Δυτικά Βαλκάνια

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Μπήκαμε στην πρίζα και σιγοβράζουμε ....
Ένα από τα επόμενα ΠΠΣΚΔ η κάτι τέτοιο (μέσα στον Φεβρουάριο) θα τραβήξουμε βόρεια ...
Στόχος το Σεράγεβο αλλά και αν δεν τα καταφέρουμε δεν πειράζει το δοκιμάζουμε ξανά σε πιο θερμές εποχές ...

Ο στόχος είναι να περάσω μερικές ζόρικες μέρες με τον μεγάλο ...

Άντε να δούμε αν θα τα καταφέρουμε αυτή την φορά ...
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Μπήκαμε στην πρίζα και σιγοβράζουμε ....
Ένα από τα επόμενα ΠΠΣΚΔ η κάτι τέτοιο (μέσα στον Φεβρουάριο) θα τραβήξουμε βόρεια ...
Στόχος το Σεράγεβο αλλά και αν δεν τα καταφέρουμε δεν πειράζει το δοκιμάζουμε ξανά σε πιο θερμές εποχές ...

Ο στόχος είναι να περάσω μερικές ζόρικες μέρες με τον μεγάλο ...

Άντε να δούμε αν θα τα καταφέρουμε αυτή την φορά ...
Γνώμη μου να μην το δοκιμάσεις κάνει τρελό κρύο τετοια εποχη προς τα πάνω, και οι μέρες είναι μικρές για να έχεις πολλές ώρες για να είσαι στον δρόμο. Καλύτερα κατά άνοιξη όταν πρασινίζει λίγο, εχω πάει Βοσνία και εννοείται Σαράγεβο, είναι μια καταπράσινη χώρα αλλά για να την δείς έτσι πρέπει κατά άνοιξη
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Μπήκαμε στην πρίζα και σιγοβράζουμε ....
Ένα από τα επόμενα ΠΠΣΚΔ η κάτι τέτοιο (μέσα στον Φεβρουάριο) θα τραβήξουμε βόρεια ...
Στόχος το Σεράγεβο αλλά και αν δεν τα καταφέρουμε δεν πειράζει το δοκιμάζουμε ξανά σε πιο θερμές εποχές ...

Ο στόχος είναι να περάσω μερικές ζόρικες μέρες με τον μεγάλο ...

Άντε να δούμε αν θα τα καταφέρουμε αυτή την φορά ...
Παναγιώτη θα συμφωνήσω με τον george_pan σε όλα. Θα προσθέσω χιόνια και συνθήκες άλλων χωρών στις οποίες δεν είμαστε συνηθισμένοι να οδηγούμε μοτοσυκλέτες...εκτός και αν κινηθείτε στα πεδινά. Σε κάθε περίπτωση θα αναμένουμε ανταπόκριση.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Διαλέγεις το 4μερο που θα έχει ηλιοφάνεια.
Φτάνεις στο αγαπημένο Σεράγεβο από εθνική, η οποία είναι πάντα ανοιχτή και καθαρή, μετά τα σύνορα μας και χάνεις τα ορεινά περάσματα.
Δεν σου λέω να μην πας, γιατί θα πας και στο κάτω κάτω, καλά θα κάνεις.
 

Billetos13

Μέλος
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Honda cb 500x 2019
Καλημέρα σε όλους μια ερώτηση να κάνω για βοσνία να παω σαράγεβο γνωρίζει καποιος αν χρειαζεται διαβατηριο η περναμε κανονικα με τις ταυτοτητες;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλημέρα σε όλους μια ερώτηση να κάνω για βοσνία να παω σαράγεβο γνωρίζει καποιος αν χρειαζεται διαβατηριο η περναμε κανονικα με τις ταυτοτητες;
Ταυτότητα...πας παντού εκτός από Κόσσοβο
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
για να μας πουν οι ταξιδευτές...
παίζει αρχες Αυγούστου να έχουμε με το έτερο 4 διανυκτερεύσεις για πάρτη μας
θα ξεκινήσουμε από Πέρδικα και εχω σκεφτεί αυτό αν βγαίνει?
1η ημέρα https://www.google.gr/maps/dir/Πέρδικα/Κότορ,+Μαυροβούνιο/@40.8794037,17.9072578,7z/data=!3m1!4b1!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x135c87724513911b:0x400bd2ce2b997a0!2m2!1d20.3014735!2d39.3693198!1m5!1m1!1s0x134c33063d70c91b:0x7a73f15e212e9306!2m2!1d18.771234!2d42.424662!3e0?hl=el

2η ημέρα Κότορ προς Σεράγεβο

3η ημέρα Σεράγεβο προς Kolasin

4η ημέρα
και διαμονή σε κάποιο ορεινο χωριο Αλβανία οσο ποιο νότια τοσο καλύτερα?

5η ημέρα επιστροφή Πέρδικα

βγαίνουν οι διαδρομές? ξερω θα γίνετε της πο@τ@νας...
καμιά άλλη ιδέα?
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Ο μόνος ενδιασμός είναι για την πρώτη μέρα και την επιστροφή ειδικά αν πεφτει ΣΚ...
Οι δρόμοι κατα μήκος της ακτογραμμής και τα Τιρανα, καλοκαίρι είναι αρκετά φορτωμένοι.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Ο μόνος ενδιασμός είναι για την πρώτη μέρα και την επιστροφή ειδικά αν πεφτει ΣΚ...
Οι δρόμοι κατα μήκος της ακτογραμμής και τα Τιρανα, καλοκαίρι είναι αρκετά φορτωμένοι.
δεν θα ειναι σ/κ και θα ξεκινήσουμε νωρίς στο πανε
στο ελα θα είναι μικρότερη διαδρομή
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
για να μας πουν οι ταξιδευτές...
παίζει αρχες Αυγούστου να έχουμε με το έτερο 4 διανυκτερεύσεις για πάρτη μας
θα ξεκινήσουμε από Πέρδικα και εχω σκεφτεί αυτό αν βγαίνει?
1η ημέρα https://www.google.gr/maps/dir/Πέρδικα/Κότορ,+Μαυροβούνιο/@40.8794037,17.9072578,7z/data=!3m1!4b1!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x135c87724513911b:0x400bd2ce2b997a0!2m2!1d20.3014735!2d39.3693198!1m5!1m1!1s0x134c33063d70c91b:0x7a73f15e212e9306!2m2!1d18.771234!2d42.424662!3e0?hl=el

2η ημέρα Κότορ προς Σεράγεβο

3η ημέρα Σεράγεβο προς Kolasin

4η ημέρα
και διαμονή σε κάποιο ορεινο χωριο Αλβανία οσο ποιο νότια τοσο καλύτερα?

5η ημέρα επιστροφή Πέρδικα

βγαίνουν οι διαδρομές? ξερω θα γίνετε της πο@τ@νας...
καμιά άλλη ιδέα?
Οι διαδρομές βγαίνουν άνετα, εχω παει πολλές φορές σε αυτά τα μέρη. Απλά μια άλλη επιλογή θα ήταν 3 βράδια Μαυροβούνιο που έιναι απλά υπέροχο δηλαδή 2 μερες γεματες στο Μαυροβούνιο που έχει να δεις πολύ πράγμα και ένα βράδυ Ντουμπροβνικ που βέβαια τέτοια περίοδο θα γίνεται ο κακός χαμός η και Σαράγεβο όπως το έβαλες.
Πάντως οι διαδρομές βγαίνουν άνετα έχω κάνει Θεσσαλονίκη ΚΟΤΟΡ σε μία μέρα και με μια μεγάλη παράκαμψη στο Μαυροβούνιο λόγω κλειστών δρόμων.
Επίσης ίσως θα ήταν καλά να μπεις Μαυροβούνιο απο εδώ Border Crossing Hani i Hotit - Bozhaj · 8CJC+65X, SH1, Μαυροβούνιο παραλιακά θα γίνεται ο κακός χαμός.
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
Καλημέρα σε όλους μια ερώτηση να κάνω για βοσνία να παω σαράγεβο γνωρίζει καποιος αν χρειαζεται διαβατηριο η περναμε κανονικα με τις ταυτοτητες;

Μολις γυρισα απο 8ημερο ταξιδι στα Δυτικα Βαλκανια.
Βοσνια με ταυτοτητα περασαμε αλλα προτιμουν το διαβατηριο.(μας την ειπανε)
Στην εισοδο για Βοσνια μας ζητησαν πιστοποιητικο εμβολιασμου.
Τον παραλιακο δρομο απο Dubrovnik μεχρι Budva δεν θα τον επελεγα για καλοκαιρι.
Φανταζομαι τι θα γινεται....

Απο τις καλυτερες διαδρομες ever!!!
Εμεις ατυχησαμε καθως ο αυχενας του Durmitor ηταν κλειστος απο χιονουρες.
Τον κυκλωσαμε απο την αλλη,αλλα μας λειπουν 2 χιλιομετρα.


Ταυτότητα...πας παντού εκτός από Κόσσοβο
Κωστα βρηκα Ρουμανους που μου ειπαν οτι Κοσσοβο και με ταυτοτητα πχια.
Μενει να το επιβεβαιωσουμε.
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Μολις γυρισα απο 8ημερο ταξιδι στα Δυτικα Βαλκανια.
Βοσνια με ταυτοτητα περασαμε αλλα προτιμουν το διαβατηριο.(μας την ειπανε)
Στην εισοδο για Βοσνια μας ζητησαν πιστοποιητικο εμβολιασμου.
Τον παραλιακο δρομο απο Dubrovnik μεχρι Budva δεν θα τον επελεγα για καλοκαιρι.
Φανταζομαι τι θα γινεται....



Απο τις καλυτερες διαδρομες ever!!!
Εμεις ατυχησαμε καθως ο αυχενας του Durmitor ηταν κλειστος απο χιονουρες.
Τον κυκλωσαμε απο την αλλη,αλλα μας λειπουν 2 χιλιομετρα.



Κωστα βρηκα Ρουμανους που μου ειπαν οτι Κοσσοβο και με ταυτοτητα πχια.
Μενει να το επιβεβαιωσουμε.
τώρα ζητάνε σε όλες τις χώρες πιστοποιητικό εμβολιασμού?
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Οι διαδρομές βγαίνουν άνετα, εχω παει πολλές φορές σε αυτά τα μέρη. Απλά μια άλλη επιλογή θα ήταν 3 βράδια Μαυροβούνιο που έιναι απλά υπέροχο δηλαδή 2 μερες γεματες στο Μαυροβούνιο που έχει να δεις πολύ πράγμα και ένα βράδυ Ντουμπροβνικ που βέβαια τέτοια περίοδο θα γίνεται ο κακός χαμός η και Σαράγεβο όπως το έβαλες.
Πάντως οι διαδρομές βγαίνουν άνετα έχω κάνει Θεσσαλονίκη ΚΟΤΟΡ σε μία μέρα και με μια μεγάλη παράκαμψη στο Μαυροβούνιο λόγω κλειστών δρόμων.
Επίσης ίσως θα ήταν καλά να μπεις Μαυροβούνιο απο εδώ Border Crossing Hani i Hotit - Bozhaj · 8CJC+65X, SH1, Μαυροβούνιο παραλιακά θα γίνεται ο κακός χαμός.
φίλε μου επειδή σε βλέπω καλά διαβασμένο και είναι να ταξιδέψω σε 15 μέρες μπορείς να μας πείς τι αξίζει. Σκέφτομαι 5με 6 διανυκτερεύσεις να κάνω από Λάρισα και να δω τουλάχιστον κοτορ Dubrovnic, Split kai mostar. Θα ήθελα να πάω παραλιακά και στην επιστροφή από ενδοχώρα λεω. Ευχαριστώ
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
φίλε μου επειδή σε βλέπω καλά διαβασμένο και είναι να ταξιδέψω σε 15 μέρες μπορείς να μας πείς τι αξίζει. Σκέφτομαι 5με 6 διανυκτερεύσεις να κάνω από Λάρισα και να δω τουλάχιστον κοτορ Dubrovnic, Split kai mostar. Θα ήθελα να πάω παραλιακά και στην επιστροφή από ενδοχώρα λεω. Ευχαριστώ
Χωρίς να ξέρω και το στυλ σας πιο είναι αν οδηγάτε από το πρωι μεχρι το βράδυ η πιο χαλαρά τα έχω κάνει και τα δύο. Πλέον αν εκανα ένα ταξίδι με 6 διανυκτερευσεις σε αυτά τα μέρη θα ήταν 3 βράδια Μαυροβουνιο στο κοτορ με δυο γεμάτες μέρες στο Μαυροβουνιο που μπορείς να δεις σχεδόν τα περισσότερα μέρη. Εχω έτοιμες διαδρομές για έναν φίλο που θα ανεβεί στο περίπου τις ίδιες μέρες με εσάς που σχεδιάζετε. Μετά την 4 διανυκτερευση θα την εκανα ντουμπρόβνικ είναι πολύ κοντά στο κοτορ όποτε θα έχετε και όλη την ημέρα να το δείτε αφού θα φτάσετε νωρίς. Βεβαια γίνεται ο κακος χαμός αλλά είναι μαγικό ειδικά αν πας πρώτη φορά. 5 βΡαδυ Σαράγεβο με πέρασμα απο Μόσταρ και 6 βράδυ Νις μέσα απο μαγική διαδρομή μεγάλη αλλα ωραία. Εχω κάνει Σαράγεβο Θεσσαλονίκη μόνος μου βέβαια αλλα βγαίνει το Νις ανετα. Θα περάσετε και απο Μοκρα γκορα.
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Χωρίς να ξέρω και το στυλ σας πιο είναι αν οδηγάτε από το πρωι μεχρι το βράδυ η πιο χαλαρά τα έχω κάνει και τα δύο. Πλέον αν εκανα ένα ταξίδι με 6 διανυκτερευσεις σε αυτά τα μέρη θα ήταν 3 βράδια Μαυροβουνιο στο κοτορ με δυο γεμάτες μέρες στο Μαυροβουνιο που μπορείς να δεις σχεδόν τα περισσότερα μέρη. Εχω έτοιμες διαδρομές για έναν φίλο που θα ανεβεί στο περίπου τις ίδιες μέρες με εσάς που σχεδιάζετε. Μετά την 4 διανυκτερευση θα την εκανα ντουμπρόβνικ είναι πολύ κοντά στο κοτορ όποτε θα έχετε και όλη την ημέρα να το δείτε αφού θα φτάσετε νωρίς. Βεβαια γίνεται ο κακος χαμός αλλά είναι μαγικό ειδικά αν πας πρώτη φορά. 5 βΡαδυ Σαράγεβο με πέρασμα απο Μόσταρ και 6 βράδυ Νις μέσα απο μαγική διαδρομή μεγάλη αλλα ωραία. Εχω κάνει Σαράγεβο Θεσσαλονίκη μόνος μου βέβαια αλλα βγαίνει το Νις ανετα. Θα περάσετε και απο Μοκρα γκορα.
Μπορείς να μου στείλεις τις διαδρομές εγώ μόνος μου θα είμαι με συνεπιβάτη.
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
τώρα ζητάνε σε όλες τις χώρες πιστοποιητικό εμβολιασμού?
Σε επτα περασματα συνορων μονο σε ενα εδειξα το ευρωπαικο πιστοποιητικο εμβολιασμου στην εισοδο για Βοσνια.
Πουθενα αλλου δεν μας το ζητησαν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σε επτα περασματα συνορων μονο σε ενα εδειξα το ευρωπαικο πιστοποιητικο εμβολιασμου στην εισοδο για Βοσνια.
Πουθενα αλλου δεν μας το ζητησαν.
Το Πάσχα δεν το ζήτησαν ούτε στην Βοσνία σε εμάς
Αυτό σημαίνει ότι αυτά αλλάζουν συνεχώς και καλό είναι να έχουμε μαζί μας σε αυτά τα ταξίδια όλα τα απαραίτητα έγγραφα
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Χωρίς να ξέρω και το στυλ σας πιο είναι αν οδηγάτε από το πρωι μεχρι το βράδυ η πιο χαλαρά τα έχω κάνει και τα δύο. Πλέον αν εκανα ένα ταξίδι με 6 διανυκτερευσεις σε αυτά τα μέρη θα ήταν 3 βράδια Μαυροβουνιο στο κοτορ με δυο γεμάτες μέρες στο Μαυροβουνιο που μπορείς να δεις σχεδόν τα περισσότερα μέρη. Εχω έτοιμες διαδρομές για έναν φίλο που θα ανεβεί στο περίπου τις ίδιες μέρες με εσάς που σχεδιάζετε. Μετά την 4 διανυκτερευση θα την εκανα ντουμπρόβνικ είναι πολύ κοντά στο κοτορ όποτε θα έχετε και όλη την ημέρα να το δείτε αφού θα φτάσετε νωρίς. Βεβαια γίνεται ο κακος χαμός αλλά είναι μαγικό ειδικά αν πας πρώτη φορά. 5 βΡαδυ Σαράγεβο με πέρασμα απο Μόσταρ και 6 βράδυ Νις μέσα απο μαγική διαδρομή μεγάλη αλλα ωραία. Εχω κάνει Σαράγεβο Θεσσαλονίκη μόνος μου βέβαια αλλα βγαίνει το Νις ανετα. Θα περάσετε και απο Μοκρα γκορα.
Για δείξε την μαγική διαδρομή Σαράγεβο Νις?
 
Top Bottom