Δυτικά Βαλκάνια

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Πήγαμε & γυρίσαμε με μικροαπρόοπτα που πάντα ειναι μέσα στο παιχνίδι αλλά γενικά ωραια ήταν !

Ενα συνοπτικό οδοιπορικό:

Παρασκευή απόγευμα κατά τις 18:00 αναχώρηση με 1η στάση Ιωάννινα, εντάξει την γλυτώσαμε την βροχή μιας και μόνο λίγο μας επιασε λίγο πριν φτάσουμε

Σάββατο:
Είχε πέρασμα στην Αλβανία με κατεύθυνση παραλιακά προς Durres μιας και η διανυκτέρευση ήταν στο Shkodër.
Στην αρχή ολα καλά μέχρι που μπηκαμε πιο μέσα και αρχίσαν να πονάνε τα μάτια μας απο αυτα που βλέπαμε.
Το αποκορύφωμα ήρθε στο Durres που το έκτρωμα είναι μικρή λέξη για να το περιγράψει.
Την κατάσταση έσωσε ενα πραγματικά υπέροχο camping στο Shkodër με όνομα Camping Legjenda το οποίο αν και ακριβό για Αλβανία (είχα κλείσει ενα δικλινο σαλε) ήταν φανταστικό !!!
Και είχε και ωραιο εστιατόριο μέσα με άψογο service !!

Το μόνο εντυπωσιακό της ημέρας το κομβόι με lamborgini & mercedes τζιπ όλα ίδια, μιλάμε για καμια 30αρια αμάξια - αγρότες φαινόντουσαν ή τελος παντων με εμπόριο αγροτικών προϊόντων ;)

Κυριακή:
Πέρασμα στο Μαυροβούνιο και η φύση επανέρχεται πίσω αφήνοντας την ξεραίλα της Αλβανίας αλλα και την κακογουστιά.
Προορισμός το Dubrovnick με πέρασμα απο τα παράλια, Budva - Kotor κλπ
Όντως πολύ ωραία διαδρομή και η Budva φουλ ανοικοδόμιση.
Φαγαμε και τα μύδια μας σε μια ταβερνα - μυδοκαλιέργεια !
Απόγευμα βόλτα στο Dubrovnick που είναι όμορφο αλλα είχε ήδη πολύ τουρίστα.

Δευτέρα:
Χαιρετισμός σε 2 ΚΤΜ απο Ελλάδα που βρήκαμε στην έξοδο απο την πόλη _ (καλα να περνάτε) που τραβάγανε προς Split ενώ εμείς προς Piva Lake στο Ορεινό Μαυροβούνιο.
Το ορεινό Μαυροβούνιο ήταν εξίσου όμορφο και οι δρόμοι φανταστικοί !!!
Βεβαια για να περάσουμε Μαυροβούνιο - περάσαμε πρώτα απο Βοσνία Ερζεγοβίνη να δουμε λίγο και εκείνα τα βουνά :rolleyes:
Ο δρόμος για την Piva Lake εξαιρετικός και μετά συνεχίσαμε τον βουνίσιο δρόμο προς την Podgorica που ήταν η επόμενη στάση - το τοπίο απο φύση με δάσος άλλαξε σε Απλικό με υπολείματα παγετώνα ! By the way, PIVA σημαίνει (λέει) μπύρα αλλά απλά συνωνυμία με την λίμνη :ha
Σιγουρα απο τους τοπ προορισμούς με μηχανή!!!

Τρίτη:
Επιστροφή προς Ελλάδα με πέρασμα στην Αλβανία με κατεύθυνση Καστοριά και ενα κλιμα βαρεμάσας εχωντας την εμπειρία απο το ανέβασμα που ηταν ξερά και βαρετα απο τοπία - όταν δεν σου εβγαζε τα μάτια η κακογουστιά.
Ετσι ήταν μέχρι και τα Τίρανα μέχρι που μπήκαμε προς Elbasan - εκεί η φύση επανήλθε και αρχισε να είναι όμορφα.
Ο χάρτης που είχα με πήγαινε απο κάπου που το google δεν το έδινε και είπα να το δοκιμάσω.
Ήταν ο SH71 δρόμος που πραγματικά ηταν ΥΠΕΡΟΧΟΣ !!!!
Είχε καπου 40 χιλιομετρα φαράγκι και 3 βουνα πάνω κάτω με σχεδον μηδεν κίνηση και χωριά - κατοίκους.
Το μόνο που έβλεπες ήταν που και που κανα σπιτι που αναρωτιώσουν που και τι κάνουν εκεί και κανα αμάξι φάτσα όταν έστριβες τυφλά μεσα στο φαράγγι.

Πριν μπεις βαθειά είχε κάποια βενζινάδικα, βλεπω ποσα χιλιομετρα μου δείχνει ο μετρητής - βλεπω ποσα λεει το gps για Καστοριά και λεω καλά είμαστε - δεν βαζω βενζίνη :cool:

Προχωράμε λοιπόν, χανεται ο πολυτισμός και συνεχίζουμε με τον ορίζοντα να μην τελειώνουν τα βουνά αλλά να τελειώνει η βενζίνη :eek:
Και λεω ωραια είμαστε παμε και βλεπουμε - και μετά - χανεται και ο δρόμος και γίνεται χωμα με λακούβες και δάσος :rolleyes:
Και ξανα λεω, χμμμ μαλλον εδω θα την βγαλουμε το βράδυ :ha

Τεσπα, προχωράω - προχωράω και φτάνουμε σε ενα χωριό 5 σπίτια και τσουπ στην άκρη του δρόμου μια αντλία.
Λέει η γυναικα να εχει εδω βενζίνη, λεω αποκλείεται ειναι diesel - λεει εγω θα ρωτήσω γιατι δεν μενω εδω το βραδυ.
Παει ρωτάει στο καφενείο, παιρνει ο τυπος τηλ την Κλαούντια που εχει το παντοπωλείο με την αντλία και ερχεται.
Εχω βενζίνη λέει, σε 1,5 λίτρα coca colla βαλαμε κανα 5αρι λιτρα για να πουμε οτι το 20ευρω επιασε τόπο μιας και δεν είχαμε πιο ψηλά.

Τελικά λιγα χιλιομετρα παρακάτω ενώ ο δρόμος συνέχιζε δάσος και χωμάτινος υπηρχε χωριο με κανονικό βενζινάδικο οπότε ο αρχικός υπολογισμός ηταν σωστός αλλά μεγάλο το ρίσκο για να αγνοήσω την ευγενέστατη Κλαούντια :)

Η επιστροφή στην Καστοριά ηταν υπέροχη χάρη στον δρομο SH 71 που τον συνιστώ ανεπιφύλαχτα !!!1

Τετάρτη :
Επιστροφή στην Αθήνα με αντιξοότητα μιας και είτε καποιας ίωσης ή τροφικής δηλ απο το εστιατόριο στην Καστοριά ενα ξέρασμα στην Εθνική ήταν ικανό να με κάνει κουρέλι και να μην μπορώ να πάρω τα πόδια μου !!

Σήμερα Παρασκευή και ειμαι λίγο καλύτερα

Αυτά και εις άλλα με Υγεία και πάντα Όρθιοι !!!!!
Η Αλβανία είναι ότι χειρότερο έχω δει, οι δρόμοι στενοί όλοι, παντού πας με τα όρια γιατί κάθε 300 μέτρα έχει αστυνομία, στον δρόμο έχω βρει 2 τρακαρισμένα αυτοκίνητα κ μια νταλίκα ή όποια είχε τουμπαρει στο αντίθετο ρεύμα στον δρόμο από τα σύνορα προς elbasan. Καλά εκεί στα Τίρανα δεν υπάρχουν οι τύποι πάνε όπου νανε.
 

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Η Αλβανία είναι ότι χειρότερο έχω δει, οι δρόμοι στενοί όλοι, παντού πας με τα όρια γιατί κάθε 300 μέτρα έχει αστυνομία, στον δρόμο έχω βρει 2 τρακαρισμένα αυτοκίνητα κ μια νταλίκα ή όποια είχε τουμπαρει στο αντίθετο ρεύμα στον δρόμο από τα σύνορα προς elbasan. Καλά εκεί στα Τίρανα δεν υπάρχουν οι τύποι πάνε όπου νανε.
Εγω είδα live μπροστά μου τρακάρισμα, τυπο φυσικά με mercedes εκανε προσπεράσεις απο δεξία στην ΛΕΑ (ο θεος να την κάνει) μέχρι που τσουπ ενα παρκαρισμένο στην ΛΕΑ το κοπανάει και φευγει ευτυχώς δεξιά μεσα και σκάει σε μια μάντρα !
 

Steve

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Στάθης
Μοτό
HONDA CB500X 2013-14
Η οδήγηση των Αλβανών είναι χάλια, θέλει να έχεις τα μάτια σου δεκατέσσερα. Οι πόλεις τους είναι καρακατσουλιό, άναρχες αν και τα τελευταία χρόνια γίνονται πραγματικές προσπάθειες με έργα να τις ομορφήνουν και να τις κάνουν λειτουργικές. Αργυρόκαστρο, Μπεράτ και κάποιες άλλες εξαιρούνται, είναι πανέμορφες και ξεχωριστές. Στα χωριά τα σπίτια είναι μακριά το ένα από το άλλο λες και είναι τσακωμένοι, δεν υπάρχει κεντρική πλατεία με πλάτανο και καφενείο. ΑΛΛΑ η φύση και η μορφολογία της επαρχίας, τα ποτάμια και τα βουνά τους έχουν κάτι το adventure που σε προκαλούν μοτοσικλετιστικά. Τα βουνά της βόρειας Αλβανίας, θεθ (theth) Βαλμπόνα και άλλα είναι το κάτι άλλο.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Αλβανία είναι μια χαρά. Σαν να είσαι Περιστέρι μετά από μποτιλιάρισμα στον Κηφισό. Λίγο προσοχή γιατί όλοι είναι τρελαμένοι και όλα καλά.
Άμα μπεις Κόσοβο να δείς πως είναι... Ειδικά όσο πλησιάζεις Πρίστινα... Από 1 άλογο μέχρι 620 άλογα, όλα στον ίδιο δρόμο... Χωρίς λωρίδες... Μετά χωρίς άσφαλτο... Αργότερα χωρίς νόμους βαρύτητας...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
αυτην την διαδρομή την εχει κανει κάποιος?
ποσες ωρες περίπου ?
αξίζει?
έχετε κανει κάποια διαφορετική?
Παρών...
Καλύτερα να περάσεις από πιο νότια από κοπαονικ.
Οι ώρες που σου βγάζει το Google, είναι σχεδόν πάντα κοντά στην πραγματικότητα με τις στάσεις κλπ
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
απο Σεράγεβο Ζαμπιλακ Κολασιν και συνέχεια προς Αλβανια που αξίζει για διανυκτέρευση?
 
Τελευταία επεξεργασία:

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Για να σου βγουν τα χιλιόμετρα που έχεις κατά νου πρέπει να διανυκτερεύσεις κοντά στο Κολασιν;
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Για να σου βγουν τα χιλιόμετρα που έχεις κατά νου πρέπει να διανυκτερεύσεις κοντά στο Κολασιν;
οχι απλα θελω καπου ωραία και να μετριάσω την διαδρομή μέχρι Ηγουμενίτσα
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Ναι Ηλία αξίζει.
Πριν λίγες μέρες την έκανα.
Δίπλα στον Δρίνο, τούνελ, Προυσός επί χίλια και βάλε !
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
η πράσινη κράτα πρέπει να είναι πράσινη... :thinking:
Το ανέφερα στον ασφαλιστή κ μου είπε ότι έχει καταργηθεί παγκοσμιος από φέτος..Εγώ όσες φορές βγήκα έξω την είχα σε Α4 κ δεν είχα θέμα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν είναι κόπος να τυπωθεί σε πράσινο χαρτί.
Το Πάσχα στην Βοσνία το κοίταξαν περίεργα και αν πέσεις σε κανένα στραβόξυλο θα έχεις θέμα χωρίς λόγο
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
η πράσινη κράτα πρέπει να είναι πράσινη... :thinking:
Όχι, λευκή πλέον.
Ένας μας τη ζήτησε δεν θυμάμαι που και όλα ΟΚ πούταν λευκή.
 
Top Bottom