MOTO-ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Αυτό με την τελευταία ανάκληση και την δημοσιότητα που πήρε πρέπει να τους έτσουξε λίγο...
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Γι'αυτό ρώτησα παραπάνω αν έχει οδηγήσει αμάξι(α) με αυτόματο κιβώτιο. Ειδικά στις ημέρες μας τα αυτόματα κιβώτια έχουν εξελιχθεί τόσο πολυ που καμία σχέση δεν έχουν με 10 κ 20 χρόνια πριν.
Και σκέψου τα κιβώτια των Volvo δεν είναι και τα καλύτερα, δεν έχουν την καλύτερη απόκριση και αργούν κάπως οι αλλαγές.

Γενικότερα δεν μπορώ τις γενικότητες και την άγνοια. Μου θυμίζει τη 5χρονη κόρη μου:
-δεν μου αρέσει αυτό το φαγητό.
-μα, αν δεν το δοκιμάσεις πως ξέρεις ότι δεν σου αρέσει;

Οδήγησε λέει ένα εταιρικό με αυτόματο και κατέληξε ότι δεν... ΟΚ, σεβαστή η άποψή του αλλά μη γενικεύουμε (που για εμένα και πάλι δεν είναι δεκτό, μιας και ένα αμάξι μόνο δεν λέει τίποτα σαν δείγμα).
συμφωνώ, το Volvo λοιπόν μοντέλο του 17 ,1500 cc 150 hp ,και επειδή γενικά μου αρέσει η οδήγηση σε διαδρομή Σούνιο, Επίδαυρο ήταν τέλειο ,δεν έχω οδηγήσει αλλά αντίστοιχα βέβαια πχ mercedes, audi κλπ τώρα με ένα xc40 Volvo του 22 που είναι πιο για ταξίδια πήγα Θεσσαλονίκη ξεκούραστος, 7ταχυτο αν δεν κάνω λάθος αυτόματο, για μέσα στην πόλη δεν το συζητώ το αυτόματο κλέβει εκκλησία και είμαι οδηγός έτσι στην Αθήνα με βαν φορτηγό με λεβιε δυστυχώς.
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
συμφωνώ, το Volvo λοιπόν μοντέλο του 17 ,1500 cc 150 hp ,και επειδή γενικά μου αρέσει η οδήγηση σε διαδρομή Σούνιο, Επίδαυρο ήταν τέλειο ,δεν έχω οδηγήσει αλλά αντίστοιχα βέβαια πχ mercedes, audi κλπ τώρα με ένα xc40 Volvo του 22 που είναι πιο για ταξίδια πήγα Θεσσαλονίκη ξεκούραστος, 7ταχυτο αν δεν κάνω λάθος αυτόματο, για μέσα στην πόλη δεν το συζητώ το αυτόματο κλέβει εκκλησία και είμαι οδηγός έτσι στην Αθήνα με βαν φορτηγό με λεβιε δυστυχώς.
Δεν διαφωνώ, ουτε "αγνοώ"και σίγουρα δεν γνωρίζω τα πάντα, γνωρίζω όμως ότι υπάρχουν αυτοκίνητα που μπορεί οδηγικα να ειναι πολύ πιο ξεκουραστα ή εξίσου καλά στην μετάδοση της ισχύος, ειδικά σε πιο ακριβά και σπορ αυτοκίνητα πχ με σειριακο αυτοματο κιβώτιο αλλά και σε πιο απλά μοντέλα, δεν έχω οδηγήσει πολλά, ενα μόνο απο ότι ανέφερα και το αυτοκίνητο για εμένα προσωπικά χρησιμοποιείται κατ ανάγκη, λόγω οικογένειας ή δουλειάς οχι για ευχαρίστηση. Η αναφορά - προβληματισμος μου είχε να κάνει και ξεκίνησε για το KTM, όχι για αυτοκίνητα , που οπως ανέφερε το άρθρο και ηταν ασαφες απο ότι καταλαβα μιλαγε για μόνο γκαζι φρενο δηλαδή αυτόματο και οχι ημιαυτοματο (ήταν λίγο μπερδεμένο) που από οτι κατάλαβα δεν ισχύει. Εμένα προσωπικά δεν θα με ευχαριστουσε οδηγικά κάτι τέτοιο(αυτόματο) δλδ δεν θα μου άρεσε να παω σε εναν επαρχιακο δρόμο με στροφιλίκια και να μην μπορώ να κατεβάσω ταχύτητες ή να επιταχυνω οπως θέλω εγώ και είναι αυτό που ταιριάζει σε μένα. Αυτό ισχύει για μένα όμως που η χρήση που κάνω σε μηχανές ειναι ταξιδια σε επαρχιακο και χωμάτινες διαδρομές και οι μηχανές που είχα πάντα ηταν enduro και on - off... Σε αλλους μπορεί να αρέσουν άλλα είδη μοτοσυκλετων δεκτό κ σεβαστό ...... ΥΓ. Και οι harley davidson δεν μου αρέσουν αλλά δεν θα δοκιμαζα για να μπορω να εχω γνώμη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Τα κιβώτια στα 2κυκλα δεν θα γίνουν ποτέ όπως αυτά των αυτοκινήτων και ευτυχώς δλδ. Το δίκυκλο έχει τρελό interaction με τον οδηγό ,το οποίο δεν μπορεί να αντικατασταθεί από κανένα κιβώτιο. Τα αυτόματα κιβώτια στα αυτοκίνητα έχουν περάσει σε άλλο επίπεδο, με τα αντίστοιχα driving modes σκέφτονται πολύ πριν από εμάς ,με τον καιρό προσαρμόζονται και στον τρόπο οδήγησης μας και πραγματικά ,δεν παίζονται. Κατεβάζουν πριν καν το σκεφτείς ,ανεβάζουν όπου κ όπως πρέπει ,ρολαρουν ,"σφίγγουν" .....
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY

2 σημαντικά ονόματα στον χώρο των λαδιών γίνονται ένα ιδιοκτησιακά..
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Η επιστροφή του nuda
STF

Ούτε καν... Έχει φάει ήδη χοντρό κράξιμο στην Ευρώπη... τόσο.... που δε το βλέπω να το βγάλουν με αυτήν την ονομασία στη παραγωγή.
Επίσης στο Γερμανικό forum με τα Husqvarna έχουν θέματα για Clasic Husky, Italo-Husky και BMW-Husky..... Τα πορτοκαλόHusky ούτε υπάρχουν στον χάρτη τους.... και ευτυχώς,
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Διάβασα αυτό. Ακούγεται ενδιαφέρον.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Ρε τους Κινέζους...

 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Το 70-80 κορόϊδευαν τους Ιάπωνες.

Το 90-2000 κορόϊδευαν τους Κορέατες.

Μέχρι πρόσφατα, η και ακόμα κοροιδευαν/κοροϊδεύουν τους Κινέζους.

Αφού δεν έμαθαν τίποτα απ την ιστορία σε λίγο θα τρέχουν να τους πιάσουν κι αυτούς.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ρε τους Κινέζους...

Ταμπλέτα, έχω σπίτι μου!!!! :friend:
Στη μηχανή μου, δεν θέλω!!! :cool:
 
Top Bottom