MOTO-ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Μανώλη το Dorsoduro το έχεις ακόμη;
οχι το εδωσα και η cf moto αποκλειστικα με εχει βαλει σε σκεψεις σοβαροτατες
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
οχι το εδωσα και η cf moto αποκλειστικα με εχει βαλει σε σκεψεις σοβαροτατες
Μανώλη.... θα μετανιώσεις (που εύχομαι να μην). Αλλά οι Ιταλοί σε έχουν ήδη σημαδέψει και αυτό δεν φεύγει.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Μανώλη.... θα μετανιώσεις (που εύχομαι να μην). Αλλά οι Ιταλοί σε έχουν ήδη σημαδέψει και αυτό δεν φεύγει.
δεν διαφωνω σε αυτο,αλλα φιλε τα γυμνα της cf, εχουν αυτο το κατι που κεντραει
 

NitroArgi

Μέλος
Όνομα
Αργύρης
Μοτό
1998 APRILIA RSV MILLE
KTM 890 ADVENTURE
HONDA MONKEY 125
Δυστυχώς ή ευτυχώς ειδικά με τους Κινέζους και το πουσαρισμα που δέχονται τα τελευταία δύο χρόνια πρέπει να αρχίσουμε να βλεπουμε πέρα από το προφανές και δυστυχώς ειδικά η νέα γενιά αναβατών δεν είναι εκπαιδευμένη για να το κάνει.
Είναι δεδομένος ο πλούσιος εξοπλισμός και η χαμηλή τιμή ..δεν έχουν άλλο θέλγητρο για να αποκτήσουν μερίδιο αγοράς.
Τι συμβαίνει με εκείνα τα ποιοτικά χαρακτηριστικά που κάνουν την διαφορά ειδικά στο οδηγικό κομμάτι...βαρος, χαρακτηριστικά γεωμετρίας, setup ηλεκτρονικών (απόκριση γκαζιου, επεμβατικοτητα traction control και ABS?).
Η τιμολογιακή διαφορά του παραδείγματος με το 790 και το 800NK (μένει να δούμε και τις τιμές στην Ελλάδα...ίσως είναι μεγαλύτερη) κατά την άποψη μου δικαιολογεί το fun factor που μπορεί να προσφέρει το KTM έναντι του CFMOTO χωρίς αυτό να σημαίνει οτι το value for money του δεύτερου δεν είναι επίσης αναμφισβήτητο.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
NitroArgi εγώ προτιμώ να αντιμετωπίζω ξεχωριστά κάθε μοντέλο. Είναι πολύ γενικό να πούμε πως οι Κινέζοι δεν προσφέρουν ποιοτικά οδηγικά χαρακτηριστικά.

Δηλαδή ποιο μοντέλο οδηγήσες και δεν σου έκανε? Μη πεις μόνο πως δεν έχεις οδηγήσει κανένα!

Το cfmoto clx700 που γλυκοκοιταζει ο Μανώλης πχ εκτός από value for money και όμορφο είναι εξαιρετικό οδηγικά. Και αποπνέει και ποιότητα. Θυμάμαι οτανδοδαν πρωτοερθει ήμουν στο υπόγειο ενός από τους μεγάλους αντιπροσώπους της yamaha δυτικά προάστια που είχε φέρει μερικά κομμάτια γιατί έλεγε να πάρει αντιπροσωπεία αν και τελικά δεν τον άφησε η yamaha και έλεγε διθυράμβους τι εργαλείο είναι το clx700.

Δηλαδή επί του πρακτεου στο δρόμο να μιλάμε. Από θεωρία δε λέει κάτι.
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Ευτυχως υπαρχουν για μας τα μηχανακια και παρεες σαν κι αυτη εδω για να ξεχνιομαστε, οχι να ξεχναμε...
Φανταζομαι αυτο που εγινε ολους μας εχει κλονισει, ειδικα οσους εχουν την τυχη να ειναι γονεις και ακομα περισσοτερο με παιδια
κοντα στην ηλικια αυτων που εφυγαν. Δεν θελω να το βαρυνω, ουτε βεβαια να ξεκινησω καμμια συζητηση περι αιτιων και φταιχτων, δεν ειναι για εδω.
Απλα ειδα μονο δυο σχολια απο τον kordix και τον πυξιδας990 , ειμαι σιγουρος οτι ολοι μας συνεχιζουμε να ποσταρουμε οπως πριν σαν μεσο αμυνας...
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ευτυχως υπαρχουν για μας τα μηχανακια και παρεες σαν κι αυτη εδω για να ξεχνιομαστε, οχι να ξεχναμε...
Φανταζομαι αυτο που εγινε ολους μας εχει κλονισει, ειδικα οσους εχουν την τυχη να ειναι γονεις και ακομα περισσοτερο με παιδια
κοντα στην ηλικια αυτων που εφυγαν. Δεν θελω να το βαρυνω, ουτε βεβαια να ξεκινησω καμμια συζητηση περι αιτιων και φταιχτων, δεν ειναι για εδω.
Απλα ειδα μονο δυο σχολια απο τον kordix και τον πυξιδας990 , ειμαι σιγουρος οτι ολοι μας συνεχιζουμε να ποσταρουμε οπως πριν σαν μεσο αμυνας...
Βαλβίδα εκτόνωσης....λέγεται ο χώρος μας, στο δικό μου μυαλό.
 

NitroArgi

Μέλος
Όνομα
Αργύρης
Μοτό
1998 APRILIA RSV MILLE
KTM 890 ADVENTURE
HONDA MONKEY 125
Προφανώς και πρέπει να μιλάμε για το κάθε μοντέλο ξεχωριστά και το δικό μου σχόλιο για τα συγκεκριμένα μοντέλα έγινε λόγω της αναφοράς παραπάνω.
Στο CLX700 δεν χωραω αλλά επίσης μπορώ να κάνω μερικά σχόλια γιατί το έχω κάνει μια πολύ μικρή βόλτα. Και εδώ το βάρος, σχεδόν 200 κιλά, είναι σημαντικός παράγοντας που επηρεάζει την συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας, το πίσω φρένο στην μοτοσυκλέτα που οδήγησαν ήταν αδύναμο, μέτριος ψεκασμός, τα πρόγραμματα δεν άλλαζαν απολύτως τίποτα ενώ ο ιδιοκτήτης έκανε και ένα σχόλιο ότι το cruise control έχει δικό του τρόπο που λειτουργεί και ότι οι "ρυθμιζόμενες" αναρτήσεις δεν ακούν καθόλου στις ρυθμίσεις.

Η τιμή είναι σαφώς ο καθοριστικός παράγοντας για να σκέφτεται κάποιος να το αποκτήσει...αν δεν έκανε €6.300 αλλά €.7.500 θα το σκεφτόμασταν? Ποιος είναι ο ανταγωνισμός του που το καθιστά VFM? Δυστυχώς επίσης τα σχόλια για την ποιότητα είναι επίσης θεωρητικά μιας και θα πρέπει να δούμε και το βάθος χρόνου κάτι που ισχύει για πολλές μοτοσυκλέτες φυσικά.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Ευτυχως υπαρχουν για μας τα μηχανακια και παρεες σαν κι αυτη εδω για να ξεχνιομαστε, οχι να ξεχναμε...
Φανταζομαι αυτο που εγινε ολους μας εχει κλονισει, ειδικα οσους εχουν την τυχη να ειναι γονεις και ακομα περισσοτερο με παιδια
κοντα στην ηλικια αυτων που εφυγαν. Δεν θελω να το βαρυνω, ουτε βεβαια να ξεκινησω καμμια συζητηση περι αιτιων και φταιχτων, δεν ειναι για εδω.
Απλα ειδα μονο δυο σχολια απο τον kordix και τον πυξιδας990 , ειμαι σιγουρος οτι ολοι μας συνεχιζουμε να ποσταρουμε οπως πριν σαν μεσο αμυνας...
Την τελευταία φορά που ανέβηκα με ιντερσιτυ ήταν που πήγα Θεσσαλονίκη και από κει Βουλγαρία να φέρουμε ένα μηχανάκι φίλου..το που τη βγάζαμε στο ταξίδι..στο μπαρ.. πραγματικά με συγκλονίζει.Η Δευτέρα λυκείου θα πάει Θεσσαλονίκη την άλλη βδομάδα εκδρομή.Ο διευθυντής και κάποιοι γονείς που ήταν φίλοι,τους έλεγα στειλτους με τραίνο διότι ο νότος δεν έχει εμπειρία..Τι να λέμε τώρα..τον κοίταξα και είπαμε τι λέγαμε.
. Σαφέστατα η μοτισυκλετιστικη κουβέντα λειτουργεί σαν αποσυμπίεση όπως αναφέρθηκε, αλλιώς θα τρελαθούμε παντελώς, ειδικά με παιδί στην εφηβία που έχω πχ...Στο τρένο έχω ταξιδέψει πολλές φορές.. ειδικά μέχρι Λαμία που ήταν η γυναίκα διορισμένη και το έπαιρνα απ' σταθμό Λαρίσης..το κομμάτι του Μπράλου μέσα απ' τις στοές και τα χασιματα είναι άθλος μηχανικής..

Όσον αφορά τα μηχανάκια τα κινέζικα..έχει σωστά αναφερθεί ότι η cf moto δεν καπελωσε κάποιο όνομα βγήκε φόρα παρτίδα μόνη της με τεχνογνωσία κτμ και αμολυσε τα μηχανάκια στον στίβο..
Η κτμ βλέπει ξεκάθαρα τη δυναμική της,πολύ πιθανό την είχε προβλέψει και θεωρώ ότι στο μέλλον θα δούμε παντού κοινή αντιπροσώπευση με του λαού να είναι της cf και τα elite της ktm....
To herigate όπως έχω γραψει στο αντίστοιχο θέμα το βρίσκω εξαιρετικό,την έκδοση sport ακόμα πιο πολυ,μόνο η ντουκατι έχει αντίστοιχο σε αυτήν.
Επίσης σαν τελευταίο τα βίντεο προμο απ' τα σχεδιαστήρια δείχνουν νέους ανθρώπους Ευρωπαίους μεικτό,με το χαμόγελο στα χείλη..σχολή κτμ καθαρά και όχι γραβατογιακαδες με στατιστικά..Θυμίζω ότι η κτμ σε τέτοιο dna ανθρώπων έστησε τα ερωτευσιμα οδηγικά μηχανάκια
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Ευτυχως υπαρχουν για μας τα μηχανακια και παρεες σαν κι αυτη εδω για να ξεχνιομαστε, οχι να ξεχναμε...
Φανταζομαι αυτο που εγινε ολους μας εχει κλονισει, ειδικα οσους εχουν την τυχη να ειναι γονεις και ακομα περισσοτερο με παιδια
κοντα στην ηλικια αυτων που εφυγαν. Δεν θελω να το βαρυνω, ουτε βεβαια να ξεκινησω καμμια συζητηση περι αιτιων και φταιχτων, δεν ειναι για εδω.
Απλα ειδα μονο δυο σχολια απο τον kordix και τον πυξιδας990 , ειμαι σιγουρος οτι ολοι μας συνεχιζουμε να ποσταρουμε οπως πριν σαν μεσο αμυνας...
Αν περάσεις απλώς εξω από το νοσοκομείο, και δεις τις τραγικές φιγούρες των γονιών που τραβάνε οτι έχουν, θα το νοιώσεις διαφορετικά πίστεψε με...
Καλα τα λες μαζί σου.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Για όσους αγαπάνε τα παιδιά τους
και είναι πραγματικοί γονείς


Ένα πλήγμα ΕΚΕΙ δεν ξεπερνιέται ΠΟΤΕ.

Δεν θέλω να πω τίποτε άλλο πέραν της υπέρτατης κατάρας.
Εύχομαι να υπάρχει ο βιβλικός Θεός
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY

Αναμενόμενη απόφαση.. Οι κινητήρες εσωτερικής καύσης έχουν πολύ ζωή ακόμα μπροστά τους, άντεχουν ήδη 2 αιώνες και δεν προτίθενται να πεθάνουν σύντομα. Σίγουρα όχι να αντικατασταθούν απο μια μπαταρία και ένα μοτέρ.

Τα ορυκτά καύσιμα είναι πεπερασμένα και η αντοχή του περιβάλλοντος στους ρύπους επίσης.

Το μέλλον είναι τα συνθετικά καύσιμα και το υδρογόνο. Και αυτά δουλέύουν με ΜΕΚ. Τα ηλεκτρικά οχήματα είναι μια αρπαχτή της εικοσαετίας και θα αποδειχτεί αυτό. Μόνο ως οχήματα πόλης μπορούν να έχουν νόημα αλλά η ανθρωποτητα δεν κινείται μόνο με σκούτερ στη πολη. Κινείται με φορτηγά, αεροπλάνα, αυτοκίνητα παντού. Και να θέλαμε να γίνουν αύριο όλα μπαταρία δεν θα γινόταν. Εκτός αν ανακαλυφθεί κάτι ριζοσπαστικό.

ΚΑι επίσης η Ευρώπη υπογράφει την καταδίκη της οικονομικά να συζητάει για εξηλεκτρισμό. Εκεί παίζει μπάλα η Κίνα.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
ΚΑι επίσης η Ευρώπη υπογράφει την καταδίκη της οικονομικά να συζητάει για εξηλεκτρισμό. Εκεί παίζει μπάλα η Κίνα.
Ευρώπη είναι τελειωμένη ιστορία.
Παρακμάζων πολιτισμός
Κολαούζο των Αμερικάνων που δεν είναι φίλοι κανενός
και δεμένη στο άρμα του δολαρίου
Με φαντασιώσεις πολλών τύπων για την φυλετική της ανωτερότητα
Με αδυναμία κατανόησης των μεγεθών
Με ιδεοληψίες τύπου η αγωρά αυτορρυθμίζεται
Με το μορφωτικό επίπεδο να καταρρέει
Με τεράστιες περιοχές 4ου κόσμου που φαντάζουν αόρατες
Το χειρότερο όμως χωρίς αρχές και χωρίς καμία ηθική πέραν αυτής της
κεντρικής περιοχής του σώματος (κοιλιά, πρωκτός και γενετικά όργανα)
Άκα ότι φάμε κλπ

υγ
Είναι πολύ αργά για δάκρυα Στέλλα
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ευρώπη είναι τελειωμένη ιστορία.
Παρακμάζων πολιτισμός
Κολαούζο των Αμερικάνων που δεν είναι φίλοι κανενός
και δεμένη στο άρμα του δολαρίου
Με φαντασιώσεις πολλών τύπων για την φυλετική της ανωτερότητα
Με αδυναμία κατανόησης των μεγεθών
Με ιδεοληψίες τύπου η αγωρά αυτορρυθμίζεται
Με το μορφωτικό επίπεδο να καταρρέει
Με τεράστιες περιοχές 4ου κόσμου που φαντάζουν αόρατες
Το χειρότερο όμως χωρίς αρχές και χωρίς καμία ηθική πέραν αυτής της
κεντρικής περιοχής του σώματος (κοιλιά, πρωκτός και γενετικά όργανα)
Άκα ότι φάμε κλπ

υγ
Είναι πολύ αργά για δάκρυα Στέλλα
υπάρχει αυτή τη στιγμή παγκοσμίως κάπου ακμάζων πολιτισμός?? Όποιος επιβιώσει είναι.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
υπάρχει αυτή τη στιγμή παγκοσμίως κάπου ακμάζων πολιτισμός?? Όποιος επιβιώσει είναι.
Οικονομικά ή πολιτιστικά?
Οικονομικά μπορείς να δεις τα μεγέθη των άλλων πχ των οικονομιών του Ειρηνικού.
Καμία σχέση μ εμάς. Συγνώμη ΕΕ ήθελα να γράψω.
Πολιτισμικά δεν ξέρω.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
αναβολή είναι όχι απόρριψη,μην βιάζεστε.
Απόρριψη είναι.
Κι έχει να κάνει και με τις νέες ιδέες των Αμερικάνων.
Η Κίνα πια είναι ξεκάθαρα απειλή για τις ΗΠΑ
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Σύλληψη κυκλώματος έκδοσης παράνομων διπλωμάτων οδήγησης
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σύλληψη κυκλώματος έκδοσης παράνομων διπλωμάτων οδήγησης
Μια χαρά....
Όλα καλά....
Την.... "τιμωρία" θα περιμένω να δω!!!! :cautious:
 
Top Bottom