Δυτικά Βαλκάνια (Δαλματικές & Λίμνες Πλίτβιτσε)

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Αφου αρχίζει να με πιάνει ξανά το στερητικό μου σύνδρομο λέω αρχές Σεπτέμβρη (3-10/9) να κάνω ένα Βαλκανικό στις Δαλματικές και στις λίμνες Πλίτβιτσε. Εδώ θέλω την βοήθεια όσων έχουν πάει να μου πουν αν βγαίνει το πλάνο ή να μου προτείνουν κάποια αλλαγή.

1η δνση Οχρίδα
2η δνση Κοτορ (+1?)
3η δνση Μοσταρ ή Σαραγεβο
4η δνση κοντά Λίμνες Πλιτβιτσε (για να μπορέσω να αφιερώσω όλο το πρωινό εκει)
5η δνση Βελιγράδι (+1?)
6η δνση Φλώρινα ή Θεσσαλονίκη
7η Επιστροφή Αθήνα

Σε αυτές τις μέρες έχω και μία μέρα μπαλαντέρ (την λέω και μέρα ευελιξίας) όπως κάνω συνήθως που μπορώ να την διαθέσω όπως θέλω. Μια σκέψη είναι να κάνω 2 διανυκτερευσεις στο Κοτορ και να κάνω μια ωραιότατη κυκλική διαδρομή προς Durmitor μεριά. Αυτό δίνει και την επιλογή αν είμαι με παρέα καποιος αντί να ακολουθήσει να μείνει χαλαρα εκεί τριγύρω (κάνοντας βόλτες στον κόλπο, Budva, Perast κλπ ) και να βρεθούμε πάλι το βραδάκι. Δεν λέω όχι σε καλή παρέα και αν θέλει κάποιος μου λέει.

Μια γύρα σε αυτές τις χώρες μέρη είναι κάτι που έχω καιρό στο wishlist και Σεπτέβρης για εκεί νομίζω είναι καλή εποχή αφού μιλάμε για τουριστικά μέρη.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ενδιαφέρουσα εκδρομή...!
Δεν ξέρω να σου πω αλλά σου κάνω παρέα έως ότου απαντήσει κάποιος...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Θα πέταγα έξω τις λίμνες και θα επίκεντρωνομουν στην Βοσνία Ερζεγοβίνη και τους ανθρώπους της καθώς και στο Μαυροβούνιο με το ντουρμιτορ κλπ
Ένα πέραζμα από Βελιγράδι είναι μαστ και αφού διαβάσεις λίγο πληροφορίες για την πόλη να δεις τα αξιοθέατα της καθώς να αισθανθείς τον παλμό της
Οχριδα - κοτορ, ποια διαδρομή θα ακολουθήσεις?
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Οι λίμνες είναι απωθημένο και επειδή έχω πάει βορειότερα στη Σλοβενία (bled triglav κλπ) θέλω να κλείσω αυτο το κομμάτι.
Βελιγράδι είμαι τυχερός αφού έχω local φίλους που μπορούν να μου δείξουν τα πάντα αν βρεθώ εκεί.

Οχρίδα Ελμπασαν Σκοδρα και μετά παραλιακά Κοτορ
Αυτό βέβαια στην περίπτωση που αφιερώσω την επόμενη μέρα για το durmitor πχ Карти Google
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
30 του μηνός Θα φυγω για παρόμοιο ταξίδι όπως είπε και ο @Phoenix επικεντρώσου σε πιο πολύ Bοσνια και Μαυροβούνιο! Είναι μαγικά κομμάτια το Durmitor , Tara River, Biogradska , Zelengora κτλ. Μέσα Αυγούστου θα είμαι πίσω με περισσότερες πληροφορίες ;)!!
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
30 του μηνός Θα φυγω για παρόμοιο ταξίδι όπως είπε και ο @Phoenix επικεντρώσου σε πιο πολύ Bοσνια και Μαυροβούνιο! Είναι μαγικά κομμάτια το Durmitor , Tara River, Biogradska , Zelengora κτλ. Μέσα Αυγούστου θα είμαι πίσω με περισσότερες πληροφορίες ;)!!
Λευτέρη είμαι σίγουρος ότι η περιοχή έχει πολύ θέμα. Κράτα σημειώσεις θα μου/μας χρειαστούν!
 

chris174

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW
'εκανα κάτι παρόμοιο αρχές ιουνίου το μόσταρ αξίζει να το δεις οπωσ κ το κοτόρ. προσοχή μόνο στα χιλιόμετρα που σου βγάζει ο γκουγκλις οτι λέει ειναι σωστό , μιλάω για τις ώρες.
οτι σου βγάζει σε ώρες βάζε καπέλο +1 στην καλύτερη.
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Λευτέρη είμαι σίγουρος ότι η περιοχή έχει πολύ θέμα. Κράτα σημειώσεις θα μου/μας χρειαστούν!

Θα κρατησω και θα ενημερώσω μόλις γυρίσω με το καλό!!!
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Φίλε επειδή το έκανα δαλματικές ακτές παραλιακά από Βενετία προς Αλβανία . Αν δεν περάσεις από Ζαντάρ , Σπλιτ , Ντουμπρόβνικ τότε δεν θα δεις τπτ . Οι λίμνες πλιβιτσε είναι τρομερές αλλά για μένα αν ξαναπήγαινα θα είχα διαμονή εκεί κοντά και θα αφιερωνα ολόκληρη μέρα . Αλλιώς δεν αξίζει . Κότορ πήγα οκ δεν τρελάθηκα. Μπούντβα είχε πιο πολύ κόσμο και πιο μεγάλη πόλη με περισσότερα πράγματα να κάνεις . Στο Κότορ μη κάνεις μπάνιο ,είναι άθλια ,σιχαθηκα χαχ
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Το Ντουμπρόβνικ σίγουρα θα παίξει μετά το Κότορ πηγαίνοντας Μόσταρ. Για Ζαντάρ Σπλιτ κλπ ναι ΟΚ θα τα κάνω skip. Αν είναι όμως να επιλέξεις αυτά ή durmitor νομίζω κερδίζει το 2ο
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Γιατί όχι Σεπτέμβριο;
ναι ασφαλως και Σεπτεμβριο. Δεν προσεξα την ημερομηνια που εβαλες στο 1ο ποστ και πισρευα οτι θα πας τωρα Ιουλ-Αυγ. Χαλαρη η κατασταση τον Σεπ. Αφιερωσε τουλαχιστον μια μερα εκει. Το εισιτηριο ειναι αλμυρουτσικο για αυτο εκμεταλευσου ολη την μερα.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Πρώτη αναθεώρηση του πλάνου

1η δνση Κοτόρ (*αντί για Οχρίδα) *Θα ξεκινήσω από Λάρισα οπότε λιγότερα τα χιλιόμετρα
2η δνση πάλι Κοτορ (είναι η μέρα που θα κάνω την γύρα στο εθνικό πάρκο durmitor)
3η δνση Σπλιτ περνόντας από Ντουμπροβνικ και Μοσταρ (*δεν πάω Σαράγεβο)
4η & 5η δνση κοντά Λίμνες Πλιτβιτσε (για να μπορέσω να αφιερώσω ολόκληρη μέρα εκει)
6η & 7η δνση Βελιγράδι (εξαργύρωση της μέρας μπαλαντερ 0km)
8η δνση Φλώρινα ή Θεσσαλονίκη
9η Επιστροφή Αθήνα
 

Simitis

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Ducati Multistrada Enduro
1) Μπουντβα
2) Κοτορ
3) Οκ αλλα να ξέρεις ότι θα χάσεις αρκετό χρόνο στα σύνορα. Ελπίζω να μην πέφτει ΣΚ
.....
8) Μπίτολα
 

TopGun

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Honda VFR800X crossrunner MY2016
Το ταξίδι αυτό το έκανα το καλοκαίρι του 2016 αλλά πήγαινε έλα μέσω Αλβανίας.
Η Οχρίδα είναι πολύ ωραία και οικονομική για διαμονή μιας και είναι το μοναδικό σχεδόν τουριστικό μέρος της ΦΥΡΟΜ. πολύ κοντά το μοναστήρι του Άγιου Ναούμ που είναι πανέμορφο αξιοθέατο. Τη διαδρομή μπορείς αν θες να τη συνδυάσεις και με ένα passo αν περάσεις από το εθνικό πάρκο Γκαλιτσίτσα στη ΦΥΡΟΜ.
Θα σου πρότεινα να σκεφτείς τη διανυκτέρευση στη Μπούντβα. Η πόλη είναι πιο οικονομική από το Κότορ και έχει περισσότερη νυκτερινή ζωή και βαβούρα. Το Κότορ είναι πολύ κοντά και μπορείς να δεις τόσο τη πόλη και το κάστρο της (και η Μπούνβα έχει κάστρο) αλλά και να ανέβεις στο βουνό είτε νορμάλ είτε από το passo στο Mausoleum of Petar II Petrovic-Njegos όπου η θέα είναι εξαιρετική.
Tara canyon και tara bridge καθώς και πάρκο Durmitor εξαιρετικά Карти Google
Ντουμπρόβνικ πανέμορφη η παλιά πόλη μέσα στο κάστρο και αν θες με το τελεφερίκ ανεβαίνεις στο βουνό για καφέ και φωτογραφίες. Γενικά είναι ακριβή πόλη.
Μόσταρ, περνάς βλέπεις τη γέφυρα και λίγο τα πέριξ αυτής και φεύγεις.
Κοντά στο Split (γύρω στα 30χλμ) βρίσκεται η πόλη Τρογκίρ, πολύ ενδιαφέρουσα και με μεγάλη ιστορία. Στο Split υπάρχει το ανάκτορο του Διοκλητιανού.
Εκτός από το πάρκο του Πλίτβιτσε υπάρχει και το πάρκο Krka Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ κοντά στη πόλη Σιμπένικ. Είναι εξ ίσου ωραίο και ενδιαφέρον.
Αν δεν επιστρέψεις από Σερβία αλλά από Αλβανία, να προτιμήσεις το ορεινό πέρασμα Αυλώνα-Δρυμάδες Χειμάρρας-Χιμάρα-Πόρτο Παλέρμο-Άγιοι Σαράντα.
Καλά να περάσεις.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Σε συνορα κλπ να θυμασαι οτι με μηχανη περνας παντα μπροστα απο τα αυτοκινητα.Εμεις βρηκαμε τεραστια κινηση λογω καλοκαιριου αλλα δεν περιμεναμε.Κατευθειαν πας πρωτος,μη ντραπεις.Ολοι το κανουν. Και γλυτωσαμε πολυ χρονο ετσι
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Παίδες να σας βάλω κάτι δύσκολο; Από λίμνες Plitvice προς Βελιγράδι ποια διαδρομή προτείνετε;
Ο Γούγλης λέει κεντρικό δρόμο μέσω Κροατίας αλλά εγώ σκεπτομαι ότι θα είναι πιο ενδιαφέρον να περάσω ξανά μέσα από Βοσνία-Ερζεγοβίνη.

Α. Γούγλης --> Карти Google (σχεδόν 6 ώρες οδηγικές χωρίς κάτι ενδιαφέρον από όσο ξέρω)
Β. Λίγο από Βοσνία --> Карти Google (+1 ώρα και πέρασμα από Μπάνια Λούκα)
Γ. Βοσνιακό πέρασμα --> Карти Google (+4ω30' αλλά φτάνω μέχρι Σαράγεβο και μετά ανεβαίνω Βελιγράδι)

Δεν με ενδιαφέρουν οι πόλεις σε αυτή την φάση του ταξιδιού αλλά οι γραφικές διαδρομές αν δικαιολογούν βέβαια τον παραπάνω χρόνο.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Παίδες να σας βάλω κάτι δύσκολο; Από λίμνες Plitvice προς Βελιγράδι ποια διαδρομή προτείνετε;
Ο Γούγλης λέει κεντρικό δρόμο μέσω Κροατίας αλλά εγώ σκεπτομαι ότι θα είναι πιο ενδιαφέρον να περάσω ξανά μέσα από Βοσνία-Ερζεγοβίνη.

Α. Γούγλης --> Карти Google (σχεδόν 6 ώρες οδηγικές χωρίς κάτι ενδιαφέρον από όσο ξέρω)
Β. Λίγο από Βοσνία --> Карти Google (+1 ώρα και πέρασμα από Μπάνια Λούκα)
Γ. Βοσνιακό πέρασμα --> Карти Google (+4ω30' αλλά φτάνω μέχρι Σαράγεβο και μετά ανεβαίνω Βελιγράδι)

Δεν με ενδιαφέρουν οι πόλεις σε αυτή την φάση του ταξιδιού αλλά οι γραφικές διαδρομές αν δικαιολογούν βέβαια τον παραπάνω χρόνο.
στο 3 κατεβα απο σεραγεβο προς βισεγκραντ και μετα μεσω ουσιτζε-βαλιεβο προς βελιγραδι...περνας και χωριο κουστουριτσα ετσι,αλλα και το κομματι σεραγεβο-βισεγκραντ ειναι πολυ ωραιο,οπως και η συνεχεια του,μολις φθανεις προς βελιγραδι γινεται αδιαφορο
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
στο 3 κατεβα απο σεραγεβο προς βισεγκραντ και μετα μεσω ουσιτζε-βαλιεβο προς βελιγραδι...περνας και χωριο κουστουριτσα ετσι,αλλα και το κομματι σεραγεβο-βισεγκραντ ειναι πολυ ωραιο,οπως και η συνεχεια του,μολις φθανεις προς βελιγραδι γινεται αδιαφορο
Το αυτό....
Θα πρόσθετα να αφήσεις εντελώς το Βελιγράδι και μετά τη μοκρα γκορα να ανέβεις προς κοπαονικ και να επιστρέψεις από εκει
 
Top Bottom