Δυτικά Βαλκάνια

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
για να μας πουν οι ταξιδευτές...
παίζει αρχες Αυγούστου να έχουμε με το έτερο 4 διανυκτερεύσεις για πάρτη μας
θα ξεκινήσουμε από Πέρδικα και εχω σκεφτεί αυτό αν βγαίνει?
1η ημέρα https://www.google.gr/maps/dir/Πέρδικα/Κότορ,+Μαυροβούνιο/@40.8794037,17.9072578,7z/data=!3m1!4b1!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x135c87724513911b:0x400bd2ce2b997a0!2m2!1d20.3014735!2d39.3693198!1m5!1m1!1s0x134c33063d70c91b:0x7a73f15e212e9306!2m2!1d18.771234!2d42.424662!3e0?hl=el

2η ημέρα Κότορ προς Σεράγεβο

3η ημέρα Σεράγεβο προς Kolasin

4η ημέρα
και διαμονή σε κάποιο ορεινο χωριο Αλβανία οσο ποιο νότια τοσο καλύτερα?

5η ημέρα επιστροφή Πέρδικα

βγαίνουν οι διαδρομές? ξερω θα γίνετε της πο@τ@νας...
καμιά άλλη ιδέα?
Συντοπίτη, παίζει να βρεθούμε κάπου εκεί στα βνα ή στο Κότορ, αν είσαι τελικά αρχές Αυγούστου!
Εμείς ξεκινάμε 31/7 για Οχρίδα και 1/8 Αυγούστου θα είμαστε Κότορ.
Βέβαια εμείς θα το συνεχίσουμε παραλιακά με Ντουνπρόβνικ και Ζαντάρ και μετά θα ανέβουμε λίμνες και Σεράγεβο. Για να κατέβουμε από την φοβερή διαδρομή που έχεις βάλει, προς Kolasin στον ποταμό Tara.
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Για δείξε την μαγική διαδρομή Σαράγεβο Νις?
Σεράγεβο προς Restoran Gusar

Αυτή είναι η διαδρομή , τα έχω γυρίσει τα μέρη αρκετα και με φίλους αλλά και μόνος και λόγω συζύγου που είναι απο Σερβία. Οπότε δεν τα γράφω έτσι.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Συντοπίτη, παίζει να βρεθούμε κάπου εκεί στα βνα ή στο Κότορ, αν είσαι τελικά αρχές Αυγούστου!
Εμείς ξεκινάμε 31/7 για Οχρίδα και 1/8 Αυγούστου θα είμαστε Κότορ.
Βέβαια εμείς θα το συνεχίσουμε παραλιακά με Ντουνπρόβνικ και Ζαντάρ και μετά θα ανέβουμε λίμνες και Σεράγεβο. Για να κατέβουμε από την φοβερή διαδρομή που έχεις βάλει, προς Kolasin στον ποταμό Tara.
μακαρι!
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Μπορείς να μου στείλεις τις διαδρομές εγώ μόνος μου θα είμαι με συνεπιβάτη.
Μία μέρα στο Μαυροβουνιο μπορείς να την περάσεις με αυτήν την διαδρομή

Δηλαδή απο κοτορ πας βλέπεις παλιά πόλη της budva είναι μικρή ότι πρέπει για έναν πρωινό καφέ.

Μετά ανεβαίνεις προς τα πάνω για να πας να δεις αυτό και αμέσω πιο κάτω είνα ένα χωριουδάκι με πολλά μαγαζάκια πολύ ωραίο για άλλη μια στάση βαζω ενδεικτικά ένα μαγαζί για να καταλάβεις που λέω

Μετά πηγαίνεις στο εθνικό πάρκο Lovcen. Παρα πολύ όμορφη διαδρομή είχα παει το Πασχα του 2018. όπου μπορεις να δεις και το μασωλείο που έχει πάνω αυτο δηλαδή Mausoleum of Petar II Petrovic-Njegos · 9RXQ+X23, Unnamed Rd, Raičevići, Μαυροβούνιο και βλέπεις και όλο το κοτορ απλα δυστηχως εγω όταν πηγα δεν το ειδα γιατι είχε χιόνια. ήταν κλειστό.

Στην συνέχεια πας εδώ απιστευτη θεα από ότι εχω δει δυστηχως είναι το μόνο σημείο που δεν έχω παει Best View of Kotor · CQ3V+8GX, Žanjev Do 85330, Μαυροβούνιο

και τελος αφου κατεβαίνεις απο αυτον τον ελικοδες δρόμο ξαναπερνάς απο το κοτορ πας περαστ που είναι ωραίο με σκοπό να παρεις καραβάκι για να πας στο νησακι στην παναγία των βράχων αν δεν κανω λαθος γιατι εχει δύο νησάκια βασικά.

Νομίζω είναι μια πολύ ωραία μέρα ειδικά μετά τα πρώτα χλμ της πρωτης ημέρας απο Ελλάδα για Μαυροβουνιο που είναι πολλά. Και ειδικά αν είσαι με το ετερο ήμισυ θα ενθουσιαστεί με τις ομορφιές που θα δει.

Μπορεί να είναι λίγα χλμ αλλα με αυτά που θα δείτε και επειδή έχει πολλά αξιοθέατα θα είστε γεμάτοι ασε που θα θέλετε να σταματάτε καθε λεπτο για φωτογραφίες και θα σας μείνει χρόνος και για την παλιά πολη του κοτορ το βράδυ


Θα γράψω και για την αλλη μέρα αυριο
 

Billetos13

Μέλος
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Honda cb 500x 2019
Καλημέρα μιας και παιζει συζητηση για τα βαλκανια εδω να σας πω και εγω την ιδεα μου που εχω για την επομενη εβδομαδα που θα κανω ενα τουρ 7ημερο και θα ειναι το πρωτο μου!! αν και ηθελα να αγγιξω σλοβενια μαλλον δεν θα την δω και θα το αφησω για αλλη φορα γιατι επελεξα να δω βοσνια μιας και τη σερβια δεν την πολυ θελω. επισυναπτω την διαδρομη απο κατω δεκτες ολες οι αποψεις :cool:
https://i.im.ge/2022/06/01/r8squp.jpg
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλημέρα μιας και παιζει συζητηση για τα βαλκανια εδω να σας πω και εγω την ιδεα μου που εχω για την επομενη εβδομαδα που θα κανω ενα τουρ 7ημερο και θα ειναι το πρωτο μου!! αν και ηθελα να αγγιξω σλοβενια μαλλον δεν θα την δω και θα το αφησω για αλλη φορα γιατι επελεξα να δω βοσνια μιας και τη σερβια δεν την πολυ θελω. επισυναπτω την διαδρομη απο κατω δεκτες ολες οι αποψεις :cool:
https://i.im.ge/2022/06/01/r8squp.jpg
Εγώ θα "έκαιγα" το κομμάτι σπλιτ-ζανταρ και θα έμπαινα πιο μέσα στην Βοσνία .
Το έκανα το Πάσχα ανάποδα και δεν με ενθουσίασε.
 

Billetos13

Μέλος
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Honda cb 500x 2019
Εγώ θα "έκαιγα" το κομμάτι σπλιτ-ζανταρ και θα έμπαινα πιο μέσα στην Βοσνία .
Το έκανα το Πάσχα ανάποδα και δεν με ενθουσίασε.
η αληθεια ειναι οτι το πιο αδιαφορο ειναι το σπλιτ και στην αρχη σκεφτομουν να εκανα μοσταρ σταση και απο εκει για ζαγκρεμπ ακομα το επεξεργαζομαι για τον λογο οτι θα αλλαζω 2 φορες τα ιδια συνορα δηλαδη απο μαυροβουνιο κροατια βοσνια και μετα παλι κροατια βοσνια...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
η αληθεια ειναι οτι το πιο αδιαφορο ειναι το σπλιτ και στην αρχη σκεφτομουν να εκανα μοσταρ σταση και απο εκει για ζαγκρεμπ ακομα το επεξεργαζομαι για τον λογο οτι θα αλλαζω 2 φορες τα ιδια συνορα δηλαδη απο μαυροβουνιο κροατια βοσνια και μετα παλι κροατια βοσνια...
Τα σύνορα είναι κάτι σαν διόδια....μπαινοβγαίνεις σβέλτα, μην σας προβληματίζει αυτό
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Μία μέρα στο Μαυροβουνιο μπορείς να την περάσεις με αυτήν την διαδρομή

Δηλαδή απο κοτορ πας βλέπεις παλιά πόλη της budva είναι μικρή ότι πρέπει για έναν πρωινό καφέ.

Μετά ανεβαίνεις προς τα πάνω για να πας να δεις αυτό και αμέσω πιο κάτω είνα ένα χωριουδάκι με πολλά μαγαζάκια πολύ ωραίο για άλλη μια στάση βαζω ενδεικτικά ένα μαγαζί για να καταλάβεις που λέω

Μετά πηγαίνεις στο εθνικό πάρκο Lovcen. Παρα πολύ όμορφη διαδρομή είχα παει το Πασχα του 2018. όπου μπορεις να δεις και το μασωλείο που έχει πάνω αυτο δηλαδή Mausoleum of Petar II Petrovic-Njegos · 9RXQ+X23, Unnamed Rd, Raičevići, Μαυροβούνιο και βλέπεις και όλο το κοτορ απλα δυστηχως εγω όταν πηγα δεν το ειδα γιατι είχε χιόνια. ήταν κλειστό.

Στην συνέχεια πας εδώ απιστευτη θεα από ότι εχω δει δυστηχως είναι το μόνο σημείο που δεν έχω παει Best View of Kotor · CQ3V+8GX, Žanjev Do 85330, Μαυροβούνιο

και τελος αφου κατεβαίνεις απο αυτον τον ελικοδες δρόμο ξαναπερνάς απο το κοτορ πας περαστ που είναι ωραίο με σκοπό να παρεις καραβάκι για να πας στο νησακι στην παναγία των βράχων αν δεν κανω λαθος γιατι εχει δύο νησάκια βασικά.

Νομίζω είναι μια πολύ ωραία μέρα ειδικά μετά τα πρώτα χλμ της πρωτης ημέρας απο Ελλάδα για Μαυροβουνιο που είναι πολλά. Και ειδικά αν είσαι με το ετερο ήμισυ θα ενθουσιαστεί με τις ομορφιές που θα δει.

Μπορεί να είναι λίγα χλμ αλλα με αυτά που θα δείτε και επειδή έχει πολλά αξιοθέατα θα είστε γεμάτοι ασε που θα θέλετε να σταματάτε καθε λεπτο για φωτογραφίες και θα σας μείνει χρόνος και για την παλιά πολη του κοτορ το βράδυ


Θα γράψω και για την αλλη μέρα αυριο
Ευχαριστώ πολύ!
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Ευχαριστώ πολύ!
Και η δευτερη μέρα είναι αυτή 2 προς Parking lot η οποία κάνεις μια καλή γύρα όλο το μαυροβούνιο περνάς εννοείται απο το durmitor national park πας να δεις στην συνεχεια την μαύρη λίμνη και γενικά είναι μια υπέροχη διαδρομή. Εαν θέλεις έχω έτοιμες τις δοαδρομές σε gpx
 
Τελευταία επεξεργασία:

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Χωρίς να ξέρω και το στυλ σας πιο είναι αν οδηγάτε από το πρωι μεχρι το βράδυ η πιο χαλαρά τα έχω κάνει και τα δύο. Πλέον αν εκανα ένα ταξίδι με 6 διανυκτερευσεις σε αυτά τα μέρη θα ήταν 3 βράδια Μαυροβουνιο στο κοτορ με δυο γεμάτες μέρες στο Μαυροβουνιο που μπορείς να δεις σχεδόν τα περισσότερα μέρη. Εχω έτοιμες διαδρομές για έναν φίλο που θα ανεβεί στο περίπου τις ίδιες μέρες με εσάς που σχεδιάζετε. Μετά την 4 διανυκτερευση θα την εκανα ντουμπρόβνικ είναι πολύ κοντά στο κοτορ όποτε θα έχετε και όλη την ημέρα να το δείτε αφού θα φτάσετε νωρίς. Βεβαια γίνεται ο κακος χαμός αλλά είναι μαγικό ειδικά αν πας πρώτη φορά. 5 βΡαδυ Σαράγεβο με πέρασμα απο Μόσταρ και 6 βράδυ Νις μέσα απο μαγική διαδρομή μεγάλη αλλα ωραία. Εχω κάνει Σαράγεβο Θεσσαλονίκη μόνος μου βέβαια αλλα βγαίνει το Νις ανετα. Θα περάσετε και απο Μοκρα γκορα.
απο Νις θα φύγω για Σκόπια ή Βουλγαρία?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
απο Νις θα φύγω για Σκόπια ή Βουλγαρία?
Για που?
Η Νις είναι δίπλα στα Σκόπια και βολεύει για να μπεις σβέλτα Ελλάδα .
αν θέλεις βόλτα καλή μπαίνεις βόρεια Βουλγαρία, από ένα τρομερό πάσο.
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Για που?
Η Νις είναι δίπλα στα Σκόπια και βολεύει για να μπεις σβέλτα Ελλάδα .
αν θέλεις βόλτα καλή μπαίνεις βόρεια Βουλγαρία, από ένα τρομερό πάσο.
προς λάρισα
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
απο Νις θα φύγω για Σκόπια ή Βουλγαρία?
Η γρηγορη και εύκολη επιλογή είναι από Σκόπια μια ευθεία είναι, δεν υπάρχει κανένα θέμα και βγαίνει εύκολα ειδικά για Λάρισα. Απο εκεί και πέρα μια ψιλοπροσοχή με την Αστυνομία στα σκόπια γιατί έχουν πολλά μπλόκα και κρύβονται καλά. Αν και δεν είχα ποτέ πρόβλημα ούτε με σταμάτησαν αν και ταξιδεύω σχετικά συχνά προς Σερβία. Αν ψιλοκάνετε το πρόγραμμα που ειπα και ειδικά αναφέρομαι από Σαράγεβο για Νις ναι μεν βγαίνει αλλά εαν θέλετε μπορείτε να κόψετε κάτι για να βγει πιο μικρή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Πήγαμε & γυρίσαμε με μικροαπρόοπτα που πάντα ειναι μέσα στο παιχνίδι αλλά γενικά ωραια ήταν !

Ενα συνοπτικό οδοιπορικό:

Παρασκευή απόγευμα κατά τις 18:00 αναχώρηση με 1η στάση Ιωάννινα, εντάξει την γλυτώσαμε την βροχή μιας και μόνο λίγο μας επιασε λίγο πριν φτάσουμε

Σάββατο:
Είχε πέρασμα στην Αλβανία με κατεύθυνση παραλιακά προς Durres μιας και η διανυκτέρευση ήταν στο Shkodër.
Στην αρχή ολα καλά μέχρι που μπηκαμε πιο μέσα και αρχίσαν να πονάνε τα μάτια μας απο αυτα που βλέπαμε.
Το αποκορύφωμα ήρθε στο Durres που το έκτρωμα είναι μικρή λέξη για να το περιγράψει.
Την κατάσταση έσωσε ενα πραγματικά υπέροχο camping στο Shkodër με όνομα Camping Legjenda το οποίο αν και ακριβό για Αλβανία (είχα κλείσει ενα δικλινο σαλε) ήταν φανταστικό !!!
Και είχε και ωραιο εστιατόριο μέσα με άψογο service !!

Το μόνο εντυπωσιακό της ημέρας το κομβόι με lamborgini & mercedes τζιπ όλα ίδια, μιλάμε για καμια 30αρια αμάξια - αγρότες φαινόντουσαν ή τελος παντων με εμπόριο αγροτικών προϊόντων ;)

Κυριακή:
Πέρασμα στο Μαυροβούνιο και η φύση επανέρχεται πίσω αφήνοντας την ξεραίλα της Αλβανίας αλλα και την κακογουστιά.
Προορισμός το Dubrovnick με πέρασμα απο τα παράλια, Budva - Kotor κλπ
Όντως πολύ ωραία διαδρομή και η Budva φουλ ανοικοδόμιση.
Φαγαμε και τα μύδια μας σε μια ταβερνα - μυδοκαλιέργεια !
Απόγευμα βόλτα στο Dubrovnick που είναι όμορφο αλλα είχε ήδη πολύ τουρίστα.

Δευτέρα:
Χαιρετισμός σε 2 ΚΤΜ απο Ελλάδα που βρήκαμε στην έξοδο απο την πόλη _ (καλα να περνάτε) που τραβάγανε προς Split ενώ εμείς προς Piva Lake στο Ορεινό Μαυροβούνιο.
Το ορεινό Μαυροβούνιο ήταν εξίσου όμορφο και οι δρόμοι φανταστικοί !!!
Βεβαια για να περάσουμε Μαυροβούνιο - περάσαμε πρώτα απο Βοσνία Ερζεγοβίνη να δουμε λίγο και εκείνα τα βουνά :rolleyes:
Ο δρόμος για την Piva Lake εξαιρετικός και μετά συνεχίσαμε τον βουνίσιο δρόμο προς την Podgorica που ήταν η επόμενη στάση - το τοπίο απο φύση με δάσος άλλαξε σε Απλικό με υπολείματα παγετώνα ! By the way, PIVA σημαίνει (λέει) μπύρα αλλά απλά συνωνυμία με την λίμνη :ha
Σιγουρα απο τους τοπ προορισμούς με μηχανή!!!

Τρίτη:
Επιστροφή προς Ελλάδα με πέρασμα στην Αλβανία με κατεύθυνση Καστοριά και ενα κλιμα βαρεμάσας εχωντας την εμπειρία απο το ανέβασμα που ηταν ξερά και βαρετα απο τοπία - όταν δεν σου εβγαζε τα μάτια η κακογουστιά.
Ετσι ήταν μέχρι και τα Τίρανα μέχρι που μπήκαμε προς Elbasan - εκεί η φύση επανήλθε και αρχισε να είναι όμορφα.
Ο χάρτης που είχα με πήγαινε απο κάπου που το google δεν το έδινε και είπα να το δοκιμάσω.
Ήταν ο SH71 δρόμος που πραγματικά ηταν ΥΠΕΡΟΧΟΣ !!!!
Είχε καπου 40 χιλιομετρα φαράγκι και 3 βουνα πάνω κάτω με σχεδον μηδεν κίνηση και χωριά - κατοίκους.
Το μόνο που έβλεπες ήταν που και που κανα σπιτι που αναρωτιώσουν που και τι κάνουν εκεί και κανα αμάξι φάτσα όταν έστριβες τυφλά μεσα στο φαράγγι.

Πριν μπεις βαθειά είχε κάποια βενζινάδικα, βλεπω ποσα χιλιομετρα μου δείχνει ο μετρητής - βλεπω ποσα λεει το gps για Καστοριά και λεω καλά είμαστε - δεν βαζω βενζίνη :cool:

Προχωράμε λοιπόν, χανεται ο πολυτισμός και συνεχίζουμε με τον ορίζοντα να μην τελειώνουν τα βουνά αλλά να τελειώνει η βενζίνη :eek:
Και λεω ωραια είμαστε παμε και βλεπουμε - και μετά - χανεται και ο δρόμος και γίνεται χωμα με λακούβες και δάσος :rolleyes:
Και ξανα λεω, χμμμ μαλλον εδω θα την βγαλουμε το βράδυ :ha

Τεσπα, προχωράω - προχωράω και φτάνουμε σε ενα χωριό 5 σπίτια και τσουπ στην άκρη του δρόμου μια αντλία.
Λέει η γυναικα να εχει εδω βενζίνη, λεω αποκλείεται ειναι diesel - λεει εγω θα ρωτήσω γιατι δεν μενω εδω το βραδυ.
Παει ρωτάει στο καφενείο, παιρνει ο τυπος τηλ την Κλαούντια που εχει το παντοπωλείο με την αντλία και ερχεται.
Εχω βενζίνη λέει, σε 1,5 λίτρα coca colla βαλαμε κανα 5αρι λιτρα για να πουμε οτι το 20ευρω επιασε τόπο μιας και δεν είχαμε πιο ψηλά.

Τελικά λιγα χιλιομετρα παρακάτω ενώ ο δρόμος συνέχιζε δάσος και χωμάτινος υπηρχε χωριο με κανονικό βενζινάδικο οπότε ο αρχικός υπολογισμός ηταν σωστός αλλά μεγάλο το ρίσκο για να αγνοήσω την ευγενέστατη Κλαούντια :)

Η επιστροφή στην Καστοριά ηταν υπέροχη χάρη στον δρομο SH 71 που τον συνιστώ ανεπιφύλαχτα !!!1

Τετάρτη :
Επιστροφή στην Αθήνα με αντιξοότητα μιας και είτε καποιας ίωσης ή τροφικής δηλ απο το εστιατόριο στην Καστοριά ενα ξέρασμα στην Εθνική ήταν ικανό να με κάνει κουρέλι και να μην μπορώ να πάρω τα πόδια μου !!

Σήμερα Παρασκευή και ειμαι λίγο καλύτερα

Αυτά και εις άλλα με Υγεία και πάντα Όρθιοι !!!!!
 
Top Bottom