Δυτικά Βαλκάνια

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Φέτος σκέφτομαι να επισκευτώ τα Δυτικά Βαλκάνια μιας και δεν τα εχω δεί καθόλου.

Βασικά θα ηθελα να ανέβω μέχρι Ljubljana βλέπωντας Μαυροβούνιο, Κροατία και λιγο Σερβία και Βοσνία-Ερζεγοβύνη, αλλά δυστυχώς δεν με βγάζουν οι ημέρες, δεν μπορώ να διαθέσω πάνω απο 4-5 max διακυκτερεύσεις.

Οπότε αντί να τα περάσω όλα αέρα σκέφτομαι να επικεντρωθώ σε μικρότερη γεωγραφική έκταση και πιο ανάλυση.

Λέω λοιπόν να προσπεράσω την Αλβανία και να κάνω ενα κυκλικό τουρ μέσα στο Μαυροβούνιο βλέπωντας πολύ λίγο και Νότια Κροατία.

Η αρχική σκέψη είχε να λίγο Σερβία και λίγο Βοσνία_ερζεγοβύνη αλλά κάτι οι λίγες ημέρες, κάτι ο φόβος καθυστερήσεων στα πολλαπλά σύνορα με αποτρέπουν αλλά και πιθανά προβληματα απο το πέρασμα στην μια χώρα απο την άλλη αφου δεν τους έχω και για αγαπητους γείτονες.

Πάμε τώρα στο διαταύτα, ποια η γνώμη σας για το Μαυροβούνιο μιας και μόνο καλά λόγια έχω ακούσει.

Ακολούθως το πρόγραμμα που σκέφτομαι με βαση ότι διάβασα στο ΝΕΤ για δρόμους / περάσματα που αξίζουν να επισκευτείς - ΦΥΣΙΚΑ + 2 ημέρες για το ανέβα - κατέβα απο Αθήνα.

Ευχαριστώ για γνώμες απο μέρη που τυχόν δεν αξιζουν ή άλλα που είναι must να συμπεριληφθούν :

Περασμα της Αλβανίας διαδικαστικά :


Τραβάμε ανατολικά μέσα στο Μαυροβούνιο με τελικό προωρισμό το Dubrovnik


Εδω κάνουμε την 1,5 ώρα 5,5 γιατί ποιος ο λόγος να πάρεις τον πιο σύντομο όταν υπάρχουν άλλοι δρόμοι πολλά υποσχόμενοι



Πάλι πίσω με διαδικαστικό πέρασμα της Αλβανίας με λίγο παραλία
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχουμε πολλές πληροφορίες για το Μαυροβούνιο και την περιοχή τριγύρω του, οπότε θα πρότεινα να ρίξεις ένα πολύ καλό διαβασμα σε ταξιδιωτικά και να κάνεις φοκους σε σημεία ενδιαφέροντος.
Μετά μας ξαναρωτας

Με ποιο εργαλείο θα πας και ποιον μήνα?
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Μαυροβούνιο είναι απλά υπέροχο.
Για αρχή θα σου πρότεινα ανέβασμα μία φορά από Αλβανία (από τα παράλια δίνει το πιο γρήγορο δρόμο από Αθήνα καμιά 900 χλμ βγαίνουν προσοχή στην Αλβανία λίγο το πως οδηγάνε )και κατέβασμα από Σερβία.
Ενα πρόγραμμα γρήγορα που μπορώ να σου πω είναι

Αθήνα-2 βράδια Κοτορ είναι υπέροχο τι να λέμε
Την ολοκληρη μέρα μέρα που θα είσαι Μαυροβούνιο δηλαδή ανάμεσα στα 2 βράδια κανεις μια καλή γύρα το Μαυροβούνιο Durmitor Park κτλπ την έχω κάνει απλά υπέροχη διαδρομή.

3 βραδυ Ντουμπρόβνικ να το δεις αξίζει για πρώτη φορά. διαδρομή εάν θέλεις κάνεις την γρήγορη για να έχεις όλη την ημέρα να δεις το ντουμπρόβνικ έχει πολλά να δεις και να περπατήσεις

Επόμενη μέρα Μόσταρ και διανυκτέρευση Σαράγεβο 4 βράδυ

Μετά μπαινεις Σερβία περνάς από Μοκρα Γκόρα κατεβαίνεις προς Ζλάτιμπορ εχει υπέροχες διαδρομές και πας μένεις 5 βράδυ Νις.

ΝΙΣ Αθήνα απλά έιναι μια ευθεία και βγαίνει πανεύκολα.

Τα εχω γυρίσει όλα αυτά τα μέρη αρκετά καλά και πάνω από μία φορά. Αν σου αρέσει σαν πρόγραμμα σου ετοιμάζω τις διαδρομές
 

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Έχουμε πολλές πληροφορίες για το Μαυροβούνιο και την περιοχή τριγύρω του, οπότε θα πρότεινα να ρίξεις ένα πολύ καλό διαβασμα σε ταξιδιωτικά και να κάνεις φοκους σε σημεία ενδιαφέροντος.
Μετά μας ξαναρωτας
Ευχαριστώ για την απάντηση σου, έκανα ένα search αλλά δεν έβγαλε πολύ συγκεκριμένο και για αυτό ρώτησα.

Λογο περιορισμένου χρόνου λέω να περιοριστώ μόνο στο
Με ποιο εργαλείο θα πας και ποιον μήνα?
Μηχανάκι ταξιδιών έχω το 1290 και αναφορικά με μήνα κάποιον από τους καλοκαιρινούς, δεν έχω ακόμα καταλήξει σε σχέση με την δουλειά - worst case scenario αρχές Αυγούστου και best τέλος λόγο
 

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Μαυροβούνιο είναι απλά υπέροχο.
Για αρχή θα σου πρότεινα ανέβασμα μία φορά από Αλβανία (από τα παράλια δίνει το πιο γρήγορο δρόμο από Αθήνα καμιά 900 χλμ βγαίνουν προσοχή στην Αλβανία λίγο το πως οδηγάνε )και κατέβασμα από Σερβία.
Ενα πρόγραμμα γρήγορα που μπορώ να σου πω είναι

Αθήνα-2 βράδια Κοτορ είναι υπέροχο τι να λέμε
Την ολοκληρη μέρα μέρα που θα είσαι Μαυροβούνιο δηλαδή ανάμεσα στα 2 βράδια κανεις μια καλή γύρα το Μαυροβούνιο Durmitor Park κτλπ την έχω κάνει απλά υπέροχη διαδρομή.

3 βραδυ Ντουμπρόβνικ να το δεις αξίζει για πρώτη φορά. διαδρομή εάν θέλεις κάνεις την γρήγορη για να έχεις όλη την ημέρα να δεις το ντουμπρόβνικ έχει πολλά να δεις και να περπατήσεις

Επόμενη μέρα Μόσταρ και διανυκτέρευση Σαράγεβο 4 βράδυ

Μετά μπαινεις Σερβία περνάς από Μοκρα Γκόρα κατεβαίνεις προς Ζλάτιμπορ εχει υπέροχες διαδρομές και πας μένεις 5 βράδυ Νις.

ΝΙΣ Αθήνα απλά έιναι μια ευθεία και βγαίνει πανεύκολα.

Τα εχω γυρίσει όλα αυτά τα μέρη αρκετά καλά και πάνω από μία φορά. Αν σου αρέσει σαν πρόγραμμα σου ετοιμάζω τις διαδρομές
Κάτι τέτοιο έλεγα αλλά δυστυχώς δεν έχω τις ημέρες μιας και πρέπει να περιοριστώ σε 4-5 βράδια σύνολο από Αθήνα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ευχαριστώ για την απάντηση σου, έκανα ένα search αλλά δεν έβγαλε πολύ συγκεκριμένο και για αυτό ρώτησα.

Λογο περιορισμένου χρόνου λέω να περιοριστώ μόνο στο

Μηχανάκι ταξιδιών έχω το 1290 και αναφορικά με μήνα κάποιον από τους καλοκαιρινούς, δεν έχω ακόμα καταλήξει σε σχέση με την δουλειά - worst case scenario αρχές Αυγούστου και best τέλος λόγο
Αν πας Αύγουστο... Μάλλον πρέπει να αποφύγεις τα παραθαλάσσια και να μείνεις στα ορεινά.
Ρίξε μια ματιά σε κάποια προσφατα σχετικά.





 
Τελευταία επεξεργασία:

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
Μαυροβουνιο υπεροχο.
Την 2η μερα απο podgorica dubrovnik να την υπολογιζεις πανω απο 10 ωρες(να μην πω 12).
Ειναι τοσο ομορφη η διαδρομη που θα θελεις να κανεις στασεις σε πολλα σημεια + στασεις για σνακ και φαγητο + περασμα συνορων.
 

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Μαυροβουνιο υπεροχο.
Την 2η μερα απο podgorica dubrovnik να την υπολογιζεις πανω απο 10 ωρες(να μην πω 12).
Ειναι τοσο ομορφη η διαδρομη που θα θελεις να κανεις στασεις σε πολλα σημεια + στασεις για σνακ και φαγητο + περασμα συνορων.
Δίκιο έχεις, είναι και τα 2 σύνορα, ίσως διανυκτερεύσω εντός Μαυροβουνίου πριν τα σύνορα.

Απο την άλλη σκέφτομαι να την κάνω αντίστροφα όπως ήταν η αρχική σκέψη μου αλλά δεν έχω βρει ίσες ώρες και ενδιαφέρουσα διαδρομή μετά την Piva lake και έχει και πολλά σύνορα που καλοκαιριάτικα θα είναι πίτα.
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Επειδή οργανώνουμε με το φίλο ένα ταξίδι προς τ εκεί αλλά προς το πάσχα.Τι θερμοκρασίες θα αντιμετωπίσουμε;Θελουμε να αποφύγουμε το χαμό του καλοκαιριού αλλά δεν ξέρω μην φάμε πολύ κρύο.Έχει κάποιος εμπειρία ;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω το πασχα πέφτει Απρίλη, οπότε στα ψηλά θα έχει σίγουρα χιόνι.
Πρεπει να περιμένεις εκείνες τις ημέρες για να δεις και τι καιρό θα έχει
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Και εγω Πασχα σκεφτομαι να κινηθω προς τα εκει αλλα παραλιακα, κυριως.
Σχεδιο βεβαια δεν εχω βγαλει ακομα και ουτε θα βγαλω καθως δυο χρονιες που τα προγραμματιζα ηρθε ο κοσμος αναποδα...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και εγω Πασχα σκεφτομαι να κινηθω προς τα εκει αλλα παραλιακα, κυριως.
Σχεδιο βεβαια δεν εχω βγαλει ακομα και ουτε θα βγαλω καθως δυο χρονιες που τα προγραμματιζα ηρθε ο κοσμος αναποδα...
Σε παρακαλώ μην κάνεις σχέδια για φέτος.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και εγω Πασχα σκεφτομαι να κινηθω προς τα εκει αλλα παραλιακα, κυριως.
Σχεδιο βεβαια δεν εχω βγαλει ακομα και ουτε θα βγαλω καθως δυο χρονιες που τα προγραμματιζα ηρθε ο κοσμος αναποδα...
Πρέπει να είναι η καλύτερη εποχή για δαλματικες ακτές το Πάσχα.
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
[/URL]

Πάσχα 2018 Ταξιδεύοντας στα Βαλκάνια

Είναι το πρώτο ταξίδι που έκανα μόνος μου, ο καιρός αν εξαιρέσεις μια μέρα που έβρεχε ήταν τέλειος και είχα οι λες τις δαλματικές ακτές σχεδόν μόνο για εμένα.

Στάλθηκε από το SM-A750FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Προς το παρόν το έκλεισα με ξενοδοχεία για την εβδομάδα Αγ. Πνεύματος και βλέπουμε
 

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Από τώρα??
:rolleyes: νωρις ??? Μου έχει μεινει "κουσουρι" απο τα προηγούμενα χρόνια εξωτερικό, αλλά με Booking free cancelation δεν έχω να χάσω κάτι

με κάποιες αλλαγές που έκανα θεωρώ οτι είμαι ΟΚ με το προγραμμα.

Επίσης αρχες Ιουνίου ειναι καλύτερα απο Αυγουστο και με 1 ημέρα αργία βολεύει
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
:rolleyes: νωρις ??? Μου έχει μεινει "κουσουρι" απο τα προηγούμενα χρόνια εξωτερικό, αλλά με Booking free cancelation δεν έχω να χάσω κάτι

με κάποιες αλλαγές που έκανα θεωρώ οτι είμαι ΟΚ με το προγραμμα.

Επίσης αρχες Ιουνίου ειναι καλύτερα απο Αυγουστο και με 1 ημέρα αργία βολεύει
ΟΚ... Αν σε βολεύει
Θα συμφωνήσω με τον Ιούνιο.
 
Top Bottom