MOTO-ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Κριμα
Θα ναι λιγο μλκια σαν αυτοματο αν κατάλαβα καλά, δεν καταλαβαίνω το ημιαυτοματο... εκτός αν εννοεί σαν το rekluse που μπαίνει σε μοτοκρος, εντουρο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Δεν είναι η ανάκληση ο προβληματισμος, αυτό θα μπορούσε να συμβεί σε οποιοδήποτε (η ανακληση), αλλά 160-170 άλογα αυτόματο??? , πόσο μλκια, δεν μου αρέσει οδηγικα τπτ σε αυτόματο πόσο μαλλον σε μηχανή τετοιας ιπποδυναμης...:(
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Αυτοματο συμπλέκτη (χώρις χρήση ΜανέταΣ, σαν παπί) βγάζει η rekluse κ για το 790adv , απο οτι διαβάζω ομως …χαλάει , δεν ειναι αξιοπιστος


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Αυτοματο συμπλέκτη (χώρις χρήση ΜανέταΣ, σαν παπί) βγάζει η rekluse κ για το 790adv , απο οτι διαβάζω ομως …χαλάει , δεν ειναι αξιοπιστος


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτο δεν εχω καταλαβει, αν θα ειναι σαν το rekluse που μπαίνει χρόνια σε μοτοκρος - εντουρο η κάτι άλλο...Γραφει το άρθρο "Ο αναβάτης, με ένα τέτοιο σύστημα, «ξεχνάει» το σασμάν και οδηγεί την μοτοσυκλέτα μόνο με γκάζι και φρένο"...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
δεν μου αρέσει οδηγικα τπτ σε αυτόματο πόσο μαλλον σε μηχανή τετοιας ιπποδυναμης...
Όταν λες "τπτ" εννοείς μόνο μοτοσυκλέτες (που μόνο σκουτερ και Αφρικα υπάρχει σε αυτόματο) ή και αμάξια?
Από αμάξι δηλαδή ποιο έχεις οδηγήσει και δεν σου άρεσε?
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Όταν λες "τπτ" εννοείς μόνο μοτοσυκλέτες (που μόνο σκουτερ και Αφρικα υπάρχει σε αυτόματο) ή και αμάξια?
Από αμάξι δηλαδή ποιο έχεις οδηγήσει και δεν σου άρεσε?
Απο αμαξι εχω οδηγησει μονο καποιο εταιρικο leasing που δεν μπορώ να θυμηθώ μάρκα κτλ και δεν εχει κατα την γνωμη μου νόημα το ποσα εχω οδηγήσει, δεν θα αλλαζα γνώμη , η αποψη που εχω ειναι απο σκούτερ παλι εταιρικο που εχω κανει αρκετα χιλιομετρα( το ειχα 6 χρονια καθε μερα περίπου 2.000 χιλ το μήνα) και είναι προσωπική μου άποψη δεν μου αρέσουν απλά τα αυτόματα... προτιμώ με συμπλέκτη δεν προσπαθώ να πεισω κάποιον για το τι θα επιλέξει...
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Θα ναι λιγο μλκια σαν αυτοματο αν κατάλαβα καλά, δεν καταλαβαίνω το ημιαυτοματο... εκτός αν εννοεί σαν το rekluse που μπαίνει σε μοτοκρος, εντουρο...
Recluse έκδοση έχει η mv Agusta στο turismo veloce,εδώ και πενταετία
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
για αμάξι μόνο αυτόματο, όταν οδήγησα 1η φορά ένα Volvo v40 απόρησα γιατί αγοράζουμε με λεβιέ? στις μοτοσυκλέτες δεν θα με χάλαγε, τουλάχιστον θα ήθελα να το δοκιμάσω για να έχω άποψη και να δω αν θα μου αρέσει, τα σκούτερ είναι απλά ότι πιο βολικό για καθημερινή μετακινήσει στην πόλη και μέχρι εκεί.
 

NitroArgi

Μέλος
Όνομα
Αργύρης
Μοτό
1998 APRILIA RSV MILLE
KTM 890 ADVENTURE
HONDA MONKEY 125
Βέβαια διαβάζοντας το αρχικό κείμενο στα αγγλικά το νέο είναι λιγάκι διαφορετικό. Δεν γίνεται λόγος για αυτόματο κιβώτιο αλλά για ημι-αυτόματο με δυνατότητα seamless αλλαγών που θα είναι ακόμα πιο ομαλές...να είχαμε να λέγαμε δηλαδή

KTM developing semi-automatic transmission for future big V-twin
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
για αμάξι μόνο αυτόματο, όταν οδήγησα 1η φορά ένα Volvo v40 απόρησα γιατί αγοράζουμε με λεβιέ? στις μοτοσυκλέτες δεν θα με χάλαγε, τουλάχιστον θα ήθελα να το δοκιμάσω για να έχω άποψη και να δω αν θα μου αρέσει, τα σκούτερ είναι απλά ότι πιο βολικό για καθημερινή μετακινήσει στην πόλη και μέχρι εκεί.
Γιατί απασχολείσαι να περνάει η ΄'ωρα να αλλάζεις ταχύτητες και να παίζεις με τον συμπλέκτη. Και επίσης κάνεις αγωνιάρικιες αλλαγές ταχυτήτων όταν κυνηγιέσαι με σαξόραλα. Απλά πράγματα.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Εμένα μου φαίνεται ενδιαφέρον πάντως!

Ένα ημιαυτόματο σασμάν που όποτε θες το βάζεις auto και ρηλάξ και όποτε θες πορώνεσαι με ταχύτητες μέσω κάπoιου τρόπου (λεβιές, κουμπιά, pedals?)
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
για αμάξι μόνο αυτόματο, όταν οδήγησα 1η φορά ένα Volvo v40 απόρησα γιατί αγοράζουμε με λεβιέ? στις μοτοσυκλέτες δεν θα με χάλαγε, τουλάχιστον θα ήθελα να το δοκιμάσω για να έχω άποψη και να δω αν θα μου αρέσει, τα σκούτερ είναι απλά ότι πιο βολικό για καθημερινή μετακινήσει στην πόλη και μέχρι εκεί.
Γι'αυτό ρώτησα παραπάνω αν έχει οδηγήσει αμάξι(α) με αυτόματο κιβώτιο. Ειδικά στις ημέρες μας τα αυτόματα κιβώτια έχουν εξελιχθεί τόσο πολυ που καμία σχέση δεν έχουν με 10 κ 20 χρόνια πριν.
Και σκέψου τα κιβώτια των Volvo δεν είναι και τα καλύτερα, δεν έχουν την καλύτερη απόκριση και αργούν κάπως οι αλλαγές.

Γενικότερα δεν μπορώ τις γενικότητες και την άγνοια. Μου θυμίζει τη 5χρονη κόρη μου:
-δεν μου αρέσει αυτό το φαγητό.
-μα, αν δεν το δοκιμάσεις πως ξέρεις ότι δεν σου αρέσει;

Οδήγησε λέει ένα εταιρικό με αυτόματο και κατέληξε ότι δεν... ΟΚ, σεβαστή η άποψή του αλλά μη γενικεύουμε (που για εμένα και πάλι δεν είναι δεκτό, μιας και ένα αμάξι μόνο δεν λέει τίποτα σαν δείγμα).
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Οι Ιταλοί θα το παλέψουν
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Οι Ιταλοί θα το παλέψουν
Εγώ θεωρώ προβληματική την λογική Σαλβίνι με το άλλοθι / εκβιασμό που εκφράζει. Η βιομηχανία θα χάσει λεφτά με το euro 7 άρα θα απολύσουμε κόσμο. Δηλαδή θέλει να μας πει ότι η Stelantis (μητρική της Fiat) με καθαρά κέρδη 15δις ευρώ για το 2021, δεν έχει λεφτά να δωσει για R&D και θα διώξει κόσμο για να ισοφαρίσει την χασούρα.... Νομίζω δειχνει ότι έχει χεσμένο το το πρόβλημα με τις διατάξεις euro της EE και το θέμα τον ρήπων γενικότερα.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Πάρε κόσμε όλα τζάμπα

 
Top Bottom