ΕΛΤΑ.. νέο τέλος.

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Να σημειωθεί ότι το εν λόγω τέλος δε θα επιβάλλεται εάν έχετε επιλέξει αγορές με ασφαλείς τρόπους παραγγελίας (PDM, Priority line, EU Priority line, Netherland Register).
Πάντως διαβασα το link που αναφέρει την είδηση και λέει ότι εξαιρούνται από την επιβάρυνση οι αποστολές με μέθοδο priority mail. Παράθυρο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Πάντως διαβασα το link που αναφέρει την είδηση και λέει ότι εξαιρούνται από την επιβάρυνση οι αποστολές με μέθοδο priority mail. Παράθυρο;
ΝΑΙ ,διότι ,όταν έχεις επιλέξει priority mail ,έχεις προ-πληρώσει αυτό το έξτρα κόστος ήδη ,κατα την παραγγελία-αγορά σου.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Στο τελωνείο πάνε τα 15€.
Τα ΕΛΤΑ απλά είναι ο εισπράκτορας...
Αφορά τα δέματα που ήταν τελωνειακώς ελεύθερα και έως του αναγραφόμενου ποσού των 22€.
Σήμερα κοίταξα ,ο νόμος των 22εουρος ισχύει ακόμα.
Άρα τα φθηνότερα θα ελεγχονται από υπαλλήλους των ΕΛΤΑ που δουλεύουν μέσα στο χώρο του τελωνείου.
Άρα σε πρώτη φάση το 15αρι(που είναι κλιμακούμενο προς τα πάνω) το εισπράττει το ΕΛΤΑ .
Περιμένουμε κάποια ανακοινωση από το υπουργείο ή την επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και ταχυδρομείων να δούμε .....
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Σήμερα κοίταξα ,ο νόμος των 22εουρος ισχύει ακόμα.
Άρα τα φθηνότερα θα ελεγχονται από υπαλλήλους των ΕΛΤΑ που δουλεύουν μέσα στο χώρο του τελωνείου.
Άρα σε πρώτη φάση το 15αρι(που είναι κλιμακούμενο προς τα πάνω) το εισπράττει το ΕΛΤΑ .
Περιμένουμε κάποια ανακοινωση από το υπουργείο ή την επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και ταχυδρομείων να δούμε .....
Μην το ψάχνεις Γιάννη.
Τι ανακοίνωση περιμένεις ?
Είναι δικαίωμα μιας εταιρίας παροχής υπηρεσιών ,να αλλάξει την τιμολογιακή πολιτική της ,ανα πάσα στιγμή.
Γιατί περί αυτού πρόκειται.
Αλλαξε η τιμολογιακή πολιτική των ΕΛΤΑ ,σε σχέση με το κόστος διαχείρισης απλών μικροδεμάτων ,κ αναπροσαρμόστηκε σε 15 € ανά τεμάχιο ,ανεξαρτήτως αξίας.
Τα απλά δέματα είχαν χαμηλά μεταφορικά ,λόγω αργής διαχείρισης κ μηδενικής ασφάλειας παράδοσης ,και αφορούσαν κυρίως μικρής αξίας αντικείμενα.
Είναι όλα αυτά τα free delivery.
Τα registered & priority ,αφορούσαν(και αφορούν) συστημένα(βλ.ασφάλεια) κ επείγοντα(βλ.ταχύτητα) ,κ τα μεταφορικά είναι αρκετά ,γι'αυτό κ τέτοιου είδους αποστολές χρησιμοποιούνταν κυρίως για ακριβότερης αξίας αγορές.
Απλά δέματα διακινούν κυρίως τα κρατικά ταχυδρομεία των χωρών ,τα οποία έχουν σύμβαση με ΕΛΤΑ ,που έκανε το ίδιο.
Οι ιδιωτικές εταιρίες έχουν μόνο registered αποστολές ,με ανάλογα κόστη.
Η "εξυπνάδα" των ΕΛΤΑ στην συγκεκριμένη περίπτωση ,είναι ότι ,συνεχίζει να δέχεται απλές αποστολές με χαμηλό κόστος ,για να μην χάσει το έργο συμβάσεων με κρατικά ταχυδρομεία άλλων χωρών ,αλλά μετακυλά το κόστος στον ανυποψίαστο(αρχικά) παραλήπτη.
Οταν αυτό γίνει γνωστό ,κ οι ζημιές από επιστροφές κ διεκδικήσεις αντιστροφής πωλήσεων, θα χτυπήσουν τα ταμεία των συνεργατών τους ,τότε ,αν υπάρχει ακόμα ΕΛΤΑ ,θα δούμε τι θα κάνουν.
Το σίγουρο είναι ότι ,με 15 € ανά δέμα ,δεν έχεις κανένα λόγο να μην επιλέξεις registered ή priority αποστολή ,εφ'όσον θεωρείς ότι αξίζει η σούμα αγοράς του αντικειμένου.
Αρα ,δεν έχεις κανένα λόγο να επιλέξεις ΕΛΤΑ για την αποστολή του αντικειμένου σου.
Οπως και νά'χει ,η κατάσταση θα αποβεί χασούρα-χασούρα για τα ΕΛΤΑ.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Δύο ερωτήσεις:
  • Αν σταλεί δέμα, από συγγενή, όχι εταιρεία τι ισχύει;;;
  • Η μέθοδος Priority Mail, είναι υπηρεσία που παρέχεται από τον αποστολέα και μόνο;;; και αν ναι ποιες ιντερνετικές αλυσσίδες την προσφέρουν;;;
// Β
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Δύο ερωτήσεις:
  • Αν σταλεί δέμα, από συγγενή, όχι εταιρεία τι ισχύει;;;
  • Η μέθοδος Priority Mail, είναι υπηρεσία που παρέχεται από τον αποστολέα και μόνο;;; και αν ναι ποιες ιντερνετικές αλυσσίδες την προσφέρουν;;;
// Β
Δεμα από ιδιώτη συγγενή δεν αποτελεί εμπορική αποστολή κ δεν υπόκειται σε δασμούς.
Εκτός κι αν κάνει ΜΠΑΜ με κάποιο ογκώδες πακέτο κι ένα ακριβό καινούργιο προϊόν μέσα.

Η μέθοδος Priority Mail παρέχεται σαν επιλογή σχεδόν από όλους τους πωλητες ,μια κ είναι ασφαλέστερη αφού τα πακέτα είναι ανιχνεύσιμα κ εξ-ασφαλισμένα.
Το κόστος της είναι υψηλό(κόστος κούριερ ουσιαστικά) γι'αυτό κ είναι συνήθως προαιρετική επιλογή αποστολής.
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Τα ΕΛΤΑ με ανακοίνωση που εξέδωσαν σχολίασαν τις πληροφορίες περι αλλαγών στα ειδικά τέλη εκτελωνισμού από χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, οι οποίες θα εφαρμόζονται στις ηλεκτρονικές αγορές. «Τα ΕΛΤΑ προχωρούν σε διευκρινίσεις σε συνέχεια δημοσιευμάτων που προέκυψαν τις τελευταίες ώρες αναφορικά με τις αλλαγές στα ειδικά τέλη εκτελωνισμού και τα οποία έχουν προκαλέσει ανησυχία στους καταναλωτές που αγοράζουν προϊόντα από χώρες εκτός Ε.Ε» αναφέρει η ανακοίνωση.

«Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία διαβεβαιώνουν τους πελάτες που πραγματοποιούν αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. ότι για όλα τα αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου που χαρακτηρίζονται από τις Τελωνειακές Αρχές «Ελεύθερα», δηλαδή χωρίς τελωνειακή διασάφηση, το τέλος εκτελωνισμού ήταν και παραμένει μηδενικό. Τα αντικείμενα αυτά φέρουν την πράσινη αυτοκόλλητη ετικέτα» προστίθεται στην ανακοίνωση.

«Τα ΕΛΤΑ στις 03 Φεβρουαρίου 2020 αναπροσάρμοσαν την τιμολογιακή τους πολιτική, στα «Ειδικά Τέλη Εκτελωνισμού». Στο νέο τιμοκατάλογο έχει προστεθεί «Τέλος Εκτελωνισμού» για τα ταχυδρομικά αντικείμενα που φέρουν τελωνειακή διασάφηση, ακόμη κι αν κατά την διαδικασία εκτελωνισμού αυτή προσδιοριστεί ως μηδενική» συμπληρώνεται στην ανακοίνωση.

«Τέλος, θα θέλαμε να υπενθυμίσουμε στους πελάτες ότι ο διαχωρισμός των ταχυδρομικών αντικειμένων που προέρχονται από τρίτες χώρες, σε αυτά που έχουν τελωνειακό ενδιαφέρον και σε αυτά που δεν έχουν, γίνεται από Τελωνειακές Αρχές και όχι από τα Ελληνικά Ταχυδρομεία, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις της ενωσιακής και εθνικής νομοθεσίας» καταλήγουν τα ΕΛΤΑ.

Σύμφωνα με τα όσα αναφέρει ο ιστότοπος των ΕΛΤΑ, ταχυδρομικά αντικείμενα:

αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 € ή τα 45 € σε περίπτωση αποστολής μη–εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη), απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ.

αξίας από 22 € / 45 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ.

αξίας 150€ και άνω υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κατάταξη.

Πηγή : ΕΛΤΑ: Με χαράτσι οι αγορές από «AliExpress» και Amazon.com

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
«Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία διαβεβαιώνουν τους πελάτες που πραγματοποιούν αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. ότι για όλα τα αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου που χαρακτηρίζονται από τις Τελωνειακές Αρχές «Ελεύθερα», δηλαδή χωρίς τελωνειακή διασάφηση, το τέλος εκτελωνισμού ήταν και παραμένει μηδενικό. Τα αντικείμενα αυτά φέρουν την πράσινη αυτοκόλλητη ετικέτα» προστίθεται στην ανακοίνωση.

«Τα ΕΛΤΑ στις 03 Φεβρουαρίου 2020 αναπροσάρμοσαν την τιμολογιακή τους πολιτική, στα «Ειδικά Τέλη Εκτελωνισμού». Στο νέο τιμοκατάλογο έχει προστεθεί «Τέλος Εκτελωνισμού» για τα ταχυδρομικά αντικείμενα που φέρουν τελωνειακή διασάφηση, ακόμη κι αν κατά την διαδικασία εκτελωνισμού αυτή προσδιοριστεί ως μηδενική» συμπληρώνεται στην ανακοίνωση.


Δηλαδή ,τι μας λέει η ανακοίνωση.?

Στην πρώτη παράγραφο λέει οτι τα μικρής αξίας ,θα συνεχίσουν να έχουν 0 τέλος εκτελωνισμού ,
αλλά στην 2η παράγραφο ,οτι θα έχουν(μάλλον τα 15€ ) "Ειδικό Τέλος Εκτελωνισμού"...???
WTF MαδερΦακερ???
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
'Ίσως αυτό που θέλει να πει ο "ποιητής" είναι ότι π.χ. όταν ένα αντικείμενο θεωρηθεί καταρχήν "ύποπτο" για καταβολή δασμού και μπει στην διαδικασία τελωνειακού ελέγχου, τότε ακόμα και αν μετά τον έλεγχο διαπιστωθεί ότι τελικά εντάσσεται π.χ. στην ατελή κατηγορία των έως 22 ευρώ, τα ΕΛΤΑ για αυτή την διαδικασία ελέγχου θα χρεώνουν τα 15 ευρώ για τον κόπο τους....
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Γενικά επειδή κ εγώ παραγγέλνω πολλά χρόνια κάθε μλκ που βλέπω από Κίνα , το ποσο των 15 ευρώ θα το πληρώνεις πάλι σε δειγματοληπτικό έλεγχο ΑΝ πέσει . Δεν πάνε όλα για έλεγχο ειδικά τα μικρό δέματα, γιατί απαιτεί άπειρο χρόνο κ υπαλλήλους. Γιαυτο πολλά δέματα έρχονται χωρίς το πρόστιμο αυτό . Πολλές φορές δε, δεν έχουν ούτε το αυτοκόλλητο το πράσινο τελωνειακως ελεύθερο.

Οποτε όσοι έχετε παραγγείλει κ περιμένετε δεν σημαίνει ότι θα πληρώσετε. Είναι θέμα τύχης από δω κ πέρα. Εγώ θα τα περίμενα κ αν λέγανε για κόστος το αφήνεις να πάει πίσω . Η Κίνα με τις διακρατικές συμφωνίες δεν θα το αφήσει να περάσει πιστεύω έτσι . Αναμένουμε τις εξελίξεις
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
«Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία διαβεβαιώνουν τους πελάτες που πραγματοποιούν αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. ότι για όλα τα αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου που χαρακτηρίζονται από τις Τελωνειακές Αρχές «Ελεύθερα», δηλαδή χωρίς τελωνειακή διασάφηση, το τέλος εκτελωνισμού ήταν και παραμένει μηδενικό. Τα αντικείμενα αυτά φέρουν την πράσινη αυτοκόλλητη ετικέτα» προστίθεται στην ανακοίνωση.

«Τα ΕΛΤΑ στις 03 Φεβρουαρίου 2020 αναπροσάρμοσαν την τιμολογιακή τους πολιτική, στα «Ειδικά Τέλη Εκτελωνισμού». Στο νέο τιμοκατάλογο έχει προστεθεί «Τέλος Εκτελωνισμού» για τα ταχυδρομικά αντικείμενα που φέρουν τελωνειακή διασάφηση, ακόμη κι αν κατά την διαδικασία εκτελωνισμού αυτή προσδιοριστεί ως μηδενική» συμπληρώνεται στην ανακοίνωση.


Δηλαδή ,τι μας λέει η ανακοίνωση.?

Στην πρώτη παράγραφο λέει οτι τα μικρής αξίας ,θα συνεχίσουν να έχουν 0 τέλος εκτελωνισμού ,
αλλά στην 2η παράγραφο ,οτι θα έχουν(μάλλον τα 15€ ) "Ειδικό Τέλος Εκτελωνισμού"...???
WTF MαδερΦακερ???
Μαλλον αυτο που λεει ο Dimprio ειναι. Μου εχει τυχει κι εμενα πριν 2-3 χρονια να περασει κανονικα ελεγχο αλλα μου ζητησαν στα ΕΛΤΑ κατα την παραλαβη 15€ για εξοδα εκτελωνισμου, που η ταμιας μου εξηγησε οτι ειναι καπελο απο το τελωνειο προς τα ΕΛΤΑ επειδη ασχοληθηκαν και ανοιξαν το δεμα, εστω και εαν τελικα δεν εβαλαν φορο...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εγώ πάντως ,παρέλαβα 3 πακέτα διαδοχικά ,μετά τις 3/2 ,που υποτίθεται ότι ισχύει ο νέος "τιμοκατάλογος".
1 στις 5/2
1 στις 7/2
κι 1 σήμερα 10/2
Και τα 3 αξίας κάτω των 22 ε
Και τα 3 έφεραν πράσινο αυτοκ/το
Και τα 3 συστημένα (Tr-Nr)
Kαι τα 3 μου παραδόθηκαν στο χέρι από τον Ταχυδρόμο της γειτονιάς μου ,όπως πάντα.
Δεν έχω καταλάβει ΤΙ ακριβώς συμβαίνει τελικά...
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εγώ πάντως ,παρέλαβα 3 πακέτα διαδοχικά ,μετά τις 3/2 ,που υποτίθεται ότι ισχύει ο νέος "τιμοκατάλογος".
1 στις 5/2
1 στις 7/2
κι 1 σήμερα 10/2
Και τα 3 αξίας κάτω των 22 ε
Και τα 3 έφεραν πράσινο αυτοκ/το
Και τα 3 συστημένα (Tr-Nr)
Kαι τα 3 μου παραδόθηκαν στο χέρι από τον Ταχυδρόμο της γειτονιάς μου ,όπως πάντα.
Δεν έχω καταλάβει ΤΙ ακριβώς συμβαίνει τελικά...
Το λογικό θα είναι να χρεώνουν ότι παραγγείλει κάποιος από 3/2 και μετά με τον νέο τιμοκατάλογο. Αλλιώς επιβαρύνεσαι ένα τέλος που δεν γνώριζες την στιγμή της παραγγελίας.
Αν υποθέσουμε βέβαια ότι ισχύει η λογική κάπου σε όλα αυτά
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Μπήκα στο wish ,έχουν βγαλει ανακοίνωση ,δωρεάν επιστροφής και τα χρήματα επιστρέφονται σε όλα τους τα προϊόντα.
Το έβαλα σε πορτοκαλι πλαίσιο ,ελπίζω να φαίνεται

 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Παιδιά μην το παίρνεται κατάκαρδα.
Είναι ένα μικρό χαράτσι κι αυτό να θυμηθούμε το 1821
που εορτάζουμε του χρόνου με τη γκυρά Γιάννα αρχηγό
(και με μια μια πέτρα στο λαιμό)

:clp:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Άρχισαν τα όργανα.....


Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ηλία ποτέ το παράγγειλες;
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Παρελαβα την Πεμπτη και χτες δυο μικρα πακετα και μικρου βαρους απο Κινα Το ενα αξιας 25κατι και το αλλο 2κατι ευρω χωρις καμμια περαιτερω χρεωση Αρα εικαζω οτι ο ελεγχος ειναι δειγματοληπτικος ειδικα αν προκειτε για μικρο πακετο Και οχι μονο για το χαρατσι των 15 ευρω αλλα και για την επιβολη του ΦΠΑ αφου το ενα πακετο μου ξεπερνουσε την αξια των 22 ευρω
Οτι δηλ. εγραψε και ο dimprio παραπανω
 
Top Bottom