Δυτικά Βαλκάνια Ιούλιος 2020

Sancho

Sancho Panza
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
V-strom 650 / 10
Καλημέρα στην παρέα.
Προγραμματίζουμε εκδρομή (κυρίως άσφαλτος) για Δυτικά Βαλκάνια. Προς το παρόν 2 μηχανές, Νίκος (εγώ) με V-strom 650 και Πάνος με BMW GS 800. Η διαδρομή Θεσσαλονίκη, Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κροατία, Βοσνία, Κόσοβο, Β. Μακεδονία και επιστροφή. Η διάθεση μας είναι για χαλαρές διαδρομές με ήρεμη οδήγηση και πολλές στάσεις. Η διάρκεια θα είναι 8-10 ημέρες ανάλογα την διάθεσή μας.
Ο χάρτης της διαδρομής παρακάτω.
ΧΑΡΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ
Το πρόγραμμα σε γενικές γραμμές είναι στο αρχείο Πρόγραμμα Δυτ. Βαλκάνια
Πολλοί από εσάς έχετε κάνει την διαδρομή οπότε θα ήταν ευπρόσδεκτα σχόλια, παρατηρήσεις και προτάσεις.
Βέβαια αν κάποιος - κάποιοι θέλουν να ακολουθήσουν ευπρόσδεκτοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Μια χαρά η διαδρομή, άνετη με λίγα ημερήσια χιλιόμετρα. Λένε ότι καλοκαίρι συναντάς πολύ κίνηση στις Δαλματικές. (εγω είχα πάει Σεπτέμβρη)
Επειδή βλέπω την φώτο που έβαλες στο Κοτορ θα πρέπει να συμπεριλάβετε και τον δρόμο σερπαντίνα του πάρκου Λόβτσεν που οδηγεί στο μαυσωλείο του Njego. Njegos Mausoleum at Mt Lovcen • Road Tripster

* Στενός δρόμος (=πρόβλημα αν συναντήσετε λεωφορείο/α) αλλά η θέα στον κόλπο του Kotor αποζημειώνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sancho

Sancho Panza
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
V-strom 650 / 10
Μια χαρά η διαδρομή, άνετη με λίγα ημερήσια χιλιόμετρα. Λένε ότι καλοκαίρι συναντάς πολύ κίνηση στις Δαλματικές. (εγω είχα πάει Σεπτέμβρη)
Επειδή βλέπω την φώτο που έβαλες στο Κοτορ θα πρέπει να συμπεριλάβετε και τον δρόμο σερπαντίνα του πάρκου Λόβτσεν που οδηγεί στο μαυσωλείο του Njego. Njegos Mausoleum at Mt Lovcen • Road Tripster

* Στενός δρόμος (=πρόβλημα αν συναντήσετε λεωφορείο/α) αλλά η θέα στον κόλπο του Kotor αποζημειώνει.
Ευχαριστώ socrates , την φωτογραφία την έβαλα για διακόσμηση στο post. Έχω ακούσει για την κίνηση, αν μας δυσκολέψει θα ανέβουμε νωρίτερα προς τα βουνά.

Στάλθηκε από το BTV-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Καλησπερα και απο εμενα..... Μην ξεχασεις να κανεις μια σταση μετα τα σκοπια σαυτο τι μοναστηρι, αξιζει πολυ.... Επισης εχεις αρκετες πληροφοριες για κοσοβο; καποιοι λενε οτι πρεπει να βγεις απο τα συνορα που μπηκες.... Αλλα ας αφησουμε να σου απαντησει καποιος που πηγε προσφατα...

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
.


Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
καποιοι λενε οτι πρεπει να βγεις απο τα συνορα που μπηκες
μονο με την σερβια υπαρχει προβλημα...
εαν μπεις στο κοσοβο απο αλλου δεν μπορεις να μπεις στη συνεχεια στη σερβια....
δεν σε δεχονται οι σερβοι....
 

Nikkyo

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα Χαλάνδρι
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Bmw f800gs
ωραιο προγραμματακι.στην αλβανια υπολογιζε πολλες καθυστερησεις λογω κινησης και απο απροσεκτους οδηγους.στα συνορα κανε την γνωστη παρακαμψη ολης της ουρας των αυτοκινητων "και καλα" να βγαλεις τα χαρτια της μηχανης και μετα μπαινεις σφηνα.παντα με πρασινη καρτα φυσικα και διαβατηριο ,ειναι πολυ πιο γρηγορη η διελευση.οχι πως με την ταυτοτητα εχεις κανενα προβλημα.καλα να περασετε
 
Τελευταία επεξεργασία:

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Πολύ ωραίο! Ειδικά η Βοσνία και το Μαυροβούνιο εχεί πάρα πολύ καλά κομμάτια ! Και σίγουρα να κάνετε τον γυρο από το Vermosh (SH20) πάνω από την Σκόδρα. Ίσως το καλύτερο ασφάλτινο πλέον πάσσο στα δυτικά Βαλκάνια !

Ρίξε και μια μάτια εδώ , μιας που το πρώτο μερος του τότε ταξιδιού είναι ίδιο με το σχέδιο σας. !! :

Λίγο κρασί , λίγο θάλασσα και το αγόρι της!! The Round of Balkans !

The Round of Balkans
 

Sancho

Sancho Panza
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
V-strom 650 / 10
Πολύ ωραίο! Ειδικά η Βοσνία και το Μαυροβούνιο εχεί πάρα πολύ καλά κομμάτια ! Και σίγουρα να κάνετε τον γυρο από το Vermosh (SH20) πάνω από την Σκόδρα. Ίσως το καλύτερο ασφάλτινο πλέον πάσσο στα δυτικά Βαλκάνια !

Ρίξε και μια μάτια εδώ , μιας που το πρώτο μερος του τότε ταξιδιού είναι ίδιο με το σχέδιο σας. !! :

Λίγο κρασί , λίγο θάλασσα και το αγόρι της!! The Round of Balkans !

The Round of Balkans
Καταπληκτική διαδρομή και περιγραφή. Ευχαριστώ πολύ.

Στάλθηκε από το BTV-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Εμείς το 2013 μπήκαμε Κόσοβο από Αλβανία και βγήκαμε από Β.Μακεδονία, μια χαρά, θα χρειαστείς ασφάλεια δεν ισχύει η πράσινη κάρτα.Καλούς δρόμους.
 

Vasilis67

Μέλος
Όνομα
Vasilis
Μοτό
Yamaha,Tracer 700,2017
Καλησπέρα! Σχεδιάζαμε και εμεις να ανέβουμε πρόσφατα αλλά δυστυχώς λόγω ιου δεν μπορέσαμε. Πότε υπολογίζεται να πάτε?
 

Sancho

Sancho Panza
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
V-strom 650 / 10
Καλησπέρα! Σχεδιάζαμε και εμεις να ανέβουμε πρόσφατα αλλά δυστυχώς λόγω ιου δεν μπορέσαμε. Πότε υπολογίζεται να πάτε?
Υπολογίζαμε αλλά χωρίς τον ξενοδόχο. Λέγαμε να φύγουμε αρχές Ιουλίου αλλά επειδή είμαστε εκπαιδευτικοί δεν θα μπορέσουμε πλέον. Και επειδή είμαστε και σε ομάδα υψηλού κινδύνου μάλλον το βλέπω να γίνεται Άγραφα - Πίνδος για φέτος. Κυρίως off-road, και virus free διαδρομές. Τις έχω ξανακάνει πριν 20 χρόνια και χρειάζονται επανάληψη.

Στάλθηκε από το BTV-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Υπολογίζαμε αλλά χωρίς τον ξενοδόχο. Λέγαμε να φύγουμε αρχές Ιουλίου αλλά επειδή είμαστε εκπαιδευτικοί δεν θα μπορέσουμε πλέον. Και επειδή είμαστε και σε ομάδα υψηλού κινδύνου μάλλον το βλέπω να γίνεται Άγραφα - Πίνδος για φέτος. Κυρίως off-road, και virus free διαδρομές. Τις έχω ξανακάνει πριν 20 χρόνια και χρειάζονται επανάληψη.

Στάλθηκε από το BTV-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν πειραζει του χρονου...και γω για αγραφα θα προσπαθησω φετος...νομιζω ολα τα αγραφα virus free πρεπει να ειναι.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ρε παιδες , για να μην ανοιγω νεο θεμα! Το ενδεχομενο εξωτερικου για φετος το αποριπτουμε τελειως;;;;
 

Sancho

Sancho Panza
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
V-strom 650 / 10
Ρε παιδες , για να μην ανοιγω νεο θεμα! Το ενδεχομενο εξωτερικου για φετος το αποριπτουμε τελειως;;;;
Δεν υπάρχει ναι και όχι. Είσαι μέχρι τα 40-45 χωρίς άλλα προβλήματα, ξεκίνα αρκεί να βρεις "ασφαλή" διανυκτέρευση. Είσαι πάνω από 60 και με άλλα προβλήματα, π.χ. υπέρταση, διαβήτη; Τότε καλά είναι μόνο γνωστά μέρη, χωρίς κόσμο και ύπνο στη σκηνή. Εμείς είμαστε στη δεύτερη κατηγορία. Οπότε virus free διαδρομές.

Στάλθηκε από το BTV-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom