Είναι αλήθεια ότι μας βάζουν πιο πολύ βενζίνη από ότι πληρώνουμε στα μπενζιναδικα???

arisxj

Μέλος
Όνομα
aris
Μοτό
yamaha tdm900
Πιο πολύ την αυτονομία κοιτάω
Έτσι όπως είναι μοιρασμένα τα βενζινάδικα στην εθνική μου δημιουργούν πρόβλημα :ha
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Είναι αλήθεια ότι μας βάζουν πιο πολύ βενζίνη από ότι πληρώνουμε στα μπενζιναδικα???
Αυτό θα ήταν πολύ καλό για εμάς ,αλλά θα έκλειναν όλα τα μπεντζινάδικα

Μάλλον θα πρέπει να αλλάξει ελαφρώς ο τίτλος ,σε...
Είναι αλήθεια ότι μας χρεώνουν πιο πολύ βενζίνη,από ότι πραγματικά βάζουμε,στα μπενζιναδικα???
ΕΚΟ στην αρχή του Κηφισού (αμέσως μετά την λαχαναγορά)!!!
Δεν χάνει γραμμάριο η αντλία του. Πάντα εκεί βάζω όταν είμαι Αττική!
Ξέρω ακριβώς την κατανάλωση της μηχανής, και αυτό που υπολογίζω πριν φτάσω, πάντα αυτό βάζω!!!!
Και πάντα μέχρι επάνω κάθε φορά!!!
 

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Λογικό να καίει πιο λίγο το dtm, αν και η μέτρηση πρεπει να είναι ακριβής σε όλα.
Γεμίζουμε και κάνουμε 100 χλμ και ξαναγεμίζουμε.
Βέβαια πρέπει να είμαστε και κωλοφαρδοι να πέσουμε σε βενζινα που δεν κλέβει....σπάνιο πράμα.
Εχθές γέμισα τον Γκάντι που ήταν σε ρεζέρβα και μου βάλανε 22 λίτρα σε τεποζιτο 21....ήμουν έτοιμος να ανάψω τσιγάρο πάνω στην αντλία με τους απατεώνες.
Χα χα χα....δε χρειάζεται νομίζω ,παρά να ξαναβάλεις στο ίδιο που έκανες το πρώτο γέμισμα.Δυο τρείς φορές σε διαφορετικά και ...έτοιμος.
 

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Έχοντας σαν δεδομένο ότι οι 90% των βενζινάδων μας κατακλέβουν έχω αρχίσει να σκέφτομαι να τους βάζω να γεμίζουν μπιτόνι με συγκεκριμένη χωρητικότητα να δω τι στο διάολο δικαιολογία θα λένε
Το έκανα και ή απάντηση....διαστέλονται αυτά τα πλαστικά...
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Δεν πάω να το παίξω δικηγόρος του διαβόλου, αλλά έχω προσέξει ότι κάποιες αντλίες κάτω από τη μέτρηση των λίτρων αναγράφουν μια θερμοκρασία, ξέρω γω 15-20°C.

Υποθέτω ότι αυτή είναι η θερμοκρασία που καλιμπραρεται το ροομετρο τους. Η βενζίνη απ' ότι γκουγκλαρα διαστέλλεται κατά 300ppm ανά βαθμό αύξησης της θερμοκρασίας. Αυτό φυσικά και δε σημαίνει πως τον Αύγουστο το 10αρι μπιτονι παίρνει 11.5 λίτρα, αλλά μήπως όντως τα ροομετρα δεν είναι ακριβή;
 

rantanplan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Μαλκότση
Επί του θέματος και από την σκοπιά μου, όπου λόγω δουλειάς βάζω αρκετά λίτρα την βδομάδα, θα έλεγα αυτό που έχει ειπωθεί και παραπάνω ότι τα εταιρικά πρατήρια έχουν μία δικλείδα ασφαλείας της σχέσεως ποσότητας - ποιότητας παραπάνω.
Θα έβαζα έναν αστερίσκο όμως, διότι πχ στην SHELL (που εδώ και αρκετά χρόνια δέν είναι SHELL αλλά έχουν εξαγορασθεί από τον όμιλο Βαρδινογιάννη) τα ιδιολειτουργούμενα πρατήρια χωρίζονται σε ιδιολειτουργούμενα και σε franchise εταιρικά. Για να το πώ απλά τα ιδιολειτουργούμενα έχουν προσωπικό που τα ένσημά τους πληρώνονται από την SHELL, ενώ τα franchise εταιρικά έχουν επιχειρηματία ο οποίος είναι κάτω από την ομπρέλα της μαμάς εταιρίας. Μήν μπερδευόμαστε όμως, άλλο τα πρατήρια που έχουν ταμπέλα SHELL , άλλο τα franchise εταιρικά, και άλλο τα ιδιολειτουργούμενα από την μαμά εταιρία. Περίπου τα ίδια συμβαίνουν και με την ΕΚΟ(που έχει συγγενή της την BP). Σε όλη την Θεσσαλονίκη η ΕΚΟ έχει μόνον 2 ιδιολειτουργούμενα πρατήρια 1 ανατολικά και 1 δυτικά.
Παλαιότερα ήμουν fan της SHELL, πλέον της ΕΚΟ, σε franchise εταιρικά έβρισκα διαφορές, στα μαμά ιδιολειτουργούμενα όχι.
Επίσης μιάς και λέμε για βενζίνες, λόγω του παλιοχαρακτήρα μου εδώ και κάποια χρόνια βάζω μόνον την ''98'', και κερνάω κάποιες φορές την 100άρα. Ίσως αξίζει όσοι ενδιαφέρονται να ψάξουν λιγάκι το θέμα με την αλλαγή του καθεστώτος του ποσοστού βιοκαυσίμων ΚΑΙ στην βενζίνη όπου εάν θυμάμαι καλά άλλαξε πρίν κάποια χρόνια με μεγαλύτερο ποσοστό. (Σχετικά με την 100άρα δέν είναι για όλα τα μοτέρ, αυτό καθορίζεται από την σχέση συμπίεσης).
Εκτός από την κοροϊδία στις ποσότητες, βασικό είναι η ποιότητα, όπου ειδικά στα diesel νέας τεχνολογίας έχει βασικό ρόλο.
Συγνώμη για το σεντόνι προσπάθησα να μήν επεκταθώ.
 

rantanplan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Μαλκότση
Δεν πάω να το παίξω δικηγόρος του διαβόλου, αλλά έχω προσέξει ότι κάποιες αντλίες κάτω από τη μέτρηση των λίτρων αναγράφουν μια θερμοκρασία, ξέρω γω 15-20°C.

Υποθέτω ότι αυτή είναι η θερμοκρασία που καλιμπραρεται το ροομετρο τους. Η βενζίνη απ' ότι γκουγκλαρα διαστέλλεται κατά 300ppm ανά βαθμό αύξησης της θερμοκρασίας. Αυτό φυσικά και δε σημαίνει πως τον Αύγουστο το 10αρι μπιτονι παίρνει 11.5 λίτρα, αλλά μήπως όντως τα ροομετρα δεν είναι ακριβή;
όσο περισσότερη ζέστη τόσο λιγότερη βενζίνη.... :cautious:
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Εχει δοκιμάσει άραγε κανένας να γεμίσει σε 5λιτρο πχ, να του βάλουν 6 λίτρα και να πει "παρτην πίσω, δεν την πληρώνω".

Ναι παιζουν πολλά, το αν θα σε κατηγορήσει οτι δεν πληρώνεις, οτι μεγάλωσε το μπιτονι (ας φέρουμε του στρατού τα μεταλλικα).

Και αν σου πουν οτι θα 'φωνάξουν την αστυνομία' θα το κάνουν όντως αν εχουν λερωμένη τη φωλιά τους;

Αν όχι, ποιος ψήνεται για κανα τέστ?
(εννοειται δεν θα παραταμε τα μπιτόνια μας εκεί)
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Εχει δοκιμάσει άραγε κανένας να γεμίσει σε 5λιτρο πχ, να του βάλουν 6 λίτρα και να πει "παρτην πίσω, δεν την πληρώνω".

Ναι παιζουν πολλά, το αν θα σε κατηγορήσει οτι δεν πληρώνεις, οτι μεγάλωσε το μπιτονι (ας φέρουμε του στρατού τα μεταλλικα).

Και αν σου πουν οτι θα 'φωνάξουν την αστυνομία' θα το κάνουν όντως αν εχουν λερωμένη τη φωλιά τους;

Αν όχι, ποιος ψήνεται για κανα τέστ?
(εννοειται δεν θα παραταμε τα μπιτόνια μας εκεί)
Αλλά να είμαστε κόσμος με μπιτονια μεταλλικά, ουτε να μανουριασουν να μην μπορούν
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Στα πλαστικα μπετονακια νομιζω χωρανε παραπανω απ οτι λενε για ασφαλεια μεταφορας. Δεν γεμιζονται μεχρι πανω.
Σε καποια, οχι σε ολα, εχουν και δεικτη που ειναι το 5 ή το 6 λιτρα με το σφαλμα παραλαξης βεβαια οπως λεγεται το απο που το κοιτας.
Απο ποιοτητα, επειδη μπορω να μπω με καρτα στο πρατηριο του ναυτικου στην Ιερα οδο, καμια σχεση με τα εξω. Σα να φουλαρισα στη Μοντενα 100αρα.
 

Diam

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
YAMAHA XT 600E
Στην τελευταια απεργια των βυτιοφορων πριν απο πολλα χρονια ειμαι με 18λιτρο πλαστικο μπετονι.Πραγματικη χωρητικοτητα 20.. Γεμιζει, γεμιζει εχουμε φτασει στα 23 λιτρα και του λεω του συμπαθητικου κυριου. Ξερετε θα σας πληρωσω μονο για τα 18. Αφου εχει παει 23. Ναι αλλα το μπετονι ειναι 18. Μπορεις να παρεις την βενζινη πισω του λεω. Και τελικα πληρωσα 18 και εφυγα κυριος. Εχει αλλαξει 5 εταιριες απο τοτε.
Και σε πρατηριο στη γεφυρα Ασπροπυργου ξημερωματα με το αμαξι του κουμπαρου toyota auris 55 λιτρα τεποζιτο εχουμε φτασει στα 65 και γραφει χωρις να εχει γεμισει. Να επιμενει να πληρωσουμε ολο το ποσο. Να του δειχνει το βιβλιο του αυτοκινητου που λεει 55 τιποτα αυτος. Οκ λεμε να καλεσουμε αστυνομια εμεις. Μεχρι να βγαλουμε κινητο εκλεισε το βενζιναδικο και εφυγε. Ετσι απλα.
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Κάποτε πρέπει να ανεβάσω φωτό στο forum με τα βυτιοφόρα που βγαίνουν από τα ΕΛΠΕ και μετά χάνονται στις μάντρες με τις περίκλειστες πόρτες πέριξ της παραλίας του Ασπρόπυργου.
Ίσως αυτό να δικαιολογεί τις έντονες αντιδράσεις κάποιων για τοποθέτηση GPS στα βυτιοφόρα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Δεν πάω να το παίξω δικηγόρος του διαβόλου, αλλά έχω προσέξει ότι κάποιες αντλίες κάτω από τη μέτρηση των λίτρων αναγράφουν μια θερμοκρασία, ξέρω γω 15-20°C.

Υποθέτω ότι αυτή είναι η θερμοκρασία που καλιμπραρεται το ροομετρο τους. Η βενζίνη απ' ότι γκουγκλαρα διαστέλλεται κατά 300ppm ανά βαθμό αύξησης της θερμοκρασίας. Αυτό φυσικά και δε σημαίνει πως τον Αύγουστο το 10αρι μπιτονι παίρνει 11.5 λίτρα, αλλά μήπως όντως τα ροομετρα δεν είναι ακριβή;
Οντως υπάρχει μια ανοχή ,και μπορείτε να το δείτε αυτό όταν βάζουμε βενζίνη με μεγάλες θερμοκρασιακές μεταβολές.Συστήνουν να βάζουμε βενζίνη "" κρύες" ώρες του 24ώρου!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν ξέρω αν έχετε προσέξει, αλλά οι δεξαμενές του καυσίμου δεν είναι ηλιακοί θερμοσίφωνες, στην οροφή του κτιρίου του πρατηρίου.


Είναι θαμμένες σε βάθος τέτοιο που δεν υπάρχει θερμοκρασιακή μεταβολή μέσα στην ημέρα.


Μην ακούω μλκιες δικαιολογίες για την κλοπή στον μετρητή τώρα ότι και καλά πάλι ο πολίτης φταίει που πήγε βόλτα πχ και δεν είχε φορτώσει 60 λίτρα από Αθήνα στα μαύρα μεσάνυχτα για να είναι πιο πυκνά
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
σε φαζερ 1000 εχουν ριξει μεσα 19 λιτρα..ολο παιρνει 18,δουλευε οταν πηγαμε......

στην .......................
........................................
..............................κροατια...πριν το ντουπβρονικ
 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
Επί του θέματος και από την σκοπιά μου, όπου λόγω δουλειάς βάζω αρκετά λίτρα την βδομάδα, θα έλεγα αυτό που έχει ειπωθεί και παραπάνω ότι τα εταιρικά πρατήρια έχουν μία δικλείδα ασφαλείας της σχέσεως ποσότητας - ποιότητας παραπάνω.
Θα έβαζα έναν αστερίσκο όμως, διότι πχ στην SHELL (που εδώ και αρκετά χρόνια δέν είναι SHELL αλλά έχουν εξαγορασθεί από τον όμιλο Βαρδινογιάννη) τα ιδιολειτουργούμενα πρατήρια χωρίζονται σε ιδιολειτουργούμενα και σε franchise εταιρικά. Για να το πώ απλά τα ιδιολειτουργούμενα έχουν προσωπικό που τα ένσημά τους πληρώνονται από την SHELL, ενώ τα franchise εταιρικά έχουν επιχειρηματία ο οποίος είναι κάτω από την ομπρέλα της μαμάς εταιρίας. Μήν μπερδευόμαστε όμως, άλλο τα πρατήρια που έχουν ταμπέλα SHELL , άλλο τα franchise εταιρικά, και άλλο τα ιδιολειτουργούμενα από την μαμά εταιρία. Περίπου τα ίδια συμβαίνουν και με την ΕΚΟ(που έχει συγγενή της την BP). Σε όλη την Θεσσαλονίκη η ΕΚΟ έχει μόνον 2 ιδιολειτουργούμενα πρατήρια 1 ανατολικά και 1 δυτικά.
Παλαιότερα ήμουν fan της SHELL, πλέον της ΕΚΟ, σε franchise εταιρικά έβρισκα διαφορές, στα μαμά ιδιολειτουργούμενα όχι.
Επίσης μιάς και λέμε για βενζίνες, λόγω του παλιοχαρακτήρα μου εδώ και κάποια χρόνια βάζω μόνον την ''98'', και κερνάω κάποιες φορές την 100άρα. Ίσως αξίζει όσοι ενδιαφέρονται να ψάξουν λιγάκι το θέμα με την αλλαγή του καθεστώτος του ποσοστού βιοκαυσίμων ΚΑΙ στην βενζίνη όπου εάν θυμάμαι καλά άλλαξε πρίν κάποια χρόνια με μεγαλύτερο ποσοστό. (Σχετικά με την 100άρα δέν είναι για όλα τα μοτέρ, αυτό καθορίζεται από την σχέση συμπίεσης).
Εκτός από την κοροϊδία στις ποσότητες, βασικό είναι η ποιότητα, όπου ειδικά στα diesel νέας τεχνολογίας έχει βασικό ρόλο.
Συγνώμη για το σεντόνι προσπάθησα να μήν επεκταθώ.

:hlb:

πως μπορούμε να εντοπίσουμε τα ιδιολειτουργούμενα;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γουγλαρετε....βγαίνουν όλα στο σάιτ της κάθε εταιρείας
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Αυτό που δεν βλέπω στο δίκτυο της Καλυψώ ψάχνωντας είναι πρατηρια με υγραέριο:rolleyes:
 
Top Bottom