ΕΛΤΑ.. νέο τέλος.

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Αλλαγές στα ΕΛΤΑ.

 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αλλαγές στα ΕΛΤΑ.

Και αποχαιρέτα τα οριστικά τα φτηνά Κινέζικα gadgets που χάνεις... Άντε να θησαυρίσουν πάλι οι έμποροι να σου πουλάνε φορτιστή κινητού 10€...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αλλαγές στα ΕΛΤΑ.

Έχει ξεκινήσει η χρέωση από την περασμένη Δευτέρα 03/02/2020...:muted:
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
κι εγώ ακόμα περιμένω πράγματα που έχω παραγγείλει πριν τα Χριστούγεννα.... ο μοντιέ!!!!
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
κι εγώ ακόμα περιμένω πράγματα που έχω παραγγείλει πριν τα Χριστούγεννα.... ο μοντιέ!!!!
Πιθανον να μην ερθουν(βρεις) και ποτέ αν ειναι απο Κινα.τα ταχυδρομειο συμπεριφερονται περιεργα με αυτα τα ασυνοδευτα τον τελευταιο καιρο.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πιθανον να μην ερθουν(βρεις) και ποτέ αν ειναι απο Κινα.τα ταχυδρομειο συμπεριφερονται περιεργα με αυτα τα ασυνοδευτα τον τελευταιο καιρο.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Iσχυει...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
κι εγώ ακόμα περιμένω πράγματα που έχω παραγγείλει πριν τα Χριστούγεννα.... ο μοντιέ!!!!
Εάν έχει περάσει η καταληκτική ημερομηνία μπορείς να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Για όσους περιμένουμε από China έχει προκύψει και αυτό....

ΕΛΤΑ: «Χαράτσι» εκτελωνισμού για μικρά δέματα από Κίνα | in.gr

Δεν πάνε καλά μου φαίνεται.... Προκειμένου να σωθούν τα ΕΛΤΑ κάνουν ότι νάνε, αντί να πάνε να μαζέψουν τα θαλασσοδάνεια.

Το συγκεκριμένο "μέτρο" εκτός από χρήμα απαιτεί και παραπάνω χρόνο ...
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Για όσους περιμένουμε από China έχει προκύψει και αυτό....

ΕΛΤΑ: «Χαράτσι» εκτελωνισμού για μικρά δέματα από Κίνα | in.gr

Δεν πάνε καλά μου φαίνεται.... Προκειμένου να σωθούν τα ΕΛΤΑ κάνουν ότι νάνε, αντί να πάνε να μαζέψουν τα θαλασσοδάνεια.

Το συγκεκριμένο "μέτρο" εκτός από χρήμα απαιτεί και παραπάνω χρόνο ...
Ήδη γίνεται χαμός και αναφέρεται παντού. Λένε ότι το Τελωνείο το βάζει το 15άρι και όχι τα ΕΛΤΑ.
Αναμένουμε να δούμε τι θα γίνει αλλά δεν πιστεύω οι Κινέζοι να το αφήσουν έτσι, κάτι θα βρούνε.
Προσωπικά πάντως παρέλαβα χθες κάτι βίδες κλπ παρελκόμενα για Fairing κλπ και όλα καλά χωρίς καμία επιβάρυνση.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ήδη γίνεται χαμός και αναφέρεται παντού. Λένε ότι το Τελωνείο το βάζει το 15άρι και όχι τα ΕΛΤΑ.
Αναμένουμε να δούμε τι θα γίνει αλλά δεν πιστεύω οι Κινέζοι να το αφήσουν έτσι, κάτι θα βρούνε.
Προσωπικά πάντως παρέλαβα χθες κάτι βίδες κλπ παρελκόμενα για Fairing κλπ και όλα καλά χωρίς καμία επιβάρυνση.
Στο τελωνείο πάνε τα 15€.
Τα ΕΛΤΑ απλά είναι ο εισπράκτορας...
Αφορά τα δέματα που ήταν τελωνειακώς ελεύθερα και έως του αναγραφόμενου ποσού των 22€.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γ@μω το καντήλι τους και έχω παραγγείλει πόσα σκατολοΐδια κάτω από 20€, θα μου πάει ο κούκος αηδόνι. :mad::mad::mad:
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Γ@μω το καντήλι τους και έχω παραγγείλει πόσα σκατολοΐδια κάτω από 20€, θα μου πάει ο κούκος αηδόνι. :mad::mad::mad:
Και γω περιμένω και κάτι ακόμα....είπα και γω να γλυτώσω μια φορά από τα βρεγμένα το φελέκι μου μέσα και είναι το μόνο βασικό που δεν μούρθε ακόμα, οι μακακίες πούχω πάρει προληπτικά ήρθαν όλες....

ΕΝΤΙΤ : Συγγνώμη ξέχασα...να συμπληρώσω ότι μόνο μια φορά μούχει τύχει να ελεγχθεί κάτι και να μπει ετικέτα <<ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ>>. Αυτά μόνο αφορά από ότι έχω καταλάβει. Αν είμαστε οι τυχεροί θα τονε πιούμε....
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Και γω περιμένω και κάτι ακόμα....είπα και γω να γλυτώσω μια φορά από τα βρεγμένα το φελέκι μου μέσα και είναι το μόνο βασικό που δεν μούρθε ακόμα, οι μακακίες πούχω πάρει προληπτικά ήρθαν όλες....

ΕΝΤΙΤ : Συγγνώμη ξέχασα...να συμπληρώσω ότι μόνο μια φορά μούχει τύχει να ελεγχθεί κάτι και να μπει ετικέτα >. Αυτά μόνο αφορά από ότι έχω καταλάβει. Αν είμαστε οι τυχεροί θα τονε πιούμε....
Μπορει σε αυτο να κολλησανε χαρτι...ο ελεγχος ειναι καθολικος οχι δειγματοληπτικος....οσο για αυτα που περιμενετε μην τα παρετε και ζητηστε λεφτα πισω...τα ελτα κανουν και την αλλη εξυπναδα αποτι εχω παρατηρησει κανα διμηνο τωρα...δεν σκαναρουν πουθενα αυτα τα δεματα και ετσι στο συστημα φαινεται απλα οτι εχουν αναχωρησει απο Κινα.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Στο τελωνείο πάνε τα 15€.
Τα ΕΛΤΑ απλά είναι ο εισπράκτορας...
Αφορά τα δέματα που ήταν τελωνειακώς ελεύθερα και έως του αναγραφόμενου ποσού των 22€.
ΔΕΝ νομίζω ότι τα 15 € πάνε στο τελωνείο.
Ο νόμος είναι σαφής ,κ λέει ότι έως 22 € αντικείμενο ,είναι ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ,δηλ.με 0 επιβάρυνση.
ο δειγματολειπτικός έλεγχος γίνεται από υπαλλήλους των ΕΛΤΑ ,οι οποιοι έχουν τοποθετηθεί σε τμήμα των ΕΛΤΑ στο τελωνείο Αερολιμένα Αθηνών ,όπου κ εισέρχονται αρχικά τα μικροδέματα.
Δουλειά τους είναι ,να ανακαλύψουν τα υπο-τιμολογημένα αντικείμενα ,κ να επιβάλουν σε αυτά τους νόμιμους δασμούς.
Η δουλειά αυτή θέλει κόσμο πολύ κ με όρεξη για δουλειά.
Οι υπαλληλικές περικοπές σε συνδιασμό με την εργασιακή ανορεξία των υπαλλήλων ΔΕΚΟ ,εχει σαν αποτέλεσμα τις μεγάλες καθηστερήσεις ή τον ελλειματικό έλεγχο (άρα κ εσοδα) ,ή κ τα δύο μαζί.
Επειδή το "δίκιο του εργάτη" κ η δύναμη του συνδικάτου έχουν ξεφτίσει οριστικά ελέω Κρίσης ,υπεράριθμο προσωπικό ΔΕΝ...
Οπότε ,έπρεπε να ανακαλυφθεί ένας μπακάλικος τρόπος εσόδων.
Ευκολάκι.

Σε λίγο καιρό θα λένε οι εργατοπατέρες ,οτι τα ΕΛΤΑ ξεπουλήθηκαν τΖάμπα ,επειδή τα απαξίωσε το Κράτος με συγκεκριμένες πρακτικές.
Το οτι -> Κράτος -> εδώ κ πολλές 10ετίες ,ήταν τα συνδικάτα των ΔΕΚΟ ,αυτό το ξεχνάνε ΟΛΟΙ διαχρονικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
ΔΕΝ νομίζω ότι τα 15 € πάνε στο τελωνείο.
Ο νόμος είναι σαφής ,κ λέει ότι έως 22 € αντικείμενο ,είναι ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ,δηλ.με 0 επιβάρυνση.
ο δειγματολειπτικός έλεγχος γίνεται από υπαλλήλους των ΕΛΤΑ ,οι οποιοι έχουν τοποθετηθεί σε τμήμα των ΕΛΤΑ στο τελωνείο Αερολιμένα Αθηνών ,όπου κ εισέρχονται αρχικά τα μικροδέματα.
Δουλειά τους είναι ,να ανακαλύψουν τα υπο-τιμολογημένα αντικείμενα ,κ να επιβάλουν σε αυτά τους νόμιμους δασμούς.
Η δουλειά αυτή θέλει κόσμο πολύ κ με όρεξη για δουλειά.
Οι υπαλληλικές περικοπές σε συνδιασμό με την εργασιακή ανορεξία των υπαλλήλων ΔΕΚΟ ,ε΄χει σαν αποτέλεσμα τις μεγάλες καθηστερήσεις ή τον ελλειματικό έλεγχο (άρα κ εσοδα) ,ή κ τα δύο μαζί.
Επειδή το "δίκιο του εργάτη" κ η δύναμη του συνδικάτου έχουν ξεφτίσει οριστικά ελέω Κρίσης ,υπεράριθμο προσωπικό ΔΕΝ...
Οπότε ,έπρεπε να ανακαλυφθεί ένας μπακάλικος τρόπος εσόδων.
Ευκολάκι.

Σε λίγο καιρό θα λένε οι εραγτοπατέρες ,οτι τα ΕΛΤΑ ξεπουλήθηκαν τΖάμπα ,επειδή τα απαξίωσε το Κράτος με συγκεκριμένες πρακτικές.
Το οτι το Κράτος εδώ κ πολλές 10ετίες είναι τα συνδικάτα των ΔΕΚΟ ,αυτό το ξεχνάνε ΟΛΟΙ διαχρονικά.
Τα 15 ευρω σωστα δεν πανε στο τελωνειο...πανε στα ΕΛΤΑ..Θεωρητικα απλα υπαλληλοι των Ελτα πανε τα δεματα για εκτελωνισμο στις τελωνειακες αρχες και αν ειναι κατω των 22€ δεν χρωστας τιποτα στο κρατος....αυτο το 15€ ηταν το τελος για αυτη τη δουλεια που καναν οι υπαλληλοι σε δεματα ανω των 150€.πλεον θα ειναι αν καταλαβαινω και στα μικροτερα ποσα.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
ΔΕΝ νομίζω ότι τα 15 € πάνε στο τελωνείο.
Ο νόμος είναι σαφής ,κ λέει ότι έως 22 € αντικείμενο ,είναι ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ,δηλ.με 0 επιβάρυνση.
ο δειγματολειπτικός έλεγχος γίνεται από υπαλλήλους των ΕΛΤΑ ,οι οποιοι έχουν τοποθετηθεί σε τμήμα των ΕΛΤΑ στο τελωνείο Αερολιμένα Αθηνών ,όπου κ εισέρχονται αρχικά τα μικροδέματα.
Δουλειά τους είναι ,να ανακαλύψουν τα υπο-τιμολογημένα αντικείμενα ,κ να επιβάλουν σε αυτά τους νόμιμους δασμούς.
Η δουλειά αυτή θέλει κόσμο πολύ κ με όρεξη για δουλειά.
Οι υπαλληλικές περικοπές σε συνδιασμό με την εργασιακή ανορεξία των υπαλλήλων ΔΕΚΟ ,ε΄χει σαν αποτέλεσμα τις μεγάλες καθηστερήσεις ή τον ελλειματικό έλεγχο (άρα κ εσοδα) ,ή κ τα δύο μαζί.
Επειδή το "δίκιο του εργάτη" κ η δύναμη του συνδικάτου έχουν ξεφτίσει οριστικά ελέω Κρίσης ,υπεράριθμο προσωπικό ΔΕΝ...
Οπότε ,έπρεπε να ανακαλυφθεί ένας μπακάλικος τρόπος εσόδων.
Ευκολάκι.

Σε λίγο καιρό θα λένε οι εραγτοπατέρες ,οτι τα ΕΛΤΑ ξεπουλήθηκαν τΖάμπα ,επειδή τα απαξίωσε το Κράτος με συγκεκριμένες πρακτικές.
Το οτι το Κράτος εδώ κ πολλές 10ετίες είναι τα συνδικάτα των ΔΕΚΟ ,αυτό το ξεχνάνε ΟΛΟΙ διαχρονικά.
Δηλαδή τα άνω των 22€ που υπόκεινται σε κάποιο τελωνειακό τέλος αυτό πηγαίνει στα ταμεία των ΕΛΤΑ...? :thumbsdown:
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Δηλαδή τα άνω των 22€ που υπόκεινται σε κάποιο τελωνειακό τέλος αυτό πηγαίνει στα ταμεία των ΕΛΤΑ...? :thumbsdown:
Υπαρχουν διαφορες χρεωσεις...απο 22 εως 150 ειναι ο φπα μονο στο κρατος συν ο εκτελωνισμος απο ελτα και κουριερ..μετα τα 150 περα απο τον φπα ειναι και οι δασμοι(2.5% μεχρι 700 ευρω) που πανε στο κρατος συν παλι εκτελωνισμο απο ελτα η κουριερ που ειναι διαφορες χρεωσεις(τσουχτερες).
Ολα αυτα σε εμπορικου χαρακτηρα δεματα...οι τιμες αλλαζουν αν δεν ειναι εμπορικος ο χαρακτηρας.
Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Νομίζω ότι και το εκτελωνιστικό έργο των ΕΛΤΑ έχει ανατεθεί σε ιδιώτη....

Γι'αυτούς μπήκε το 15ευρο...

Πιστεύω όμως ότι δεν στέκει νομικά από καμία άποψη
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Δηλαδή τα άνω των 22€ που υπόκεινται σε κάποιο τελωνειακό τέλος αυτό πηγαίνει στα ταμεία των ΕΛΤΑ...? :thumbsdown:
Θανάση ,δεν ξέρω γιατί μπερδεύεσαι.
Εδώ μιλάμε για τα 15€ χρέωση σε δέματα αξίας κάτω των 22 € ,τα οποία βάσει νόμου είναι ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ.

Η κάθε εταιρία διανομής ,ΕΛΤΑ-DHL-FEEDEX-ktl ,οφείλει να έχει-και έχει ,στελεχωμένο τμήμα διαλογής κ επιβολής τελωνειακών τελών.
Ο υπάλληλος των ΕΛΤΑ δηλ ,που υπηρετεί στον Αερολιμένα ,είναι Υπάλληλος ΕΛΤΑ ,στο τμήμα ΕΛΤΑ Τελωνείου Αθηνών ,και ,εκτός από διαλογέας είναι ΚΑΙ εκτελωνιστής.
(όχι τελωνειακός...εκτελωνιστής...υπάρχει διαφορά...ο τελωνειακός είναι κρατικός υπάλληλος...εκτελωνιστής μπορεί να είναι εως κ μονοπρόσωπος ιδιώτης ,διεκπεραιωτής εκτελωνισμού δηλαδή)

Ολες οι μεγάλες εταιρίες διακομιδής προϊόντων εχουν ανάλογο τμήμα διαλογής στο Αεροδρόμιο.
Οταν ξαναπάς ,ρίξε μια ματιά δεξιά ,μια γέφυρα πρίν τις αναχωρήσεις ,κ θα δεις τις ταμπέλες τους ,στο Πάρκο του Τελωνείου Αθηνών.

Τώρα...
Για τα άνω των 22€ αξίας δέματα ,υπάρχουν πίνακες που καθορίZουν το κόστος των τελών εισαγωγής τους.
To τελωνειακό κόστος + ΦΠΑ (όταν αυτά υπάρχουν) πάει στο Κράτος.
Μέσα σε αυτό το ποσό ,εμπεριέχεται ΚΑΙ το προ-συμφωνημένο κόστος εκτελωνισμού αντικειμένου ,το οποίο αποδίδεται στον εκτελωνιστή ,δηλ στην περίπτωσή μας στον ΕΛΤΑ.
Τα ΕΛΤΑ πληρώνονται ανά αντικείμενο που θα εκτελωνίσουν επιβάλλοντας ΤΕΛΟΣ εκτελωνισμού.
Δεν πληρώνονται όμως για κάτι που είναι τελωνειακώς ελέυθερο.
Ε ,τώρα θα πληρώνονται ,επειδή έτσι γουστάρουν κ μπορούν ,κ μάλιστα παίρνοντας ΠΑΡΑΝΟΜΑ νταβατζιλίκι 15 € όλα δικά τους ,χωρίς να είναι καν νόμιμο βάσει τελωνειακής νομοθεσίας.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Νομίζω ότι και το εκτελωνιστικό έργο των ΕΛΤΑ έχει ανατεθεί σε ιδιώτη....

Γι'αυτούς μπήκε το 15ευρο...

Πιστεύω όμως ότι δεν στέκει νομικά από καμία άποψη
Αυτό δεν το γνωρίζω.
Και έτσι να είναι ,κ πάλι υπεύθυνος ο ΕΛΤΑ είναι.
Διότι ,μετα-κυλά την αδυναμία εκτέλεσης του έργου του ,με έξτρα κόστος το οποίο επιβάλεται στον παραλήπτη ,ο οποίος βάσει τελωνειακής νομοθεσίας ΔΕΝ οφείλει να καταβάλει.
 
Top Bottom