :p Βρε όταν τις κούμπωνες δεν πρόσεξες ότι τα αυτοκόλλητα του φόρουμ πρέπει να είναι πίσω για μα κάνεις σωστή διαφήμιση;
Άντε, καλή αρχή Νικόλα, να μεταφέρεις τους χαιρετισμούς μου στα παιδιά που θα συναντήσεις αύριο και στις καλλίγραμες υπάρξεις που θα γνωρίσεις στο ταξίδι (ακούς εκεί πάει με τη γυναίκα Βαλκάνια...). ;)

Σεντ φρομ Ντακάρετε - φον
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Το ταξιδι χωριζετε σε δυo μερη.
Πριν και μετα απο την συναντηση ολης της παρεας μεχρι να φτασεις στην Βενετια. :ok::friendship:

Καλους δρομους Νικολα και Κικη και να το ευχαριστηθειτε. :geek::photo:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Λαμία


Εντομεταξυ, κάτι έχω κάνει λάθος με το gps και μου βγάζει διαδρομή από τα χωράφια και όλο calculating...


Βέβαια αν δεν ξεκινήσει το ταξίδι με μικρά προβλήματα δεν έχει αξία. Μια σπασμένη ζώνη παντελονιού και κάτι λασκαρισμενες βίδες στο κράνος με καθυστερούν
 
Top Bottom