MOTO-ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το 70-80 κορόϊδευαν τους Ιάπωνες.

Το 90-2000 κορόϊδευαν τους Κορέατες.

Μέχρι πρόσφατα, η και ακόμα κοροιδευαν/κοροϊδεύουν τους Κινέζους.

Αφού δεν έμαθαν τίποτα απ την ιστορία σε λίγο θα τρέχουν να τους πιάσουν κι αυτούς.
Πάμε τα στοιχήματα λοιπόν!!! :p
Μετά και τους Κινέζους, ποιους θα κοροϊδεύουμε;;;;; :laugh:
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Ταμπλέτα, έχω σπίτι μου!!!! :friend:
Στη μηχανή μου, δεν θέλω!!! :cool:
οι <ταμπλετες> ομως καταργουν το κινητο/συσκευη gps και ολα τα στηριγματα τους..που πιανουν χωρο
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
οι <ταμπλετες> ομως καταργουν το κινητο/συσκευη gps και ολα τα στηριγματα τους..που πιανουν χωρο
Τώρα μιλάς σε ανθρώπους που απαρτίζουμε έναν λαό τους Έλληνες όπου οι περισσότεροι είναι τσακωμένοι με την εξέλιξη των πραγμάτων, ακόμα και αν αυτό αφορά τους ίδιους μας εαυτούς. Όταν ακούς ότι τώρα μεγάλωσα τι να αλλάξω πια ? Φύγε χιλιόμετρα μακρυά. Είναι ο τρόπος σκέψης γιατί κάθε τομέας εξέλιξης θέλει νέα δουλειά για μάθηση και ξεβόλεμα, που η βολή είναι το χόμπι του Ελληναρά
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Ειναι εξελιξη το Ταψι μπροστα στα μουτρα σου ενω οδηγεις????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ειναι εξελιξη το Ταψι μπροστα στα μουτρα σου ενω οδηγεις????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Τι; Δεν είναι;;;; :ha
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Ειναι εξελιξη το Ταψι μπροστα στα μουτρα σου ενω οδηγεις????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Ποιος τολμαει να φέρνει αντιρρήσεις στον Chuck Noris του φόρουμ KORAX ?
Να διαγραφεί άμεσα ο θρασύτατοςboxer !


:nnj:
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Το Άφρικα 1100 έχει 6,5αρα και το tiger900 7 ιντσες θόρυβο δεν αντιληφθειν για τις <ταμπλέτες>...
Ο Κινέζος βάζει 8αρα και με όλα τα κόλπα μέσα..μα όλα..
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ποιος τολμαει να φέρνει αντιρρήσεις στον Chuck Noris του φόρουμ KORAX ?
Να διαγραφεί άμεσα ο θρασύτατοςboxer !


:nnj:
Όχι ρε παιδιά!!!! Παρεξήγησης!!!!!!!! :wacky:
Εγώ μαζί του είμαι!!!!! :laugh:

"Κάτω οι ταμπλέτες".....
Ετοιμάζω και μπλουζάκια... προσεχώς!!! :ha
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Ποιος τολμαει να φέρνει αντιρρήσεις στον Chuck Noris του φόρουμ KORAX ?
Να διαγραφεί άμεσα ο θρασύτατοςboxer !


:nnj:
Ειδες τι κανεις τωρα?Φοβιζεις τον κοσμο!

Εχω να δηλωσω κατι ,το οποιο ειναι απολυτως ακριβες:Τον βλεπετε που ειναι συχνα χτυπημενος?ΔΕΝ τον βαραω εγω,ΜΟΝΟΣ του ΠΕΦΤΕΙ!
:cool:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Επιτρέπεται να πέσεις.... επιβάλλεται να σηκωθείς!!!!! :p
Τουλάχιστον μέχρι να ακουστεί το καμπανάκι :laugh:!!!!!
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Ειναι εξελιξη το Ταψι μπροστα στα μουτρα σου ενω οδηγεις????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Αν είναι τεφαλ φυσικά είναι. Άλλοι θα μου πεις μαγειρεύουν ακόμα σε λαμαρίνες. Κάνουν παρέα με τους Φλινστοουνς
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το 70-80 κορόϊδευαν τους Ιάπωνες.

Το 90-2000 κορόϊδευαν τους Κορέατες.

Μέχρι πρόσφατα, η και ακόμα κοροιδευαν/κοροϊδεύουν τους Κινέζους.

Αφού δεν έμαθαν τίποτα απ την ιστορία σε λίγο θα τρέχουν να τους πιάσουν κι αυτούς.
Για να είμαστε σωστοί.... δε θυμάμαι ποτέ να κορόιδεψαν τους Ιάπωνες, αντιθέτως τους έλαβαν πολύ σοβαρά υπόψη σχεδόν αμέσως, ειδικά από την εποχή που πουλούσαν σε μαζική παραγωγή. Ίσως αυτό να συνέβη στην Αμερική για ευνόητους και ανταγωνιστικούς λόγους.
Μπορεί να υπήρξαν στα πρώτα πολύ πρώιμα στάδια κάποιες αστοχίες σε μετρημένα μοντέλα της αυτοκίνησης και της μοτοσυκλέτας αλλά πολύ σύντομα όλοι μιλούσαν για το θαύμα της αξιοπιστίας λαμβάνοντας υπόψη τον υπέρογκο ρυθμό παραγωγής σε παγκόσμια κλίμακα εξαγωγών. Η Ιαπωνική αυτοκινητοβιομηχανία αρχικά στήθηκε για εσωτερικές σκοπιμότητες, προσπάθησαν να περιορίσουν την Αμερικάνικη αυτοκινητοβιομηχανία στο εσωτερικό τους και έτσι το αρχικό στάδιο ήταν να γιγαντώσουν με κρατικές επιχορηγήσεις την Toyota και την Nissan με σχέδιο να απορροφήσουν μικρότερες όπως ήταν τότε η Honda, η Mazda και η Subaru. Οι δεύτερες όμως αντιστάθηκαν και επέζησαν και το ανταγωνιστικό αυτό περιβάλλον έφερε την έναρξη του Ιαπωνικού θαύματος σε παγκόσμια κλίμακα. Η Ιαπωνική κρατική παρέμβαση τελικά ήταν ελάχιστη γιατί οι εταιρείες προλάβαιναν τα απαιτούμενα της διεθνούς και Αμερικάνικης αγοράς.
Εγώ σαν παιδί στη Γερμανία θυμάμαι εξώφυλλο του Spiegel (νομίζω), με έναν Ιάπωνα που κρατούσε με τα ξυλάκια μια μινιατούρα mercedes και άνοιγε το στόμα του για να την καταπιεί. Ο τίτλος έγραφε με ερωτηματικό: "Θα μας φάνε οι Ιάπωνες;". Αυτά μέσα στη δεκαετία του '70".

Ούτε τους Κορεάτες θυμάμαι να κοροϊδέψαμε ποτέ και πάντοτε θεωρούσαμε την ποιότητα κατασκευής των προϊόντων τους ανώτερη από αυτήν των Κινέζων.

Οι Κινέζοι προσπαθούν να μπουν στο χώρο της μοτοσυκλέτας από τα τέλη της δεκαετίας του '80, στην Ελλάδα θυμάμαι εγώ κάτι απαράδεκτα αντίγραφα 50άρια, τύπου Chally κτλ. Φαντάζομαι σε άλλες χώρες και νωρίτερα (υποθετικά). Από αυτό που έβλεπα στην Ελλάδα μόνο, έχουν περάσει ήδη 35 χρόνια και είναι δεν είναι 4-5 χρόνια (πολλά μπορεί να λέω) που μπορεί να βλέπουμε κάποιες αξιόλογες προσπάθειες από Voge και CFmoto. Δηλαδή οι Κινέζοι χρειάστηκαν 30 χρόνια και βάλε... και αυτό αφού όλη η Ευρώπη και η Αμερική μπήκε στα χώματα τους να τους δώσει άφθονη τεχνογνωσία εκμεταλευόμενη τα φτηνά εργατικά χέρια. Αυτά δεν συνέβησαν ποτέ -με αυτή τη δυναμική τουλάχιστον- σε Κορέα και Τζαπάν.

Σόρυ αλλά ποτέ δε θα τους βάλλω στην ίδια θέση με τους Ιάπωνες. Ήταν τελείως διαφορετικοί οι όροι ανάπτυξης και επιτυχίας τους.

Και για να είμαι σαφής και όσο μπορώ και δίκαιος... στην εποχή της παγκοσμιοποίησης ζούμε και κάποια πράγματα που έχουν πάρει τέτοια ρότα ώστε να είναι αναπόφευκτα. Παρόλο λοιπόν που έχω τα δικά μου ταμπού ή στεγανά ή όπως θέλετε πείτε τα.... δε μπορώ παρά να αναγνωρίσω προσπάθειες όπως της Voge ή της CFmoto γιατί φέρουν το δικό τους Κινέζικο λογότυπο (έστω και τόσα χρόνια μετά). Αυτό δε σημαίνει ότι είμαι έτοιμος να τους επιλέξω. Αντιθέτως θα είμαι πάντοτε απέναντι στις Ευρωπαϊκές ή Αμερικάνικες ή Ιαπωνικές που πουλάνε με φουσκωμένο τιμοκατάλογο προϊόντα που κατασκευάζουν στη Κίνα, ειδικά τις Ευρωπαϊκές -που είναι και γειτονιά μας- στερώντας Ευρωπαϊκές θέσεις εργασίας. Τα περί δύσκολης κερδοφορίας κτλ τα ακούω βερεσέ, αυτές το στήσανε αυτές να το λουστούν. Και θα το λουστούν ως τον προσωπικό τους Δούρειο ίππο από τους ίδιους τους Κινέζους. Δε μου καίγεται καρφί αν αντέχουν ή δεν αντέχουν οικονομικά να επιβιώσουν αλλιώς πλέον. Εδώ δε καίγεται καρφί σε αυτούς που μου το πουλάνε αν αντέχω να το αγοράσω ή όχι...

Και θέλω πολύ να παρακαλέσω, δε χρειάζεται τέτοιες συζητήσεις να τις παίρνουμε προσωπικά, δε θέλω να θίξω την επιλογή κανενός, κάθε άνθρωπος έχει 1000 λόγους να δικαιολογήσει τις επιλογές του, όπως εγώ τις δικές μου. Θίγω την εμπορική στρατηγική κάποιων εταιρειών. Δεν σημαίνει ότι αυτή η εταιρεία δεν φτιάχνει κάτι καλό. Σημαίνει ότι εγώ -και μόνο εγώ- δε γουστάρω να την υποστηρίξω με μια αγορά μου, γιατί εγώ "κουβαλάω" το κόλλημα αυτό. Θέλω το Samsung να είναι Κορεάτικο, το Xiaomi Κινέζικο, το Nokia Φιλανδικό και το Iphone Αμερικάνικο. Είναι η οπτική με την οποία βλέπω τα πράγματα και είμαι σίγουρος ότι συμβαίνει απλώς επειδή μου ταιριάζει. Σημαίνει πως είναι εύκολο ένας συνάνθρωπος μου με διαφορετικές προσλαμβάνουσες από τις δικές μου να έχει διαφορετική οπτική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Και για να είμαι σαφής και όσο μπορώ και δίκαιος... στην εποχή της παγκοσμιοποίησης ζούμε
Η εποχή αυτή έλαβε τέλος.
Σήμερα ο κόσμος αρχίζει από την Ουάσινγκτον και τελειώνει στο Κίεβο.
Δεν ξέρω αν παρατήρησες πως δειλά δειλά οι διάφοροι Λεχρίτες (οπαδοί του Λεχ Βαλέσα)
στο θαυμαστό κόσμο της δημοσιογραφίας άρχισαν να μιλούν για γενοκτονία στην Κίνα,
δημοκρατία στη Κίνα κλπ κλπ
Δεν είναι ο σκοπός μου ν ανοίξω πολιτική κουβέντα
ούτε Ο ειδικός σε ζητήματα γεωπολιτικής
αλλά δεν μπορώ να μην σημειώσω την αλλαγή στάσης των ΗΠΑ
και κατ επέκταση των λούστρων εεεεεε των συμμάχων
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
λοιπον για το κινεζικο..εδω βλεπουμε τον μπαμπα https://www.ktm.com/it-it/models/naked-bike/ktm-790-duke-2023.html
1000ε πανω περιπου(συγκρινω με την απλη εκδοση),μοτερ ψαλιδι ιδια,αναρτησεις KYB ο γιος φουλ ρυθμιζομενες,WP ο μπαμπας μη ρυθμιζομενες...φρενα αδιευκρινιστα o μπαμπας j.uan ο γιος...
αν βαλουμε στην εξισωση τα 500 πανω του πλουσιου γιου,ενω ο μπαμπας δεν εχει πλουσια εκδοση,τα ηλεκτρονικα που πανω κατω ειναι ιδια,αλλα στην πλουσια εκδοση με ελαχιστο χρονο ο γιος κανει update απ το σπιτι του κτλπ...ερωτω ποιος ειναι ο κινεζος και ποιος ο ευρωπαιος?
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
λοιπον για το κινεζικο..εδω βλεπουμε τον μπαμπα https://www.ktm.com/it-it/models/naked-bike/ktm-790-duke-2023.html
1000ε πανω περιπου(συγκρινω με την απλη εκδοση),μοτερ ψαλιδι ιδια,αναρτησεις KYB ο γιος φουλ ρυθμιζομενες,WP ο μπαμπας μη ρυθμιζομενες...φρενα αδιευκρινιστα o μπαμπας j.uan ο γιος...
αν βαλουμε στην εξισωση τα 500 πανω του πλουσιου γιου,ενω ο μπαμπας δεν εχει πλουσια εκδοση,τα ηλεκτρονικα που πανω κατω ειναι ιδια,αλλα στην πλουσια εκδοση με ελαχιστο χρονο ο γιος κανει update απ το σπιτι του κτλπ...ερωτω ποιος ειναι ο κινεζος και ποιος ο ευρωπαιος?
Μανώλη το Dorsoduro το έχεις ακόμη;
 
Top Bottom